Рішення № 79057849, 26.07.2017, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
26.07.2017
Номер справи
905/1029/17
Номер документу
79057849
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

26.07.2017 Справа № 905/1029/17

Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,

при секретарі судового засідання Паніній Я.М.,

розглянувши справу № 905/1029/17

за позовом: Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Енергозбут» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця»

до відповідача: Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Краснолиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»

про стягнення 1 547 016,37 грн.,

за участю представників:

від позивача: не з’явився

від відповідача: не з’явився

Суть спору: ПАТ «Укрзалізниця» в особі філії «Енергозбут» ПАТ «Укрзалізниця» звернулось до господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з КП «Компанія «Вода Донбасу» в особі Краснолиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» 1 547 016,37 грн., з яких: 1 424 268,99 грн. – заборгованість за активну електричну енергію; 42 604,91 грн. – заборгованість за перетікання реактивної електричної енергії; 14 563,27 грн. – 3% річних; 65 579,20 грн. – інфляційні втрати.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору про постачання електричної енергії №1211 від 10.06.2005р. в частині повної та своєчасної оплати спожитої активної електроенергії та послуг з перетікання реактивної електроенергії.

07.06.2017р. за вх. № 15625/17 господарський суд одержав письмові пояснення позивача, згідно з якими останній посилається, зокрема, на те, що договір №1211 від 10.06.2005р. є діючим згідно з умовами п. 8.5 договору.

07.06.2017р. за вх.№15638/17 господарський суд одержав відзив відповідача, згідно з яким просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову, з посиланням на узгодження з позивачем спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України та на те, що станом на 01.05.2017р. згідно даних протокольних рішень заборгованість сплачена у повному обсязі. Також, відповідач посилається на неправомірне стягнення 3% річних та інфляційних, з огляду на приписи ст.2 ЗУ «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси» щодо встановлення мораторію на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій енергопостачальними компаніями у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси підприємствами - виконавцями/виробниками житлово-комунальних послуг, що надають такі послуги у районі проведення антитерористичної операції.

У судовому засіданні 07.06.2017р. за участю представників сторін господарським судом оголошено перерву до 11.07.2017р.

11.07.2017р. господарським судом постановлено ухвалу про продовження строку розгляду спору на 15 днів до 26.07.2017р. у зв’язку із задоволенням відповідного клопотання відповідача за вх. № 04-21/2149 від 11.07.2017р.; відкладення розгляду справи на 26.07.2017р.

26.07.2017р. за вх.№04-21/2272 господарський суд електронною поштою одержав пояснення позивача щодо розподілу коштів, що надійшли від КП «Компанія «Вода Донбасу» за спільними протокольними рішеннями.

26.07.2017р. за вх.№04-21/2268 господарський суд електронною поштою одержав доповнення до відзиву відповідача, згідно з якими станом на 26.07.2017р. борг за активну електроенергію сплачений за рахунок субвенцій з державного бюджету України у повному обсязі.

Сторони про час та місце судового засідання повідомлені належним чином, але у судове засідання 26.07.2017р. не з’явились.

На підставі ст.85 ГПК України у судовому засіданні 26.07.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:

10.06.2005р. між ДП «Донецька залізниця» в особі СП «Енергозбут» ДП «Донецька залізниця» (далі- електропостачальна організація) та ДОКП «Донецькоблводоканал» (на теперішній час - КП «Компанія «Вода Донбасу») в особі Краснолиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії №1211 (з урахуванням додаткової угоди від 30.12.2013р. до договору), предметом якого є умови й порядок постачання електроенергії електропостачальною організацією та оплата спожитої електроенергії споживачем (п.1.1 договору).

