
Справа № 560/3643/18
РІШЕННЯ
іменем України
09 січня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправною відмову відповідача щодо здійснення з 08.10.2017 виплати йому пенсії в розмірі 65% суми грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
2. Зобов'язати відповідача здійснити з 08.10.2017 виплату йому пенсії в розмірі 65% суми грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесені судові витрати.
Позивач підставою позову зазначив порушення відповідачем вимог статей 13, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що з 21.07.2009 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначило та виплачує йому пенсію в розмірі 56% суми грошового забезпечення. Позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення та виплату пенсії у розмірі 65% суми грошового забезпечення. Однак, листом від 22.10.2018 №2349/0-8 відповідач відмовив у призначенні пенсії у розмірі 65% суми грошового забезпечення. Позивач вважає, що відповідач протиправно не з'ясував факт того, що він має право на отримання пенсії в новому розмірі з урахування вислуги років на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця за весь час проходження військової служби з 01.01.2004 по 28.03.2009.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що органи Пенсійного фонду України не мають повноважень самостійно визначати розмір грошового забезпечення та обчислювати вислугу років. Згідно з розрахунком вислуги років на пенсію від 17.06.2009, складеним Управління СБУ в Хмельницькій області, та наказом Управління СБУ в Хмельницькій області від 09.07.2009 №144-ОС загальна вислуга років на пенсію позивача складає 22 роки 08 місяців 19 днів. Тому, Головне управління Пенсійного фонду України правомірно відмовили позивачу у призначенні пенсії у розмірі 65% суми грошового забезпечення.
Відповідач просив суд провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому, в задоволенні клопотання відповідача необхідно відмовити.
Крім цього, відповідач подав до суду клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача Управління СБУ в Хмельницькій області.
Оскільки рішення у цій справі не впливає на права та обов'язки Управління СБУ в Хмельницькій області, то, у задоволенні клопотання відповідача необхідно відмовити.
Ухвалою від 08.11.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1.
Ухвалою від 09.11.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій справі та вирішив її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Суд встановив такі обставини у справі.
Наказом Управління СБУ в Хмельницькій області від 09.07.2009 №144-ОС позивач - ОСОБА_1, звільнений наказом Голови СБУ від 30.06.2009 з військової служби за підпунктом "а" пункту 61 та підпунктом "б" пункту 63 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями СБУ в запас СБУ, виключений із списків особового складу з 20.07.2009. Вислуга років на 20.07.2009 складає: календарна - 15 років 10 місяців 19 днів, пільгова - 04 роки 05 місяців 07 днів, навчання у вузі - 02 роки 04 місяці 23 дні, всього - 22 роки 08 місяців 19 днів.
Відповідно до розрахунку вислуги років на пенсію від 17.06.2009, складеного Управління СБУ в Хмельницькій області, вислуга років позивача складає 22 роки 08 місяців 19 днів.
З 21.07.2009 відповідач на підставі статті 13 Закону №2262-ХІІ призначив позивачу пенсію в розмірі 56% суми грошового забезпечення.
08.10.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо призначення та виплати пенсії з 08.10.2017 в розмірі 65% суми грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.
Листом від 22.10.2018 №2349/0-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у призначенні та виплаті пенсії у розмірі 65% суми грошового забезпечення. У цьому листі відповідач зазначив, що розрахунок вислуги років до компетенції органів Пенсійного фонду України не відноситься. З питання визначення вислуги років позивачу необхідно звернутись до уповноваженого структурного підрозділу Управління СБУ в Хмельницькій області.
Позивач, вважаючи, що листом відповідача порушені його права та законні інтереси, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі визначає Закон №2262-ХІІ.
Відповідно до статті 1 Закону №2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
За змістом статті 10 Закону №2262-ХІІ призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1 2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Пунктом "а" статті 13 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1), передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно з пунктом 7 Порядку №3-1 для призначення пенсії за вислугу років подаються зокрема такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
За змістом пункту 12 Порядку №3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсій особам, звільненим з військової служби, а також оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення таких пенсій здійснюються уповноваженими структурними підрозділами СБУ.
Відповідно до розрахунку вислуги років на пенсію від 17.06.2009, складеного Управління СБУ в Хмельницькій області, вислуга років позивача складає 22 роки 08 місяців 19 днів.
На підставі поданих Управління СБУ в Хмельницькій області з 21.07.2009 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на підставі статті 13 Закону №2262-ХІІ призначило позивачу пенсію в розмірі 56% суми грошового забезпечення.
Обґрунтовуючи свою заяву про призначення пенсії в розмірі 65% суми грошового забезпечення, позивач зазначив, що відповідно до наказів Голови СБУ від 18.10.2006 №690/ДСК, від 13.11.2007 №816/ДСК, від 25.02.2009 №102/ДСК він має право на отримання пенсії з урахування вислуги на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця за весь час проходження служби військової служби з 01.01.2004 до 28.03.2009 на посадах старшого офіцера, старшого спеціаліста і головного спеціаліста відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Управління СБУ в Хмельницькій області. Тому, стаж служби на цих посадах становить 5 років 02 місяці 27 днів, вислуга років складає всього 25 років 04 місяці 01 день.
Досліджуючи правомірність спірної відмови, суд враховує, що вказані накази Голови СБУ можуть бути підставою для внесення змін в наказ Управління СБУ в Хмельницькій області від 09.07.2009 №144-ОС щодо визначення вислуги років позивача.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не є органом, який має право визначати розмір грошового забезпечення для обчислення пенсій або обчислювати вислуги років. Відповідач є органом Пенсійного фонду України, який призначає пенсію відповідно до поданих документів структурним підрозділом, в якому позивач здійснював службу.
Тому, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області правомірно відмовило позивачу у призначенні пенсії у розмірі 65% суми грошового забезпечення, оскільки не мало правових підстав обчислювати вислугу років позивача.
У Рішенні від 20.10.2011 у справі "Rysovskyy v. Ukraine" Суд Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип "належного урядування" передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб ("Beyeler v. Italy", "Oneryildiz v. Turkey", "Megadat.com S.r.l. v. Moldova", "Moskal v. Poland"). На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Lelas v. Croatia" і "Toscuta and Others v. Romania") і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (Oneryildiz v. Turkey", та "Beyeler v. Italy").
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків ("Lelas v. Croatia").
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач довів, що здійснив розгляд заяви позивача з дотримання своїх власних процедур, встановлених відповідними нормативно-правовими та локальними актами та довів правомірність відмови щодо призначення пенсії у розмірі 65% суми грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Судові витрати з відповідача не стягуються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.О. Михайлов