
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
04 січня 2019 року м. Ужгород№ 260/1237/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Закарпатгаз" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування наказу, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Закарпатгаз" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України , в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України №1433 від 01.08.2018 "Про зупинення проведення документальної позапланової перевірки ПАТ "Закарпатгаз". Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що 23 липня 2018 року Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби України прийнято наказ «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Закарпатгаз» з питань повноти нарахування та сплати екологічного податку за викиди забруднюючих речовин в частині використання газу на виробничо-технологічні втрати та витрати за період з 01 січня 2016 року по 30 червня 2017 року», яка розпочата 24 липня 2018 року та закінчена 18 вересня 2018 року, про що складено акт. Тобто, загальний термін проведення перевірки відповідачем склав 57 днів. При цьому 01 серпня 2018 року відповідачем прийнято наказ «Про зупинення проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Закарпатгаз», яким перевірку зупинено з 02 серпня 2018 року терміном на 30 робочих днів на підставі п. 82.4 ст. 82 Податкового кодексу України та доповідної записки Івано-Франківського відділу Львівського управління офісу великих платників податків від 01.08.2018 р. Зазначений наказ вважає протиправним, оскільки жодних об’єктивних обставин чи причин, які б заважали закінченню перевірки у встановлені законодавством строки без її зупинення, таких не містив, а був спрямований виключено на продовження терміну проведення такої. Так, в процесі перевірки посадовим особам відповідача були надані всі необхідні та достатні документи та дані.
17 грудня 2018 року до Закарпатського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з мотивів їх безпідставності. Так, зокрема, вважає, що в процесі проведення перевірки перевіряючими сформовано запити про надання відповідних документів та інформації, що стосуються предмета перевірки. В доповідній записці начальник Івано-Франківського відділу Львівського управління офісу великих платників податків у зв’язку з ненаданням позивачем відповіді на зазначені запити, а також із великим періодом перевірки та значним документообігом, просив розглянути питання щодо призупинення документальної позапланової виїзної перевірки на 30 робочих днів з 02.08.2018 р. Враховуючи наведене та вимоги п. 82.4 ст. 82 Податкового кодексу України, вважає, що оскаржений наказ прийнято на підставі повноважень та у спосіб, визначений законодавством. Окрім того, зазначає, що норми Кодексу адміністративного судочинства України гарантують особі право на захист у разі, якщо її права, свободи та інтереси порушено з боку конкретного суб’єкта владних повноважень. Проте позивачем не доведено, що у межах спірних правовідносин відповідачем вчинено протиправні дії, допущено бездіяльність чи прийнято будь-які рішення, які б порушували чи перешкоджали реалізації його прав, свобод чи інтересів.
19 грудня 2018 року представник позивача надіслав до суду відповідь на відзив №ZK007-Ск-3687-1218 від 17.12.2018 р., в якій зазначає, що відповідно до направлених запитів контролюючий орган вимагав від позивача надання у строк до 27.07.2018 р. інформації, що є дуже значною за обсягом. Окрім того, на адресу ПАТ «Закарпатгаз» було також направлено запити від 30.07.2018 р., відповідь на який необхідно було надати до 02.08.2018 року, та від 01 серпня 2018 року. Відповідь на направлені посадовими особами відповідача під час проведення перевірки запити було надано листами від 01.08.2018 р. та від 14.09.2018 р. Однак, незважаючи на те, що фактично час для надіслання запитуваних документів ще не минув, відповідач прийняв оскаржений наказ про зупинення проведення такої перевірки. Тому вважає, що зупиняючи проведення перевірки відповідач зловживав наявними у нього правами.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що наказом Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (далі – Офіс великих платників податків ДФС України) №1356 від 23.07.2018 р. на підставі п.п. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та наказу Державної фіскальної служби України від 13.07.2018 р. №468 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Закарпатгаз» прийнято рішення про проведення працівниками Львівського управління Офісу великих платників податків ДФС України позапланової виїзної перевірки Публічного акціонерного товариства «Закарпатгаз» (далі – ПАТ «Закарпатгаз») з 24 липня 2018 року тривалістю 10 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2016 по 30.06.2017 р. з метою перевірки повноти нарахування та сплати екологічного податку за викиди забруднюючих речовин у частині використання газу на виробничо-технологічні втрати та витрат.
24 липня 2018 року посадовими особами відповідача на підставі зазначеного наказу від 13.07.2018 р. та направлень на перевірку №174 та 175 від 24 липня 2018 року розпочато проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Закарпатгаз».
26 липня 2018 року відповідачем на адресу ПАТ «Закарпатгаз» направлено лист-вимогу №31455/10/28-10-48-10, в якому останнього зобов’язано в термін до 27.07.2018 р. надати документи, що належать до предмета перевірки згідно з переліком.
Відповідно до листа №31774/10/28-10-48-10 від 30.07.2018 р., скерованого на адресу ПАТ «Закарпатгаз», позивача зобов’язано надати в термін до 02.08.2018 р. розрахунки згідно з додатком.
Листом №ZK01.2.1.В-2338-0818 від 01.08.2018 р. позивач просив уточнити Івано-Франківський відділ податкового супроводження підприємств Львівського управління Офісу великих платників ДФС України, які саме документи у розумінні закону містять перелік стаціонарних джерел забруднення та інформацію про об’єми виробничо-технологічних втрат та витрат по кожному із стаціонарних джерел забруднення, до яких належить об’єм витоку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, технічного обслуговування, поточного ремонту, заміни арматури, приладів, обладнання, що використовує газ і з’єднувальних деталей, і які необхідно надати на вимогу №31455/10/28-10-48-10 від 26.07.2018 р.
01 серпня 2018 року начальник Івано-Франківського відділу Львівського управління офісу великих платників ДФС України ОСОБА_1 направив в.о. начальника Офісу великих платників ДФС України доповідну записку №46955/28-10-48-10, в якій, керуючись п. 82.4 ст. 82 Податкового кодексу України, у зв’язку із ненаданням ПАТ «Закарпатгаз» відповіді на запит №31455/10/28-10-48-10 від 26.07.2018 р. та №31498/10/28-10-48-10 від 27.07.2018 р., а також великим періодом перевірки, та значним документообігом просив вирішити питання щодо призупинення документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Закарпатгаз» на 30 робочих днів з 02.08.2018 р.
01 серпня 2018 року на підставі п. 82.4 ст. 82 Податкового кодексу України, враховуючи доповідну записку начальника Івано-Франківського відділу Львівського управління офісу великих платників ДФС України ОСОБА_1 від 01.08.2018 р. №46955/28-10-48-10 відповідачем прийнято наказ №1433 про зупинення проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Закарпатгаз» з питань перевірки повноти нарахування та сплати екологічного податку за викиди забруднюючих речовин у частині використання газу на виробничо-технологічні втрати та витрат за період з 01.01.2016 по 30.06.2017 р. з 02 серпня 2018 року терміном на 30 робочих днів .
Як вбачається з наявного в матеріалах справи акту про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Закарпатгаз», проведеної з метою перевірки повноти нарахування та сплати екологічного податку за викиди забруднюючих речовин у частині використання газу на виробничо-технологічні втрати та витрат, №143/28-10-48-09/054486/10 від 25 вересня 2018 року проведення перевірки було завершено 18 вересня 2018 року.
Вважаючи наказ Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України №1433 від 01.08.2018 "Про зупинення проведення документальної позапланової перевірки ПАТ "Закарпатгаз" протиправним, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Порядок проведення документальних позапланових перевірок регулюється нормами Податкового кодексу України (далі – ПК України).
Нормами ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Так, відповідно до п. 78.6 п. 78 ПК України, строки проведення документальної позапланової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
Нормами п. 82.2 ст. 82 ПК України встановлено, що тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів.
Згідно п. 82.4 ст. 82 ПК України проведення документальної виїзної планової та позапланової перевірки великого платника податків може бути зупинено за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що оформляється наказом, копія якого не пізніше наступного робочого дня вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку, або надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.
Зупинення документальної виїзної планової, позапланової перевірки перериває перебіг строку проведення перевірки в разі вручення платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку або надіслання платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про зупинення документальної виїзної планової, позапланової перевірки.
При цьому перевірка може бути зупинена на загальний строк, що не перевищує 30 робочих днів, а в разі необхідності проведення експертизи, отримання інформації від іноземних державних органів щодо діяльності платника податків, завершення розгляду судом позовів з питань, пов'язаних з предметом перевірки, відновлення платником податків втрачених документів перевірка може бути зупинена на строк, необхідний для завершення таких процедур.
Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють порядок зупинення проведення податкової перевірки, суд дійшов висновку, що рішення про зупинення проведення такої є правом керівника контролюючого органу.
Так, як вбачається з матеріалів справи, проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Закарпатгаз» було зупинено, в тому числі, у зв’язку з ненаданням ПАТ «Закарпатгаз» відповіді на запити №31455/10/28-10-48-10 від 26.07.2018 р. та №31498/10/28-10-48-10 від 27.07.2018 р.
Вказана обставина знайшла своє підтвердження в ході розгляду даної адміністративної справи. Зокрема, з листа №ZK01.2.1.В-2338-0818 від 01.08.2018 р. ПАТ «Закарпатгаз» вбачається, що останній просив роз’яснити, які саме документи необхідно надати на вимогу №31455/10/28-10-48-10 від 26.07.2018 р. Неповне надання всіх витребуваних документів позивач підтвердив також і у відповіді на відзив, повідомивши, що додатково документи для перевірки були подані супровідним листом від 14.09.2018 р.
Суд вважає безпідставними твердження позивача про те, що зупинення проведення перевірки можливе виключно у випадках, коли існують реальні обставини, які об’єктивно унеможливлюють її проведення, оскільки норми податкового законодавства не ставлять прийняття рішення про зупинення проведення перевірки керівником контролюючого органу в залежність від конкретно визначених підстав.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з тим, суд зазначає, що наказ керівника контролюючого органу про зупинення проведення перевірки є актом одноразового застосування та вичерпує свою дію фактом його виконання.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржений наказ про зупинення проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Закарпатгаз» №1433 від 01.08.2018 р. вичерпав свою дію в результаті поновлення проведення такої, її завершенням та винесення за її результатами акту №143/28-10-48-09/054486/10 від 25 вересня 2018 року.
Таким чином, податковим органом фактично була реалізована його компетенція на проведення перевірки та оформлення результатів такої, у зв'язку з чим оскаржений наказ не є таким, що порушує права позивача та інтереси шляхом обмежень у реалізації його прав чи безпідставного покладення на нього необґрунтованих обов'язків. Відтак задоволення позовної вимоги про визнання протиправним та скасування наказу не призведе до поновлення порушеного права позивача, оскільки, по-перше, такий наказ відповідача не є юридично значимим для позивача, по-друге, після проведення перевірки права платника податків порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки.
Суд зазначає, що станом на день прийняття оскарженого наказу та до моменту поновлення проведення перевірки, так само, як і до дня її завершення, позивач наказ "Про зупинення проведення перевірки" не оскаржував.
Тому суд вважає, що після завершення проведення податкової перевірки в разі, якщо платних податку не згоден з її результатами, належним способом захисту є звернення до суду з позовом про оскарженням рішення контролюючого органу, прийнятого за результатами проведення такої перевірки.
До такого ж висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 07 листопада 2018 року у справі №П/811/824/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Ч. 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно норм ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені обставини справи суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У зв’язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Закарпатгаз" (місцезнаходження: вул. Погорєлова, буд. 2, м. Ужгород, Закарпатська область, 88015, код ЄДРПОУ - 05448610) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: вул. Дегтярівська, буд. 11Г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ - 39440996) про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
СуддяОСОБА_2