За умовами вказаного договору електропостачальна організація, зокрема, зобов'язалась постачати споживачу електроенергію, як різновид товарної продукції в межах 1 710,81 кВА (кВт) абонованої потужності на класі (класах) напруги ІІ згідно з визначеними йому цим договором умовами та обсягами постачання електроенергії (додаток 1), за тарифами (цінами), які розраховуються в порядку, установленому НКРЕ (п.2.1 договору); підтверджувати обсяг поставленої споживачу електроенергії за звітній місяць та оформляти акт прийняття/передачі електроенергії із споживачем до 23 числа місяця, наступного після звітного (п.2.2 договору).

Відповідно до п.3.1 договору споживач зобов’язався для визначення обсягів спожитої електричної енергії знімати та надавати за встановленою формою до електропередавальної та електропостачальної організацій показання розрахункових приладів обліку. Термін та періодичність надання показань та здійснення розрахунків за електроенергію визначаються у додатку 2, та за його змістом становлять: день зняття показань у розрахунковому періоді – 20-е число щомісячно, час зняття показань 8:00, абонент зобов’язаний до 10-го числі щомісячно отримати та оплатити рахунки за звітній період.

Згідно п.5.1 договору споживач зобов’язаний вносити плату за електричну енергію виключно грошовими коштами до уповноваженого банку на рахунок Енергозбуту Донецької залізниці. Плата складається з закупівельної ціни постачальника та відшкодування витрат на передачу електричної енергії.

Споживач несе відповідальність перед електропостачальною організацією за відповідність обсягів заявленої і фактично спожитої електричної енергії. Оплата поточного споживання в розрахунковому періоді активної електроенергії здійснюється авансовим платежем до 10 числа (дата розрахунку) розрахункового місяця – 100% від вартості очікуваного споживання. Споживач сплачує авансові платежі самостійно платіжним дорученням (п.5.3 договору); кінцевий розрахунок за спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію, плату за перетікання реактивної, плату за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплату недорахованої електроенергії, сум на відшкодування збитків та інші платежі згідно з обумовленою ціною (тарифом), системою обліку електроенергії, класом напруги та іншими умовами цього договору споживач здійснює у першій декаді на підставі одержаних у лінійних відділах «Енергозбут Донецької залізниці» рахунків у п’ятиденний термін з дня їх отримання (п.5.4 договору).

За приписами п.8.5 договору останній укладається на строк до 31.12.2005р., набирає чинності з дня його підписання та вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення строку не буде заявлено однією зі сторін про відмову від цього договору або перегляд його умов.

Відповідно до додаткової угоди №213 від 20.01.2016р. до договору №1211 від 10.05.2005р., у зв’язку з утворенням ПАТ «Укрзалізниця» відповідно до ЗУ «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» від 23.02.2012р. №4442-VІ та постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014р. №200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», визначено, що правонаступником всіх зобов’язань (прав та обов’язків) ДП «Донецька залізниця» (ЄДРПОУ – 01074957) за договором є ПАТ «Укрзалізниця» (ЄДРПОУ – 40075815); відповідальним за цим договором від постачальника є філія «Енергозбут» ПАТ «Укрзалізниця» без права юридичної особи; отримувачем коштів за договором є ПАТ «Українська залізниця» (ЄДРПОУ – 40075815). Крім того, сторони дійшли згоди у тексті договору повне найменування «Державне підприємство «Донецька залізниця» та скорочене найменування ДП «Донецька залізниця» змінити відповідно на Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» та ПАТ «Українська залізниця».

На виконання умов договору за період липень 2016р.-лютий 2017р. позивачем поставлено відповідачу активну електроенергію в загальному обсязі 637 118 кВт/год на загальну суму 1 424 268,99 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи актами прийняття-передавання товарної продукції, а саме:

- у липні 2016р. в обсязі 71 663 кВт/год на суму 156 727,01 грн.,

- у серпні 2016р. в обсязі 70 964 кВт/год на суму 153 094,90 грн.,

- у вересні 2016р. в обсязі 78 834 кВт/год на суму 170 073,32 грн.,

- у жовтні 2016р. в обсязі 73 599 кВт/год на суму 173 979,20 грн.,

- у листопаді 2016р. в обсязі 80 215 кВт/год на суму 189 618,64 грн.,

- у грудні 2016р. в обсязі 86 640 кВт/год на суму 204 806,56 грн.,

- у січні 2017р. в обсязі 87 830 кВт/год на суму 186 698,47 грн.,

- у лютому 2017р. в обсязі 87 373 кВт/год на суму 189 270,89 грн.

