Рішення № 79014616, 27.12.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.12.2018
Номер справи
826/4923/17
Номер документу
79014616
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

27 грудня 2018 року № 826/4923/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомДержавної екологічної інспекції у Волинській областідо Державного підприємства «Укрветсанзавод» протимчасову заборону господарської діяльності,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна екологічна інспекція у Волинській області звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом про тимчасову заборону (призупинення) виконання робіт Ковельської філії Державного підприємства «Укрветсанзавод», яка знаходиться за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Грабовського, 55, в частині приймання (завезення) сировини та відходів тваринного походження до повної утилізації всіх накопичених відходів тваринного походження.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.04.2017 відкрито скорочене провадження по справі.

Ухвалою від 19.06.2017 призначено справу до розгляду в судовому засіданні.

Як вбачається з матеріалі справи, позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити, посилаючись при цьому на те, що за наслідками проведеного контрольного заходу встановлено зберігання відповідачем відходів тваринного походження з порушення норм природоохоронного законодавства, що призвело до виникнення надзвичайної ситуації у Волинській області у формі забруднення навколишнього природного середовища.

Відповідач заперечує по суті заявлені позовні вимоги, посилаючись при цьому на те, що Ковельська філія Державного підприємства «Укрветсанзавод» здійснює свою діяльність відповідно до мети створення підприємства, має всі необхідні документи дозвільного характеру, а посилання контролюючого органу на порушення відповідачем норм природоохоронного законодавства є безпідставними. Також, на думку відповідача, позивачем безпідставно при проведенні контрольного заходу досліджувались питання, що виходять за межі предмету перевірки, призначеної в рамках відповідного кримінального провадження.

Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції до 15.12.2017, а рішення постановлене з урахуванням п. 10 частини першої Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

На виконання ухвали слідчого судді Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 17.03.2017 року по справі № 159/969/17, Державною екологічною інспекцією у Волинській області у період з 23.03.2017 31.03.2017 року на підставі наказу від 22.03.2017 року № 41 та направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 22.03.2017 № 143, проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Ковельської філії Державного підприємства «Укрветсанзавод» яка знаходиться за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Грабовського, 55.

За результатами перевірки складено уніфікований акт, яким встановлено порушення позивачем норм Земельного кодексу України, Закону України «Про відходи», Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Водного кодексу України, наслідок чого стало значне забруднення природного навколишнього середовища відходами тваринного походження, що, в свою чергу, спричинило виникнення надзвичайної ситуації у Волинській області.

За таких обставин, вбачаючи наявність правових підстав для тимчасової заборони господарської діяльності, пов'язаної з прийманням (завезенням) сировини та відходів тваринного походження до повної утилізації всіх накопичених відходів тваринного походження, позивач звернувся до суду з даним позовом та просить його задовольнити.

Оцінивши за правилами ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушення вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Указом Президента України від 13.04.2011 №454/2011 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію України, яким встановлено, що Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Державна екологічна інспекція у Волинській області, на час виникнення спірних правовідносин та на час звернення позивача до суду з даним позовом, здійснювала свої повноваження відповідно до «Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 04.11.2011 № 429.

До повноважень Державної екологічної інспекції у Київській області, відповідно до підпункту «г» 4.2 пункту 4 вказаного Положення, віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря, про використання та охорону земель, зокрема наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин.

Аналогічні за змістом норми містяться в п.2 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11 серпня 2017 року № 312 (надалі - Положення №312).

При цьому, відповідно до п.5 Положення №312, однією з функцій позивача є звернення до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Разом з цим, відповідно до ч.7 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Як вбачається з матеріалів справи, за наслідками проведеного контролюючим органом позапланового заходу державного нагляду, встановлено наступні порушення природоохоронного законодавства, в тому числі:

- облаштовано три ями на території підприємства при відсутності проектної документації, чим порушено ст.ст.20, 96, 167 Земельного кодексу України;

- допущено самовільне захоронення відходів переробки тварин на території підприємства та їх складування на відкритий ґрунт, чим порушено ст.ст.96, 164, 167 Земельного кодексу України і ст.ст.17, 33, 34 Закону України «Про відходи»;

- не надано довідку про об'єм накопичених на території підприємства відходів, чим порушено ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Передумовою виникнення вказаних порушень стали наступні обставини.

Так, в користуванні Ковельської філії ДП «Укрветсанзавод» перебуває дві земельні ділянки площею 3,06 га і 0,004 га, що відповідачем не заперечується.

Під час перевірки підприємства посадовими особами контролюючого органу встановлено облаштування трьох ям розмірами 10,0м х 14,0м; 10,0м х20,0м і 14,0м х 30,0м глибиною близько 2 метрів кожна. Зі слів директора, перші дві ями застелені плівкою та в них захоронено близько 900 тон відходів тваринного походження. Третя яма заповнена водою на рівні стояння ґрунтових вод (1,3-1,5 м від поверхні землі).

