
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
09 січня 2019 р. № 520/10775/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Зінченко А.В., розглянувши в спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 62459, код НОМЕР_1) до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Євгена Котляра, буд. 4,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ 40386382) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, скасування протоколу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить: визнати протиправною відмову Харківського приміського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Харківської області у здійсненні ОСОБА_1, перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2018 року з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 86 % заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді; скасувати повністю Розпорядження Харківського приміського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Харківської області від 15.08.2018 року про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з 01.08.2018 року та зобов'язати Харківське приміське об'єднане Управління пенсійного фонду України Харківської області здійснити ОСОБА_1, судді у відставці, перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 86 % заробітної плати з 01 січня 2018 року, дати, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди працюючим суддям, з включенням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, з якої був сплачений єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування, виходячи із розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді - 36502 гривень 77 коп., без обмеження граничного розміру, на підставі довідки Апеляційного суду Харківської області №03-56/60 від 31.07 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Судом встановлено, що Постановою Верховної Ради України від 12 листопада 2015 року № 788-УІІІ у зв'язку з поданням заяви про відставку та відповідно до п.9 ч.5 ст. 126 Конституції України ОСОБА_1 звільнена з посади судді апеляційного суду Харківської області.
Наказом голови апеляційного суду Харківської області від 17 листопада 2015 року № 04-ОЗ/92-ОС позивач відрахована зі штату апеляційного суду Харківської області у зв'язку з поданням заяви про відставку та наданням відставки на підставі зазначеної вище постанови.
З травня 2011 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Харківському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області, з 19.11.2015 року у Харківському приміському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України отримую щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 86 % заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.
21 липня 2018 року опубліковано Закон України від 15 травня 2018 року № 2415-VIII Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права (або) суміжних прав".
Цим законом внесено зміни до Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема в абзаці другому пункту З розділу II слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року".
Листом голови Державної судової адміністрації України №11-13636/18 від 24 липня 2018 року судам дана вказівка про необхідність видачі суддям у відставці нових довідок для обчислення щомісячного довічного грошового утримання.
31 липня 2018 року Апеляційним судом Харківської області позивачу видана довідка №03- 56/60 про заробітну плату станом на січень 2018 року, відповідно до якої розмір заробітної плати, яка має бути врахована при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 01 січня 2018 року - 36502 грн. 77 коп.
01 серпня 2018 року позивач звернулася до Харківського приміського об'єднаного управління ПФУ Харківської області із заявою про перерахунок раніше призначеного мені щомісячного довічного грошового утримання з 01 січня 2018 року, виходячи із розміру заробітної плати - 36502 грн. 77 коп.
20 вересня 2018 року ОСОБА_1 було отримано повідомлення №5299-02-01/44 від 19.09.2018 року Харківського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про прийняття рішення про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання від заробітної плати за січень 2018 року на підставі довідки №03-56/60 від 31 липня 2018 року не з розміру, вказаному у довідці, а з суми 30003 грн.34 коп. та починаючи з 01 серпня 2018 року, а не з 01.01. 2018 року.
Прийняте рішення відповідач мотивував тим, що Закон України від 15 травня 2018 року № 2415-VIїї "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" набрав чинності 22 липня 2018 року, тому перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проведено з 01 серпня 2018 року, тобто з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.
З яких підстав відповідач змінив розмір складової суддівської винагороди в повідомленні не зазначено. Але, розмір щомісячного довічного грошового утримання відповідачем нараховано без матеріальної допомоги 1/12 окладу - 1615 грн. 17 коп., яка вказана в довідці Апеляційного суду Харківської області.
Суд вказує, що Законом України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-УІІІ від 02.06.2016 року врегульовані правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів .
Відповідно до ч. 4 ст.48 Закону незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установлених законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.
Згідно п.7 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. В цьому ж рішенні Конституційний Суд України вказав, що гадання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.
Конституційний Суд України у Рішенні від 03.06.2013 року № 3-рп/2013 зазначив, що будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя та права людини і громадянина на захист прав і свобод незалежним судом, оскільки призводить до обмеження можливостей реалізації цього конституційного права, а отже, суперечить частині першій статті 55 Конституції України (абзац другий пункту 3 мотивувальної частини).
