ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
25 грудня 2018 року м. Київ № 826/15488/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши клопотання Одеської митниці Державної фіскальної служби про розгляд справи за їх позовом до Командитного товариства “Донтрансгарант і компанія” про стягнення коштів, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін,
встановив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Одеська митниця Державної фіскальної служби з позовною заявою до Командитного товариства “Донтрансгарант і компанія” про стягнення до Державного бюджету України суми митних платежів у розмірі 121433879,63 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.11.2018 визнано причини пропуску Одеською митницею Державної фіскальної служби України строку звернення до адміністративного суду з даною позовною заявою в частині стягнення до Державного бюджету України суми митних платежів у розмірі 119119785,62 грн, - неповажними та повернуто позовну заяву позивачу в цій частині.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.11.2018 в частині стягнення до Державного бюджету України суми митних платежів у розмірі 2314094,01 грн відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи.
18.12.2018 відділом документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярією) суду зареєстровано клопотання Одеської митниці Державної фіскальної служби із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, мотивовану значною сумою стягнення та винятковим значенням справи для сторін, з огляду на що представник позивача висловив бажання надати пояснення в судовому засіданні.
Суд, розглянувши подане клопотання, дійшов наступного висновку.
Відповідно до статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з частинами другою, третьою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Частинами п’ятою, шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
З огляду на те, що предметом спору є стягнення коштів, вказана справа є справою незначної складності, яка може бути розглянута без проведення судового засідання.
Таким чином, законодавець передав вирішення питання щодо виклику учасників справи для надання пояснень у справі на розсуд суду, а останній, відповідно, задовольняє таке клопотання за умови, якщо є необхідність заслухати такі пояснення.
Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
За приписами статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” від 23.02.2006 №3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Практика Європейського суду з прав людини з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 08.12.1983 у справі "Axen v. Germany", рішення від 25.04.2002 "Varela Assalino contre le Portugal"). Так, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
Враховуючи, що справа є справою незначної складності, бажання сторони у справі викласти під час публічних слухань свої аргументи, які висловлені нею в письмових та додаткових поясненнях, не зумовлюють необхідність призначення розгляд справи в судовому засіданні.
Окрім того, зазначаючи про необхідність розгляду справи в судовому засіданні з повідомлення (викликом) сторін, представник Одеської митниці Державної фіскальної служби не вказує, встановлення яких обставин у справі є неможливим шляхом аналізу письмових доказів і пояснень та вимагає проведення судового засідання.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 248, 256, 262 КАС України,
ухвалив:
В задоволенні клопотання представника Одеської митниці Державної фіскальної служби про розгляд справи за їх позовом до Командитного товариства “Донтрансгарант і компанія” про стягнення коштів, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, - відмовити.
Ухвала відповідно до частини другої статті 256 КАС України набирає законної сили з моменту підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Чудак