Рішення № 79014008, 18.12.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2018
Номер справи
2340/3814/18
Номер документу
79014008
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2018 року справа № 2340/3814/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Паламаря П.Г.,

за участю секретаря Трегулова Б.Л.,

представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю),

представника третьої особи ОСОБА_3 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до виконавчого комітету Чигиринської міської ради Черкаської області, третя особа – комунальне підприємство “Чигирин” Чигиринської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_4 (далі — позивач) з адміністративним позовом до виконавчого комітету Чигиринської міської ради Черкаської області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії виконавчого комітету Чигиринської міської ради Черкаської області щодо прийняття рішення від 22.03.2018 №6-38 “Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення”;

- визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Чигиринської міської ради Черкаської області від 22.03.2018 №6-38 “Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення”.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити. В обгрунтування позовних вимог зазначив, що 22.03.2018 відповідачем прийнято рішення №6-38 “Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення” яке є незаконним оскільки прийнято на підставі поданих виконавцем послуг КП “Чигирин” необгрунтованих і недостовірних розрахунків, зокрема, економічної доцільності. Крім того, наголосив, що рішення прийнято на підставі пакету докуметів, який не відповідає вимогам Порядку формування тарифів, оскільки наданий пакет не містить: розрахунків фактичних обсягів централізованого водопостачання та водовідведення за останні п’ять років, загальної характеристики ліцензіата, плану централізованого водопостачання та пояснювальної записки щодо необхідності встановлення тарифів. Також звернув увагу, що рішення прийнято з порушенням законодавства про доведення до споживачів послуг інформації про зміну цін/тарифів оскільки не дотримано строку на протязі якого приймаються зауваження та пропозиції від фізичних осіб та їх об’єднань щодо зміни цін/тарифів в зв’язку з чим вважає оскаржуване рішення протиправним та незаконним а позовні вимоги обгрунтованими та такими що підлягають до задоволення.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала в повному обсязі з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов та просила суд залишити його без задоволення. В обгрунтування позиції зазначила, що пояснювальна записка щодо необхідності встановлення тарифів, на якій наголошує позивач, передбачена постановою №1133, що регулює порядок встановлення тарифів НКРЕКП а не органами місцевого самоврядування, в зв’язку з чим її наявність, за даних обставин, не обгрунтована. Крім того, звернула увагу що до відповідача КП “Чигирин” подавалися звіти керівників комунальних підприємств про необхідність коригування тарифів в зв’язку з суттєвим зростанням показників в частині заробітної плати, енергоносіїв, паливно-мастильних матеріалів, обов’язкових платежів до державного бюджету України а розрахунки тарифів проводились у відповідності до Порядку формування тарифів. Також представник відповідача вказала, що інформацію про зміну цін/тарифів доведено до споживачів послуг шляхом розміщення відповідних відомостей у друкованому засобі масової інформації місцевого розповсюдження — газеті “Чигиринські вісті” 24.02.2018 а уточненнями 10.03.2018 виправлено технічну описку щодо дати встановлення тарифів. Крім того, звернула увагу, що у строки встановлені Порядком, зауважень і пропозицій користувачами не подано в зв’язку з чим вважає що рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначений законодавством а позовні вимоги є необгрунтованими та не підлягають до задоволення.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував в повному обсязі з підстав викладених у поясненнях на адміністративний позов та просив суд залишити його без задоволення. В обгрунтування позиції зазначив, що КП “Чигирин”, в зв’язку з ростом цін на електроенергію, паливо-мастильних матеріалів та збільшення розміру мінімальної заробітної плати, звернулось до Чигиринської міської ради з питанням про коригування цін/тарифів, оскільки діючі тарифи не відшкодовували фактичних витрат підприємства. Також наголосив, що підприємством, відповідно до вимог законодавства, подано до відповідача весь пакет документів яким підтверджуються кожен складник тарифу та його розміри. Крім того, звернув увагу, що оголошення про зміну цін/тарифів доведено до споживачів послуг шляхом розміщення відповідних відомостей у друкованому засобі масової інформації місцевого розповсюдження — газеті “Чигиринські вісті” 24.02.2018, тобто дотримано процедуру повідомлення споживачів послуг в зв’язку з чим вважає рішення правомірним а позовні вимоги необгрунтованими та такими що не підлягають до задоволення.

19.11.2018 судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

27.11.2018 суд перейшов до розгляду справи по суті.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Комунальне підприємство “Чигирин” Чигиринської міської ради здійснює забезпечення фізичних та юридичних осіб питною водою та водовідведенням.

