Рішення № 79059838, 11.12.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2018
Номер справи
0840/3301/18
Номер документу
79059838
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

11 грудня 2018 року Справа № 0840/3301/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лазаренка М.С.,

за участю секретаря судового засідання Новікової Д.А.,

за участю:

представника позивача Рибалко Є.С.

представника відповідача Єременко В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації « Запоріжгаз » (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд.7)

до Офісу великих платників податків ДФС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11 Г)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

14 серпня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (далі - позивач) до Офісу великих платників податків ДФС (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 27.11.2017 №0007684709 та стягнути з відповідача на користь позивача сплачений адміністративний штраф у розмірі 510,00 грн.

Ухвалою суду від 20.08.2018 вищевказану позовну заяву залишено без руху. 30.08.2018 позивачем надано до суду документи на виконання вимог ухвали суду.

Ухвалою суду від 17 вересня 2018 року провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, справу призначено до розгляду на 16 жовтня 2018 року.

Згідно довідки Запорізького окружного адміністративного суду суддя Лазаренко М.С. в період з 16.10.2018 по 18.10.2018 знаходився у відрядженні.

Ухвалою суду від 24.10.2018 закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 14.11.2018.

Судове засідання 14.11.2018 відкладено на 11.12.2018.

Відповідно до статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 24 вересня 2018 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що на підставі висновків Акту перевірки №104/28-10-47-09/03345716 від 07 листопада 2017 року Офісом великих платників податків ДФС 27 листопада 2017 року були прийнятті податкові повідомлення - рішення - № 0007694709, № 0007684709, якими до позивача було застосовано суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу). Позивач повністю не погоджується із висновками Акту перевірки, та з прийнятими на його підставі податковими повідомленнями - рішеннями. Вказує, що твердження в змісті Акту перевірки не відповідають дійсності.

В судовому засіданні представник Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позовну заяву у повному обсязі.

Представник Офісу великих платників податків ДФС проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов, відповідно до яких зазначає, що в ході перевірки виявлено порушення позивачем чинного законодавства, а саме: п.44.6 ст.44 Податкового кодексу України. У зв'язку з виявленими порушеннями відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства до позивача застосовано штрафні санкції.

В судовому засіданні представник Офісу великих платників податків ДФС просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

Так, судом встановлено, що Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби України проведено позапланову документальну виїзну перевірку ПАТ «Запоріжгаз» (код ЄДРПОУ 03345716), з питань повноти нарахування податкових зобов'язань з екологічного податку у деклараціях поданих за звітний період з 01.01.2015 р. по 30.06.2017 р.

За результатами проведеної перевірки було складено акт від «07» листопада 2017 року №104/28-10-47-09/03345716 (далі - акт перевірки), згідно якого виявлені порушення ПАТ «Запоріжгаз».

На підставі висновків, викладених в акті перевірки, податковим органом винесено податкові повідомлення - рішення:

податкове повідомлення - рішення № 0007694709 від 27.11.2017 р., яким було збільшено суму грошового зобов'язання за платежем екологічний податок на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (код платежу 19010100) на суму 6 452 781,34 грн. - сума основного платежу, 1 290 556,34 грн. - сума штрафних санкцій.

податкове повідомлення - рішення № 0007684709 від 27.11.2017 р., яким застосовано графні санкції за платежем Адміністративні штрафи та інші санкції (код платежу 21081103) і суму 510,00 грн. у зв'язку з вчиненням товариством порушення, передбаченого п. 44.6 ст. 44 Податкового Кодексу України.

Податкові повідомлення - рішення № 0077694709 від 27.11.2017 р. та № 00077684709 ц 27.11.2017 р. були отримані представником ПАТ «Запоріжгаз» 30.11.2017 р.

Так, ПАТ «Запоріжгаз» подано свої заперечення до Акту перевірки в порядку визначеному п. 86.7 ст. 86 ПК України до Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС.

Листом від 22.11.2017 р. № 60431/28-10-47-09 Запорізьке управління Офісу великих платників податків ДФС повідомило ПАТ «Запоріжгаз» про результати розгляду заперечення, а саме - податковим органом визначено, що викладені у запереченні аргумент, на думку останнього, не спростовують його висновки щодо факту порушення, що відображено в акті перевірки.

