Рішення № 79017565, 27.12.2018, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
27.12.2018
Номер справи
461/8268/18
Номер документу
79017565
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №461/8268/18

Провадження №2/461/1644/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 грудня 2018 року м.Львів

Галицький районний суд м.Львова у складі:

головуючого судді Зубачик Н.Б.,

секретаря судових засідань ОСОБА_1,

за участю:

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Виконавчого комітету ОСОБА_5 міської ради, ОСОБА_6 акціонерного товариства «Львівгаз», Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_7, ОСОБА_8 про зобов’язання до вчинення дій –

в с т а н о в и в:

В проваджені Галицького районного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_4 до виконавчого комітету ОСОБА_5 міської ради, ОСОБА_6 акціонерного товариства «Львівгаз», Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», за участю третіх осіб – ОСОБА_7, ОСОБА_8 про зобов’язання до вчинення дій.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що є власником квартири АДРЕСА_1. У зв'язку з неналежним наданням послуг постачання теплової енергії позивач вирішила відмовитися від централізованого опалення квартири, маючі на меті встановити у своїй квартирі автономну систему опалення. Враховуючи те, що відповідачами було відмовлено позивачу у задоволенні звернення щодо надання дозволу на встановлення індивідуального опалення в квартирі, змушена звернутися до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 05 листопада 2018 року дана позовна заява була залишена без руху. Заявою від 12 листопада 2018 року, яка надійшла до суду 13 листопада 2018 року, недоліки позовної заяви усунуті.

Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 15 листопада 2018 року відкрито провадження у даній цивільній справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

27 листопада 2018 року від позивача надійшли окремі заяви про залучення до участі у справі в якості відповідачів ОСОБА_9 акціонерне товариство «Львівгаз», ОСОБА_5 міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» /а.с. 38/ та уточнення позовних вимог /а.с. 39/. Згідно заяви про уточнення позовних вимог ОСОБА_4 просить зобов'язати ОСОБА_9 акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» розробити надати технічні умови облаштування у квартирі АДРЕСА_2 автономного опалення і гарячого водопостачання; зобов'язати ОСОБА_5 міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» розробити та надати технічні умови відключення від центрального теплопостачання у к вартирі №44 по вул. Куликівській, 18б; зобов'язати ОСОБА_5 міську раду видати розпорядження про надання дозволу на відключення квартири АДРЕСА_3 від мережі ЦО і ГВП та влаштування автономного опалення і гарячого водопостачання.

Ухвалою суду від 03 грудня 2018 року до участі у справ залученого співвідповідачів ОСОБА_9 акціонерне товариство «Львівгаз», ОСОБА_5 міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» та замінено неналежного відповідача – ОСОБА_5 міську раду на виконавчий комітет ОСОБА_5 міської ради.

21 грудня 2018 року на адресу суду від виконавчого комітету ОСОБА_5 міської ради надійшов відзив на позовну заяву. Представник відповідача вважає даний позов безпідставним, а позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволенню з огляду на наступне. При проектуванні будинку №186 на вул. Куликівській було передбачено систему теплопостачання, а саме - централізоване теплопостачання. Згідно з вимогами державних будівельних норм щодо питань влаштування системи опалення, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі при проектуванні гідравлічно ув'язані для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку. Відключення окремих квартир по стояку призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньобудинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення подачі теплоносія на інші стояки, а внаслідок цього, до неякісного надання послуг іншим споживачам, а в подальшому скарги мешканців будинку. За нормами ст. 382, 383 Цивільного кодексу України система опалення відноситься до сантехнічного обладнання і належить мешканцям на праві спільної сумісної власності, якщо вона обслуговує більше однієї квартири, а її зміна порушує права інших співвласників та суттєво впливає на формування тарифу за спожиті послуги в сторону його зростання. Відтак, відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води можливе виключно за згоди усіх власників квартир багатоквартирних будинків, а не окремих їх квартир. Крім того, відключення від центрального опалення лише окремих будинків, а не квартир передбачено пунктом 2.1 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.

У судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав, просив позов задоволити.

Представник відповідача – виконавчого комітету ОСОБА_5 міської ради позов заперечила з підстав, викладених у відзиві, просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача ЛМКП «Львівтеплоенерго» у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце слухання справи, надіслав на електронну адресу суду клопотання про відкладення розгляду справи, у зв’язку із зайнятістю в іншій справі. Суд вважає за необхідне відмовити представнику відповідача у задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки таке не підтверджене належними та допустимими доказами.

Представник відповідача ПАТ «Львівгаз» в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце слухання справи, що підтверджується матеріалами справи. Відзиву на позовну заяву, клопотання про відкладення розгляду справи або розгляд справи без участі представника відповідача до суду не надходило.

Терті особи в судове засідання не з’явилися, хоча належним чином були повідомлені про день, час та місце слухання справи, що підтверджується матеріалами справи. Пояснення на позовну заяву, клопотання про відкладення розгляду справи або розгляд справи без їх участі до суду не надходило.

