
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 січня 2019 року Чернігів Справа № 620/3977/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання незаконним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання незаконним та скасування розпорядження відповідача від 21.11.2018 про відмову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканцю АДРЕСА_1 у призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку на вісім років; зобов'язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити позивачу, починаючи з 22.08.2018 пенсію відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на вісім років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2-ї категорії.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що прийняте відповідачем розпорядження про відмову в призначенні пенсії порушує його право на пенсійне забезпечення. Вказує, що приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС строком більше ніж 14 календарних днів, що підтверджується поданими ним документами для призначення пенсії.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки архівні довідки є основним документом для призначення пенсії, а в наданій позивачем архівній довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/7382 від 03.08.2016 ініціали «ОСОБА_2А.» не співпадають з ініціалами позивача. Вказує, що рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 14.11.2018 у справі № 742/3086/18 про встановлення факту належності архівних довідок не набрало законної сили на момент закінчення строку подання додаткових документів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії А № 227832, виданим 15.06.1993 Чернігівською обласною державною адміністрацією (а.с. 15).
22.08.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та подав відповідні документи, зокрема, архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/7382 від 03.08.2016 (а.с. 26).
21.11.2018 позивачем додатково на підтвердження права на пільгову пенсію було подано архівну довідку, видану Галузевим державним архівом Міністерства оборони України № 179/1/9890 від 17.08.2018 та рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 14.11.2018 у справі № 742/3086/18 про встановлення факту належності позивачу архівних довідок, виданих Галузевим державним архівом Міністерства оборони України за № 179/1/7382 від 03.08.2016 та № 179/1/9890 від 17.08.2018 про участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 13, 27, 30-31).
Розпорядженням від 21.11.2018 відповідачем було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з мотивів відсутності відомостей про роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження (а.с. 29).
Також листом від 21.11.2018 № 5966/03 Прилуцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України позивача повідомлено, що з поданих ним документів не підтверджується саме його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, а також враховуючи те, що рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 14.11.2018 у справі № 742/3086/18 не набрало законної сили, в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відмовлено (а.с. 28).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон).
Статтею 10 Закону передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до статті 55 Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 8 років.
Відповідно до абзацу десятого підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Зміст наведених норм дає підстави для висновку, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому Законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.
Водночас законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми №122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.
Згідно частин третьої та четвертої статті 65 Закону посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 № 501 та чинним на час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, було передбачено, що інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесених до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
В свою чергу довідки про період проживання, роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З наведеного слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Судом встановлено, що позивач подав до пенсійного органу для призначення пенсії, відповідно до статті 55 Закону, серед інших, наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії А № 227832, видане 15.06.1993 Чернігівською обласною державною адміністрацією; військовий квиток серії НУ № 8984443 від 09.11.1985; довідку Прилуцького об’єднаного міського військового комісаріату від 19.08.2016 № 3232, згідно якої ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 19.09.1987 по 22.10.1987 в складі військової частини 75110; довідку Прилуцького міського військового комісаріату від 16.11.1992 № 1/151 про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 19.09.1987 по 22.10.1987 в складі військової частини 75110 під час проходження дійсної строкової служби; архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/7382 від 03.08.2016 (а.с. 14-24).
Також позивачем було подано до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України архівні довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/7382 від 03.08.2016 та № 179/1/9890 від 17.08.2018, згідно яких ОСОБА_2 (так в наказі) вибув 08.09.1987 в м. Чернобиль та прибув ОСОБА_2 (ініціали відсутні) з м. Чорнобиль 22.10.1987, інші військовослужбовці з прізвищем ОСОБА_2 в документах військової частини 75110 не виявлені, та рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 14.11.2018 у справі № 742/3086/18 про встановлення факту належності позивачу архівних довідок, виданих Галузевим державним архівом Міністерства оборони України за № 179/1/7382 від 03.08.2016 та № 179/1/9890 від 17.08.2018 про участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 13,14, 30-31).
Таким чином суд приходить до висновку, що основним доказом участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є дійсне, ніким не оскаржене та не скасоване посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), видане на ім'я позивача, яке підтверджує статус громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом.
Суд зазначає, що помилковість зазначення ініціалів позивача в первинних документах, на підставі яких видані архівні довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/7382 від 03.08.2016 та № 179/1/9890 від 17.08.2018, а також не набрання законної сили рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 14.11.2018 у справі № 742/3086/18 саме станом на момент надання такого рішення до органу Пенсійного фонду не може бути підставою для позбавлення позивача права на належне пенсійне забезпечення, оскільки наявні в позивача документи, які долучені до матеріалів справи, містять дані на підтвердження факту його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 19.09.1987 по 22.10.1987 та які є достатніми для призначення йому пільгової пенсії, передбаченої статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 19.09.2018 по справі № 308/13277/16-а, від 24.07.2018 № 524/2062/17, від 31.10.2018 № 205/4590/16-а.
З урахуванням вищенаведеного суд дійшов висновку про наявність у позивача права на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.
За таких обставин, відповідач безпідставно відмовив позивачеві у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону.
Згідно пункту 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування розпорядження відповідача від 21.11.2018 про відмову позивачу у призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку на вісім років; зобов'язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити позивачу, починаючи з 22.08.2018, пенсію відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на вісім років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 17500, РНОКПП НОМЕР_1) до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. 1 Травня, буд. 48-а, м. Прилуки, Прилуцький район, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 37787797) про визнання незаконним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 21.11.2018 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку на вісім років.
Зобов'язати Прилуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1, починаючи з 22.08.2018, пенсію відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на вісім років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 04.01.2019.
Суддя Н.М. Баргаміна