Тому, 05.12.2017 р. ПАТ «Запоріжгаз» подало скаргу № Zр01.2-ЛВ-24894-1217 до Державної фіскальної служби України на податкове повідомлення - рішення № 0007694709 від 21.11.2017 р та податкове повідомлення - рішення № 0007684709 від 21.11.2017 р.

За результатами розгляду скарги Державна фіскальна служба України рішенням №3537/6/99-99-11-03-01-25 від 02.02.2018 р. скасувала податкове повідомлення - рішення № 0007694709 від 21.11.2017 р, а податкове повідомлення - рішення № 0007684709 від 21.11.2017 р. залишило без змін.

13.02.2018 р. ПАТ «Запоріжгаз» було сплачено 510,00 грн штрафних санкцій за актом перевірки № 0007684709 від 27.11.2017 р, що підтверджується Платіжним доручення № 3 від «13» лютого 218 року.

Водночас, ПАТ «Запоріжгаз» вважає, що податковим органом винесено податкове повідомлення - рішення № 0007694709 від 27.11.2017 р, яке не відповідає вимогам чинного законодавства України, а тому воно підлягає скасуванню виходячи з наступного.

ПАТ «Запоріжгаз», не погодившись з податковим повідомленням-рішенням № 0077694709 від 27.11.2017 р. та № 00077684709 ц 27.11.2017 р. звернулась до суду з адміністративний позовом.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

У відповідності до пп. 20.1.6. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно із пп. 85.2. ст. 85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Запорізьке управління Офісу ВПП ДФС з метою визначення повноти та достовірності нарахування та сплати сум екологічного податку за звітні періоди, що підлягали перевірці, неодноразово під час проведення перевірки зверталась до ПАТ «Запоріжгаз» із запитами про надання документів, що стосуються перевірки вказаного питання.

Зокрема під час перевірки ПАТ «Запоріжгаз» було вручено запити від 10.10.2017 р. № 52473/10/28-10-47-14, від 18.10.2017 р. № 53849/10/28-10-47-09 та повторний запит від 01.11.2017 р. № 56160/10/28-10-47-09 про надання наступних документів.

Акти - розрахунки виробничо - технологічних витрат та нормованих втрат природного газу за період, що перевіряється та розрахунки на основі яких складено акти (які є додатками до зазначених актів - розрахунків).

Розрахунки втрат за 2014 - 2017р., які проведені відповідно до Методики визначення питомих виробничо-технологічних втрат природного газу під час його , транспортування газорозподільними мережами затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 30.05.2003 року N 264, а саме:

- документальне підтвердження виробничо-технологічних втрат газу за умовної нормативної герметичності газопроводів, з'єднувальних деталей, арматури, компенсаторів,

- документальне підтвердження виробничо-технологічних втрат газу за умовної нормативної герметичності газового обладнання та приладів ГРП, БК ГРП. ШРП, ДКРТ,

- документальне підтвердження виробничо-технологічних втрат газу за умовної нормативної герметичності газового обладнання, приладів квартир житлових будинків і подібних об'єктів комунально-побутових (невиробничого призначення) та бюджетних організацій,

- документальне підтвердження виробничо-технологічних втрат газу для забезпечення продування та заповнення газопроводів газом,

- документальне підтвердження виробничо-технологічних втрат газу, що виникли внаслідок аварій (пошкоджень) газопроводу.

Розрахунки витрат за 2014 - 2017р., які проведені відповідно до Методики визначення питомих виробничо-технологічних витрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 30.05.2003 року N 264, а саме:

документальне підтвердження виробничо-технологічних витрат газу для забезпечення продування та заповнення новозбудованих газопроводів газом,

документальне підтвердження виробничо-технологічних витрат газу для забезпечення зниження надлишкового тиску в газопроводах до мінімального (обсяг витрати газу, скинутого в атмосферу при ремонті ділянок),

документальне підтвердження виробничо-технологічних витрат газу на регулювання та настроювання газового обладнання, приладів квартир житлових будинків та подібних об'єктів комунально-побутових та бюджетних організацій при пусконалагоджувальних роботах після будівництва, капітального ремонту, реконструкції (визначаються згідно з додатком та кількістю газового обладнання і приладів),

документальне підтвердження виробничо-технологічних витрат газу на проведення регулювання та настроювання ГРП,

документальне підтвердження витрат газу на опалення приміщення ГРП.

