
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
08 січня 2019 року Чернігів Справа № 620/46/19
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Житняк Л.О., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,14000) до Чернігівського обласного військового комісаріату (вул.Гетьмана Полуботка, 68, м.Чернігів, 14013), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м.Чернігів, 14005) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Чернігівського обласного військового комісаріату щодо не включення у довідку від 14.03.2018 №ФЧ35449 відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за умови режимних обмежень, допуск, премії та зобов'язати Чернігівський обласний військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавки за умови режимних обмежень, допуск - 15% та премії - 10%;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку з 90% від відповідних сум грошового забезпечення на 70% від відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити новий перерахунок пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавки за умови режимних обмежень, допуск - 15% та премії - 10% та її виплату у розмірі 90% відповідних сум грошового забзпечення, в повному обсязі, щомісячно - без відтермінування виплат, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження максимальним розміром.
Одночасно з адміністративним позовом, позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтоване тим, що позивач є пенсіонером та не отримує інших доходів та не має фінансової можливості сплатити судовий збір в розмірі, встановленому законодавством.
Вирішуючи питання щодо заявленого клопотання, суд зважає на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. В свою чергу, згідно ч.2 ст.132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України від 08.07.2011 № 3674 "Про судовий збір".
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що вказана позовна заява належить до об'єктів справляння судового збору, а особа, яка звернулася з нею до суду, не належить до суб'єктів, яким згідно з нормами ст.5 Закону № 3674 встановлені пільги щодо його сплати. В той же час, згідно ст.8 Закону № 3674, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Вказаною статтею також регламентовано умови, за яких відстрочення сплати судового збору може відбуватися. До таких умов належать: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Також, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати з підстав, що наведені вище.
Тобто, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може звільнити особу від сплати судового збору, є її майновий стан. Проте, суд враховує, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не надано жодного доказу, який свідчив би про неможливість сплати ним судового збору. Позаяк, матеріали справи містять протокол перерахунку пенсії, згідно якого пенсія позивача з 01.05.2018 складає 6 962,24 грн, в той час як сума судового збору, яка підлягає сплаті за подання даного адміністративного позову становить 1 409,60 грн. Наведене дає підстави для обгрунтованих сумнівів щодо неможливості сплати позивачем судового збору.
При цьому, зважаючи на наведене, оскільки наведені позивачем обставини ускладнюють сплату судового збору при поданні позову, а також те, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету, з метою належної реалізації права на доступ до правосуддя, суд вважає за необхідне відстрочити позивачу сплату судового збору до ухвалення судом рішення у справі.
Таким чином, клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору по справі за позовом його позовом підлягає частковому задоволенню.
Так, суд зазначає, що позовна заява подана в установлений законом строк особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, її подано з дотриманням правил підсудності і вона відповідає вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) та її належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Відповідно враховуючи п.3 ч.6 ст.12 КАСУ, дана адміністративна справа належить до справ незначної складності та у відповідності до п.2 ч.1 ст.263 КАСУ підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Керуючись ст. ст. 12, 132, 133, 160 - 162, 171, 248, 257, 263, Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У Х В А Л И Л А:
1. Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - задовольнити частково.
2. Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору до ухвалення судового рішення, яким закінчиться розгляд справи.
3. Прийняти позовну заяву та відкрити провадження у справі.
4. Справа буде розглядатись суддею Житняк Л.О. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
5. Відповідно до ст.261 КАСУ, встановити відповідачам для подання відзиву на позов, який повинен бути складений та поданий за правилами, встановленими ст.162 КАСУ, або заяви про визнання позову - 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
6. Роз'яснити відповідачам, що згідно зі ст.79 КАСУ він повинен подати суду докази разом із поданням відзиву на позов, та документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. В разі, якщо доказ не може бути поданий у встановлений строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Відзив або заява про визнання позову мають бути подані відповідачем до суду за адресою: вул. Кирпоноса 16, м. Чернігів, 14000.
Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.
7. У відповідності п.12 ч.9 ст.171 КАСУ повідомити відповідачів, що в суді наявні матеріали, які підлягають врученню Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області та Чернігівському обласному військовому комісаріату, як сторонам, отримати які можна лише безпосередньо у суді.
8. Учасники справи можуть отримати інформацію щодо розгляду даної справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.cn.court.gov.ua/sud2570/.
9. Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та відповідно до п.5 ч.1 ст.294 КАС України, може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Житняк