Рішення № 79065304, 04.01.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.01.2019
Номер справи
560/4178/18
Номер документу
79065304
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/4178/18

РІШЕННЯ

іменем України

04 січня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.

за участю:секретаря судового засідання Вересняк А.А. представника позивача: ОСОБА_1 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА щодо відмови у наданні ОСОБА_2 дозволу на переоформлення у власність автомобіля марки ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску, що належав на праві власності особі з інвалідністю ОСОБА_5.

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької ОДА провести перерахунок залишкової вартості автомобіля ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску, що належав на праві власності особі з інвалідністю ОСОБА_5 та надати ОСОБА_2 дозвіл на переоформлення автомобіля ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску у власність.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його прадід, ОСОБА_5, за життя якого, йому як інваліду війни І групи, управлінням соціального захисту населення був виділений автомобіль марки ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску. Позивач вважає, що він проживав разом з інвалідом та забезпечував догляд останнього, має право на отримання дозвілу на переоформлення вказаного автомобіля.

Позивач стверджує, що в 14.03.2017 звернувся до відповідача із заявою щодо надання дозволу на переоформлення на своє ім'я автомобіля марки ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску, отриманого через органи соціального захисту населення інвалідом ОСОБА_5, однак, листом відповідача йому відмовлено у наданні дозволу на перереєстрацію автомобіля у зв'язку з тим, що пакет документів щодо переоформлення автомобіля, надійшов до Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації 25.07.2018, тобто більше, ніж через 6 місяців після смерті ОСОБА_5, а також те, що в пакеті документів наявні не всі документи щодо підтвердження родинних зв'язків (відсутнє свідоцтво про народження ОСОБА_2).

Позивач вважає зазначену відмову незаконною, та звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою від 11.12.2018 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначив справу до розгляду у судовому засіданні з викликом осіб та одночасно залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.

Представник позивача в судовому засіданні підтвердив викладені в позовній заяві обставини, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача та представник третьої особи в судове засідання не з'явилися, про місце, дату та час судового розгляду повідомлені належним чином.

Від представника відповідача 22.12.2018 надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач стверджує, що оскільки позивач пропустив визначений законом шестимісячний термін для звернення до органів соціального захисту щодоя переоформлення автомобіля, а також не додав документ, що підтверджує його родинні зв'язки із померлим, у Департаменту соціального захисту Хмельницької ОДА не було підстав для переоформлення автомобіля на його ім'я, просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши вступне слово представника позивача, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

В жовтні 2010 прадід позивача - ОСОБА_5, відповідно до Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою КМУ від 19.07.2006 №999, у якості гуманітарної допомоги отримав автомобіль марки ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску, колір синій, номер шасі НОМЕР_3, реєстраційним номер НОМЕР_1.

Згідно довідки №895 від 28.02.2017, виданої відділом реєстрації місця проживання управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради, позивач ОСОБА_2 та його прадід ОСОБА_5 проживали разом за адресою: АДРЕСА_1.

Прадід позивача - ОСОБА_5, помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4.

ОСОБА_2 14.03.2017 звернувся до відповідача з клопотанням щодо переоформлення автомобіля марки ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску, отриманого через органи соціального захисту населення інвалідом ОСОБА_5, який помер.

Листом Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації від 27.07.2018 №04.03-17781 позивачу відмовлено у наданні дозволу на перереєстрацію автомобіля з підстав того, що пакет документів щодо переоформлення автомобіля, надійшов до Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації 25.07.2018, тобто більше, ніж через 6 місяців після смерті ОСОБА_5, а також те, що в пакеті документів наявні не всі документи щодо підтвердження родинних зв'язків (відсутнє свідоцтво про народження ОСОБА_2).

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з приписами ч.1 ст.1 Закону України "Про гуманітарну допомогу" гуманітарна допомога - це цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".

Відповідно до ч.2 ст.38 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів його сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім'ї померлого інваліда, дитини-інваліда в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 16 Порядку № 999 передбачено, що автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років (крім випадку, зазначеного в абзаці другому цього пункту), після смерті інваліда залишається у користуванні його сім'ї, якщо в ній є інвалід, який:

мав підстави для забезпечення автомобілем на час смерті інваліда або протягом не більше 6 місяців з дня його смерті;

був зареєстрований на час смерті інваліда за місцем його реєстрації;

не має іншого автомобіля, у тому числі отриманого через головне управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції.

Іншому члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.

Розрахункова сума для викупу автомобіля визначається головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний місяць або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики.

Відповідно до ст.3 Сімейного кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Згідно з п.3 Порядку №999, до членів сім'ї особи з інвалідністю належать громадяни України, які проживають разом з нею, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, та місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку.

Відповідно до ст.3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Таким чином, саме на відповідача, який виконує державні функції в соціальній сфері, покладено обов'язок запропонувати позивачу скористатись правом, яке виникло в нього на отримання автомобіля, вказавши спосіб його реалізації із наданням довідки-рахунку за формою, що затверджується Мінсоцполітики, як це визначено п. 16 Порядку.

