
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
26 грудня 2018 р. Справа № 0240/2926/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Комара П.А.,
за участю:
секретаря судового засідання: Литвина Д.С.
представника позивача: ОСОБА_1
за відсутності представників відповідача та третьої особи
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_2
до: Бершадської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3
про: визнання незаконним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Бершадської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що 08.06.2018 було направлено запит до Голови Бершадської міської ради з проханням повідомити інформацію щодо: облаштування колодязя на межі земельних ділянок АДРЕСА_3; період розташування колодязя на даній земельній ділянці; інформацію щодо власників земельної ділянки під вищезазначеним колодязем; на якій підставі земельна ділянка передавалась і, чи передавалась взагалі.
23.06.2018 виконавчий комітет Бершадської міської ради надав відповідь щодо забезпечення доступу до загального колодязя, пунктами 1.13 та 2.11 рішення 30 сесії 5 скликання Бершадської міської ради від 10.11.2009 «Про затвердження матеріалів технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки. Дані земельні ділянки передано безоплатно у приватну власність та видано державні акти ОСОБА_3 для будівництва, обслуговування житлових будинків та господарських споруд (0,1000 га); для ведення садівництва (0,1128 га) за адресою АДРЕСА_4
На думку позивача, рішення 30 сесії 5 скликання Бершадської міської ради від 10.11.2009 прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України. В зв'язку з чим звернулася до суду з вимогами:
- визнати незаконним рішення 30 сесії 5 скликання Бершадської міської ради від 10.11.2009 «Про затвердження матеріалів технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності ОСОБА_3 на земельні ділянки та безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам» щодо відведення земельної ділянки, для будівництва, обслуговування житлових будинків та господарських споруд (0,1000 га); для ведення садівництва (0,1128 га) за адресою АДРЕСА_4
- скасувати рішення 30 сесії 5 скликання Бершадської міської ради від 10.11.2009 «Про затвердження матеріалів технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності ОСОБА_3 на земельні ділянки та безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам» щодо відведення земельної ділянки, для будівництва, обслуговування житлових будинків та господарських споруд (0,1000 ra); для ведення садівництва (0,1128 га), за адресою АДРЕСА_4
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 24.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі в порядку загального позовного провадження.
16.10.2018 представником Бершадської міської ради подано до суду відзив на адміністративний позов, згідно якого заперечує проти заявлених позовних вимог та просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, з огляду на наступне.
Рішенням 30 сесії 5 скликання Бершадської міської ради затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та передано безоплатно в приватну власність земельні ділянки: ОСОБА_3 площею - 1000м2 для будівництва, обслуговування житлових будинків та господарських споруд та 1128м2 для ведення садівництва, що є допустимим, оскільки не перевищує встановлених норм згідно статті 121 ЗК України а саме: для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Крім того, виділена земельна ділянка за своїм цільовим призначенням не належала до вичерпного переліку земельних ділянок які заборонені для передачі у приватну власність у відповідності до ч.4 ст.83 ЗК України. Також, відсутність генерального плану не є підставою для відмови заявнику у дозволі із розробки документації із землеустрою.
Частиною 1 статті 122 Земельного Кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громадян для всіх потреб. Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, визначений статтею 118 Земельного кодексу України.
ОСОБА_3 звернувшись до Бершадської міської ради для передачі безкоштовно у приватну власність земельної ділянки, подала до заяви технічні матеріали та документи, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Таким чином, на момент прийняття рішення Бершадською міською радою вичерпний перелік підстав за наявності яких ОСОБА_3 можна було відмовити в безоплатній передачі земельних ділянок, був відсутній.
16.10.2018 ОСОБА_3 подано до суду пояснення щодо адміністративного позову, згідно якого, третьою особою не визнається та обставина, що ОСОБА_2 має право власності на колодязь, що розміщений на належній їй земельній ділянці за адресою АДРЕСА_4. Крім того, докази, які б підтверджували право власності на колодязь відповідним правовстановлюючим документом або право користування ним на підставі договору ОСОБА_2 до суду не надані.
19.11.2018 за вх. №52751 представник позивача подав до суду клопотання про відкладення судового засідання у зв'язку із участю у судовому засіданні у Козятинському міськрайонному суді по кримінальній справі.
Ухвалою суду від 19.11.2018 клопотання представника позивача задоволено, відкладено судове засідання у справі та продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.
Ухвалою суду від 29.11.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача повністю підтримав заявлені позовні вимоги та надав пояснення згідно з наведеними у позовній заяві обґрунтуваннями. Просив суд адміністративний позов задовольнити.
Представник Бершадської міської ради та третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не прибули, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися завчасно та належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи доказами.
Відповідно до частини 1 статті 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності суд встановив наступне.