20.02.2018 КП “Чигирин” Чигиринської міської ради направлено лист № 56/18 до Чигиринської міської ради, в якому зазначено, що в зв’язку зі зростанням цін на електричну енергію, паливо-мастильні матеріали та збільшення розміру мінімальної заробітної плати в країні в цілому, діючі тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення не відшкодовують фактичних витрат підприємства, в зв’язку з чим просили внести до порядку денного чергового засідання виконавчого комітету міської ради питання про зміну цін/тарифів (коригування) на вказані вище послуги.

24.02.2018 КП “Чигирин” Чигиринської міської ради опубліковано в газеті «Чигиринські вісті» оголошення про намір змінити ціну/тариф на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

03.03.2018 КП “Чигирин” Чигиринської міської ради звернулося листом 67/1/18 до секретаря Чигиринської міської ради з проханням внести дане питання до порядку денного чергового засідання виконавчого комітету міської ради.

До листа додано кориговані розрахунки економічно обгрунтованих витрат на виробництво та надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

15.03.2018 на засіданні виконавчого комітету Чигиринської міської ради проведено обговоренння питання про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення та прийнято рішення №5-37 «Про звіти керівників комунальних підприємств Чигиринської міської ради».

22.03.2018 виконавчий комітет Чигиринської міської ради прийняв рішення №6-38 «Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення».

Позивач, вважаючи рішення таким що порушує його права та прийнято з порушенням вимог закону, звернувся з адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку при вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР), встановлено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до пп.2 п.“а” ст. 28 Закону №280/97-ВР, до відання виконавчих органів міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Відповідно до чч. 6, 11 ст. 59 Закону №280/97-ВР, виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Згідно п. 2, ч. 3 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIІІ (далі - Закон №2189-VIІІ), до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно п.3, ч.1 ст. 3 Закону №2189-VIІІ, державна політика у сфері житлово-комунальних послуг ґрунтується на принципі, зокрема, забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування, досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на виробництво таких послуг.

Відповідно до п. 11 ч. 2 ст. 8 Закону №2189-VIІІ, виконавець комунальної послуги зобов'язаний інформувати споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до законодавства.

Згідно ч. 4 ст. 10 Закону №2189-VIІІ, інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності здійснюється виконавцями відповідних послуг в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Механізм доведення суб’єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні органами місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги встановлений Порядком доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 № 390 (далі — Порядок №390).

Відповідно до п. 2.1 Порядку №390, суб'єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим встановлювати тарифи.

Пунктом 2.2 Порядку №390 встановлено, що протягом п'яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків (в тому числі здійснених за результатами коригування встановлених тарифів) до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, суб'єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.

Згідно п.2.3 Порядку №390, суб'єктами господарювання, що надають комунальні послуги, серед іншого, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, до відома споживачів доводиться така інформація:

загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість);

обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо);

інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати тарифи.

Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності).

Суб'єкт господарювання може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком.

У процесі доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань підлягають реєстрації та обов'язковому розгляду суб'єктом господарювання (п. 2.8 Порядку №390).

У відповідності до пп. 2.12, 2.13, строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється суб'єктом господарювання, але він не може бути меншим ніж 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на житлово-комунальні послуги.

Суб'єктом господарювання під час доведення до відома споживачів інформації про намір зміни цін/тарифів обов'язково вказується форма (спосіб) зміни цін/тарифів: повний перегляд цін/тарифів чи коригування окремих їх складових. При цьому зазначається строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, а також повідомляється адреса, на яку необхідно їх надсилати.

Механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів господарювання, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення визначається Порядком формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» (далі - Порядок №869).

Згідно ч. 9 Порядку №869, для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення ліцензіат подає уповноваженим органам у друкованому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердженими матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.

Відповідно до ч. 10 Порядку №869, формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення здійснюється ліцензіатами відповідно до:

- річних планів ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення;

- економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, у тому числі галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства з урахуванням основних особливостей технологічних процесів конкретного виробництва;

- техніко-економічних розрахунків, кошторисів з урахуванням ставок податків і зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді.

Згідно до ч. 11 Порядку №869, річні плани ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення складаються окремо за видами такої діяльності (водопостачання, водовідведення) на підставі фактичних за останні п'ять років та прогнозованих обсягів централізованого водопостачання та водовідведення з урахуванням укладених із споживачами договорів та інших техніко-економічних факторів.