Вищезазначені документи ані під час перевірки, ані в терміни передбачені ст. 44 Податкового кодексу України надано не було, про що Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків ДФС складено акт про відмову в наданні документів № 38/28-10-47-10/03345716 та акт про відмову від підписання вказаного акту № 39/28-10-47-10/03345716.

Так, під час перевірки представника СДПІ, були надані усі документи та пояснення щодо нарахування та сплати екологічного податку за 2015, 2016 роки та І півріччя 2017 рок, а саме:

1. Копія договору №13-215-ВТВ на купівлю-продаж природного газу від 04.01.2013 року на 5 аркушах.

2. Копія додаткової угоди №10 від 08.12.2014 до договору купівлі-продажу природного газу №13-215-ВТВ від 04.01.2013 на 1 аркуші.

3. Копія додаткової угоди №11 від 08.12.2014 до договору купівлі-продажу природного газу №13-215-ВТВ від 22.12.2014 на 2 аркуші.

4. Копія додаткової угоди №12 від 05.02.2015 до договору купівлі-продажу природного газу №13-215-ВТВ від 04.01.2013 на 1 аркуші.

5. Копія додаткової угоди №13 від 10.03.2015 до договору купівлі-продажу природного газу №13-215-ВТВ від 04.01.2013 на 1 аркуші.

6. Копія додаткової угоди №14 від 03.04.2015 до договору купівлі-продажу природного газу №13-215-ВТВ від 04.01.2013 на 1 аркуші.

7. Копія додаткової угоди №15 від 12.05.2015 до договору купівлі-продажу природного газу №13-215-ВТВ від 04.01.2013 на 1 аркуші.

8. Копія додаткової угоди №16 від 03.06.2015 до договору купівлі-продажу природного газу №13-215-ВТВ від 04.01.2013 на 1 аркуші.

9. Копія додаткової угоди №17 від 28.07.2015 до договору купівлі-продажу природного газу №13-215-ВТВ від 04.01.2013 на 1 аркуші.

10. Копія додаткової угоди №18 від 12.10.2015 до договору купівлі-продажу природного газу №13-215-ВТВ від 04.01.2013 на 1 аркуші.

11. Копія додаткової угоди №19 від 28.10.2015 до договору купівлі-продажу природного газу №13-215-ВТВ від 04.01.2013 на 1 аркуші.

12. Копія додаткової угоди №20 від 25.11.2015 до договору купівлі-продажу природного газу №13-215-ВТВ від 04.01.2013 на 1 аркуші.

13. Копія договору № ЗП-ВТВ-02-2016-52/6 купівлі продажу природного газу від 28.12.2015 року на 3 аркушах.

14. Копія додаткової угоди №1 від 28.12.2015 р. до договору купівлі-продажу природного газу №ЗП-ВТВ-02-2016-52/6 від 28.12.2015 року на 1 аркуші.

15. Копія додаткової угоди №2 від 25.02.2016 р. до договору купівлі-продажу природного газу №ЗП-ВТВ-02-2016-52/6 від 28.12.2015 року на 1 аркуші.

16. Копія додаткової угоди №3 від 25.03.2016 р. до договору купівлі-продажу природного газу №ЗП-ВТВ-02-2016-52/6 від 28.12.2015 року на 1 аркуші.

17. Копія додаткової угоди №4 від 26.09.2016 р. до договору купівлі-продажу природного газу №ЗП-ВТВ-02-2016-52/6 від 28.12.2015 року на 1 аркуші.

18. Копія додаткової угоди №5 від 25.11.2016 р. до договору купівлі-продажу природного газу №ЗП-ВТВ-02-2016-52/6 від 28.12.2015 року на 1 аркуші.

