
Справа № 539/974/18
Рішення
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2018 року
Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
в складі: головуючого судді - Гудкова С.В.
з участю секретаря - Яценко Л.І.
представника позивача - Таращенка В.І.
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лубнах цивільну справу за позовом Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Лубнитеплоенерго» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за опалення місць загального користування багатоквартирного будинку, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за опалення місць загального користування багатоквартирного будинку.
Свій позов мотивує позов тим, що ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1.
В будинку діє внутрішньобудинкова система централізованого опалення, так як при проектуванні багатоквартирного будинку закладався засіб теплопостачання централізоване теплопостачання. Згідно з вимогами будівельних норм щодо питань влаштування системи опалення, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі гідравлічно увязані між собою для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку.
ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» є виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води до вказаного багатоквартирного будинку, в якому мешкає відповідач.
05.08.2010 року Міжвідомчою комісією з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП при виконавчому комітеті Лубенської міської ради надано дозвіл на відключення квартири від мереж ЦО і ГВП і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання за умови отримання у теплопостачальній організації технічних умов на відключення від мереж
08.06.2012 року відповідач звернувся до позивача із заявою про видачу технічних умов на відключення квартири від системи ЦО будинку, які отримав 22.06.2012 року.
За приписами пунктів 5 та 6 Техумов, виконано розрахунки кількості теплової енергії, яка витрачається на опалення сходової клітини та розподільчими трубопроводами приміщень загального користування (підвал або горище) при відключенні окремих квартир від системи опалення.
Відповідач не оскаржував технічні умови позивача та розрахунки проектної організації, погодився з ними, встановивши систему індивідуального опалення та відключивши квартиру від внутрішньо будинкових мереж опалення.
08.10.2012 року відповідач звернувся із заявою про перегляд умов договору на теплопостачання у зв'язку з відключенням квартири від ЦО будинку.
Пунктом 28 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення, затверджених ПКМУвід21.07.2005 року №630 передбачено, що позивачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні автономні системи опалення, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування (МЗК) будинку, відповідно до методики, що затверджується органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
П.1.2 Методики встановлюється порядок визначення витрат теплової енергії на опалення місць загального користування у багатоквартирних житлових будинках для встановлення розміру плати за неї споживачами.
У багатоквартирному будинку, де проживає відповідач, від централізованого теплопостачання відключились не усі, а частково і при відсутності приладів обліку теплової енергії на МЗК, згідно підп.2.1.4 Методики, загальна кількість теплової енергії на опалення МЗК визначається за формулою (2.3): Q мзк=SQк мзк + Q втр, де
SQк мзк - кількість теплової енергії на опалення окремого приміщення МЗК (сходові клітини), Гкал;
Q втр утрати теплової енергії розподільчими трубопроводами системи опалення будинку, прокладеними у підвалі або на горищі.
Відповідач в односторонньому порядку не виконує покладених законодавством обов'язків по оплаті опалення МЗК будинку в опалювальні періоди з 2015 по березень 2018 рр., внаслідок чого утворилась заборгованість в сумі 2476 гривень. 41 копійка.
Відповідачу проведено нарахування за опалення МЗК будинку (опалення сходової клітини та утрати теплової енергії трубопроводами розташованими у підвалі) по кожному місяцю опалювальних періодів з березня 2015 року по лютий 2018 року, з урахуванням середньої фактичної температури зовнішнього повітря за розрахунковий місяць (для сходових кліток) та кількості діб в розрахунковому місяці (для сходових клітин та підвалу) в сумі 2476 гривень 41 копійка.
Вимогу про оплату спожитої теплової енергії від 14.12.2017 року відповідач залишив без реагування.
Позивач прохає стягнути з ОСОБА_2 на свою користь заборгованість за опалення місць загального користування будинку в сумі 2476 гривень 41 копійка за період з березня 2015 року по лютий 2018 року та судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 гривні.
В судовому засіданні представник позивача Таращенко В.І. позовні вимоги підтримав, прохав задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав повністю, мотивуючи тим, що він є ветераном органів внутрішніх справ і, відповідно, має встановлені законом пільги щодо сплати комунальних платежів за опалення. Крім того, у під'їзді відсутні батареї опалення, в підвальному приміщенні всі розподільчі трубопроводи прокладені стальними трубами та теплоізольовані. також зазначив, що він не заключав з позивачем договору на оплату місць загального користування. Вважає дії позивача, щодо нарахування коштів за опалення місць загального користування протиправними, оскільки за втрату тепла у підвалі він платити не зобов'язаний.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою ОСББ "Громада 2008" (а.с.6) та повідомленнями Сектору з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Центру надання адміністративних послуг виконкому Лубенської міської ради №724/14.1-03 від 10.05.2018 року, власником вказаної квартири є ОСОБА_2, що підтверджується Інформаційною довідкою № 119813080 від 05.04.2018 року (а.с.5).
Згідно заяви відповідача ОСОБА_2 від 08.06.2012 року (а.с.10), 22.06.2012 року позивачем було надано йому технічні умови на відключення квартири від системи ЦО будинку.
Дані технічні умови позивача та розрахунки проектної організації, відповідач не оскаржував, погодившись з ними і встановивши систему індивідуального опалення та відключивши квартиру від внутрішньо будинкових мереж опалення.
Після відключення квартири від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання у зв'язку із облаштуванням автономного джерела тепло забезпечення, нарахування плати за поставку теплової енергії до квартири не проводилось.
Згідно ст.ст. 20, 21 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг із зобов'язанням оплачувати їх у строки, встановлені договором або законом, а виконавець зобов'язується забезпечувати вчасно та відповідної якості надання житлово-комунальних послуг.
Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630 встановлено, що споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Таким чином, розрахунок витрат теплової енергії, що припадає на відключення від системи центрального опалення квартири, проводиться у відповідності до п. 28 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» та наказу Міністерства будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України № 359 від 31.10.2006 р. «Про затвердження методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення».
На підставі акту обстеження місць загального користування житлового будинку по АДРЕСА_1 ОКВПТГ «Лубнитеплоенерго» 28.11.2012 року (а.с.15) виконано розрахунки витрат теплової енергії, спожитої на опалення місць загального користування житлового будинку (сходової клітини), яка припадає на відключену від системи централізованого опалення квартири та кількості теплової енергії, яка витрачається розподільчими трубопроводами приміщень загального користування багатоквартирного житлового будинку при відключенні окремих квартир від системи централізованого опалення, згідно якого з листопада 2012 року відносно квартири відповідача здійснюється нарахування плати за опалення місць загального користування (а.с.16-17).
Згідно довідки позивача від 25.09.2014 року у багатоквартирному будинку в АДРЕСА_1 опалення сходової клітини відключені (а.с.18).
Відповідно до довідки про теплопостачання багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 (а.с.7), позивачем, як виконавцем, послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку надаються, відповідач їх отримує, але ухиляється від їх оплати.
Вказаний факт свідчить про недоведеність доводів відповідача щодо протиправності дій позивача та відсутності підстав для надання пільг по оплаті послуг з централізованого опалення місць загального користування.
Згідно із статтею 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно, відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Порядок надання комунальних послуг, їх обліку та оплати, права та відповідальність споживачів і виконавців цих послуг визначено Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 № 630.
Пунктом 28 зазначених Правил визначено, що споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, квартирні засоби обліку теплової енергії, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Порядок визначення витрат теплової енергії на опалення місць загального користування у багатоквартирних житлових будинках для встановлення розміру плати за неї споживачами встановлено Методикою, затвердженою наказом Мінбуду України від 31.10.2006 № 359, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2006 року за № 1237/13111.
Пунктом 6 ст. 6 ЗУ "Про статус ветеранів військової служби, органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" від 24.06.2004 року передбачена 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги), користування квартирним телефоном ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членами їх сімей, які проживають разом з ними, в жилих будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством, або 50-відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
З метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» постановою Кабінета Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 409 встановлено державні соціальні стандарти у сфері житлово-комунального обслуговування, до числа яких відносяться соціальна норма житла та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії.
Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави для висновку, що житлово-комунальні послуги з теплопостачання щодо оплати яких держава надає пільги, поділяються на послуги з централізованого (у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та індивідуального опалення житла (у разі використання природного газу або електричної енергії для індивідуального опалення).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач ОСОБА_2, який зареєстрований та проживає в квартирі, АДРЕСА_1 має право на пільги постільки має статус ветерана ОВС та згідно п.6 ст. 6 ЗУ "Про статус ветеранів військової служби, органів внутрішніх справі, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" від 24.06.2004 року отримує на 50% знижку за оплату комунальних послуг в межах норм, передбачених законодавством, про що підтвердив у судовому засіданні і сам позивач.
Згідно п. 5 ч.І ст.13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального
захисту", інвалідам війни передбачено 100-процентна знижка плати за користування
комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим
балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
З метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-
комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-
комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу
соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9
Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні
гарантії» постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 встановлено
державні соціальні стандарти у сфері житлово-комунального обслуговування, до числа
яких відносяться соціальна норма житла та соціальні нормативи користування житлово-
комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії.
