Постанова № 79048124, 03.01.2019, Кропивницький районний суд Кіровоградської області (до 25.04.2025 - Кіровоградський районний суд Кіровоградської області)

Дата ухвалення
03.01.2019
Номер справи
390/1989/18
Номер документу
79048124
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 390/1989/18

Провадження № 3/390/27/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.01.2019 року Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Бойко І.А., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 перебуваючого на посаді військового комісара Новомиргородського районного військового комісаріата,

за п.6, п.7 ч.1 ст.212-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, перебуваючи на посаді військового комісара Новомиргородського районного військового комісаріату - Новомиргородський РВК, на підставі наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 23.02.2017 року № 53, має допуск до державної таємниці за формою 2, наданий розпорядженням Управління СБ України в Кіровоградській області від 17.08.2015 року № 90/ДСК-д, та доступ до відомостей з відповідним ступенем секретності, як керівник військового комісаріату, на якого згідно з чинним законодавством покладено обов'язки по постійному контролю за охороною державної таємниці (ст.ст. 5, 37 Закону України «Про державну таємницю», п.п. 3, 35, 749 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013 року), допустив порушення своїх посадових обов'язків щодо забезпечення контролю за охороною державної таємниці та постійного контролю за роботою підпорядкованого йому режимно-секретного органу (РСО), організацією та станом секретного діловодства в Новомиргородському РВК, провадження установою діяльності, пов'язаної з державною таємницею, без отримання в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності.

Так, за результатами проведеної перевірки стану охорони державної таємниці, акт № 61/ОДТ/д-4069дск від 22.11.2018 року в Новомиргородському РВК встановлено, що діяльність, яка пов'язана з державною таємницею, здійснюється у військовому комісаріаті з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме Закону та Порядку-939, зокрема: провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницю, без переоформлення в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності; формального проведення загальної та щоквартальних перевірок наявності всіх матеріальних носіїв секретної інформації (МНСІ), взятих на облік з грифом секретності «Таємно»; формального проведення щоквартальних перевірок дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання та роботи з ними на робочих місцях (столи, шафи, сейфи); зберігання МНСІ у не обладнаних для цього місцях (приміщенні РСО, в якому відсутні пожежна та охоронна сигналізація).

Виявлені порушення в організації охорони державної таємниці не забезпечують її надійного збереженням, внаслідок чого існує реальна загроза витоку секретної інформації.

Встановлено, що в Новомиргородському РВК порушено дозвільний порядок провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.

Так, термін дії раніше наданого установі спеціального дозволу, № КД-2-2015-20 від 19.08.2015 року, закінчився 01.10.2018 року. Однак, військовий комісар Новомиргородського РВК ОСОБА_1, який особисто здійснює забезпечення режиму секретності в установі, в порушення вимог п.п. 21, 22, 42(6) Порядку-939 та ст.20 Закону своєчасно не підготував та не направив до Управління СБ України в Кіровоградській області матеріали для переоформлення спеціального дозволу, заявка та акт перевірки стану режиму секретності Новомиргородського РВК підготовлені ОСОБА_1 лише 08.10.2018, до Управління СБ України в Кіровоградській області надійшли 22.10.2018 року, проте, відповідно до вимог п.22 Порядку-939 матеріали для переоформлення спеціального дозволу подаються органу СБУ не пізніше ніж за місяць та не раніше ніж за два місяці до закінчення строку його дії. В результаті чого військкоматом здійснюється на момент проведення перевірки - 20.11.2018 року, діяльність, пов'язана з державною таємницею, без переоформлення в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності протягом 1,5 місяця, починаючи з 01.10.2018 року, що є загрозою витоку секретної інформації.

Крім того, військовим комісаром Новомиргородського РВК ОСОБА_1 не забезпечено контроль за додержанням законодавства про охорону державної таємниці у військовому комісаріаті та не вжито достатніх заходів щодо охорони державної таємниці.

Так, в Новомиргородському РВК перевірки наявності МНСІ проводяться формально (річна перевірка за 2017 рік, обл. № 1дск від 05.01.2018 року; впродовж І-III кварталу 2018 року - №№ 6дск від 20.07.2018 року; 7дск від 25.07.2018 року; 8дск від 03.10.2018 року). В порушення вимог п.434 Порядку-939 в акті перевірки наявності МНСІ за 2017 рік відсутня загальна кількість взятих на облік документів за рік, а також за квартал окремо за кожним видом обліку, також в щоквартальних перевірках відсутні підстави для проведення звірок та загальна кількість взятих на облік секретних документів.