19. Копія додаткової угоди №6 від 31.12.2016 р. до договору купівлі-продажу природного газу №ЗП-ВТВ-02-2016-52/6 від 28.12.2015 року на 1 аркуші.

20. Копія договору №ЗП-ВТВ-02-2017-119 купівлі-продажу природного газу від 26.12.2016 року на 3 аркушах.

21. Копія додаткової угоди №1 від 24.02.2017 р. до договору купівлі-продажу природного газу №ЗП-ВТВ-2-2017-119 від 26.12.2016 року на 1 аркуші.

22. Копія додаткової угоди №2 від 24.03.2017 р. до договору купівлі-продажу природного газу №ЗП-ВТВ-2-2017-119 від 26.12.2016 року на 1 аркуші. Копія договору № 1512000705 транспортування природного газу від 17.12.2015 року на 11 аркушах.

23. Копія акту приймання-передачі природного газу за січень 2015 р. від 31.01.2015 р. отриманого від НАК «Нафтогаз України» відповідно до договору № 13-215-ВТВ на 1 арк.

24. Копія акту приймання-передачі природного газу за лютий 2015 р. від 28.02.2015 р. отриманого від НАК «Нафтогаз України» відповідно до договору № 13-215-ВТВ на 1 арк.

25. Копія акту приймання-передачі природного газу за березень 2015 р. від 31.01.2015 р. отриманого від НАК «Нафтогаз України» відповідно до договору № 13-215- ВТВ на 1 арк.

26. Копія акту приймання-передачі природного газу за квітень 2015 р. від 30.04.2015 р. отриманого від НАК «Нафтогаз України» відповідно до договору № 13-215- ВТВ на 1 арк.

27. Копія акту приймання-передачі природного газу за травень 2015 р. від 31.05.2015 р. отриманого від НАК «Нафтогаз України» відповідно до договору № 13-215- ВТВ на 1 арк.

28. Копія акту приймання-передачі природного газу за червень 2015 р. від 30.06.2015 р. отриманого від НАК «Нафтогаз України» відповідно до договору № 13-215- ВТВ на 1 арк.

29. Копія акту приймання-передачі природного газу за липень 2015 р. від 31.07.2015 р. отриманого від НАК «Нафтогаз України» відповідно до договору № 13-215- ВТВ на 1 арк.

30. Копія акту приймання-передачі природного газу за серпень 2015 р. від 31.08.2015 р. отриманого від НАК «Нафтогаз України» відповідно до договору № 13-215- ВТВ на 1 арк.

31. Копія акту приймання-передачі природного газу за вересень 2015 р. від 30.09.2015 р. отриманого від НАК «Нафтогаз України» відповідно до договору № 13-215- ВТВ на 1 арк.

32. Копія акту приймання-передачі природного газу за листопад 2015 р. від 30.11.2015 р. отриманого від НАК «Нафтогаз України» відповідно до договору № 13-215-ВТВ на 1 арк.

33. Копія акту приймання-передачі природного газу за грудень 2015 р. від 31.12.2015 р. отриманого від НАК «Нафтогаз України» відповідно до договору № 13-215- ВТВ на 1 арк.

34. Копія акту приймання-передачі природного газу за січень 2016 р. від 31.01.2016р. отриманого від ТОВ «РГК Трейдінг» відповідно до договору № ЗП-ВТВ-02-2016- 52/6 на 1 аркуші.

35. Копія акту приймання-передачі природного газу за березень 2016 р. від 31.03.2016р. отриманого від ТОВ «РГК Трейдінг» відповідно до договору № ЗП- ВТВ-02-2016-52/6 на 1 аркуші.

36. Копія акту приймання-передачі природного газу за квітень 2016 р. від 30.04.2016р. отриманого від ТОВ «РГК Трейдінг» відповідно до договору № ЗП- ВТВ-02-2016-52/6 на 1 аркуші.

37. Копія акту приймання-передачі природного газу за жовтень 2016 р. від 30.10.2016р. отриманого від ТОВ «РГК Трейдінг» відповідно до договору № ЗП- ВТВ-02-2016-52/6 на 1 аркуші.