Акти прийняття-передавання товарної продукції за липень 2016р.-лютий 2017р. підписані відповідачем без зауважень та заперечень.

Також, позивачем виставлені відповідні рахунки на оплату активної електроенергії.

Крім того, позивачем виставлено відповідачу наступні рахунки за перетоки реактивної електроенергії за період липень 2016р.-лютий 2017р. в загальному обсязі 404 896 кВАр/год на загальну суму 42 604,91 грн.:

- №991211/Р від 25.07.2016р. за липень 2016р. в обсязі 50 984 кВАр/год на суму 5 892,49 грн.,

- №991211/Р від 25.08.2016р. за серпень 2016р. в обсязі 48 441 кВАр/год на суму 5 221,06 грн.,

- №991211/Р від 26.09.2016р. за вересень 2016р. в обсязі 51 158 кВАр/год на суму 5 273,23 грн.,

- №991211/Р від 25.10.2016р. за жовтень 2016р. в обсязі 48 462 кВАр/год на суму 6 156,48 грн.,

- №991211/Р від 25.11.2016р. за листопад 2016р. в обсязі 51 457 кВАр/год на суму 5 746,94 грн.,

- №991211/Р від 26.12.2016р. за грудень 2016р. в обсязі 53 575 кВАр/год на суму 5 854,93 грн.,

- №991211/Р від 26.01.2017р. за січень 2017р. в обсязі 53 347 кВАр/год на суму 4 673,47 грн.,

- №991211/Р від 27.02.2017р. за лютий 2017р. в обсязі 47 472 кВАр/год на суму 3 786,31 грн.

Рахунки за липень 2016р. отримані відповідачем 25.07.2016р., за серпень 2016р. – 25.08.2016р., за вересень 2016р. – 26.09.2016р., за жовтень 2016р. - 25.10.2016р., за листопад 2016р. – 25.11.2016р., за грудень 2016р. – 26.12.2016р., за січень 2017р. – 26.01.2017р., за лютий 2017р. – 27.02.2017р., про що свідчать відповідні відмітки на рахунках про їх отримання.

Оплату вартості активної електричної енергії та послуг з перетікання реактивної електроенергії за період липень 2016р.-лютий 2017р. відповідачем не здійснено, що і зумовило звернення позивача до суду з даним позовом про стягнення з відповідача 1 547 016,37 грн., з яких: 1 424 268,99 грн. – заборгованість за активну електричну енергію за липень 2016р.-лютий 2017р., 42 604,91 грн. – заборгованість за перетікання реактивної електричної енергії за липень 2016р.-лютий 2017р., 14 563,27 грн. – 3% річних, нараховані за порушення зобов’язань липня 2016р.-лютого 2017р., 65 579,20 грн. - інфляційні втрати, нараховані за порушення зобов’язань липня 2016р.-січня 2017р.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, господарський суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного:

Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов’язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України договір є обов’язковим для виконання сторонами.

Згідно зі ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються законами України «Про засади функціонування ринку електричної енергії України» та «Про електроенергетику». Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Відповідно до ч.7 ст.276 ГК України оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

Відповідно до вимог ч.1 ст.526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов’язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 ГК України.

Як вище встановлено господарським судом, умовами договору визначено, що кінцевий розрахунок за спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію, плату за перетікання реактивної електроенергії, відповідач зобов’язався здійснювати у першій декаді розрахункового періоду на підставі одержаних рахунків у п’ятиденний термін з дня їх отримання.

Відтак, з урахуванням змісту п.5.4 договору №1211 від 10.05.2005р., господарським судом встановлено, що строк виконання відповідачем зобов’язання з оплати заявленої до стягнення вартості активної та реактивної електричної енергії настав.

Між тим, на момент звернення позивача до суду з даним позовом (27.04.2017р. згідно штемпеля органу поштового зв’язку на конверті) відповідач не здійснив оплату активної електроенергії, внаслідок чого у відповідача виник борг за активну електроенергію у розмірі 1 424 268,99 грн.

Як посилається позивач та що не заперечує відповідач, борг за активну електроенергію останнім погашений в процесі розгляду справи, на підтвердження чого надано до суду спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України та відповідні платіжні доручення.

Механізм перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню, зокрема, на оплату природного газу, визначено Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. № 20.

Відповідно до пункту 1.1 Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015р. № 493/688, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2015р. № 1007/27452 (у редакції, чинній на час підписання вищеперелічених спільних протокольних рішень), цей Порядок визначає взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, департаментами фінансів обласних державних адміністрацій, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідні департаменти фінансів), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», ДП «Енергоринок», ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», ПАТ «Укргазвидобування», виробниками електроенергії і вугледобувними підприємствами та іншими учасниками розрахунків за природний газ, послуги з постачання, розподілу та транспортування природного газу, в тому числі послуги замовленої потужності, фізичного транспортування природного газу, балансування обсягів природного газу (далі - послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу), теплопостачання та електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20.

Пунктом 1.2 Порядку встановлено, що розрахунки, передбачені в пункті 1.1 цього розділу, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають обсяг щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори), і спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу, форма якого наведена у додатку 1 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію та природний газ або вугілля, форма якого наведена у додатку 3 до цього Порядку.

Схеми розрахунків узгоджують відповідні департаменти фінансів спільно з постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг). Відповідні органи Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) контролюють проведення розрахунків від початку розрахунків до зарахування податків до Державного бюджету України або на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (п. 1.3 Порядку).

Відповідно до п.п. 2.1, 2.2 Порядку постачальники та/або транспортувальники ресурсів (товарів, послуг), які виявили бажання здійснити розрахунки відповідно до Порядку, складають щомісяця до 10 числа з розпорядниками коштів акти звіряння, а в разі проведення відповідних розрахунків з попередньої оплати ресурсів (товарів, послуг) на строк не більше одного місяця постачальники та/або транспортувальники ресурсів (товарів, послуг) визначають договірну величину споживання ресурсів (товарів, послуг), про що укладають відповідний договір з розпорядниками коштів. Один примірник акта звіряння або договору надається місцевому фінансовому органу для складання зведеного реєстру актів звіряння або договорів. Зведені реєстри актів звіряння або договорів підписуються керівниками місцевих фінансових органів, постачальників та/або транспортувальників ресурсів (товарів, послуг) та надаються відповідним департаментам фінансів.

Згідно із п. 2.4 Порядку спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків підписуються усіма учасниками розрахунків: відповідним департаментом фінансів, відповідним головним управлінням Казначейства, постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг), Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», ДП «Енергоринок», ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», ПАТ «Укргазвидобування», виробниками електроенергії і вугледобувними підприємствами. Спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, за електроенергію та природний газ або вугілля додатково погоджуються з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України.

Проведення розрахунків за електроенергію та природний газ або вугілля здійснюється таким чином:

1) на підставі платіжних доручень органи Казначейства перераховують кошти на рахунки постачальників та/або транспортувальників ресурсів (товарів, послуг), відкриті в органах Казначейства (з подальшим перерахуванням коштів енергопостачальникам), або на рахунки енергопостачальників, відкриті в уповноваженому банку;

2) уповноважений банк на підставі платіжних доручень енергопостачальників перераховує кошти за електроенергію на рахунок ДП «Енергоринок» для подальшого спрямування їх на рахунки, відкриті в органах Казначейства, виробників електроенергії в рахунок погашення заборгованості за поставлену на оптовий ринок електроенергію, починаючи з періоду, в якому виник податковий борг, у тому числі реструктуризований або розстрочений (відстрочений), з податку на додану вартість, або грошові зобов’язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та газового конденсату в останнього учасника розрахунків, а в разі відсутності такої заборгованості - за поточний розрахунковий період;

