Ухвала суду № 79009096, 03.01.2019, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
03.01.2019
Номер справи
903/984/16
Номер документу
79009096
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10 E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

УХВАЛА

"03" січня 2019 р. справа № 903/984/16 Господарський суд Волинської області у складі судді Войціховського Віталія Антоновича, за участі секретаря судового засідання Сердюкової Аліни Олегівни

за участю представників:

ОСОБА_1 – головний державний інспектор відділу інформаційно-аналітичної роботи юридичного управління головного управління ДФС у Волинській області (дов. №21/03-18 від 21.05.2018р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку у приміщенні господарського суду Волинської області

заяву Луцької об’єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області, м.Луцьк

про визнання грошових вимог на суму 1 051 615,93 грн.

по справі за заявою Луцької об’єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області, м.Луцьк

до ОСОБА_2 акціонерного товариства "Кепітал ОСОБА_3", м. Луцьк

про банкрутство

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою суду від 04.01.2017р. порушено провадження у справі про банкрутство боржника – ОСОБА_2 акціонерного товариства "Кепітал ОСОБА_3", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника, введено процедуру розпорядження майном боржника – приватного акціонерного товариства "Кепітал ОСОБА_3", строком на сто п’ятнадцять календарних днів до 30 квітня 2017 року, розпорядником майна приватного акціонерного товариства "Кепітал ОСОБА_3" призначено ОСОБА_4.

Ухвалою суду від 28.02.2017р. затверджено реєстр вимог кредиторів ОСОБА_2 акціонерного товариства "Кепітал ОСОБА_3".

Постановою господарського суду Волинської області від 04.04.2017р. Приватне акціонерне товариство "Кепітал ОСОБА_3" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, ліквідатором товариства призначено арбітражного керуючого ОСОБА_5.

06.06.2017р. на адресу господарського суду від Луцької об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області надійшла заява про визнання грошових вимог до боржника на загальну суму 1 048 415,93 грн.

Ухвалою суду від 08.08.2017р. заяву Луцької об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області про визнання грошових вимог до боржника було задоволено частково, визнано у встановленому порядку доведені грошові вимоги Луцької об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області на загальну суму 167 269,07 грн. із наступною черговістю їх задоволення: 164 069,07 грн. - вимоги шостої черги; 3200,00 грн. понесених судових витрат (сплата судового збору) – вимоги першої черги.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 10.10.2017р. ухвалу господарського суду Волинської області від 08 серпня 2017 року у справі №903/984/16 було скасовано в частині відмови в задоволенні грошових вимог до боржника в сумі 883430,44 грн. Прийнято в цій частині нове рішення, виклавши резолютивну частину рішення в такій редакції:

"Заяву Луцької об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області про визнання грошових вимог до боржника задовольнити.

Визнати у встановленому порядку доведені грошові вимоги Луцької об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області (43010, м.Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 39497665) до приватного акціонерного товариства "Кепітал ОСОБА_3" (43023, м. Луцьк, вул. Карбишева, 2, код ЄДРПОУ 32857157) на загальну суму 1 051 615,93 грн. із наступною черговістю їх задоволення:

- 1 048 415,93 грн. (штрафні санкції, пеня) - вимоги шостої черги;

- 3200,00 грн. понесених судових витрат (сплата судового збору) – вимоги першої черги".

Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06.09.2018р. касаційну скаргу ліквідатора ОСОБА_2 акціонерного товариства "Кепітал ОСОБА_3" ОСОБА_5 задоволено частково, постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 10.10.2017р. та ухвалу господарського суду Волинської області від 08.08.2017р. у справі №903/984/16 скасовано, а справу №903/984/16 в частині розгляду в ліквідаційній процедурі спірних грошових вимог Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області передано на новий розгляд до господарського суду Волинської області в іншому складі суду.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.11.2018р., справу №903/984/16 в частині розгляду заяви Луцької об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області від 02.06.2017р. про визнання грошових вимог до боржника на загальну суму 1 048 415,93 грн. та 3200,00 грн. судового збору для нового розгляду було призначено судді Войціховському В.А.