38. Копія акту приймання-передачі природного газу за березень 2017 р. від 31.03.2017р. отриманого від ТОВ «РГК Трейдінг» відповідно до договору № ЗП- ВТВ-02-2017-119 на 1 аркуші.

39. Копія акту приймання-передачі природного газу за квітень 2017 р. від 31.04.2017р. отриманого від ТОВ «РГК Трейдінг» відповідно до договору № ЗП- ВТВ-02-2017-119 на 1 аркуші.

40. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу №02-16- 1512000705-БАЛАНС за лютий 2016 р. від 29.02.2016 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

41. Копія коригуючого акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 02-16-1512000705-БАЛАНС/КОР до акту № 02-16-1512000705-БАЛАНС за лютий 2016 р. від 31.03.2016 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

42. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 05-16- 1512000705-БАЛАНС за травень 2016р. від 31.05.2016 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

43. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 06-16- 1512000705-БАЛАНС за червень 2016 р. від 30.06.2016 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

44. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 07-16- 1512000705-БАЛАНС за липень 2016 р. від 31.07.2016 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

45. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 08-16- 1512000705-БАЛАНС за серпень 2016 р. від 31.08.2016 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

46. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 09-16- 1512000705-БАЛАНС за вересень 2016 р. від 30.09.2016 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

47. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 10-16- 1512000705-БАЛАНС за жовтень 2016 р. від 31.10.2016 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

48. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 06-16- 1512000705-БАЛАНС за листопад 2016 р. від 30.11.2016 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

49. Копія коригуючого акту надання послуг балансування обсягів природного газу № Ю-16-1512000705-БаЛАНС/КОР до акту № 10-16-1512000705-БАЛАНС за жовтень 2016 р. від 28.12.2016 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

50. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 12-16- 1512000705-БАЛАНС за грудень 2016 р. від 31.12.2016 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

51. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 01-17- 1512000705-БАЛАНС за січень 2017 р. від 31.01.2017 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

52. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 02-17- 1512000705-БАЛАНС за лютий 2017 р. від 28.02.2017 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

53. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 03-17- 1512000705-БАЛАНС за березень 2017 р. від 31.03.2017 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

54. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 04-17- 1512000705-БАЛАНС за квітень 2017 р. від 30.04.2017 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

55. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 05-17- 1512000705-БАЛАНС за травень 2017 р. від 31.05.2017 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

56. Копія акту надання послуг балансування обсягів природного газу № 06-17- 1512000705-БАЛАНС за червень 2017 р. від 30.06.2017 р. ПАТ «Укртрансгаз» відповідно договору № 1512000705 на 1 аркуші.

57. Виписка банка по руху грошових коштів за період з січня 2015р. по червень 2017р. по договору № 13-215-ВТВ на купівлю продаж природного газу від 04.01.2013 на 2 аркушах.

58. Виписка банка по руху грошових коштів за період з січня 2015р. по червень 2017р. по договору № ЗП-ВТВ-02-2016-52/6 купівлі-продажу природного газу від 28.12.2015 на 1 аркуші.

59. Виписка банка по руху грошових коштів за період з січня 2015р. по червень 2017р. по договору № ЗП-ВТВ-02-2017-119 купівлі-продажу природного газу від 26.12.2016 на 1 аркуші.

60. Виписка банка по руху грошових коштів за період з грудня 2015р. по червень 2017р. по договору № 1512000705 транспортування природного газу від 17.12.2015 року на 1 аркуші.

61. Аналіз рахунку 631 за період з січня 2015 р. по червень 2017 р. по договору № 13- 2015-ВТВ на купівлю-продаж природного газу від 04.01.2013 на 1 аркуші.

62. Аналіз рахунку 631 за період з січня 2015 р. по червень 2017 р. по договору № ЗП- ВТВ-02-2016-52/6 на купівлю-продаж природного газу від 28.12.2015 на 1 аркуші.

63. Аналіз рахунку 631 за період з січня 2015 р. по червень 2017 р. по договору № ЗП- ВТВ-02-2017-119 на купівлю-продаж природного газу від 26.12.2016 на 1 аркуші.