Згідно з п. З Рішення Конституційного суду України від 08.06.2016 року за № 4-рп/2016 щомісячне довічне грошове утримання є особливою формою матеріального забезпечення судді, полягає у гарантованій державою щомісячній грошовій виплаті, що слугує забезпеченню належного матеріального утримання судді після звільнення від виконання обов'язків (відставки), а також життєвого рівня, гідного його статусу.
Статтею 6.4. Європейської хартії про статус суддів - суддя, що досяг встановленого законом віку для виходу у відставку з суддівської посади, яку займав протягом певного часу, повинен отримувати пенсію по виходу у відставку, рівень якої повинен бути як можна ближче до рівня останньої заробітної плати в якості судді.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року встановлено у розмірі 1600 гривень.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2018 року становить 1762 гривні.
З огляду на зазначене, з 01 січня 2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 гривні, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
01.08.2018 року позивач надала до Харківського приміського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області заяву про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та Довідку Апеляційного суду від 31.07.2018 року № 03-56/60 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01 січня 2018 року, оскільки саме на вказану дату відбулось підвищення розміру суддівської винагороди працюючим суддям.
Як вбачається із отриманої довідки Апеляційного суду Харківської області від 18.09.2018 року №03-56/146, на виконання Закону України від 15 травня 2018 року №2415-УІІІ«Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», перерахунок суддівської винагороди виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2018 року у розмірі 1762 грн. працюючим суддям апеляційного суду здійснено з 01 січня 2018 року та сплачено в повному обсязі.
Таким же чином, з 01 січня 2018 року, відповідач, на думку суду, повинен був провести перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Здійснивши перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з 01.08.2018 року відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Згідно зі ст. 22 Конституції України права і свободи людини гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
За приписами ч.1 ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно ст.126 Конституції України незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України, а відповідно до п. 14 ч.І ст.92 Конституції України статус суддів визначається виключно законами України.
П. 8 ч. 4 ст.48 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07 липня 2010 року № 245 З-VI передбачено, що незалежність судді забезпечується, зокрема, його належним матеріальним та соціальним забезпеченням.
У п. 7 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 суд зазначив, що конституційний статус судді передбачає надання йому в майбутньому статусу судді у відставці, що також є гарантією належного здійснення правосуддя, дає підстави ставити до суддів високі вимоги і зберігати довіру до їх компетентності та неупередженості. Аналіз норм Конституції України свідчить, що надання судді за рахунок держави матеріального і соціального захисту (заробітна плата, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо), що відповідає його високому статусу, є гарантією забезпечення незалежності. Право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне та щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів.
Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. Щомісячне довічне грошове утримання судді у встановленому розмірі спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня, оскільки суддя обмежений у праві заробляти додаткові матеріальні блага. Статус забезпечує судді, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, право на отримання виплат (пенсії, щомісячного довічного грошового утримання), рівень яких має бути якомога ближчим до рівня його останньої заробітної плати на посаді судді.
При цьому, в п.2 резолютивної частини рішення Конституційний Суд України зазначив, що за змістом статті 126 Конституції України положення ч. З статті 11 Закону України "Про статус суддів" у взаємозв'язку з ч.8 статті 14 Закону України "Про судоустрій України" (в редакціях, що були чинними на час розгляду справи судом) треба розуміти як таке, що гарантує досягнутий рівень незалежності суддів і забороняє при прийнятті нових законів та інших нормативних актів, внесенні змін до них скасовувати чи звужувати існуючі гарантії незалежності суддів, у тому числі заходи їх правового захисту та матеріального і соціального забезпечення.
У п.3.3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2007 року №4-рп/2007 суд зазначив, що щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, яка виражається у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що забезпечує їх належне матеріальне утримання. Особливість щомісячного довічного грошового утримання полягає у правовому регулюванні, а також у джерелах його фінансування, які визначені Конституцією України та Законом України "Про статус суддів".