Суд вважає, що справу можливо слухати у відсутності учасників справи, які в судове засідання не з’явилися, оскільки в матеріалах справи є достатньо належних доказів про права, обов'язки та взаємовідносини сторін.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, з таких підстав.

Відповідно до ст.2 ЦПК України, завдання цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст.4 ЦПК України, до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

У відповідності до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За вимогами ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом встановлено, що ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8 є власниками квартири АДРЕСА_1 (по 1/3 кожен) на підставі свідоцтва про право власності на квартиру №222550, виданого Франкіською районною адміністрацією ОСОБА_5 міської ради 16 березня 2006 року /а.с. 20/, договору про зміну форми власності на квартиру, посвідченого 06.09.2013 року державним нотаріусом П’ятої ОСОБА_5 державної нотаріальної контори ОСОБА_10, зареєстрованого в реєстрі за №3-2185 /а.с. 23/.

Відповідно до положень ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Більше того, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України).

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про теплопостачання» основними завданнями державного регулювання діяльності у сфері теплопостачання є захист прав споживачів, забезпечення рівних можливостей доступу суб'єктів відносин у сфері теплопостачання на ринок теплової енергії, запобігання монополізації та створення умов для розвитку конкурентних відносин у сфері теплопостачання.

Згідно з ст. 18 вищевказаного закону суб'єктам господарської діяльності у сфері теплопостачання забороняється зловживати монопольним становищем у будь-якій формі.

Відповідно до статті 19 цього закону споживач або суб'єкт теплоспоживання має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо. Теплогенеруюча організація має право постачати вироблену теплову енергію безпосередньо споживачу згідно з договором купівлі-продажу.

Захист прав споживачів теплової енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються, зокрема, Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про захист прав споживачів».

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про захист прав споживачів», держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.

Статтею 24 Закону України «Про теплопостачання» зазначено, що споживач має право на вибір джерел енергії, чи постачальної організації.

Вказане право також гарантується ст.ст. 55, 124 Конституції України.

В судовому засіданні встановлено, що 18 липня 2018 року ОСОБА_4 звернулася до ОСОБА_5 міської ради із заявою щодо надання дозволу на відключення від системи централізованого опалення встановлення індивідуальної системи опалення в квартирі АДРЕСА_1.

Департамент житлового господарства та інфраструктури ОСОБА_5 міської ради листом №2501-2377 від 07 серпня 2018 року повідомив ОСОБА_4, що для вирішення питання відключення житлового будинку від мереж централізованого опалення його власник повинен звернутися до комісії з письмовою заявою відключення від мереж ЦО і ГВП; комісія розглядає надані документи пише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеною пункту). Надання дозволу на відключення від системи центрального опалення та влаштування індивідуальної системи опалення проводиться лише на будинок в цілому, за умови висловленої письмової згоди усіх власників приміщень у житловому будинку та технічної можливості. Позивачу рекомендовано для надання дозволу на відключення від системи центрального опалення та влаштування індивідуального опалення: організувати загальні збори мешканців будинку для прийняття спільного рішення про від'єднання від системи центрального опалення та гарячого водопостачання і створити ініціативну групу; звернутися до міжвідомчої комісії при виконкомі ОСОБА_5 міської рад/ письмовою колективною заявою (з підписами усіх мешканців будинку) про відключення від мереж ЦО і ГВП, у якій необхідно зазначити причини відключення та додати копію протоколу загальних зборів мешканців будинку /а.с. 6/.

Пунктом 39 Правил користування тепловою енергією затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 року №1198 та пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. закріплюють за споживачем право відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення.

Відповідно до ч.2 ст. 383 ЦК України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, надані йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог експлуатації будинку».

Згідно листа ЛМКП «Львівтеплоенерго» №Г-407/02-373 вих від 30.07.2018 року у 84-квартирному житловому будинку по вул. Куликівській,18б станом на 30 липня 2018 року є відключеними від системи централізованого теплопостачання шістнадцять квартир /а.с. 5/.

Згідно ескізного проекту від’єднання від центрального опалення та влаштування індивідуального на АДРЕСА_4, розробленого інженером-проектувальником Всеукраїнської громадської організації «Гільдія проектувальників у будівництві» ОСОБА_11 від’єднання квартири №44 не впливає на роботу системи центрального опалення в цілому.

Таким чином, позивач має право на влаштування індивідуального опалення. Встановлення індивідуального опалення у квартирі жодним чином не мало б порушувати прав власників інших квартир у багатоквартирному будинку та санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Згідно з п. 6 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Відносини щодо отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води регулюються між власниками окремих житлових приміщень та постачальниками таких послуг на підставі договорів про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, укладеними між конкретними споживачами та комунальними підприємствами, які надають такі послуги. Згідно таких договорів виконавці, тобто комунальні підприємства, зобов'язані надавати споживачам вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а споживачі зобов'язуються своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором. У разі порушення умов договору однією із сторін договір може бути розірваний. Підставами для розірвання договору з ініціативи споживача є зникнення потреби в отриманні послуг або відмова споживача від користування послугами, або невиконання умов договору виконавцем (п.32 Типового договору Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого Постановою КМУ №630 від 21.07.05р.).

