ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
04.02.10Справа №2а-2045/09/9/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді
Цикуренко А.С. , при секретарі Павленко Н.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в АРК
до Дочірнього підприємства центральна міська аптека №30 Товариство з обмеженою відповідальністю "Республіканська компанія "Крим-Фармація"
про стягнення заборгованості в сумі 279,00 грн
за участю представників сторін:
позивача – Савицька Т.В., довіреність №2891 від 11.12.08р.;
відповідач – Барінова М.А.;
Обставини справи: Державна інспекція з контролю за цінами в АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Дочірнього підприємства «Центральна міська аптека №30» Товариства з обмеженою відповідальністю Республіканська компанія «Крим-Фармація» заборгованості в сумі 279,00грн., з них: 93,00грн. економічних санкцій та 186,00грн. штрафних санкцій за порушення державної дисципліни цін, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем необґрунтовано завищена виручка в сумі 93,00грн., в результаті чого були порушені вимоги Постанови КМУ від 17.10.08р. №955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення».
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, наведених у запереченні на позов.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організація контролю за їх дотриманням визначені в Законі України “Про ціни і ціноутворення” № 507 від 02.12.1990 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України “Про ціни і ціноутворення” контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Згідно з п. 1, 3 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1819 Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, основними завданнями якої є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів АР Крим, суб’єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів); проведення цінових спостережень на споживчому та товарних ринках.
Відповідно до пп. 5, пп. 9 п. 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами Держінспекція має право: проводити перевірку правильності розрахунків щодо застосування цін (тарифів), на які запроваджене державне регулювання; приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).
21.11.08р. Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим проведена позапланова перевірка Дочірнього підприємства «Центральна міська аптека №30» Товариства з обмеженою відповідальністю Республіканська компанія «Крим-Фармація» на предмет дотримання державної дисципліни цін на лікарські засоби, обґрунтованості підвищення цін на ліки та перевірка дотримання вимог Постанови РМ АРК від 05.05.02р. №28 «Про встановлення граничних строків націнок (надбавок) на лікарські засоби та вироби медичного призначення» (зі змінами та доповненнями), Постанови КМУ від 17.10.08р. №955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» за період з 10.11.07р. по 11.11.08р., якою встановлені порушення вимог Постанови КМУ від 17.10.08р. №955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», що виразилося у застосуванні відповідачем торгівельної надбавки (націнки) до оптової ціни виробника (митної вартості) з урахуванням знижок на лікарські засоби та вироби медичного призначення, які входять до Національного переліку основних лікарських засобів і виробів медичного призначення, формувались ДП «Центральна міська аптека №30» ТОВ РК «Крим-Фармація» із застосуванням торгівельної надбавки (націнки) до оптової ціни виробника (митної вартості) з урахуванням знижок від 35,4% до 65,6%. Необґрунтовано одержана сума виручки складає 70,89грн. та затверджені наказом Міністерства охорони здоровя і Міністерства економіки з питань європейської інтеграції від 03.12.01р. №480/294, формувались ДПІ «Центральна міська аптека №30» ТОВ РК «Крим-Фармація» із застосуванням торгівельної надбавки (націнки) до оптової ціни виробника (митної вартості) з з урахуванням знижок від 28,8% до 29,98%. Необґрунтовано одержана сума виручки складає 21,63грн. За результатами зазначеної перевірки позивачем був складений акт № 0445 від 21.11.08р. (а.с. 5-7).
На підставі вказаного акту Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим винесено рішення № 92 від 24.11.08р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» загальною сумою 279,00грн., з них: 93,00грн. економічних санкцій та 186,00грн. штрафних санкцій (а.с.4).
В ході розгляду справи позивачем була надана Постанова Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.03.09р. по справі №2а-8507/08/2 за позовом Дочірнього підприємства «Центральна міська аптека №30» Товариства з обмеженою відповідальністю Республіканська компанія «Крим-Фармація» до Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим про скасування рішення та припису, яким позов було задоволено частково та скасоване Рішення Державної інспекції по контролю за цінами в АР Крим №922 від 24.11.08р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, стягнуто з Держбюджету України на користь Кримської республіканської установи «Стоматологічна поліклініка» 3,40грн., в іншій частині позовних вимог було відмовлено (а.с. 27-30), також була представлена постанова Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 17.11.09р., якою апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим було задоволено, а постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.03.09р. у справі №2а-8507/08/2 – скасовано. Було прийнято нову постанову. У задоволенні позову відмовити. Вказана постанова набрала законної сили з моменту проголошення, тобто з 17.11.09р. (а.с. 56-57).
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судовим рішенням Севастопольського апеляційного адміністративного АР Крим від 17.11.09р встановлено, що відповідно до Постанови Кабінету міністрів України №995 від 17.10.08р. «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення»:
1) на лікарські засоби і вироби медичного призначення, включені до Національного переліку основних лікарських засобів і виробів медичного призначення (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 12 відсотків оптово-відпускної ціни та граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 25 відсотків закупівельної ціни;
2) на лікарські засоби і вироби медичного призначення (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), що придбаваються повністю або частково за бюджетні кошти, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків оптово-відпускної ціни та граничні торговельної (роздрібної) надбавки не вище 10 відсотків закупівельної ціни;
З матеріалів справи вбачається, що лікарські засоби, які були реалізовані відповідачем за ціною, яка перевищує рівень цін, які встановлені Постановою КМУ №955 від 17.10.08р. «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», отримані позивачем у період з 01.11.08р. згідно накладних, які перелічені у додатку до акту перевірки (а.с. 8-10).
Вказана обставина сторонами не заперечувалась.
Судом першої інстанції було встановлено, що Постанова КМУ №955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» набрала чинності 06.11.08р.
Судом апеляційної інстанції також було встановлено, що висновки суду першої інстанції стосовно того, що стосовно того, що оскільки лікарські засоби та вироби медичного призначення були придбані до набрання законної сили Постанови КМУ №955 від 17.10.08р. «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», то правовідносини по їх реалізації не регулюються вищевказаною Постановою є помилковими, оскільки Постанова КМУ №955 від 17.10.08р. «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» щодо встановлення максимальних надбавок не містить виключень щодо випадків реалізації лікарських засобів, які придбані до набрання законної сили Постановою, але які реалізовані після 06.11.08р.
Таким чином, вказані обставини доказування не потребують.
В силу викладеного суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті економічних санкцій за рішенням № 92 від 24.11.08р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» загальною сумою 279,00грн підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства «Центральна міська аптека №30» Товариства з обмеженою відповідальністю Республіканська компанія «Крим-Фармація» (АР Крим, м. Алушта, вул. Партизанська, 13, р/р 26005460355361 в КРФ АКБ «Укрсоцбанк», м. Феодосія, код ЄДРПОУ 01978073, МФО 324010) в дохід державного бюджету (р/р 31117106700007, МФО 824026, код ЄДРПОУ 34740913 відділення Держказначейства, банк одержувача Управління Державного казначейства в АР Крим, м. Сімферополь, код платежу 21081100):
- економічні санкції у розмірі 93,00 (дев’яносто три) гривні;
- штраф за порушення державної дисципліни цін у розмірі 186,00 (сто вісімдесят шість) гривень.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі - з дня складення у повному обсязі, у разі проголошення у відсутності особи, яка бере участь у справі – з дня отримання нею копії постанови).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя Цикуренко А.С.