
У Х В А Л А
про відмову в забезпеченні адміністративного позову
м. Вінниця
10 січня 2019 р. Справа № 120/69/19-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду розглянувши заяву про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
09.01.2019 р. до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.
Водночас, 09.01.2019 р. позивачем подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного рішення про визнання переможцем конкурсу ОСОБА_2 та заборони відповідачу укладати з останнім трудовий контракт і видавати наказ про його призначення на посаду директора ДНВП "Геосистема".
Обгрунтовуючи подану заяву позивач вказує, що оскаржуване рішення є очевидно протиправним та ОСОБА_2 необгрунтовано визнано переможцем конкурсу, отже слід зупинити дію такого (рішення). Окремо вказав, що йому відомо, що ОСОБА_2 ще не призначено на посаду директора ДНВП "Геосистема", у зв'язку із чим необхідно забезпечити позов шляхом заборони укладати трудовий контракт і видавати відповідний наказ. На думку позивача, у разі не вжиття заходів забезпечення є йомовірність призначення ОСОБА_2 на посаду директора ДНВП "Геосистема", що може істотно ускладнити виконання рішення суду.
Надавши оцінку доводам заяви про забезпечення адміністративного позову, доходжу висновку про відсутність підстав для її задоволення виходячи з наступних міркувань.
Забезпечення позову - це заходи адміністративного процесуального припинення дій, які можуть утруднити виконання майбутнього рішення суду чи зробити його виконання неможливим. Вони повинні гарантувати можливість реалізації позовних вимог у разі задоволення позову.
Значення цього інституту адміністративного процесуального права в тому, що ним захищаються законні інтереси (права) позивача на той випадок, коли відповідач буде діяти недобросовісно або коли неприйняття заходів може призвести до невиконання судового рішення.
Забезпечення позову не порушує принципів змагальності і процесуального рівноправ'я сторін.
Мета забезпечення позову - це хоча і негайні, проте тимчасові заходи, направлені на недопущення утруднення чи неможливості виконання судового акта, а також перешкоджання спричинення значної шкоди заявнику. Таким чином, заходи забезпечення позову не мають якогось дискримінаційного характеру стосовно якоїсь із сторін у спорі; їх застосування здійснюється в рамках дискреційних повноважень суду і на основі принципів змагальності та процесуального рівноправ'я сторін.
Відповідно до частини першої, другої статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Із процитованої норми видно, що законодавець визначив підстави для постановлення ухвали про забезпечення позову у справі, зокрема, такими є:
- невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;
- наявні ознаки очевидної протиправності оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності;
- наявні ознаки очевидного порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду.
У пункті 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" № 2 від 06.03.2008 р., надано роз'яснення, що в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування обставин, які б свідчили про наявність зазначених вище підстав для забезпечення позову.
У вирішенні питання про забезпечення позову адміністративний суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Із аналізу наведеного видно, що обов'язковою передумовою вжиття заходів для забезпечення позову, є обґрунтована заява сторони, в тому рахунку, й з зазначенням очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення та неможливість в подальшому без вжиття таких заходів відновлення прав особи.
З цією метою обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
Тому, у вирішенні питання про забезпечення позову адміністративний суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Як видно з поданої заяви, позивач просить зупинити дію оскаржуваного рішення, яким визнано переможцем конкурсного відбору на посаду іншу особу.
При цьому, на обґрунтування зазначає, що ОСОБА_2 не правомірно визнано переможцем конкурса, а також те, що останнього ще не призначено на посаду директора ДНВП "Геосистема", відтак, необхідно забезпечити позов. На думку позивача, існує ймовірність, що до вирішення справи по суті, ОСОБА_2 можуть призначити на відповідну посаду та дана обставини ускладнить виконання рішення суду.
Оцінюючи такі доводи слід вказати на наступне.
Так, позивач у заяві не вказує, в чому саме полягає явна протиправність спірного рішення. При цьому зауважую, що подання адміністративного позову, предметом якого є скасування такого (рішення,) не є єдиним та беззаперечним доказом того, що таке (рішення) є протиправним.
Окрім того, позивачем у заяві не обґрунтовано неможливості в подальшому без зупинення дії спірного рішення та заборони укладати трудовий контракт і видавати наказ про призначення, відновити свої права.
Окремо вказую, що доводи позивача щодо не призначення ОСОБА_2 на посаду директора ДНВП "Геосистема" станом на 09.01.2019 р., як і ймовірність призначення останнього до вирішення справи по суті, грунтуються на припущеннях.
З огляду на викладене, суд вважає, що будь-яких прийнятних та переконливих обґрунтувань того, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся позивач, - у своїй заяві про забезпечення позову не навів.
За наведених обставин, суд не вбачає підстав для забезпечення позову. Відтак, доходить висновку про відмову у задоволенні заяви про забезпечення позову.
Враховуючи вищевикладене , керуючись ст.150, 151 , 256 КАС України,-
УХВАЛИВ:
в задоволенні заяви про забезпечення позову відмовити.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна