Рішення № 79035427, 08.01.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.01.2019
Номер справи
826/14580/17
Номер документу
79035427
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/85

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 січня 2019 року № 826/14580/17

За позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві

До Закладу Федерації професійних спілок України "Учбово-спортивна база олімпійської підготовки "Святошин"

Про застосування заходів реагування

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень Закладу Федерації професійних спілок України "Учбово-спортивна база олімпійської підготовки "Святошин", а саме: приміщень ігрового павільйону до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення джерел живлення.

В судовому засіданні 29.05.18 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.09.17 р. №643-р "Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки", наказу від 22.09.17 р. №509 Державної служби України з надзвичайних ситуацій "Про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки", наказу від 29.09.17 р. №337 "Про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки" Головним управлінням ДСНС у м. Києві вирішено провести позапланові перевірки стану техногенної і пожежної безпеки у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров'я із стаціонарним лікуванням, будинках для людей похилого віку та інвалідів, закладах відпочинку та оздоровлення державної і комунальної власності згідно затвердженого переліку, до якого також включено Заклад Федерації професійних спілок України "Учбово-спортивна база олімпійської підготовки "Святошин".

Перевірка вказаного навчального закладу проведена у період з 16.10.17р. по 27.10.17р. згідно посвідчення на проведення перевірки від 02.10.17 р. №25/145, про що складено акт №161.

Перед початком здійснення перевірки, державним інспектором надано/пред'явлено головному інженеру ФПУ "УСБОП "Святошин" ОСОБА_1. посвідчення на проведення перевірки №25/135 та службове посвідчення, яке засвідчує особу перевіряючого. Вказана посадова особа була присутня під час здійснення перевірки.

Згідно акту встановлено наступні порушення норм пожежної і техногенної безпеки у експлуатації ігрового павільйону, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

1. Приміщення не забезпечені в повній мірі первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) на порушення п. 3.8 р. V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.14 р. № 1417 (ППБУ);

2. Приміщення не обладнані системами протипожежного захисту (автоматичною пожежною сигналізацією, системою оповіщування про пожежу) на порушення п. 1.2 р. V ППБУ;

3. З'єднання жил проводів в підвальному приміщенні здійснено не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів на порушення п. 1.6 гл. І р. ІV ППБУ;

4. Евакуаційні виходи не позначені покажчиками "Вихід" (адміністративний корпус) на порушення п. 2.32 гл. ІІ р. ІІІ ППБУ;

5. В приміщеннях на видних місцях не вивішені інструкції про заходи пожежної безпеки на порушення п. 4 р. ІІ ППБУ;

6. На видних місцях не вивішені плани евакуації з вказанням телефону "101" та місць розміщення засобів протипожежного захисту на порушення п. 5 р. ІІ ППБУ;

7. Приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки відповідно ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ. Цвета сигнальние и знаки безопасности" на порушення п. 8 гл. ІІ р. V ППБУ;

8. Пожежні кран-комплекти знаходяться в непрацездатному стані на порушення п. 2.2 р. V ППБУ;

9. Пожежні кран-комплекти не укомплектовані пожежними рукавами однакового діаметра та стволом на порушення п. 2.2 р. V ППБУ;

10. Пожежний рукав не утримується в скатці, не перекантований на порушення п. 2.2 р. V ППБУ;

11. Пожежні кран-комплекти не мають отворів для провітрювання і не пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання на порушення п. 2 2 р. V ППБУ;

12. Пожежні кран-комплекти не перевірені на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування на порушення п. 2.2 р. V ППБУ;

13. Не проведено замір опору ізоляції та перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання на порушення п. 1.20 р. ІV ППБУ;

14. Шляхи евакуації (перший поверх) захаращені обладнанням та різними матеріалами на порушення а. 2.37 р. ІІІ ППБУ;

15. Допускається користування пошкодженими розетками (на другому поверсі) на порушення п. 1.18 р. ІV ППБУ;

16. Не проведено перевірку блискавозахисту відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд" на порушення п. 1.21 р. ІV ППБУ;

17. Сходові клітки не забезпечені евакуаційним освітленням на порушення п. 2.31 р. ІІІ ППБУ;

18. Електророзетки та вимикачі встановлені на горючу основу без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше, ніж на 0, 01 метра на порушення п. 1.17 р. ІV ППБУ;

19. Використання в пожежонебезпечних зонах світильників з лампами розжарювання без захисного скла (ковпаків) на порушення п. 1.18 р. ІV ППБУ;

20. Грати на вікнах приміщень, де перебувають люди, не виконані такими, що розкриваються, розсуваються або змінюються на порушення п. 2.16 р. ІІІ ППБУ.

За наслідками проведення перевірки з метою усунення виявлених порушень Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві винесло припис №154 від 30.10.17 р.

Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Оскільки виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулося з позовом до суду про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації приміщень Закладу Федерації професійних спілок України "Учбово-спортивна база олімпійської підготовки "Святошин", а саме: приміщень ігрового павільйону до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення джерел живлення.

Під час розгляду справи Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві проведено повторну позапланову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, про що складено акт від 23.03.18 р. №11, згідно якого в ігровому павільйоні виявлено два порушення, а саме -

1 (2). Приміщення не обладнані системами протипожежного захисту (автоматичною пожежною сигналізацією, системою оповіщування про пожежу) на порушення п. 1.2 р. V ППБУ;

2 (20). Грати на вікнах приміщень, де перебувають люди, не виконані такими, що розкриваються, розсуваються або змінюються на порушення п. 2.16 р. ІІІ ППБУ.

Відповідач - Заклад Федерації професійних спілок України "Учбово-спортивна база олімпійської підготовки "Святошин" - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що протипожежні заходи фінансуються власником приміщення навчального закладу - територіальною громадою м. Києва, і усунення виявлених недоліків здійснюється по мірі надходження бюджетного фінансування на вказані цілі.

Також відповідач повідомляє, що у грудні 2017-лютому 2018 року на базі було усунено низку виявлених порушень, і за наявності бюджетного фінансування протягом 2018 р. будуть усунені інші.

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про їх необґрунтованість та відмовляє в їх задоволенні з таких підстав.

Згідно ст. 64 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.12 р. № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно ст. 65 Кодексу № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) з питань, які визначені частиною першою статті 64 цього Кодексу щодо: 1) центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, інших державних органів та органів місцевого самоврядування.

Згідно ст. 66 Кодексу № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 67 Кодексу № 5403-VI до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:

1) здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; 11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; 12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу № 5403-VI у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

В даному випадку позапланова перевірка стану техногенної і пожежної безпеки у Закладі Федерації професійних спілок України "Учбово-спортивна база олімпійської підготовки "Святошин" проведено з передбачених законодавством підстав, на виконання розпорядження Кабінету міністрів України від 20.09.17 р. №643-р "Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки", наказів ДСНС та Головного управління ДСНС у м. Києві.

Щодо виявлених порушень по суті суд зазначає наступне.

Станом на час розгляду справи згідно акту повторної перевірки від 23.03.18 р. №11 в ігровому павільйоні виявлено лише два порушення з попередньо встановлених 20, що свідчить про вжиття відповідачем всіх можливих заходів для усунення порушень.

В той же час, два інші неусунені порушення не можуть бути усунені засобами закладу і потребують бюджетного фінансування та проведення тендерної процедури, що не залежить від рішень та дій самого відповідача.

Обладнання приміщення ігрового павільйону системою протипожежного захисту (автоматичною пожежною сигналізацією, системою оповіщування про пожежу) можливе лише при встановленні такої системи на всій базі, тому вказане порушення не може розглядатися окремо для одного з приміщень комплексу.

В той же час, позивачем заявлено вимоги лише щодо зупинення експлуатації приміщень ігрового павільйону, а не будь-яких інших приміщень закладу, тому стан усунення порушень в інших приміщеннях закладу суд не враховує.

З огляду на викладене суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 08.01.2019 р.