
Справа № 420/6776/18
УХВАЛА
02 січня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А., розглянувши позовну заяву Департаменту аналітики та контролю Одеської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю «Соузерн Марітайм Едженсі» про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду 27 грудня 2018 року надійшов позов Департаменту аналітики та контролю Одеської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю «Соузерн Марітайм Едженсі» про стягнення штрафу у розмірі 7446,00 грн., накладеного постановою про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ОМС-ЗН/1139/34/ІП/ФС.
Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, зокрема, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, вимога позивача про стягнення з відповідача штрафу ґрунтується на рішенні суб'єкта владних повноважень, а саме на постанові №ОМС-ЗН/1139/34/ІП/ФС від 05.09.2018 року про накладення штрафу уповноваженими особами.
Згідно п.10 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 р. № 509, постанова про накладення штрафу може бути оскаржена у судовому порядку.
Отже спеціальним законодавством, що визначає механізм накладення на суб’єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України «Про зайнятість населення», не встановлено спеціального строку для оскарження постанов про накладання штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.
Таким чином, до даних правовідносин застосовуються строки звернення до суду, встановлені КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб’єкту владних повноважень право на пред’явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень.
Частинами 1, 3 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок. Строк, що визначається місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця цього строку.
Відповідно, днем виникнення підстав, що дають позивачу право на пред’явлення заявленої у позові вимоги, є закінчення шестимісячного строку, який обчислюється з дня, коли відповідач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав чи інтересів у спірних правовідносинах.
Постанова № ОМС-ЗН/1139/34/ІП/ФС від 05.09.2018 року позивачем направлена відповідачу 05.09.2018 року та вручена згідно копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення 11 вересня 2018 року.
Зважаючи на дату вручення постанови № ОМС-ЗН/1139/34/ІП/ФС від 05.09.2018 року, а саме 11.09.2018 року, у відповідача щонайменше до 11.03.2019 року є право на звернення до суду з позовною заявою про скасування вказаних рішень суб’єкта владних повноважень.
Таким чином, враховуючи приписи частини другої статті 122 КАС України, станом на дату подання даного позову та станом на 02.01.2019 року (дату прийняття даної ухвали суду) ще не закінчився шестимісячний строк для звернення відповідача до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень - постанови № ОМС-ЗН/1139/34/ІП/ФС від 05.09.2018 року.
У своїй практиці Європейський суд з прав людини звертає увагу, що «стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права» ( рішення від 4 грудня 1995 року у справі “Белле проти Франції” (Bellet v. France), Series A № 333-B, crop. 42, пункт 36).
Отже, адміністративний позов суб'єкта владних повноважень про стягнення штрафу подано до суду 27.12.2018 року, тобто до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу. Станом на дату прийняття даної ухвали, - 02.01.2019 року, підстави, що дають суб’єкту владних повноважень право на пред’явлення визначених законом вимог відповідно до частини другої статті 122 КАС України не настали.
Відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, подано суб’єктом владних повноважень до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу.
Отже, у зв'язку з поданням суб'єктом владних повноважень позовної заяви із вимогою стягнення штрафу, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу, позовна заява підлягає поверненню та надсилається особі, яка її подала, разом з усіма доданими до неї матеріалами на підставі п. 8 ч. 4 ст. 169 КАС України.
Також, суд вважає за необхідне роз’яснити позивачу, що відповідно до ч.8 ст.169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє його права на повторне звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст. 55, 59, 169, 243, 248, 256, 294, 295 КАС України, суддя, –
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Департаменту аналітики та контролю Одеської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю «Соузерн Марітайм Едженсі» про стягнення штрафу – повернути позивачеві.
Копію ухвали разом з позовною заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Вовченко