3) Казначейство на підставі платіжних доручень виробників електроенергії перераховує кошти на рахунки: Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», відкритий у Казначействі, для сплати заборгованості за природний газ з подальшим спрямуванням їх відповідно до підпункту 4 пункту 2.7 цього розділу; вугледобувних підприємств, відкриті у Казначействі, для сплати заборгованості за вугілля з подальшим перерахуванням коштів субвенції на рахунки цих підприємств, відкриті в системі електронного адміністрування податку на додану вартість з урахуванням вимог статті 200-1Податкового кодексу України, для сплати до бюджету податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість; виробників електроенергії, відкриті в системі електронного адміністрування податку на додану вартість з урахуванням вимог статті 200-1 Податкового кодексу України, для сплати до бюджету податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (п. 2.9 Порядку).

Згідно з п. 2.10. Порядку розрахунки, передбачені пунктами 1.6, 2.7, 2.9, проводяться протягом одного банківського дня. Розрахунки щодо сплати грошових зобов'язань або податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість проводяться не раніше граничного строку подання податкової декларації, а для сплати податку на додану вартість при ввезенні природного газу на митну територію України - не пізніше граничного строку подання додаткової митної декларації.

Органи Казначейства в областях, районах та містах здійснюють перекази платежів між учасниками розрахунків, рахунки яких обслуговуються цими органами Казначейства, на підставі платіжних доручень організацій та спільних протокольних рішень учасників розрахунків відповідно до реєстру щодо відкриття асигнувань за міжбюджетними трансфертами, отриманими від Казначейства, у разі: централізованого перерахування субвенцій - протягом одного операційного дня; децентралізованого перерахування субвенцій - протягом трьох операційних днів (п.2.11 Порядку).

Судом встановлено, що 29.05.2017р. між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області (сторона 1), Департаментом фінансів Донецької облдержадміністрації (сторона 2), Фінансовим управлінням Слов’янської міської ради (сторона 3), Управлінням соціального захисту населення Слов’янської міської ради (сторона 4), КП «Словміськводоканал» (сторона 5), КП «Компанія «Вода Донбасу» (сторона 6, відповідач), ПАТ «Українська залізниця» в особі філії «Енергозбут» (сторона 7, позивач), КП «Енергоринок» (сторона остання) укладено спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію №2010079 за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, відповідно до п.4.7 якого сторона 6 перераховує стороні 7 кошти за спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. електроенергію в сумі 1 467 960,85 грн., у тому числі ПДВ 244 660,14 грн. із записом у графі «призначення платежу»: «Електроенергія», за електроенергію, спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. «П» 104 457,07 грн.; «Електроенергія», за електроенергію, спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. «С» 1 363 503,78 грн., у т.ч. ПДВ 244 660,14 грн. та з приміткою «Постанова Уряду від 11.01.2005 №20».

29.05.2017р. між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області (сторона 1), Департаментом фінансів Донецької облдержадміністрації (сторона 2), Фінансовим управлінням районної державної адміністрації (сторона 3), Управлінням соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації (сторона 4), КП «ЖВГ Очеретинської селищної ради» (сторона 5), КП «Компанія «Вода Донбасу» (сторона 6, відповідач), ПАТ «Українська залізниця» філія «Енергозбут» (сторона 7, позивач), КП «Енергоринок» (сторона остання) укладено спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію №2010081 за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, відповідно до п.4.7 якого сторона 6 перераховує стороні 7 кошти за спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. електроенергію в сумі 89 270,64 грн., у тому числі ПДВ 14 878,44 грн. із записом у графі «призначення платежу»: «Електроенергія», за електроенергію, спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. «С» 89 270,64 грн., у т.ч. ПДВ 14 878,44 грн. та з приміткою «Постанова Уряду від 11.01.2005 №20».