До 01.10.2014 діяли нормативи користування встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 № 879 «Про встановлення норм користування житлово-
комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати».
Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави для висновку, що
житлово-комунальні послуги з теплопостачання щодо оплати яких держава надає пільги,
поділяються на послуги з централізованого (у разі використання теплової енергії для
централізованого опалення (теплопостачання)) та індивідуального опалення житла (у разі використання природного газу або електричної енергії для індивідуального опалення).
Згідно пп.2 п.2 Постанови КМУ від 06 серпня 2014 року № 409 установлено громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла для оплати централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Згідно ст. 379 ЦК України, житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного проживання в них.
Місця загального користування будинку (сходові клітини та підвал) не є приміщеннями призначеними та придатними для постійного проживання в них.
Оскільки відповідач ОСОБА_2 користується 50-процентною знижкою плати за користування комунальними послугами з індивідуального опалення, його доводи щодо надання йому пільг з централізованого опалення та включення місць загального користування до опалювальної площі житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, є безпідставними, тобто до опалювальної площі житла, на яку відповідачеві надається знижка при розрахунках плати за опалення, не входить площа місць загального користування багатоквартирного будинку.
У пункті 2Л.4 Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення, затвердженої наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31 жовтня 2006 року № 359, наведено формулу загальної кількості теплової енергії на опалення місць загального користування: Q мзк=SQк мзк + Q втр, де
SQ мзк - кількість теплової енергії на опалення окремого приміщення МЗК ;
Q втр утрати теплової енергії розподільчими трубопроводами системи опалення будинку, прокладеними у підвалі або на горищі.
Ця формула складається із двох частин. Отже, якщо послуги на опалення окремого приміщення місць загального користування не надаються, залишається друга частина формули - утрати теплової енергії розподільчими трубопроводами системи опалення будинку, прокладеними в підвалі або на горищі.
З урахуванням того, що у будинку, у якому знаходиться квартира відповідача, відсутні прилади опалення місць загального користування, суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про те, що відповідач не повинна сплачувати за утрати теплової енергії розподільчими трубопроводами системи опалення будинку.
Підтримуючи позовні вимоги, представник позивача в судовому засіданні пояснив, що плата нараховується лише за опалення підвального приміщення, де розміщена розподільча система трубопроводів, якою подається теплова енергія до всього будинку.
Відповідач ОСОБА_2 в період з березня 2015 по лютий 2018 року оплату послуг з централізованого опалення місць загального користування багатоквартирного будинку не проводив, внаслідок чого утворилась заборгованість, яка складає 2476 гривень 41 коп. (а.с.28-29). Розрахунок заборгованості було проведено згідно з вимогами чинного законодавства, з урахуванням встановлених розпорядженнями міського голови періодів опалювального сезону, а також постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України про встановлення тарифів на теплову енергію. (а.с.19-25).
Досудову вимогу позивача про погашення заборгованості за послуги з опалення місць загального користування відповідач залишив без реагування (а.с.25).
Отримуючи комунальні послуги, відповідач зобов'язаний вносити за них плату, яка відповідно до п.п. 18, 20, 21 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання, холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМ України від 21.07.2005 р. № 630 здійснюється щомісяця, не пізніше 20-го числа, що настає за розрахунковим відповідно до затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо).
Враховуючи вищевикладене, те, що відповідачі в добровільному порядку не погашають заборгованість за отримані послуги з опалення місць загального користування багатоквартирного будинку, розмір заборгованості підтверджено документально, позов слід задовольнити в повному обсязі.
Судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762 гривні (а.с.1), стягненню з відповідача на користь позивача не підлягають, оскільки ОСОБА_2 звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст.12, 81, 293, 294, 295 ЦПК України, на підставі ст.ст. 11,714 ЦК України, ст.ст. 20, 21 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Лубнитеплоенерго» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за опалення місць загального користування багатоквартирного будинку - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, на користь Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Лубнитеплоенерго» (код ЄДРПОУ 05541083, р/р №26034001821471 ТВБВ 10016/0226 ФПОУ АТ «Ощадбанк», МФО 331467) заборгованість за опалення місць загального користування багатоквартирного будинку за період з березня 2015 року по лютий 2018 року в сумі 2476 гривень 41 копійка (дві тисячі чотириста сімдесят шість гривень сорок одна копійка).
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, на користь Обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Лубнитеплоенерго» (код ЄДРПОУ 05541083, р/р №26002301821471 ТВБВ 10016/0226 ФПОУ АТ «Ощадбанк», МФО 331467) 1762 гривні (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні ) судового збору .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Полтавського апеляційного суду через Лубенський міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 27.12.2018 року.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Гудков С. В.