Рішення № 79063801, 09.01.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2019
Номер справи
560/3597/18
Номер документу
79063801
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3597/18

РІШЕННЯ

іменем України

09 січня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (з урахуванням клопотання про заміну відповідача по справі), в якому просить суд:

1. Розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.

2. Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення пенсійних виплат на адресу позивача ОСОБА_1.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести повний розрахунок із позивачем та виплатити на його користь пенсійні виплати за період з вересня 2017 включно до прийняття судом рішення по суті спору.

4. Звільнити позивача від сплати судового збору, як особу, яка через свій майновий стан не має можливості його сплатити.

Позивач підставою позову зазначив порушення відповідачем вимог статей 19, 22, 24, 46 Конституції України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є внутрішньо-переміщеною особою. Позивач вказує, що починаючи з вересня 2017 року відповідач припинив виплату йому пенсії. Позивач вважає припинення виплати йому пенсії протиправним та таким, що порушує його конституційні права.

Від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 06.12.2018 надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній зазначає, що позивач отримував пенсію, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як внутрішньо переміщена особа, що підтверджено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 11.03.2015 №6821000427.

У поданому відзиві представник відповідача також зазначає, що рішенням комісії з питань надання житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб №29 від 15.08.2017 вирішено відмовити ОСОБА_1 в призначенні (відновленні) соціальної виплати. А тому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області припинено виплату пенсії позивачеві з 01.09.2017.

Представник відповідача стверджує, що на адресу управління, рішення комісії щодо поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 не надходило. Також представник Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зазначає, що позивач із заявою про поновлення виплати пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не звертався. Вважає, що дії відповідача є правомірними, просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

У відзиві представником відповідача також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Ухвалою від 07.11.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1.

Ухвалою суду від 19.11.2018 відкрито провадження в адміністративній справі. Звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору. Клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження - задоволено. Розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.

Від представника відповідача 06.12.2018 надійшло клопотання про залучення у якості третьої особи на стороні відповідача - Комісії з питань надання житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради.

Ухвалою суду від 07.12.2018 у задоволенні клопотання позивача про залучення у якості третьої особи на стороні відповідача - Комісії з питань надання житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради - відмовлено. Також витребувано в Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином засвідчені: рішення про припинення виплати позивачу пенсії; інформацію про нараховану та виплачену пенсію за період з 2017 по 2018 роки.

Справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Суд встановив такі обставини у справі.

Позивач - ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3, відповідно до довідки від 11.03.2015 №6821000427 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 11.03.2015 року перебував на обліку в Кам'янець-Подільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області.

Рішенням комісії з питань надання житлових субсидій, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб №29 від 15.08.2017, вирішено відмовити в призначенні (відновленні) соціальної виплати ОСОБА_1.

Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, ОСОБА_1 виплачено пенсію за період з січня 2017 по серпень 2017 включно, щомісячний розмір призначеної та виплаченої пенсії становив 2023,33 грн. Сума пенсії, що виплачена позивачеві за період з січня 2017 по серпень 2017 включно становить 16186,64 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 3 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Зазначений перелік підстав припинення виплати пенсії є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.

Припиняючи нарахування та виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об'єктом захисту за статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах Верховний Суд сформулював раніше, зокрема, у рішенні від 03.05.2018 у зразковій справі №805/402/18 (провадження №Пз/9901/20/18).

З 22.11.2014 набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 №1706-VII, яким відповідно до Констититуції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.

Зокрема, відповідно до статті 7 цього закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Відповідач не надав доказів на підтвердження наявності підстав для припинення позивачу виплати його пенсії. Скасування довідки про взяття на облік як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території, не є підставою для припинення виплати пенсії позивачу.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача необхідно задовольнити.

У зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення пенсійних виплат на адресу ОСОБА_1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відновити виплату ОСОБА_1 починаючи з 1 вересня 2017 року призначеної йому пенсії.

Судові витрати з відповідача не стягуються.

В частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць рішення суду виконується негайно.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.О. Михайлов