
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2018 року м. Київ №826/2868/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У лютому 2018р. позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Киє-ва з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу за період з 01.01.2016 і виплати такої перерахованої пенсії за період, у якому вона підлягала виплаті;
- зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві провести позивачу з 01.01.2016 перерахунок та виплату (за період, у якому вона підлягає виплаті) пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з включенням з 01.01.2016 та у подальшому до сум грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавки за стаж служби в поліції - 2795 грн., а також премії - 50% по відношенню до усіх зазначених вище нарахувань (посадового окладу поліцейського, окладу поліцейського за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, надбавки за особливо важливі завдання) - 4192,50 грн., що встановлені позивачу згідно з пенсійною справою, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
Позов обґрунтовано тим, що позивач з 01.01.2016 має право на перерахунок пенсії згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який відповідачем проведено не було, чим порушено гаранто-ване ст. 46 Конституції України право на отримання передбаченої законом пенсії.
Від відповідача до суду відзив на позов не надійшов, ухвала про відкриття провадження та позовні матеріали у справі вручені відповідачу 21.05.2018.
Розглянувши наявні у справі матеріали, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову і наявність підстав для його часткового задоволення, виходячи з такого.
Судом встановлено, що позивачу, який проходив службу на посаді заступника командира взводу ескортування батальйону із забезпечення супроводження та ескортування полку ДПС ДАІ, підпорядкованого ГУ МВС України в м. Києві, призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
29 грудня 2015р. набув чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VIII "Про вне-сення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту коли-шніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким доповнено ст. 63 Закону №2262 новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальни-цького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пен-сійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з ураху-ванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
У лютому 2018р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно з довідкою МВС України.
Листом від 19.02.2018 №5810/03/С-1515 відповідач повідомив, що позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка складається з наступних видів грошового забезпечення всього на суму 2196,98 грн.:
- посадовий оклад 720 грн.;
- оклад за військове звання 120 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 25% - 210 грн.;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 міс. - 1146,98 грн.
Розмір пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб" становить 60% грошового забезпечення - 1318,19 грн. (2196,98 грн. х 60%).
Крім цього, відповідачем також повідомлено, що до пенсійної виплати позивача також увійшли:
- 329,55 грн. - підвищення основного розміру пенсії на 25% відповідно до постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" (1318,19х25%);
- 435,60 грн. - підвищення пенсії інваліду війни 3 групи відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (1452 х 30%);
- 50 грн. - щомісячної цільової допомоги на прожиття, передбаченої Законом України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни";
- 1452 грн. - надбавки на непрацездатних утриманців (50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на кожного утриманця), передбаченою ст. 24 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При цьому, повідомивши, що перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України, у додатках до листа додано копії розрахунку пенсії по інвалідності станом на 01.02.2018 та довідки про розмір грошового забезпечення від 30.05.2017 №44074.
Згідно з наявною у справі копією розрахунку пенсії по інвалідності по пенсійній справі №2603018446 для ОСОБА_1, сформованого 17.02.2018, підсумок пенсії позивача з надбавками становить 4249,13 грн., з них:
пенсія призначена (обчислена) з 13.03.2012 із сум грошового забезпечення - всього 2196,98 грн.:
- посадовий оклад 720 грн.;
- оклад за військове звання 120 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 25% - 210 грн.;
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 1146,98 грн.
Основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі 2311,53 грн., в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) - 329,55 грн.;
Вид підвищення або надбавки до пенсії:
інвалід війни 3 групи/при виконання обов"язків в/с інвалід війни - 435,60 грн.;
інваліди війни 3 гр./ при виконанні обов"язків в/с - 50 грн.;
непрацездатна дитина віком до 18 років - 726 грн.;
- непрацездатна дитина віком до 18 р. - 726 грн.;
Підсумок пенсії (з надбавками) 4249,13 грн.
Водночас, згідно з наданою позивачем до суду копією довідки ГУ МВС України в м. Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.05.2017 №44074 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою заступника командира взводу ескортування батальйону із забезпечення супроводження та ескортування полку ДПС ДАІ, підпорядкованого ГУ МВС України в м. Києві, прирівняною до посади заступника командира взводу СПП ГУ НП в м. Києві, становить 7689,05 грн., а саме: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1800 грн., надбавка за стаж служби 30% - 1290 грн., премія 37,55% - 2099,05 грн.
Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку і виплати пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
З огляду на суб'єктний склад учасників цієї справи, зміст позовних вимог в частині перерахування та виплати пенсії і фактичні обставини цієї справи, суд дійшов висновку про те, що дана справа є типовою. При її вирішенні слід застосовувати висновок Верховного Суду у рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі №Пз/9901/8/18 820/6514/17 №820/6514/17 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/72290243, яка набрала законної сили: 17.03.2018).
У вищевказаній зразковій справі Верховний Суд дійшов наступних висновків:
45. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зміна грошового забезпечення полі-цейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як коли-шнього працівника міліції на підставі Постанови №988, яка набрала чинності 02.12.2015.
46. Згідно зі ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну роз-міру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавс-твом для поліцейських, з 01.01.2016.
47. Ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45, для прове-дення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцей-ських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Кон-венції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005).
48. При цьому суд звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізо-ваними у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист").
49. За результатами судового розгляду встановлено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Харківській області довідку від 19.06.2017 №НОМЕР_4 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що свідчить про дотримання державним органом Порядку №45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.
50. На порушення вимог ст. 51 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку №45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію ОСОБА_1 після надходження довідки не перерахував.
51. Суд зауважує, що відповідачем у листі від 11.11.2017 №2521/К-14 не заперечу-валося право ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", Постановою №988, на підставі наданої довідки від 19.06.2017 №НОМЕР_4 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України.
&?е;...&?а;
53. У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задово-лення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хар-ківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
У п. 37 цього рішення Верховний Суд, серед іншого також зазначив, що органи дер-жавної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
У п.п. 57, 58 цього рішення Верховний Суд зазначив, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пен-сій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Ці довідки повинні бути чинними. Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком №45, для проведення перерахунку та випла-ти пенсії позивачам.
Надана позивачем довідка від 30.05.2017 №44074 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій була чинною на момент виникнення спірних правовідносин і отримана з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 №45.
Натомість відповідач не зазначив і не надав до суду доказів проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 на підставі вказаної довідки, згідно з якою розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 за прирівняною посадою становить 7689,05 грн. Більше того, зі змісту листа відповідача від 19.02.2018 №5810/03-С-1515 вбачається, що станом на дату його складення, відповідач не взяв до уваги відомості із вказаної довідки.
Таким чином, відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2016 з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 30.05.2017 №44074.
Щодо врахування складових грошового забезпечення, зазначених позивачем надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавки за стаж служби в поліції - 2795 грн., а також премії - 50% по відношенню до усіх зазначених вище нарахувань (посадового окладу поліцейського, окладу поліцейського за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, надбавки за особливо важливі завдання) - 4192,50 грн., що встановлені позивачу згідно з пенсійною справою, (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), то суд не вбачає достатніх підстав для їх врахування з огляду на висновки Верховного Суду у п. 46 рішення, зауваживши, що позивач має право має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016.
З приводу позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві провести виплату позивачу пенсії, то суд зазначає наступне.
Право на перерахунок пенсії виникло у позивача на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", при цьому Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", визначаючи лише порядок виплати перерахованих пенсій.
Така правова позиція відповідає висновкам Київського апеляційного адміністративно-го суду в постановах від 29.05.2018 №810/531/18 (www.reyestr.court.gov.ua/Review/74321908), від 21.06.2018 №823/555/18 (www.reyestr.court.gov.ua/Review/74818102), від 05.06.2018 №823/532/18 (www.reyestr.court.gov.ua/Review/74573051).
Відтак, зважаючи на типовість даної адміністративної справи, беручи до уваги відсут-ність доказів проведення відповідачем перерахунку і виплати позивачу пенсії згідно з довід-кою від 19.06.2017 №41781, а також враховуючи висновки Верховного Суду у зразковій справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", а також вказаної довідки, починаючи з 01.01.2016, з урахуванням здійснених виплат.
Позивач звільнений від сплати судового збору у справі, а тому судові витрати за результатом розгляду справи присудженню на його користь не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 90, 241-246, 257-263, 291 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення з 01.01.2016 перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці Головного управління МВС України в м. Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.05.2017 №44074.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок і виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служ-би, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", з урахуванням грошо-вого забезпечення, зазначеного у довідці у довідці Головного управління МВС України в м. Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.05.2017 №44074, з урахуванням здійснених виплат без обмеження максимального розміру.
4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову в іншій частині.
Позивач: ОСОБА_1,
04214, АДРЕСА_1, РНКПП НОМЕР_1.
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві,
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-298 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.А. Костенко