Як вбачається з наданих сторонами доказів, відповідач не повідомив позивача про його право після смерті інваліда, як члена сім'ї, який проживав за місцем проживання інваліда, переоформити автомобіль на своє ім'я за умови сплати його залишкової вартості, а у разі неможливості сплати залишкової вартості про обов'язок повернути Головному управлінню праці та соціального захисту населення облдержадміністрації автомобіль у повному комплекті та про необхідність звернутись до управління праці та соціального захисту населення для вирішення зазначеного питання.

Разом з тим, дослідивши надані докази, суд встановив, що позивач з власної ініціативи 14.03.2017 звернувся до органів соціального захисту населення з проханням надати дозвіл на переоформлення автомобіля ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску у власність члена сім'ї.

Однак, причиною того, що пакет документів щодо переоформлення автомобіля надійшов до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА лише 25.07.2018 є службова недбалість працівника органу соціального захисту населення ОСОБА_6 У своїх поясненнях ОСОБА_6 вказав, що пакет документів від ОСОБА_2 на переоформлення автомобіля надійшов до органу соцзахисту населення у 14.03.2018, однак через велике навантаження на відділ, надіслав документи до Департаменту лише 19.07.2018. Зазначене підтверджується матеріалами службового розслідування, які знаходяться в матеріалах справи.

Враховуючи викладене, суд вважає, що строк звернення позивача до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА із заявою про переоформлення автомобіля марки ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску не пропущений, а отже пропуск шестимісячного терміну на звернення особи для переоформлення автомобіля не може слугувати підставою для відмови у наданні такого дозволу у даному випадку.

Разом з тим, посилання відповідача у відмові, оформленій листом від 27.07.2018 №04.03-17781, на те, що в пакеті документів наявні не всі документи на підтвердження родинних зв'язків (відсутнє свідоцтво про народження ОСОБА_2) також не знайшло свого підтвердження.

Суд встановив, що в матеріалах справи знаходиться супровідний лист від 19.07.2018 №6476/01-18 згідно якого управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради направило Департаменту соціального захисту населення ОДА документи, подані ОСОБА_7, а саме документи, зазначені в переліку додатку: заява; заяви родичів на відмову на користь заявника; копія заяви; копія свідоцтва про смерть особи з інвалідністю; копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; копія документів, що засвідчують родинність; копія паспорта та реєстраційного номера облікової картки платника податків заявника; довідка з місця спільного проживання особи з інвалідністю та заявника.

Як встановив суд та підтвердив представник позивача, жодного повідомлення про те, що поданий пакет документів не є повним, заявнику не надходило, матеріалами справи підтверджується наявність копії документів, що засвідчують родинність, та в матеріалах справи знаходиться копія свідоцтва про народження ОСОБА_8 серія НОМЕР_5.

Також встановлено, що рішення суду про вилучення автомобіля, отриманого інвалідом, на час звернення позивача прийнято не було.

Отже, встановлені судом обставини дають можливість суду дійти висновку про безпідставність відмови заявнику ОСОБА_2 у наданні дозволу на переоформлення автомобіля марки ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску, який належав його прадіду ОСОБА_5, як інваліду І групи.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень ч.2 ст.77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В порушення вказаної норми відповідачем не було доведено правомірності відмови у наданні дозволу на перереєстрацію автомобіля марки ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску.

Відмова Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА у наданні позивачу дозволу на перереєстрацію автомобіля, викладена у листі від 27.07.2018 №04.03-17781, є протиправною, оскільки встановлено, що шестимісячний строк на звернення до органів соціального захисту населення щодо надання дозволу на переоформлення автомобіля заявник не порушив, при цьому надав усі необхідні документи.

З урахуванням встановлених обставин у справі, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА провести перерахунок залишкової вартості автомобіля ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску, що належав на праві власності особі з інвалідністю ОСОБА_5 та надати ОСОБА_2 дозвіл на переоформлення вказаного автомобіля у власність зі сплатою його залишкової вартості, а тому позовні вимоги позивача необхідно задовольнити повністю.

Разом з тим, відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд встановив, що при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, ОСОБА_2 сплатив судовий збір в розмірі 1409,60 грн., що підтверджується копіями квитанцій від 07.12.2018 №119 та №120, а тому суд вважає, що понесені судові витрати необхідно стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації щодо відмови у наданні ОСОБА_2 дозволу на переоформлення у власність автомобіля марки "ЗАЗ 110308-44", 2010 року випуску, що належав на праві власності особі з інвалідністю ОСОБА_5.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації провести перерахунок залишкової вартості автомобіля ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску, що належав на праві власності особі з інвалідністю ОСОБА_5 та надати ОСОБА_2 дозвіл на переоформлення автомобіля ЗАЗ 110308-44, 2010 року випуску у власність зі сплатою його залишкової вартості.

Стягнути на користь ОСОБА_2 понесені судові витрати (судовий збір) в розмірі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 08 січня 2019 року

Позивач:ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2) Відповідач:Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (вул. Володимирська, 109, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 25921623) Третя особа:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 03198563)

Головуючий суддя Г.В. Лабань