29.05.2017р. між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області (сторона 1), Департаментом фінансів Донецької облдержадміністрації (сторона 2), Фінансовим управлінням Волноваської райдержадміністрації (сторона 3), Управлінням соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації (сторона 4), КП «Компанія «Вода Донбасу» (сторона 5, відповідач), ПАТ «Українська залізниця» філія «Енергозбут» (сторона 6, позивач), КП «Енергоринок» (сторона остання) укладено спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію №2010083 за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, відповідно до п.4.6 якого сторона 5 перераховує стороні 6 кошти за спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. електроенергію в сумі 814 696,97 грн., у тому числі ПДВ 135 782,83 грн. із записом у графі «призначення платежу»: «Електроенергія», за електроенергію, спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. «П» 23 237,92 грн.; «Електроенергія», за електроенергію, спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. «С» 791 459,05 грн., у т.ч. ПДВ 135 782,83 грн. та з приміткою «Постанова Уряду від 11.01.2005 №20».

29.05.2017р. між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області (сторона 1), Департаментом фінансів Донецької облдержадміністрації (сторона 2), Фінансовим управлінням Дружківської міської ради (сторона 3), Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради (сторона 4), КП «Компанія «Вода Донбасу» (сторона 5, відповідач), ПАТ «Українська залізниця» філія «Енергозбут» (сторона 6, позивач), КП «Енергоринок» (сторона остання) укладено спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію №2010084 за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, відповідно до п.4.6 якого сторона 5 перераховує стороні 6 кошти за спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. електроенергію в сумі 1 453 069,68 грн., у тому числі ПДВ 242 178,28 грн. із записом у графі «призначення платежу»: «Електроенергія», за електроенергію, спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. «П» 25 456,04 грн.; «Електроенергія», за електроенергію, спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. «С» 1 427 613,64 грн., у т.ч. ПДВ 242 178,28 грн. та з приміткою «Постанова Уряду від 11.01.2005 №20».

29.05.2017р. між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області (сторона 1), Департаментом фінансів Донецької облдержадміністрації (сторона 2), Департаментом фінансів Торецької міської ради (сторона 3), Департаментом соціального захисту населення Торецької міської ради (сторона 4), КП «Компанія «Вода Донбасу» (сторона 5, відповідач), ПАТ «Українська залізниця» філія «Енергозбут» (сторона 6, позивач), КП «Енергоринок» (сторона остання) укладено спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію №2010085 за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, відповідно до п.4.6 якого сторона 5 перераховує стороні 6 кошти за спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. електроенергію в сумі 849 569,57 грн., у тому числі ПДВ 141 594,93 грн. із записом у графі «призначення платежу»: «Електроенергія», за електроенергію, спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. «П» 38 012,88 грн.; «Електроенергія», за електроенергію, спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. «С» 811 556,69 грн., у т.ч. ПДВ 141 594,93 грн. та з приміткою «Постанова Уряду від 11.01.2005 №20».

29.05.2017р. між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області (сторона 1), Департаментом фінансів Донецької облдержадміністрації (сторона 2), Фінансовим управлінням Слов’янської райдержадміністрації (сторона 3), Управлінням соціального захисту населення Слов’янської райдержадміністрації (сторона 4), КП «Словміськводоканал» (сторона 5), КП «Компанія «Вода Донбасу» (сторона 6, відповідач), ПАТ «Українська залізниця» філія «Енергозбут» (сторона 7, позивач), КП «Енергоринок» (сторона остання) укладено спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію №2010086 за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, відповідно до п.4.7 якого сторона 6 перераховує стороні 7 кошти за спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. електроенергію в сумі 75 832,65 грн., у тому числі ПДВ 12 638,78 грн. із записом у графі «призначення платежу»: «Електроенергія», за електроенергію, спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. «П» 1 157,76 грн.; «Електроенергія», за електроенергію, спожиту у січні-грудні 2015р., січні-грудні 2016р., січні-квітні 2017р. «С» 74 674,89 грн., у т.ч. ПДВ 12 638,78 грн. та з приміткою «Постанова Уряду від 11.01.2005 №20».