Відповідно до ч.14 Порядку №869, до планованих витрат операційної діяльності включаються:

- планована виробнича собівартість централізованого водопостачання та водовідведення;

- плановані адміністративні витрати, витрати на збут, інші витрати з операційної діяльності, пов'язаної з централізованим водопостачанням та водовідведенням.

Частиною 15 Порядку №869 встановлено що планування витрат здійснюється із застосуванням нормативного методу на підставі державних і галузевих нормативів використання матеріальних та паливно-енергетичних ресурсів, норм з оплати праці, нормативів витрат з управління та обслуговування виробництва.

Суд, після детального дослідження письмових доказів у справі, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, при вирішення справи по суті, виходить з наступного.

З приводу посилань позивача щодо порушення відповідачем, при прийнятті рішення, чч. 9,10 Порядку №869, а саме: надавачем послуг не подано заяву, розрахунку тарифів на планований період та річних планів ліцензованої діяльності за фактичними обсягами централізованого постачання та водовідведення за останні 5 років, суд зазначає.

При аналізі ч. 9 Порядку №869, судом вбачається що для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення ліцензіат подає уповноваженим органам у друкованому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердженими матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.

Судом встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Чигиринської міської ради 14.03.2017 №3-27 затверджено Порядок встановлення/погодження тарифів на житлово — комунальні послуги Виконавчим комітетом Чигиринської міської ради, з аналізу якого вбачається що органом місцевого самоврядування не встановлено визначеної форми заяви та розрахунку тарифів, а порядок №869 не містить форм вказаних документів в зв’язку з чим суд вважає лист від 20.02.2018 та звіт керівника КП “Чигирин” Чигиринської міської ради в якому підприємство підготувало розрахункові матеріали для коригування тарифів, належним обгрунтуванням необхідності зміни тарифів.

Крім того, суд звертає увагу що положення порядку на які посилається позивач (чч.9,10) обов’язкові для застосування саме при проведенні процедури встановлення тарифів. Як вбачається з матеріалів справи, тарифи по водопостачанню та водовідведенню встановлені 01.09.2017, а 20.02.2018 надавач послуг звернувся з питанням саме, коригування складових тарифів, а не встановлення нових, в зв’язку з чим суд не вбачає, за зазначених обставин, порушення відповідачем чч. 9,10 Порядку №869.

Щодо посилань позивача про порушення відповідачем, при прийнятті рішення, положень Порядку №390, а саме: надавачем послуг надано неповну та недостовірну інформацію про зміну тарифів споживачам послуг, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 24.02.2018 КП “Чигирин” Чигиринської міської ради опубліковано в газеті «Чигиринські вісті» оголошення про намір змінити ціну/тариф на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.

Так, з приводу недостовірності відомостей доведених надавачем послуг до її користувачів, судом, в ході дослідження письмових доказів, зокрема газети «Чигиринські вісті» від 10.03.2018 встановлено що надавачем послуг допущено технічну описку та подано уточнення щодо дати встановлення тарифу, зазначивши замість 01.01.2013, вірну - “01.09.2017”.

Щодо зазначеного, суд вказує, що інформацію про коригування тарифів доведено надавачем послуг до їх користувачів 24.02.2018. Підстави вважати дату виправлення описки датою доведення інформації до користувачів послуг у суду відсутні оскільки 10.03.2018 виправлено лише технічну описку в зв’язку з чим доводи позивача про надання недостовірної інформації надавачем послуг судом не беруться до уваги.

Також судом, в ході дослідження письмових доказів, серед іншого, журналу вхідної документації КП “Чигирин” Чигиринської міської ради, встановлено, що в строк визначений п. 2.12 Порядку №390, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, а саме з 25.02.2018 по 11.03.2018, такі зауваження та пропозиції фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями не подавалися та зареєстровані не були.

07.03.2018 на запит позивача про надання інформації від 02.03.2018 ОСОБА_4 засобами електронного зв'язку надана документація по коригування тарифів на вказану електронну адресу, що і не заперечувалося представником позивача .

Крім того, суд звертає увагу, що позивач брав участь у обговоренні питання про коригування складових тарифів на водопостачання та водовідведення на засіданні виконавчого комітету Чигиринської міської ради 15.03.2018, однак зауважень та пропозицій у встановленому законом порядку до надавача послуг не подав.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень доведено суду обґрунтованість підстав для винесення рішення про коригування складових тарифу.

За таких обставин, на підставі викладеного, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позовних вимог відшкодування судових витрат понесених позивачем не передбачено.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст рішення виготовлено 04.01.2019