29.10.2009 ОСОБА_3 звернулася із заявою до міського голови щодо передачі їй безкоштовно у приватну власність земельну ділянку площею 0,1000 гектара для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд; 0,1128 гектара для ведення садівництва. Земельна ділянка розташована за адресою АДРЕСА_4
Протоколом від 07.07.2009 проведено погодження (встановлення) та закріплення меж земельної ділянки громадянки ОСОБА_3, яка знаходиться на території АДРЕСА_4 Також зазначено, що суміжними землевласниками (землекористувачами) ніяких претензій при встановленні меж не заявлено та спірні питання відсутні.
Рішенням 30 сесії 5 скликання від 10.11.2009 Бершадської міської ради Вінницької області надано дозвіл на розробку технічної документації ОСОБА_3 по АДРЕСА_4, для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд площею - 1000м2 та для ведення садівництва - 1128м2.
08.06.2018 ОСОБА_2 направлено запит до Голови Бершадської міської ради з проханням надати інформацію щодо: облаштування колодязя на межі земельних ділянок АДРЕСА_3; період розташування колодязя на даній земельній ділянці; інформацію щодо власників земельної ділянки під вищезазначеним колодязем; на якій підставі земельна ділянка передавалась у власність і чи передавалась взагалі; чи має право користування ОСОБА_2 колодязем і які правові наслідки порушення такого права.
Листом від 23.06.2018 виконавчий комітет Бершадської міської ради щодо забезпечення доступу до загального колодязя по АДРЕСА_4, повідомив, що пунктами 1.13 та 2.11 рішення 30 сесії 5 скликання Бершадської міської ради від 10.11.2009 «Про затвердження матеріалів технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки. Дані земельні ділянки передано безоплатно у приватну власність та видано державні акти ОСОБА_3 для будівництва, обслуговування житлових будинків та господарських споруд (0,1000 га); для ведення садівництва (0,1128 га) за адресою АДРЕСА_4
Крім того, у даному листі додатково зазначено, що 27.01.2014 Бершадський районний суд ухвалив клопотання ОСОБА_3 про залишення позовної заяви від сусідів ОСОБА_4 та ОСОБА_5 без розгляду, про скасування рішення 30 сесії 5 скликання від 10.11.2009 Бершадської міської ради.
На думку позивача, рішення 30 сесії 5 скликання Бершадської міської ради від 10.11.2009 прийняте з порушенням вимог чинного законодавства України. В зв'язку з чим звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог та надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється, зокрема, на принципах: законності, гласності, підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб, судового захисту прав місцевого самоврядування.
Згідно статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі в межах повноважень, та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно пункту б статті 12 Земельного кодексу України сільські, селищні та міські ради уповноважені розпоряджатися землями територіальної громади міста, яке здійснюється зокрема шляхом передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб.
У відповідності до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Тобто, розпорядження землями, які перебувають у комунальній власності належить до виключної компетенції органів місцевого самоврядування шляхом прийняття відповідних рішень.
Крім того, відповідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", питання регулювання земельних відносин вирішуються сільськими, селищними та міськими радами виключно на їх пленарних засіданнях.
Частиною 1 статті 121 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:
а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;
в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;
ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;
д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.
Таким чином, рішенням 30 сесії 5 скликання Бершадської міської ради від 10.11.2009 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки та передано безоплатно в приватну власність ОСОБА_3 земельну ділянку по АДРЕСА_4: площею - 1000м2 для будівництва, обслуговування житлового будинку та господарських споруд; 1128м2 для ведення садівництва, що є допустимим, оскільки не перевищує встановлених норм.
Відповідно до частини 4 статті 83 Земельного Кодексу України до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать:
а) землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо);
б) землі під залізницями, автомобільними дорогами, об'єктами повітряного і трубопровідного транспорту;
в) землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом;
г) землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом;
ґ) землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом;
д) земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування;
е) земельні ділянки, штучно створені в межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, що перебувають у прибережній захисній смузі водних об'єктів, або на земельних ділянках дна водних об'єктів;
є) землі під об'єктами інженерної інфраструктури міжгосподарських меліоративних систем, які перебувають у комунальній власності.
Віддтак, суд звертає увагу, що виділена земельна ділянка ОСОБА_3 по АДРЕСА_4 за своїм цільовим призначенням не належала до вичерпного переліку земельних ділянок, які заборонені для передачі у приватну власність.
Частиною 1 статті 122 Земельного Кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громадян для всіх потреб. Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, визначений статтею 118 Земельного кодексу України.
Разом з тим, ОСОБА_3 звернувшись до Бершадської міської ради для передачі безкоштовно у приватну власність земельної ділянки, подала до заяви технічні матеріали та документи, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.
З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_2 (65023, М. Одеса, АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) до Бершадської міської ради (24400, Вінницька обл., м. Бершадь, вул. Героїв України, 23, код ЄДРПОУ 04051033), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 (АДРЕСА_4) про визнання незаконним та скасування рішення - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_2 (65023, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
Відповідач: Бершадська міська рада (24400,Вінницька область, м. Бершадь, вул. Героїв України, 23, код ЄДРПОУ 04051033)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3 (АДРЕСА_4)
Повний текст рішення суду складено 09.01.2019
Суддя Комар Павло Анатолійович