
Справа № 699/1308/18
Номер провадження № 2-о/699/6/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.01.2019 року м. Корсунь-Шевченківський
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Линдюка В.С.,
секретар судового засідання Сміян А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Корсунь-Шевченківської міської ради, заінтересована особа - орган державної реєстрації в особі виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради, про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність,
ВСТАНОВИВ:
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області надійшла дана заява в якій міський голова Гайдай О.В. просить передати у комунальну власність територіальної громади м. Корсунь-Шевченківського в особі Корсунь-Шевченківської міської ради безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду (дамбу) Мартанського ставу, що знаходиться в м. Корсунь-Шевченківський по вул. Ярослава Мудрого.
Вказана заява мотивована тим, що влітку 2017 року на території м. Корсунь-Шевченківський по вул. Ярослава Мудрого виявлено безхазяйне майно, а саме гідротехнічну спору (дамбу) Мартанського ставу. З метою з'ясування власника цього майна Корсунь-Шевченківською міською радою направлено запити до Корсунь-Шевченківської міської ради, Черкаської облдержадміністрації, Черкаського обласного управління водних ресурсів, але зазначений пошук власників результату не дав. Тому 31.08.2017 року Корсунь-Шевченківською міською радою прийнято рішення про взяття гідротехнічної споруди Мартанського ставу на облік як безхазяйної, про що опубліковано оголошення у газеті «Надросся». Станом на день подачі заяви сплинув 1 рік з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, власник якої невідомий, тому для передачі вказаної споруди в комунальну власність подано дану заяву до суду.
Представник заявника Дзима Є.М., повноваження якого підтверджуються довіреністю № 5/03-02 від 04.01.2019 року, у судове засідання не з'явився, водночас надав суду заяву про підтимання вимог та проханням розглянути дану справу без його участі.
Представник заінтересованої особи, будучи належним чином повідомленим про дату, місце та час судового засідання, до суду не з'явився. Відповідно до змісту надісланої до суду заяви просять дану справу розглядати без їх участі.
На підставі ч. 14 ст. 7, ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв'язку з неявкою учасників справи у судове засідання, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що вказана заява підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Положеннями п. 7 ч. 2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Судом встановлено, що у зв'язку із порушенням питання на позачерговій сесії Корсунь-Шевченківської міської ради щодо функціонування гідротехнічної споруди Мартанського ставу м. Корсунь-Шевченківського 23.06.2017 року направлено запит № 332/03-02 до Корсунь-Шевченківської районної ради про надання інформації щодо можливого власника вказаної споруди.
Згідно відповіді Корсунь-Шевченківської районної ради № 310/02-07 від 10.07.2017 року гідротехнічна споруда Мартанського ставу не є районною комунальною власністю. В 2006 року здійснювалась її реконструкція, на що з районного бюджету виділено 92 789 грн. 80 коп. Однак районна рада не володіє інформацією про можливого власника гідротехнічної споруди.
Крім того, 23.06.2017 року направлено аналогічні запити за № 334/03-02 до Черкаської обласної державної адміністрації та Черкаського обласного управління водних ресурсів.
Згідно відповіді Черкаського обласного управління водних ресурсів № 1020/02/10-24 від 19.07.2017 року відповідно до акту інвентаризації гідротехнічних споруд, що проводилася в 2008 році (розпорядження Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації № 22 від 21.01.2018 року) гребля та водоскидна споруда Мартанського ставу відноситься до комунальної власності міста.
Корсунь-Шевченківською міською радою 31.08.2017 року прийнято рішення № 29-32 про взяття на облік безхазяйної гідротехнічної споруди Мартанського ставу в м. Корсунь-Шевченківський, що також підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 103121167 від 09.11.2017 року, про що розміщено відповідне оголошення у газеті «Надросся» № 61 від 23.11.2017 року.
На замовлення виконавчого комітету Корсунь-Шевченківської міської ради 30.10.2017 року виготовлено технічний паспорт дамби, яка розташована за адресою: вул. Ярослава Мудрого м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області, та складається з башти водоскиду «1», бетонної рами «2», задвижки «3», стіни дамби «4», верхового укісу «5», її інвентаризаційна вартість становить 112 370 грн.
Практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішеннях «Бочаров проти України» від 17.03.2011 року, «Коробов проти України» від 21.10.2011 року, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», підлягає застосовуванню судами як джерело права, вказано, що суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом», таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів.
Відповідно до ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність. Безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, встановлених статтями 336, 338, 341 і 343 цього Кодексу.
З часу опублікування оголошення у пресі жодна фізична чи юридична особа заяви про визнання права власності на це нерухоме майно не подала.
Таким чином, безхазяйне майно було взято на облік 09.11.2017 року, а отже право на звернення до суду виникло 09.11.2018 року.
Згідно змісту ч.ч. 1, 2, 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Відповідно до п. 11 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 7 лютого 2014 року № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав», роз'яснено, що враховуючи положення статей 335 і 344 ЦК, право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно, яке належить на праві власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння), а також на безхазяйну річ. Отже, встановлення власника майна або безхазяйності речі є однією з обставин, що має юридичне значення, і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду.
Згідно положень ст. 333 ЦПК України, суд, встановивши, що нерухоме річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Оскільки судом встановлено, що об'єкт нерухомого майна - гідротехнічна споруда (дамба) Мартанського ставу, що знаходиться в м. Корсунь-Шевченківський по вул. Ярослава Мудрого, є безхазяйним майном. Корсунь-Шевченківською міською радою, яка представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, прийнято рішення щодо взяття на облік безхазяйної речі та розшуку власника, розміщено оголошення у друкованих засобах масової інформації, однак будь-які відомості про власника даного майна не встановлені, і з часу взяття на облік безхазяйного нерухомого майна сплинуло більше року, є всі підстави для передачі безхазяйного майна в комунальну власність.
Відповідно до змісту ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7-11, 76-81, 89, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 293, 294, 329-333, 354-355, пп. 15.5 п. 1 розділу ХІІІ «Перехідних положень» ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Корсунь-Шевченківської міської ради задовольнити.
Передати гідротехнічну споруду (дамбу) Мартанського ставу, що знаходиться за адресою: вул. Ярослава Мудрого м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області, у комунальну власність територіальної громади м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області в особі Корсунь-Шевченківської міської ради.
Судові витрати залишити за заявником.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Черкаської області через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Суддя Линдюк В.С.