Усі сторони не пізніше наступного дня після зарахування коштів на їх рахунок перераховують кошти наступній стороні. Сторони, що підписали спільне протокольне рішення, несуть відповідальність за недотримання вимог постанови Уряду №20 від 11.01.2005р. та Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України №493/688 від 03.08.2015р., і невиконання своїх зобов’язань за спільним протокольним рішенням відповідно до законодавства України (п.п.5, 6 спільних протокольних рішень).

Ці спільні протокольні рішення набирають чинності з моменту їх підписання усіма сторонами і діють до повного виконання сторонами зобов’язань. Ці спільні протокольні рішення вважаються укладеними у разі, якщо вони підписані сторонами без розбіжностей та інших додаткових умов (п.9 спільних протокольних рішень).

На виконання вищевказаних спільних протокольних рішень відповідач перерахував позивачу грошові кошти згідно платіжних доручень №345 від 26.06.2017р. у сумі 1 467 960,85 грн., №346 від 26.06.2017р. у сумі 75 832,65 грн., №347 від 26.06.2017р. у сумі 814 696,97 грн., №348 від 26.06.2017р. у сумі 1 453 069,68 грн., №349 від 26.06.2017р. у сумі 89 270,64 грн., №350 від 26.06.2017р. у сумі 849 569,57 грн., загалом у розмірі 4 750 400,36 грн.

З письмових пояснень позивача за вх. №04-21/2272 від 26.07.2017р. вбачається, що кошти у розмірі 4 750 400,36 грн., що надійшли від відповідача відповідно до вищезазначених спільних протокольних рішень, розподілено наступним чином: 2 979 296,79 грн. зараховано в рахунок погашення заборгованості за поставлену активну електричну енергію за період з січня 2015р. по червень 2016р. включно, 156 727,01 грн. за липень 2016р., 153 094,90 грн. - за серпень 2016р., 170 073,32 грн. - за вересень 2016р., 173 979,20 грн. - за жовтень 2016р., 189 618,64 грн. - за листопад 2016р., 204 806,56 грн. - за грудень 2016р., 186 698,47 грн. - за січень 2017р., 189 270,89 грн. - за лютий 2017р. (на загальну суму 1 424 268,99 грн.), а також 183 022,12 грн. - за березень 2017р., 163 812,46 грн. - за квітень 2017р.

Відповідно до п.1-1 ч.1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

У п.4.4 постанови Пленуму ВГСУ від 26.12.2012р. №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» роз’яснено, що господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (пункт 1-1 частини першої статті 80 ГПК), зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Визнання боржником претензії кредитора не є способом припинення зобов'язання і не свідчить про відсутність спору; особа, претензія якої визнана боржником, вправі звернутися до господарського суду з позовом про стягнення визнаної суми коштів. Припинення провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до порушення провадження у справі, то зазначена обставина тягне за собою відмову в позові, а не припинення провадження у справі.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про припинення провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення з відповідача основного боргу за активну електричну енергію, поставлену у липні 2016р.-лютому 2017р. у загальному розмірі 1 424 268,99 грн., на підставі п.1-1 ч.1 ст. 80 ГПК України, оскільки такий борг сплачений відповідачем в процесі розгляду справи.

Разом з тим, обставини справи свідчать, що оплату вартості послуг з перетікання реактивної електроенергії за період липень 2016р.-лютий 2017р. відповідач не здійснив, внаслідок чого у відповідача виник борг за послуги з перетікання реактивної електроенергії в розмірі 42 604,91 грн.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог в частині стягнення з відповідача основного боргу за послуги з перетікання реактивної електроенергії, а отже і про їх задоволення.

Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. В силу вимог ч.1 ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.