В порушення вимог п.438 Порядку-939 щоквартальні перевірки дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання і роботи з ними на робочих місцях (столи, шафи, сейфи) в установі взагалі не проводяться. В порушення вимог п.п. 119, 438 Порядку-939 результати перевірки наявності секретних документів та інших матеріальних носіїв секретної інформації у виконавців, яким вони видані для роботи, не відображаються у внутрішніх описах за формою згідно з додатком 18 за їх відсутності у виконавців.

Формальне проведення перевірок наявності МНСІ та не проведення перевірок дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання і роботи з ними на робочих місцях є загрозою витоку секретної інформації.

Зберігання МНСІ здійснюється в Новомиргородському РВК у не обладнаних для цього місцях, а саме в кабінеті РСО, який не обладнано пожежною та охоронною сигналізацією, є порушенням вимоги п.208 Порядку-939, що є загрозою витоку секретної інформації.

Підготовка матеріалів щодо надання допуску до державної таємниці працівників військкомату здійснюється в установі з порушенням вимог законодавства і військовим комісаром ОСОБА_1 не контролюється.

Так, у допускних матеріалах, а саме у вмотивованих запитах установи на адресу Управління СБ України в Кіровоградській області щодо оформлення допуску до державної таємниці військовослужбовцям комісаріату: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 зазначено про відсутність у вказаних осіб психічних захворювань, які можуть завдати шкоди охороні державної таємниці, відповідно до переліку, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України та Служби безпеки України, з посиланням на медичні довідки про проходження обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів громадян, які видані Новомиргородським районним територіальним медичним об'єднанням: ОСОБА_2 від 05.02.2015 року, серія 12ЯЯЦ № 920235; ОСОБА_3 від 18.05.2014 року серія 10ААД № 049003; ОСОБА_4 від 06.02.2015 року серія 12ЯЯЦ № 920242; ОСОБА_5 від 28.02.2017 року № 39, що не відповідає дійсності. Оскільки, у вказаних медичних довідках, які зберігаються в особових справах відділу кадрового забезпечення установи, зазначено про відсутність у вищезазначених осіб за результатами огляду психіатричних протипоказань до проходження військової служби за контрактом.

Тобто, військовим комісаром ОСОБА_1 порушено вимоги п.56 Порядку-939, ст.27 Закону та не організовано і не здійснено контроль за дотриманням встановленого законодавством порядку надання доступу до державної таємниці та за діями безпосередньо йому підпорядкованого РСО, чим порушено вимоги ст.5 Закону та п.п. 3, 749 Порядку-939.

Згідно ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином, згідно телефонограми від 26.12.2018 року, в поданій до суду заяві вину визнав та просив розгляд справи проводити без його участі.

У відповідності до вимог ст. 252 КУпАП, оцінюючи докази в їх сукупності, на підставі всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого п.7 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як він вчинив провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, без отримання в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності, а також п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, оскільки він не забезпечив контроль за охороною державної таємниці.

Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 61/ОДТ/д-4160/дск від 22.11.2018 року, актом перевірки стану охорони державної таємниці № 61/ОДТ/д-4069/дск від 22.11.2018 р., іншими матеріалами справи.

При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст.33 КУпАП України, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.

На підставі вищевикладеного, беручи до уваги обставини скоєння правопорушення, особу винного, наявність обставини, що пом'якшує його відповідальність - визнання своєї вини та відсутність обтяжуючих обставин, суд приходить до висновку, що накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу на користь держави в мінімальному розмірі є достатнім заходом впливу і буде сприяти його вихованню в майбутньому.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 212-2, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.6, п.7 ч.1 ст.212-2 КУпАП і призначити адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн.

Штраф сплачується в банківській установі на рахунок 31119106011194, отримувач коштів: УК у Кіровогр. р-ні/Кіровогр. р-н/21081100, банк отримувача: Казначейство України, МФО: 899998, код бюджетної класифікації: 21081100, код за ЄДРПОУ 38036997.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя