
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2018 р. Справа № 480/4146/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко І.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Сумське об’єднане УПФУ Сумської області), в якій з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.29) просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про призначення пенсії з 13.06.2018 року;
2) зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію з часу звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії 16.02.2017, нарахувати та виплатити пенсію з 16.02.2017 року по 13.06.2018 року.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідач на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 у справі №818/807/18 оскаржуваним рішенням призначив пенсію позивачу на пільгових умовах, однак з 13.06.2018. Позивач не погодився з тим, що пенсія була призначена з 13.06.2018, а не з дати зверненням та звернувся із заявою до відповідача, в якій просив призначити йому пенсію за віком відповідно до його заяви. Листом відповідач відмовив. Вважає, що відповідач протиправно, всупереч Закону України «Про пенсійне забезпечення», призначив пенсію на пільгових умовах з 13.06.2018, оскільки у розумінні ст.83 вказаного Закону пенсія має бути призначена з дня звернення за пенсією.
Ухвалою суду від 13.11.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
04.12.2018 відповідачем надано відзив на позовну заяву (а.с.26-27), відповідно до якого представник просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що 16 лютого 2018 року позивач звернувся до управління із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Рішенням управління позивачу було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у зв’язку з не зарахуванням в стаж роботи на пільгових умовах за Списком №1 періоду роботи з 04.04.2007 по 13.05.2013 в публічному акціонерному товаристві «Центролит» (далі – ПАТ «Центролит»). Таким чином, на момент розгляду заяви позивача були відсутні необхідні для призначення пенсії відомості та документи, що їх підтверджують.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 по справі №8018/807/18 адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено та зобов’язано управління зарахувати спірний період до пільгового стажу при призначенні пенсії.
Вказане судове рішення набрало законної сили 13.06.2018 та підлягає виконанню. Отримавши рішення суду, управління на його виконання повторно розглянуло документи позивача, надані ним для призначення пенсії та рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018, яким на момент розгляду заяви позивачу було підтверджено пільговий стаж.
Відповідач звертає увагу на те, що при первісному поданні документів позивачем було надано не всі необхідні документи для призначення пенсії, зокрема, не було надано копію наказу про проведення атестації робочого місця, або документів, що підтверджували її проведення. Таке підтвердження було здійснено на підставі рішення суду. Таким чином, право позивача на призначення пенсії виникло саме з моменту набрання законної сили рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018, а саме з - 13.06.2018.
Таким чином, відповідач вважає позовні вимоги позивача безпідставним та такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства.
У відповіді на відзив позивач не погоджується з позицією відповідача та зазначає, що звернувся з заявою про призначення пенсії 16.02.2017, і саме з цього дня повинна бути призначена пенсія (а.с.31).
Ухвалою суду від 06.12.2018 справу призначено до розгляду в судовому засіданні 20.12.2018, в якому, у зв’язку з витребуванням додаткових доказів у відповідача було оголошено перерву до 26.12.2018.
В судовому засіданні 26.12.2018 позивач та його представник уточнили позовні вимоги та просили визнати протиправним та скасувати рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах №183450003037 в частині визначення дати призначення пенсії - з 13 червня 2018 р. та зобов'язати відповідача призначити та нарахувати йому пенсію за віком на пільгових умовах з 16 лютого 2017 року та здійснити її виплату за період з 16.02.2017 по 12.06.2018 включно.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у відзиві, просив відмовити у їх задоволенні.
Заслухавши доводи позивача, його представника та представника відповідача, дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 16 лютого 2017 року позивач звернувся до Сумського об’єднаного УПФУ Сумської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, що підтверджується розпискою-повідомленням (а.с.45-47). Рішенням управління позивачу було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в зв’язку з не зарахуванням в стаж роботи на пільгових умовах за Списком №1 періоду роботи з 04.04.2007 по 13.05.2013 в ПАТ «Центролит». Вказані обставини також підтверджуються поясненнями представників сторін, відзивом та оригіналом пенсійної справи дослідженої в судовому засіданні.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 по справі №8018/807/18 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено та зобов’язано управління зарахувати спірний період до пільгового стажу при призначенні пенсії (а.с.13-14). Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.06.2018 апеляційну скаргу Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області повернуто скаржнику (а.с.15).
З урахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 відповідачем прийнято рішення №183450003037 про призначення пенсії з 13.06.2018 (а.с.39,44).
На заяву позивача, відповідач листом №583/Г від 07.09.2018 повідомив, що пенсія йому призначена з 13.06.2018, тобто з дня набрання рішенням суду законної сили (а.с.11).
На звернення позивача від 28.09.2018 щодо призначення йому пенсії з лютого 2017 р., відповідач листом №2255/Г-11 від 12.10.2018 повідомив, що пенсія була призначена позивачу з 13.06.2018, тобто з дня набрання рішенням суду законної сили, оскільки рішенням суду не було зобов’язано управління призначити та виплати пенсію за минулий час (а.с.12).
Суд не може погодитись з такою позицією відповідача, а оскаржуване рішення в частині визначення дати призначення пенсії з 13.06.2018, вважає протиправним, враховуючи наступне.
Відповідно до ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) передбачено право громадян України на отримання пенсій та соціальних послуг.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення (ч.3 ст. 4 Закону №1058-ІV).
Згідно ч.ч.1,2 ст.44 Закону №1058-ІV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону №1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Як встановлено судом, 16.10.2016 позивачу виповнилось 56 років (а.с.5). З заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 звернувся 16.02.2017 (а.с.45), тобто понад три місяці з дня досягнення особою пенсійного віку. Таким чином, суд визнає, що відповідач повинен був призначити пенсію ОСОБА_1 у відповідності до п.1 ч.1 ст.45 Закону №1058-ІV саме, з 16.02.2017 - з дня звернення за пенсією, а не з дня набрання рішенням від 02.04.2018 у справі №818/807/18 (а.с.13-14) законної сили.
Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача з посиланням на абзац 2 п.1 ч.1 ст. 45 закону №1058-ІV, відповідно до якої при відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.
Дана норма визначає порядок призначення пенсії за віком саме при відстрочці часу призначення пенсії, право на яку, з урахуванням приписів ст.ст. 29, 26 закону №1058-ІV мають особи після досягнення 60 років. В даному ж випадку, вирішувалось питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, а тому вказані доводи представника відповідача є необґрунтованими.
Посилання представника відповідача на те, що на момент звернення з заявою від 16.02.2017 при первісному поданні документів позивачем було надано не всі необхідні документи для призначення пенсії, та таке підтвердження було здійснено на підставі рішення суду, судом також не приймається до уваги, оскільки норми ч.1 ст. 45 Закону №1058-ІV, з урахуванням абзацу 1 п.1 ч.1 ст. 45 цього закону, чітко визначають дату призначення пенсії – саме з дня звернення за пенсією. Крім іншого, судовим рішенням від 02.04.2018 у справі №818/807/18 фактично встановлено протиправне не зарахування позивачу в стаж на пільгових умовах за Списком №1 спірного періоду роботи на посадах в ПАТ «Центролит». Згідно ч.4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Доводи представника відповідача, з приводу того, що рішення суду від 02.04.2018 не визначало обов’язку відповідача призначити пенсію за минулий час, не приймається до уваги, оскільки вказані вимоги не були предметом спору у справі №818/807/18, у зв’язку з чим дане питання у судовому порядку не вирішувалось.
Отже, враховуючи, що відповідач, призначаючи пенсію позивачу не за заявою від 16.02.2017, а з 13.06.2018, не дотримався вимог Закону №1058-ІV, оскаржуване рішення в частині визначення дати призначення пенсії з 13.06.2018, не може відповідати приписам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (40007, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, Сумська область, м.Суми, вул.Степана Бандери, буд.43, код ЄДРПОУ 40383837) про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасування рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах №183450003037 в частині визначення дати призначення пенсії - з 13 червня 2018 року.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 16 лютого 2017 року та здійснити її виплату за період з 16.02.2017 по 12.06.2018 включно .
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 02.01.2019.
Суддя І.Г. Шевченко