
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2018 р. Справа№200/13100/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2018 року ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області (надалі - Маріупольське УПФУ, відповідач) про визнання протиправними дій щодо застосування показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2014-2016 роки та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% при нарахуванні пенсії за віком, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 08.09.2017 року, та по відмові у нарахуванні позивачу підвищення до мінімальної пенсії у розмірі 15% як особі, яка виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку та зобов'язання з 08.09.2017 року призначити і виплачувати пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% з урахуванням вже отриманих сум пенсії та нарахування позивачу підвищення до мінімальної пенсії у розмірі 15% як особі, яка виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач 18.09.2017 року звернулась до УПФ з заявою про призначення пенсії за віком. Однак, позивач не згодна з нарахованою та автоматично перерахованою пенсією, оскільки при її нарахуванні було застосовано величину оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% замість 1,35% та не зараховано пенсію з жовтня 2017 року і додаткове підвищення розміру пенсії за віком відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 15% як особі, яка виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку з 18.09.2017 року (з моменту призначення пенсії).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року відкрито провадження у справі № 200/13100/18-а, за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення осіб (виклику) учасників справи. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
13 грудня 2018 року до суду надійшов відзив представника відповідача, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що позов є безпідставним, оскільки розмір пенсії позивача станом на 08.09.2017 року (дата призначення пенсії) відповідно до ст. 27 Закону України №1058 становить 466,23 грн. (1606,31 заробітна плата*0,29025 коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35). До основного розміру пенсії позивача доплачується ще 474,04 грн. згідно ч. 2 ст. 28 Закону №1058, отже загальний розмір пенсії позивача складає 1010,20 грн., тому підстав для нарахування їй щомісячної державної допомоги до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб не має. Також, відповідач зазначив, що після масового перерахунку пенсій з 01.10.2017 року загальний розмір пенсії позивача становить 1092,40 грн., серед якого: коефіцієнт страхового стажу 0,21500, середньомісячний заробіток - 1606,31 грн., основний розмір пенсії - 345,36 грн. (0,21500*1606,31), доплата до прожиткового мінімуму 1452 (1373 (прожитковий мінімум на 2017 рік)+79), враховуючи наявний стаж роботи мінімальний розмір пенсії пропорційно відпрацьованому стажу становить 1040,60 грн. ((1452*258)/360) - доплата становить 695,24 грн., підвищення за відстрочку - 51,80 грн. (15%*345,36). Враховуючи викладене, з 08.09.2017 року позивачу виплачувалась пенсія з урахуванням показника середньої заробітної плати працівник зайнятих в галузях економіки за 2014-2016 рік із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 та підвищення до основного розміру пенсії 15% за більш пізній вихід на пенсію, тому відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області та отримує з 08.09.2017 року пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 6-7, 17).
09 серпня 2018 року позивач звернулась до Маріупольського УПФУ з заявою для отримання відповіді, оскільки вважає, що розмір її пенсії не відповідає дійсності (а.с. 9).
Листом від 22.08.2018 року №452/М-01-01-01 відповідач повідомив позивача, що розмір її пенсії станом на 08.09.2017 року складав 1010,20 грн., де: коефіцієнт стажу 0,21500, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,29025, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 1606,31 грн. (середній заробіток за 2016 - 3764,40 грн., інд. К-т заробітку - 0,42671), розмір пенсії за віком - 466,23, доплата до прожиткового мінімуму (до 1312,00, грн. - пропорційно наявному стажу) - 474,04 грн., підвищення відповідно до ч. 3 ст. 29 ЗУ (15%) - 69,93 грн. (466,23*15%). З 01.10.2017 року проведено масовий перерахунок відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про підвищення пенсій» з використанням показника середньої заробітної плати 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 %, розмір пенсії позивача з 01.10.2017 року став складати 1373,00 грн. З 01.07.2018 року після проведення масового перерахунку у зв'язку з підвищенням мінімального розміру пенсійної виплати (1435,00 грн.), розмір пенсії позивача став складати 1435,00 грн., де: коефіцієнт стажу 0,21500, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 1606,31 грн. (середній заробіток за 2016 - 3764,40 грн., інд. К-т заробітку - 0,42671), розмір пенсії за віком - 345,36 грн., доплата до прожиткового мінімуму (до 1452,00 грн. - пропорційно наявному стажу) - 695,24 грн., підвищення відповідно до ч. 3 ст. 29 ЗУ (15%) - 51,80 грн. (345,36*15%), загальний розмір пенсії за віком - 1092,40 грн., доплата до мінімальної пенсійної виплати (до 1435,00 грн.) - 342,60 грн. Отже, пенсія призначена та обчислена згідно з чинним законодавством (а.с. 10-13).
Не погоджуючись із вказаним застосуванням коефіцієнту, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» за документами пенсійної справи з 01.10.2017 року проведено осучаснення (перерахунок) пенсій виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої, як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% розміру прожиткового мінімуму (визначеного станом на 01.12.2017), збільшеного на 79 гривень, який складає - 1452 грн. = 1373,00 грн. + 79,00 грн.
Пунктом 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» передбачено, що у разі якщо у наслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Після перерахунку з 01.10.2017 року загальний розмір пенсії позивача складала 1373,00 грн., де коефіцієнт страхового стажу після перерахунку з 01.10.2017 складав 0,21500; з 01.07.2018 року загальний розмір пенсії позивача складає 1435,00 грн., де коефіцієнт страхового стажу після перерахунку з 01.07.2018 - 0,21500.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 1058-ІV від 09 березня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (№1058-ІV).
Згідно частини 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс= (См*Вс)/100%*12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
На підставі п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Так, судом встановлено, що пенсія призначена позивачу відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Відтак, остання підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Крім того, суд зауважує, що позивач за призначенням пенсії (іншого виду) відповідно до Закону №1058-ІV до відповідача не звертався.
Таким чином, у даному випадку мав місце перерахунок раніше призначеної пенсії за нормами того ж закону за яким і було призначено пенсію позивачу з 08.09.2017 року, а не призначення іншої пенсії за іншим законом у разі якої мала б застосовуватись величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Вирішуючи даний спір, суд, керуючись ч.2 ст. 2 КАС України, зобов'язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи, що позивачу ухвалою від 28 листопада 2018 року відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення, тому слід стягнути з позивача - ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 704,80 грн.
Керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНН НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) на користь спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106, судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Судове рішення складено та підписано 28 грудня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Чучко В.М.