Згідно з ч.1 статті 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів. Це положення передбачає і фінансування щомісячного довічного грошового утримання суддів за рахунок коштів Державного бюджету України, а не Пенсійного фонду України (абзац восьмий пункту 7 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 у справі про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання). Особливий порядок фінансування судів і діяльності суддів є однією з конституційних гарантій їх незалежності, що закріплюється у ст.126 Конституції України, і спрямований на забезпечення належних умов для здійснення незалежного правосуддя.
Закон № 2453-УІ від 07.07.2010 року «Про судоустрій і статус суддів», за нормами якого мені призначено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, містить IX розділ «Забезпечення суддів».
Перелік складових суддівської винагороди міститься у ст.ст.133,134 розділу Забезпечення суддів".
Ст. 134 Закону № 2453-УІ (IX розділ) передбачено надання суддям щорічної оплачуваної відпустки з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Відповідно до п.п.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення має систематичний характер, її виплата передбачена спеціальним Законом, яким регулюється забезпечення суддів, і вона виплачується всім суддям, які використовують право на відпустку, тобто, матеріальна допомога на оздоровлення належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат, а відповідно входить до структури заробітної плати, а за нормами ч.3 ст.141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07 липня 2010 року № 2453-УІ з урахуванням норм Рішення Конституційного Суду України від 08 червня 2016 року № 4-рп/2016 у відсотковому відношенні саме до заробітної плати, а не тільки до суддівської винагороди, передбачено визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з допомоги на оздоровлення нараховувався та був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, то незалежно від того, що вона не є складовою суддівської винагороди, допомога на оздоровлення повинна враховуватися при обчисленні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
У Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов'язки від 17 листопада 2010 року № (2010)12 зазначено: "оплата праці суддів повинна відповідати їх професії та виконуваним обов'язкам, а також бути достатньою, щоб захистити їх від дії стимулів, через які можна впливати на їхні рішення. Мають існувати гарантії збереження належної оплати праці на випадок хвороби, відпустки по догляду за дитиною, а також гарантії виплат у зв'язку з виходом на пенсію, які мають відповідати попередньому рівню оплати їх праці" (пункт 54).
Частиною 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Положеннями ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Саме така правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 р. № 21-430а11 та від 06.11.2013 р. № 21-350а13, які в силу ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх судів України.
Додатком №2 до Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року № 3-1, встановлена форма довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яка передбачає, крім відомостей про судову винагороду, інші виплати, які враховуються при призначенні /перерахунку/ щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Саме такої форми адміністрацією Апеляційного суду Харківської області видана довідка №03-56/60 від 31.07.2018 року про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі особового рахунку за січень 2018 року, яка склала 36502 грн.77 коп., у тому числі: 19382 грн. - оклад; 15505 грн. 60 коп. - надбавка за вислугу років; 1615 грн. 17 коп. - матеріальна допомога (1/12) окладу, які враховуються при обчислені щомісячного довічного грошового утримання.
Наведене свідчить про те, що матеріальна допомога є складовою частиною заробітної плати і повинна враховуватись при нарахуванні щомісячного довічного грошового утримання.
Таким чином, суд вважає, що допомога на оздоровлення, яка виплачувалась та з якої фактично був нарахований та сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) для обчислення щомісячного довічного грошового утримання.
Суд вказує, що пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Харківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Євгена Котляра, буд. 4, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 40386382) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, скасування протоколу - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Харківського приміського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Харківської області у здійсненні ОСОБА_1, перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2018 року з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 86 % заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.
Скасувати Розпорядження Харківського приміського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Харківської області від 15.08.2018 року про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з 01.08.2018 року .
Зобов'язати Харківське приміське об'єднане Управління пенсійного фонду України Харківської області здійснити ОСОБА_1, судді у відставці, перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 86 % заробітної плати з 01 січня 2018 року, дати, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди працюючим суддям, з включенням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, з якої був сплачений єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування, виходячи із розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді - 36502 гривень 77 коп., без обмеження граничного розміру, на підставі довідки Апеляційного суду Харківської області №03-56/60 від 31.07 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Харківського приміського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Харківської області (вул. Євгена Котляра, буд. 4, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 40386382) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань сплачений судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.