В свою чергу, підписавши спільні протокольні рішення сторони дійшли згоди про зміну порядку та строків проведення розрахунків за надану позивачем активну електроенергію, яка визначена договором про постачання електричної енергії №1211 від 10.06.2005р.

Для застосування наслідків порушення грошового зобов'язання, передбачених ч.2 ст.625 ЦК України, необхідно, щоб оплата за поставлену позивачем активну електроенергію була здійснена відповідачем поза межами порядку і строків, встановлених спільними протокольними рішеннями. (Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 22.03.2017р. по справі № 922/2812/16).

Як свідчать фактичні обставини справи, розрахунок за активну електроенергію, яка позивачем поставлена у липні 2016р.-лютому 2017р. на суму 1 424 268,99 грн. відбувся у порядку та строки, передбачені спільними протокольними рішеннями, а тому підстави для нарахування 3% річних та інфляційних втрат на вказану суму боргу відсутні, у зв’язку з чим позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

Розрахунок 3% річних, який здійснений позивачем за загальний період з 11.08.2016р. по 31.03.2017р. на суми бору за послуги з перетікання реактивної електроенергії за зобов’язаннями липня 2016р.-лютого 2017р., перевірений господарським судом та встановлено, що дійсний розмір 3 % річних складає 461,20 грн., що підлягає стягненню з відповідача.

Одночасно розрахунок інфляційних втрат, який здійснений позивачем за загальний період з серпень 2016р. по лютий 2017р. на суми бору за послуги з перетікання реактивної електроенергії за зобов’язаннями липня 2016р.-січня 2017р., перевірений господарським судом та встановлено, що дійсний розмір інфляційних втрат складає 2 123,13 грн., що підлягає стягненню з відповідача.

Посилання відповідача на необхідність застосування до спірних відносин приписів ст.2 ЗУ «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси» щодо встановлення мораторію на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій енергопостачальними компаніями у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси підприємствами - виконавцями/виробниками житлово-комунальних послуг, що надають такі послуги у районі проведення антитерористичної операції, є помилковими, оскільки предметом даного позову не є стягнення штрафних санкцій. При цьому, наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді інфляційних втрат та 3% річних не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Щодо витрат по сплаті судового збору суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду у разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Враховуючи те, що господарським судом припинено провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення основного боргу з активної електроенергії в розмірі 1 424 268,99 грн. на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України (у зв’язку з відсутністю предмета спору), судовий збір у розмірі 21 364,03 грн. підлягає поверненню з Державного бюджету України після подання до суду відповідного клопотання позивача.

Водночас, на підставі ст.ст. 44,49 ГПК України судовий збір в частині інших позовних вимог покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 80, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

В И Р I Ш И В:

1. Позов Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Енергозбут» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» задовольнити частково.

2. Стягнути з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (87547, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. К.Лібкнехта, буд.177А, код ЄДРПОУ 00191678) в особі Краснолиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (84402, Донецька обл., м. Лиман, вул. Зелений Гай, буд.16А, код ЄДРПОУ 35580890) на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (03680, м. Київ, вул. Тверська, буд.5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі філії «Енергозбут» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (01135, м. Київ, вул. Жилянська, буд.97, код ЄДРПОУ 40150221) 42 604 (сорок дві тисячі шістсот чотири) грн. 91 коп. боргу за послуги з перетікання реактивної електроенергії, 461 (чотириста шістдесят одна) грн. 20 коп. 3% річних, 2 123 (дві тисячі сто двадцять три) грн. 13 коп. інфляційних втрат, 677 (шістсот сімдесят сім) грн. 84 коп. судового збору.

3. Припинити провадження у справі в частині позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Енергозбут» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Краснолиманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» заборгованості за активну електричну енергію у розмірі 1 424 268,99 грн.

4. В решті позовних вимог відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено у встановленому законом порядку.

Повне рішення складено 31.07.2017р.

Суддя Л.В. Ніколаєва