64. Аналіз рахунку 631 за 2016 рік по договору № 1512000705 транспортування природного газу від 17.12.2015 року на 1 аркуші.

65. Аналіз рахунку 631 за період з січня 2017 р. по червень 2017 р. по договору № 1512000705 транспортування природного газу від 17.12.2015 на 1 аркуші.

66. Копія звітів про кількість природного газу протранспортованого ПАТ «Запоріжгаз» за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 12015 року на 12 аркушах.

67. Копія звітів про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках по ПАТ «Запоріжгаз» за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад грудень 2016 року на 12 аркушах.

68. Копії звітів про поділ фактичного обсягу природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Запоріжгаз» між замовниками послуги транспортування (постачальниками) за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень 2017 року на 6 аркушах.

69. Показники теплоти згорання природного газу по ПАТ «Запоріжгаз» за період з січня 2015 року по грудень 2016 року (помісячно) на 72 аркушах.

70. Середньозважене значення теплоти згоряння природного газу по ПАТ «Запоріжгаз» за період з січня 2017 року по червень 2017 р. (помісячно) на 18 аркушах.

71. Копії дозволів № 2310137200-42, № 2310137200-42а, № 2310136900-53, № 2320355100-15, №2321510100-88, № 2321510100-71, № 2321584001-126, № 2323655100-33, № 2323910100-70, № 2323910100-70-а, № 2323910100-118, № 2321810100-22, № 23211810100-22-а, № 2324210100-66, № 2310400000-135, №23100400000-293, №2324810100-99, 2320685501-97, № 2325283603-64, № 2311000000-31, № 2311000000-13, №2323300000-70, № 2323355100-87, №232090100-192, № 2322410100-31, № 2320910400-189, № 2312500000-51 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на 27 аркушах.

72. Копії податкових декларацій з екологічного податку за І, II, II, IV квартали 2015 року, І, II, II, IV квартали 2016 та І, II квартал 2017 року.

Крім цього, ПАТ «Запоріжгаз» зазначив, що листами № Zp01.2-.JIB 22298-1017 від 20.10.2017 р., № 2р01.2-ЛВ-22918-1-1017 від 31.07.2017 р., № 2р01.2-ЛВ-2300-1-1117 від 01.11.2017 р. були надані пояснення щодо запитуваних документів в рамках проведення позапланової документальної виїзної перевірки ПАТ «Запоріжгаз» (код ЄДРПОУ 03345716), щодо нарахування податкових зобов'язань з екологічного податку у деклараціях поданих за звітний період з 01.01.2015 р. по 30.05.2017 р.

Акти-розрахунки та розрахунки втрат за 2015, 2016 роки І півріччя 2017 року, які необхідно було надати відповідно до запитів отриманих ПАТ «Запоріжгаз» та які зазначені в акті перевірки не підпадають під визначення податкового законодавства з огляду на статті З, 5 ПК України, що дозволяє зробити висновок про безпідставність вимог про надання документів, з огляду на те, що у відповідності до пп. 20.1.6 п 20.1 ПК України контролюючі органи мають право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Документи, посилання на які містяться у Положенні про порядок обліку обсягів розбалансування природного газу в газорозподільних мережах, затвердженому наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.02.2004 року № 112 та Методиці визначення питомих втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України 30.05.2003 року № 264 не є первинними документами в розумінні ПК України та підставою для нарахування екологічного податку. Крім того, навіть у Положенні не встановлено вимог по обов'язковому щомісячному документальному оформленню акту- розрахунку виробничо-технологічних витрат та нормованих втрат вимога по їх складенню, у зв'язку з чим вважаємо, що орган ДФС допускає поширювальне тлумачення норм цього Положення тим більше в контексті перевірки дотримання платником податку вимог податкового законодавства.

Відповідно до статті 249 Податкового кодексу України, при наявності факту викидів забруднюючих речовин - оподаткуванню підлягають саме фактичні викиди таких речовин.

ПАТ «Запоріжгаз» як оператор ГРМ, транспортує газорозподільною мережею споживачам природний газ. За технологією діяльності з розподілу природного газу у Оператора виникають виробничо-технологічні витрати та втрати природного газу.