Суд приймає до уваги твердження, що у відповідності до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання, затвердженого наказом від 22.11.2005 № 4 Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, ОСОБА_5 міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» виготовляє технічні умови на відключення квартир від системи централізованого опалення та центрального водопостачання, у зв'язку з неналежним наданням послуг з постачання теплової енергії та економністю індивідуальної системи, для влаштування автономного опалення.

Крім того, у відповідності до п. 8, 9 та 10 Правил користування тепловою енергією, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007року №1198, надання технічних умов віднесено до компетенції теплопостачальної організації, якою в даному випадку є відповідач ОСОБА_5 міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго».

Виготовлення технічних умов на влаштування і підключення газових приладів, а в даному випадку газового котла, в квартирах відноситься до компетенції відповідача ОСОБА_6 акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз».

В свою чергу положення статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 04.11.1950 р. передбачають, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільного права та інтересів є визнання права, припинення дії, яка порушували право. Суд може захистити цивільне право і інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Згідно із ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 2 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням вищевказаного, аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, а також виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості, суд вважає позовні вимоги в частині зобов’язання ОСОБА_6 акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі №44 на вул. Куликівській, 18б у м. Львові автономного опалення і гарячого водопостачання та зобов’язання Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» розробити та надати технічні умови відключення від центрального теплопостачання у квартирі №44 на вул. Куликівській, 18б у м. Львові повністю доведеними, обґрунтованими та таким, що підлягає задоволенню.

Разом з тим, розглядаючи вимогу про зобов'язання Виконавчого комітету ОСОБА_5 міської ради видати розпорядження про надання дозволу на відключення квартири АДРЕСА_3 від мережі ЦО і ГВП та влаштування автономного опалення і гарячого водопостачання суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, діяльність органів місцевого самоврядування регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб'єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.

Така позиція щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, повністю узгоджується із позицією Верховного суду України, викладеною в постанові Пленуму №13 від 24.10.2008 р., згідно якої, суд не може підміняти державний орган, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень та з позицією Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, і суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Отже, дотримуючись принців законності, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, суд не має права втручатися в дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування та зобов’язувати Виконавчий комітет ОСОБА_5 міської ради виносити розпорядження.

Відтак, суд вважає за необхідне позовні вимоги задоволити частково та зобов’язати Виконавчий комітет ОСОБА_5 міської ради розглянути питання про надання дозволу на відключення квартири №44 на вул. Куликівській, 18б у м. Львові від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання та влаштування автономного опалення і гарячого водопостачання.

Щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд вважає за необхідне сплачений судовий збір залишити за ОСОБА_4, оскільки питання щодо розподілу судових витрат позивачем не ставилося.

Керуючись ст.ст. 22, 55, 124 Конституції України, ст.ст. 319, 321, 383 Цивільного кодексу України, ст.ст. 8-14, 141, 223, 247, 258, 263-265, 354 ЦПК України, Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», суд –

в и р і ш и в:

Позов задоволити частково.

Зобов’язати ОСОБА_9 акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі №44 на вул. Куликівській, 18б у м. Львові автономного опалення і гарячого водопостачання.

Зобов’язати ОСОБА_5 міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» розробити та надати технічні умови відключення від центрального теплопостачання у квартирі №44 на вул. Куликівській, 18б у м. Львові.

Зобов’язати Виконавчий комітет ОСОБА_5 міської ради розглянути питання про надання дозволу на відключення квартири №44 на вул. Куликівській, 18б у м.Львові від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання та влаштування автономного опалення і гарячого водопостачання.

В іншій частині позовних вимог – відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду . Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_4, місце реєстрації: 79044, м. Львів, вул. Куликівська, 18б/44, паспорт серії КА 576235, виданий Франківським РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області 16.09.1997 року, ІПН НОМЕР_1.

Відповідач: ОСОБА_5 міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго», місце знаходження: 79040, м. Львів, вул. Д.Апостола, 1, код ЄДРПОУ 05506460.

Відповідач: Виконавчий комітет ОСОБА_5 міської ради, місце знаходження: 79006, м. Львів, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 26256622.

Відповідач: ОСОБА_9 акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», місце знаходження: 79039, м. Львів, вул. Золота, 42, код ЄДРПОУ 03349039.

Третя особа: ОСОБА_8, місце проживання: 79044, м. Львів, вул. Куликівська, 18б/44, ІПН НОМЕР_2, паспорт серії КВ 297239, виданий 13.10.1999 року Франківським РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області.

Третя особа: ОСОБА_7, місце проживання: 79044, м. Львів, вул. Куликівська, 18б/44, ІПН НОМЕР_3.

Суддя Зубачик Н.Б.