ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
08.02.10Справа №2а-14105/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В., за участю Представник позивача – Джемілова А.Н.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Бахчисарайському районі АР Крим
до Малого приватного підприємства «АЮ-Даг»
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з позовом Державна податкова інспекція у Бахчисарайському районі АР Кримдо Малого приватного підприємства «Аю-Даг» про стягнення податкової заборгованості у розмірі 9362,41 гривень.
В позовній заяві позивач вказує, що станом на 09.10.2009 року у відповідача МПП «Аю-Даг» залишилася непогашеною сума податкового боргу в розмірі 9362,41 гривень, у тому числі з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів – 854,00 гривень, з податку на землю – 349,16 гривень, з орендної плати на землю – 8021,44 гривень, пені з орендної плати на землю – 137,81 гривень. Позивач просить суд стягнути податкову заборгованість у розмірі 9362,41 гривень з відповідача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.12.2009 року було відкрите провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.12.2009 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача ДПІ у Бахчисарайському районі АР Крим уточнила позовні вимоги, а саме попросила залишити без розгляду адміністративний позов по справі №14105/09/1/0170 про стягнення податкової заборгованості у сумі 9062,41 гривень з МПП «Аю-Даг», у зв’язку з тим, що розмір заборгованості на день розгляду справи значно зменшився і стягнути залишок податкової заборгованості з податку на землю у сумі 300,00 гривень, яка станом на день розгляду справи не сплачена.
Ухвалою суду від 08.02.2009 року позовні вимоги ДПІ в Бахчисарайському районі в частині стягнення податкової заборгованості у сумі 9062,41 гривень залишено без розгляду.
У судове засідання, відповідач не з’явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності, заперечення на позов, будь – які докази до суду не надав.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності відповідача.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов’язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб’єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ у Бахчисарайському районі АР Кримє органом виконавчої влади та суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція у Бахчисарайському районі АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.
Судом встановлено, що МПП «Аю-Даг»являється юридичною особою, зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності Бахчисарайською районною державною адміністрацією АРК 03.11.1992 року з ідентифікаційним кодом юридичної особи 19014236, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №570652 та довідкою ГУ статистики в АРК № 1362 від 10.12.2008 року.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований у якості платника податків у Державній податковій інспекція у Бахчисарайському районі АР Крим.
Таким чином, судом встановлено, що МПП «Аю-Даг»являється суб’єктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобов’язане виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
МПП «Аю-Даг» є платником у тому числі таких податків як податок на землю.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що МПП «Аю-Даг» є платником земельного податку .
Порядок, підстави та строки сплати земельного податку, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку та орендної плати за землю передбачені Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 – ХІІ.
Відповідно до ст. 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 13 Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
МПП «Аю-Даг» до ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим в порядку податкової звітності були надані розрахунки земельного податку:
- розрахунок № 1581 від 30.01.2009 року, в якому визначено суму податку, що підлягає сплаті у 2009 році у розмірі 1047,46 гривень, у тому числі 87,29 гривень щомісячно;
Згідно розрахунку позовних вимог заборгованість відповідача з земельного податку складає 349,16 гривень, у тому числі:
- 87,29 гривень з терміну сплати 30.06.2009 року;
- 87,29 гривень з терміну сплати 30.07.2009 року;
- 87,29 гривень з терміну сплати 30.08.2009 року;
- 87,29 гривень з терміну сплати 30.09.2009 року;
Судом встановлено, що станом на день розгляду справи податкова заборгованість з земельного податку відповідачем не погашена і становить 349,16 гривень.
Пункт 1.7 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначає активи платника податків - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Згідно з підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
іНа час розгляду справи згідно відомостей облікової картки платника податків станом на день розгляду справи податковий борг МПП «Аю-Даг» складає 300,00 гривень
На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати МПП «Аю-Даг» у передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» строки узгодженої суми податкового боргу є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.
Приймаючи до уваги, що зазначена сума заборгованості відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, вона підлягає стягненню з МПП «Аю-Даг», тому уточне позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Малого приватного підприємства «Аю-Даг» (ідентифікаційний код 19014236) податкову заборгованість у розмірі 9362,41 гривень, у тому числі:
- 854,00 гривень з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів (код платежу 12020100) у дохід місцевого бюджету м. Бахчисарая на р/р 33212807700049 ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь МФО 824026 ЗКПО 34741000;
- 349,16 гривень з податку на землю (код платежу 13050100) у дохід місцевого бюджету м. Бахчисарая на р/р 33219811700049 ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь МФО 824026 ЗКПО 34741000;
- 8021,44 гривень з орендної плати на землю (код платежу 13050200) у дохід місцевого бюджету м. Бахчисарая на р/р 33218812700049 ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь МФО 824026 ЗКПО 34741000;
- 137,81 гривень пені з орендної плати на землю (код платежу 13050200) у дохід місцевого бюджету м. Бахчисарая на р/р 33218812700049 ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь МФО 824026 ЗКПО 34741000;
3. Копію постанови надіслати сторонам.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Трещова О.Р.