Ухвала суду № 79012718, 04.01.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.01.2019
Номер справи
360/15/19
Номер документу
79012718
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

04 січня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/15/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., перевіривши матеріали за позовною заявою Головного управління ДФС в Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

02.01.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДФС в Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1.), в якій просить стягнути з ФОП ОСОБА_1 кошти за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих боржника у загальній сумі 67 909 763,12 грн., в т.ч. основний платіж - 36 423 018,21 грн., штрафні санкції - 10 873 898,90 грн. та пеня - 20 612 846,01 грн., а саме:

- податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються агентами із доходів платника податку у вигляді з/пл. (КБ 11010100) в сумі 11 836 202,32 грн. (основний платіж - 5 550 174,24 грн., штрафні санкції - 3 024 085,21 грн. та пеня - 3 261 942,87 грн.) в дохід місцевого бюджету на розрахунковий рахунок 33119340012429, код платежу 11010100, отримувач - УК у Кремінському районі/Кремінський район/11010100, ОКПО 37796309, МФО 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);

- податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування (КБ 11010500) в сумі 33 597 754,01 грн. (основний платіж - 2 026 307,61 грн., штрафні санкції - 5 006 916,90 грн. та пеня - 8 564 529,50 грн.) в дохід місцевого бюджету на розрахунковий рахунок 33118341012429, код платежу 11010500, отримувач - УК у Кремінському районі/Кремінський район/11010500, ОКПО 37796309, МФО 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);

- військовий збір (КБ 11011000) в сумі 3 541 184,34 грн. (основний платіж - 2 003 617,82 грн., штрафні санкції - 631 656,75 грн. та пеня - 905 909,77 грн.) в дохід державного бюджету на розрахунковий рахунок 31119063012151, код платежу 11011000, отримувач - УК у Кремінському районі/Кремінський район/11011000, ОКПО 37796309, МФО 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);

- податок на додану вартість (КБ 14060100) в сумі 5 743 033,07 грн. (основний платіж - 2 923 419,00 грн., штрафні санкції - 730 854,80 грн. та пеня - 2 088 759,27 грн.) в дохід державного бюджету на розрахунковий рахунок 31119029012151, код платежу 14060100, отримувач - УК у Кремінському районі/Кремінський район/14060100, ОКПО 37796309, МФО 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);

- єдиний податок з фізичних осіб (КБ 18050400) в сумі 13 191 079,38 грн. (основний платіж - 5 919 499,54 грн., штрафні санкції - 1 479 875,24 грн. та пеня - 5 791 704,60 грн.) в дохід місцевого бюджету на розрахунковий рахунок 31419699012429, код платежу 18050400, отримувач - УК у Кремінському районі/Кремінський район/18050400, ОКПО 37796309, МФО 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);

- адмін.штрафи та інші санкції (КБ 21081103) в сумі 510,00 грн. в дохід державного бюджету на розрахунковий рахунок 31117106012151, код платежу 21081103, отримувач - УК у Кремінському районі/Кремінський район/21081103, ОКПО 37796309, МФО 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон № 3674-VI).

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 01 січня 2018 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1762,00 грн. Ціна позову складає 67909763,12 грн, отже позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 616700,00 грн.

Позивачем судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру в сумі 616700,00 грн не сплачений. В позовній заяві позивачем заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Підставою для відстрочення сплати судового збору позивач зазначає, що станом на 27.12.2018 по рахунку 2800 залишок коштів становить 6178,73 грн., тобто коштів, необхідних для сплати судового збору, недостатньо.

Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі (частина друга статті 133 КАС України).

Приймаючи рішення про звільнення від оплати судових витрат, суд оцінює наявність обставин, що зумовлюють винесення відповідної ухвали, з урахуванням доказів, що містяться в матеріалах справи та керуючись законом.

Право на суд не є абсолютним і може підлягати легітимним обмеженням. У випадку, коли доступ особи до суду обмежується або законом, або фактично таке обмеження не суперечить пунктові 1 статті 6 Конвенції, якщо воно не завдає шкоди самій суті права і переслідує легітимну мету за умови забезпечення розумної пропорційності між використовуваними засобами та метою, яка має бути досягнута (див. рішення у справі "Ашинґдейн проти Сполученого Королівства" (Ashingdane v. the United Kingdom) від 28 травня 1985 року, п. 57, cерія А, № 93).

Отже, відповідно до частини першої статті 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Тобто, в даному випадку доступ до суду обмежений Законом.

Крім того, підвищення Україною ефективності адміністративного процесу, відповідно до вимог положення підпункту "b" пункту 35 Меморандуму про економічну та фінансову політику (між Україною і міжнародним валютним фондом) згідно з узятими зобов'язаннями, забезпечується подвоєння доходів від судового збору, що підтверджується змінами до Закону України "Про судовий збір", які набули чинності від 1 вересня 2015 року.

Зміни до Закону України "Про судовий збір", які призведуть до зменшення надходження державного бюджету від сплати судового збору, будуть наслідком невиконання Україною узятих на себе зобов'язань перед Міжнародним валютним фондом.

Разом з тим, відповідно до вимог частини третьої статті 9 Закону України "Про судовий збір" кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади. Судовий збір є джерелом фінансового забезпечення судової системи із цільовим його спрямовуванням виключно на потреби судочинства.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.

Суд наголошує на важливості судового збору, як елементу забезпечення незалежності судової влади, що складає основу справедливого і неупередженого правосуддя.

Таким чином, стаття 133 КАС України та стаття 8 Закону України "Про судовий збір" визначає можливість, а не обов'язок відстрочення сплати судових витрат або звільнення від їх сплати, тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Зазначений недолік позовної заяви може бути усунений шляхом подання оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 616700,00 грн за наступними реквізитами для сплати судового збору: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), отримувач коштів - УК у м. Сєвєродон./М.СЄВЄРОД./22030101, рахунок отримувача - 34312206084029, код отримувача - 37944909, банк отримувача - 899998, МФО - 899998, відомча ознака - «84» Окружні адміністративні суди, призначення платежу - *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Луганський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтею 160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Головного управління ДФС в Луганській області про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі - відмовити.

Позовну заяву Головного управління ДФС в Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом 5 - ти (п'яти) днів з дня отримання даної ухвали надати суду:

- оригінал документа про сплату судового збору в розмірі 616700,00 грн.

Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачеві та вважатиметься неподаною.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяС.В. Борзаниця