Копання даних ям проведено без необхідної проектної документації та при відсутності дозволу на зняття та перенесення поверхневого шару ґрунту.

Крім того, встановлено зберігання понад 1000 тон відходів тваринного походження на площадці з твердим покриттям та на відкритому ґрунті, що призводить до забруднення земельної ділянки.

Частина відходів (кістки) зберігаються на площадці з твердим покриттям (за межами бетонної загорожі виробничої площадки) в межах наданої земельної ділянки. Також виявлено складування кісток в об'ємі 5 м3 на відкритому ґрунті, що привело до засмічення земельної ділянки площею 20 м2. Дана засмічена земельна ділянка знаходиться між компостувальними ямами.

На неогородженій частині підприємства, зі сторони міста виявлено близько 50 м3 невідомої маси тваринного походження, яка складована у вал і потребує утилізації.

Статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Правовий аналіз зазначених вище норм в контексті спірних правовідносин, дає змогу дійти висновку, що, як на час проведення позапланового заходу, так і на час звернення позивача до суду з даним позовом, відповідач був зобов'язаний виконувати вимоги природоохоронного законодавства та належним чином утилізувати відходи тваринного походження, чого останнім зроблено не було.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд приймає до уваги те, що проектна виробнича потужність утилізації відходів підприємства становить 20 тон на добу, а на час проведення контрольного заходу, зі слів керівника, який був присутній під час проведення перевірки та підписав акт перевірки, фактично перероблялось 12-13 тон відходів тваринного походження на добу.

Водночас, Окружний адміністративний суд міста Києва приймає до уваги те, що територія підприємства-відповідача знаходиться в межах міста Ковель, а отже, незаконне накопичення великих об'ємів відходів тваринного походження створює небезпеку для навколишнього природного середовища та населення.

За таких обставин суд вбачає наявність підстав для тимчасової заборони виконання робіт Ковельської філії Державного підприємства «Укрветсанзавод», яка знаходиться за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Грабовського, 55, в частині приймання (завезення) сировини та відходів тваринного походження до повної утилізації всіх накопичених відходів тваринного походження.

Посилання позивача на безпідставність наведених в акті перевірки обставин, судом відхиляються, адже, як зазначалось вище, акт підписано директором Сухонос В.Л. без спростування наведеної в акті інформації.

До того ж, обставини надзвичайної ситуації техногенного характеру, що пов'язана з діяльністю Ковельської філії ДП «Укрветсанзавод» в березні 2017 року, детально висвітлено в Протоколі №3 спеціального засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Волинській обласній державній адміністрації, копія якого позивачем долучена до матеріалів справи.

За результатами спеціального засідання Комісією було затверджено ряд першочергових (невідкладних) заходів з ліквідації зазначеної вище надзвичайної ситуації.

Доводи відповідача про безпідставність при проведенні контрольного заходу дослідження питань, що виходять за межі предмету перевірки, призначеної в рамках відповідного кримінального провадження, судом відхиляються, адже відповідно до резолютивної частини ухвали Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 17.03.2017 №159/969/17, одним з питань, яке мало бути висвітлене під час проведення перевірки є: «Які спеціальні правила порушено керівництвом Ковельської філії ДП «Укрветсанзавод» при зборі, знешкодженні та утилізації загиблих тварин і відходів, що отримані при переробці сировини тваринного походження?».

Твердження відповідача про неможливість звернення позивача до суду з даним позовом до вирішення кримінального провадження, в рамках якого призначено перевірку є безпідставними, як такі, що нормативно не підтверджені.

Враховуючи все вищевикладене в сукупності, оскільки сторонами на час вирішення спору по суті заявлених позовних вимог не надано доказів усунення обставин, що стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне тимчасово заборонити виконання робіт Ковельської філії Державного підприємства «Укрветсанзавод», яка знаходиться за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Грабовського, 55, в частині приймання (завезення) сировини та відходів тваринного походження до повної утилізації всіх накопичених відходів тваринного походження.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Керуючись ст.ст. 77, 246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у вигляді тимчасової заборони виконання робіт Ковельською філією Державного підприємства «Укрветсанзавод», яка знаходиться за адресою: Волинська область, м. Ковель, вул. Грабовського, 55, в частині приймання (завезення) сировини та відходів тваринного походження до повної утилізації всіх накопичених відходів тваринного походження.

ДЕРЖАВНА ЕКОЛОГІЧНА ІНСПЕКЦІЯ У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 38009738, адреса: 43025, Волинська обл., місто Луцьк, ВУЛИЦЯ СТЕПАНА БАНДЕРИ, будинок 20).

ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «УКРВЕТСАНЗАВОД» (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 38519326, адреса: 01001, м.Київ, ВУЛИЦЯ БОРИСА ГРІНЧЕНКА, будинок 1).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя П.О. Григорович