Відповідно до пункту 4 глави 6 розділу III Кодексу ГРМ, затвердженого Постановою НРКЕКП від 30.09.2015 № 2494, об'єм (обсяг) фактичних витрат та виробничо- технологічних витрат природного газу (далі - ВТВ) за підсумками місяця та календарного року визначається Оператором ГРМ відповідно до глави 1 розділу XII цього Кодексу та розраховується як різниця між об'єктом (обсягом) надходження природного газу, до ГРМ у відповідний період і об'ємом (обсягом) природного газу, який розподілений між підключеними до/через ГРМ споживачами та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду.

Але визначені таким чином обсяги ВТВ не є обсягом викиду природного газу в атмосферне повітря, оскільки йдеться про такі обсяги.

Підставою для ведення бухгалтерського обліку господарських операцій та надання юридичної сили і доказовості є первинні документи, що повинні бути складені відповідно до вимог чинного законодавства та не порушувати публічний порядок, встановлений Законом «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

За визначенням пп.16.1.5 п.16.1 ст.16 ПКУ, платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів.

Згідно до п.44.6 ст.44 ПКУ, у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що обов'язок платника податків надати документи до перевірки, а також дія п.44.6 ПК України поширюються на первинні документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності.

Приймаючи до уваги встановлені обставини справи суд доходить висновку, що податкове повідомлення-рішення від 27 листопада 2017 року № 0007684709 винесено безпідставно, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Щодо вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача сплаченого адміністративного штрафу у розмірі 510,00 грн., вона задоволенню не підлягає у зв'язку з наступним.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина 1 статті 2 КАС України).

Відносини щодо повернення помилково та надміру сплачених платежів урегульовані положеннями Податкового кодексу України, Порядком повернення коштів, помилково та /або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787.

Так, згідно п.п. 14.1.1 15 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Відповідно до п.п. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів в порядку, встановленому ним Кодексом.

Статтею 43 Податкового кодексу України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Пунктом 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України визначено, що платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Пунктом 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про проведення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.

На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 № 1650/24182.

Згідно п. 3 та п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів , повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Пунктом 10 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів передбачено, що органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.

Відповідно до п. 12 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, органи Казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів, зазначених у пунктах 5 - 8 цього розділу, в такому порядку:

1) за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом п'яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами;

2) у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п'ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків: за платежами, що належать державному бюджету, - до Казначейства України.

Положення ст.43 Податкового кодексу України узгоджуються з нормами Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1145 від 15.12.2015, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.12.2015 за № 1679/28124 (далі - Порядок № 1146).

Згідно пунктів 4, 5, 7, 8, 9 Порядку №1146 повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані.

Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.

У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до частини першої статті 672 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.

Орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.

Відтак, необхідною обставиною для повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках податкового органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та /або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється контролюючими органами, є факт ухвалення податковим органом висновку про повернення надмірно сплачених сум податку.

Виходячи із змісту наведених норм податкового законодавства, суд дійшов висновку про те, що повернення сплаченого адміністративного штрафу здійснюється в разі подання ним заяви про повернення помилково перерахованих коштів, подання органом державної податкової служби висновку про повернення відповідних сум коштів до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення сплаченого адміністративного штрафу.

Отже, вимога позивача про стягнення сплаченого адміністративного штрафу не є правильним способом захисту його прав.

Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності дійшов висновку, що позовні вимоги є частково доведеними, частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

У відповідності до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1762,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №2 від 07.08.2018 (а.с.3).

Таким чином, виходячи із суми задоволених позовних вимог, судовий збір у розмірі 881,00 грн. підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Офісу великих платників податків ДФС.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації « Запоріжгаз » (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд.7, код ЄДРПОУ 03345716) до Офісу великих платників податків ДФС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11 Г, код ЄДРПОУ 39440996) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Офісу великих платників податків ДФС від 27.11.2017 № 0007684709.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації « Запоріжгаз » судовий збір в розмірі 881,00 грн. (вісімсот вісімдесят одна гривня 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 18 грудня 2018 року.

Суддя М.С. Лазаренко