Постанова № 79071236, 04.01.2019, Вовчанський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
04.01.2019
Номер справи
617/1948/18
Номер документу
79071236
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 617/1948/18

Провадження № 3/617/25/19

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 січня 2019 року суддя Вовчанського районного суду Харківської області Глоба М.М.,

за участю секретаря судового засідання – Чмаль Т.Ю.,

прокурора – Шестакової К.М.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Вовчанську Харківської області матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління захисту економіки в Харківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, депутата Вовчанської міської ради Харківської області, одруженого, мешкає за адресою: Харківська область, м. Вовчанськ, вул. Харківська, 118, РНОКПП - НОМЕР_1, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,

до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1, будучи депутатом Вовчанської міської ради Харківської області та суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі – ЗУ «Про запобігання корупції») згідно п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», а також суб'єктом декларування, подав щорічну Е-декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого періоду другого етапу декларування (з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року), а саме 24 жовтня 2018 року, оприлюднивши її на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https//public.nazk.gov.ua, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 свою провину у порушенні вимог ЗУ «Про запобігання корупції» визнав, щиро розкаявся, пояснивши, що він є депутатом Вовчанської міської ради Харківської області з вересня 2017 року. Щорічну декларацію за 2017 рік подав несвоєчасно 24 жовтня 2018 року у зв’язку з тим, що не був обізнаний про необхідність подання декларації в період з 01 січня 2018 року по 31 березня 2018 року, оскільки раніше подавав її у вересні 2017 році. Про необхідність подавати декларацію у міській раді його не повідомляли.

Разом з тим, провина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення підтверджується наступним.

Даними протоколу № 574 від 12 грудня 2018 року про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією (а.с. 1-8).

Даними повідомленням Управління захисту економіки в Харківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України та відділу організації діяльності у сфері запобігання та протидії корупції прокуратури області від 26 жовтня 2018 року, про факт несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с. 13-14).

Даними відомостей офіційного веб-сайту Центральної виборчої комісії та відомостей офіційного веб-сайту Вовчанської міської ради Харківської області від 10 грудня 2018 року, згідно яких ОСОБА_1 є депутатом Вовчанської міської ради Харківської області (а.с. 15-19).

Даними роздруківки відомостей з офіційного сайту Національного агентства з питань запобігання корупції щодо подання декларацій ОСОБА_1 (а.с. 20-22).

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» визначено поняття суб'єкта декларування, це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

В свою чергу, п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 вищезазначеного Закону визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Таким чином, ОСОБА_1, виконуючи повноваження депутата Вовчанської міської ради Харківської області є особою, на яку поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції» та суб'єктом декларування.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Виходячи з аналізу зазначених правових норм, строк подання Е-декларації ОСОБА_1 за 2017 рік - до 01 квітня 2018 року.

Як встановлено судом та не заперечувалось ОСОБА_1, останній подав Е-декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік - 24 жовтня 2018 року, оприлюднивши її на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https//public.nazk.gov.ua, про що свідчить витяг Е-декларації останньої із вказаного сайту.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України адміністративна відповідальність передбачена за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В примітці до зазначеної статті визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, яка вказує на необхідність оцінювати докази керуючись критерієм доведення «поза розумним сумнівом» (рішення ЄСзПЛ «Авшар проти Туреччини»), суддя враховує наявність узгоджених між собою, належних та допустимих доказів, які вказують, що ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, оскільки є депутатом Вовчанської міської ради Харківської області, в зв'язку з чим, відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» як особа, зазначена в п.п. «б» п.1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», зобов'язаний щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави на минулий рік, за формою, що визначається Національним агентством.

Обставини на які посилається ОСОБА_1, як на причину несвоєчасного подання Е-декларації - незнання про необхідність подачі декларації та не повідомлення про це йому Вовчанською міською радою, не є поважними, та таким, що об'єктивно могли завадити йому своєчасно подати Е-декларації за 2017 рік у встановлений законом строк.

Згідно зі статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Дії ОСОБА_1 щодо несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік суд кваліфікує за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Обставиною, що пом’якшує відповідальність ОСОБА_1 відповідно до ст. 34 КУпАП – визнається – щире розкаяння винного.

Обставин, що обтяжують його відповідальність, відповідно до ст. 35 КУпАП - не встановлено.

Згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, який працює на посаді депутата Вовчанської міської ради Харківської області, за місцем роботи характеризується позитивно, ступінь його вини, майновий стан, наявність обставини, що пом’якшує відповідальність та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року передбачено, що «при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права».

Європейський суд з прав людини поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення (справа «Надточий проти України від 15 травня 2008 року»). ЄСПЛ зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року), Європейський Суд вказав, що при призначенні покарання «для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий надмірний тягар для особи»». Також, як у справі «Бакланов проти Росії» (рішення від 9 червня 2005 року), так і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року) Європейський Суд з прав людини зазначив, що «досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значним, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу законності і воно не було свавільним».

Таким чином, з огляду на характер скоєного адміністративного правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини - вважаю необхідним накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності за скоєне адміністративне правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який на 1 січня 2019 року становить 1921 грн. 00 коп.

Таким чином з ОСОБА_1 підлягає стягненню 384 грн. 20 коп. судового збору на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7-10, ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 245, 247, 252, 280, 294 КУпАП, суддя –

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 850 (вісімсот п’ятдесят) грн. 00 коп. на користь держави (отримувач коштів УДКСУ у Вовчанському районі, Банк отримувача – Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37345943, код банку отримувача (МФО) – 899998, рахунок отримувача - 31411542020157).

Стягнути з ОСОБА_1 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. судового збору на користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві /м. Київ, 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги, через Вовчанський районний суд Харківської області.

Суддя -