Ухвалою суду від 16.11.2018р. прийнято справу до розгляду в частині розгляду заяви Луцької об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області від 02.06.2017р. про визнання грошових вимог до боржника та призначено до розгляду в судовому засіданні заяву Луцької об`єднаної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області від 02.06.2017р. про визнання грошових вимог до боржника на 06.12.2018р., запропоновано Луцькій ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області та ліквідатору надати суду письмові пояснення стосовно заяви Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 02.06.2017р. про визнання грошових вимог до боржника з врахуванням вказівок, викладених у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06.09.2018р. у справі №903/984/16.

Ухвалою суду від 06.12.2018р. розгляд справи в частині розгляду заяви Луцької об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області від 02.06.2017р. про визнання грошових вимог до боржника було відкладено на 03.01.2019р.

02 січня 2018 року відділом документального забезпечення та контролю господарського суду Волинської області були зареєстровані письмові пояснення ліквідатора ОСОБА_5 від 29.12.2018р. №66/1-18 на заяву Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про визнання грошових вимог до боржника. Зазначає, що включенню в реєстр вимог кредиторів підлягають 170,00 грн. штрафних санкцій донарахованих за податковим повідомленням-рішенням №0000491203 від 24.01.2017р., 510 грн. штрафних санкцій донарахованих за податковим повідомленням-рішенням №0065861301 від 16.11.2016р., 164 062,27 грн. пені з податку на додану вартість та 6,80 грн. пені з податку на прибуток.

Присутня в судовому засіданні представник Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області з приводу розгляду справи за відсутності учасників судового процесу не заперечила, заяву про визнання грошових вимог до боржника підтримала, просить суд її задовольнити, визнати грошові вимоги податкової до боржника на суму 1 051 615,93 грн. з врахуванням 3200,00 грн. понесених судових витрат та включити їх до реєстру вимог кредиторів.

Заслухавши пояснення представника кредитора, суд приходить до висновку про часткове визнання грошових вимог Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області з врахуванням наступного:

Згідно із п. 1 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов’язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.

Згідно п. 4 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.

Відповідне правило не поширюється на вимоги кредиторів щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров’ю громадян, сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування.

Згідно ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, зокрема:

строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;

у банкрута не виникає жодних додаткових зобов’язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов’язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;

припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;

вимоги за зобов’язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред’являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.

У відповідності до п. 29 Інформаційного листа Вищого господарського суду України "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011р. №4212-VІ) від 28.03.2013р №01-06/606/2013 (із наступними змінами та доповненнями) після оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом поточні вимоги (грошові вимоги, що виникли під час проведення процедур банкрутства), стають конкурсними вимогами та можуть бути заявлені згідно з ч. 1 ст. 38 Закону. Заяви з такими грошовими вимогами надсилаються кредиторами безпосередньо до господарського суду, який призначає їх до розгляду в судовому засіданні. Розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі ст. 23 Закону.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" поточні кредитори з вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, можуть пред’явити такі вимоги після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Згідно із ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів в судовому засіданні, за результатами розгляду вимог кредиторів господарський суд виносить ухвалу, в якій зазначаються: розмір та перелік усіх визнаних судом вимог кредиторів.

Судом встановлено, що Луцька об’єднана державна податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області заявила поточні грошові вимоги до боржника в розмірі 1 048 415,93 грн., що включають в себе наступні суми грошових зобов’язань:

1. З податку на прибуток приватних підприємств:

- пеня в розмірі 13,86 грн. (дата нарахування 31.01.2017р., період нарахування – з 06.11.2016р. по 04.01.2017р.; нарахована на підставі податкового повідомлення-рішення №0020441503 від 08.10.2015р.);

- штрафні санкції, донараховані за податковим повідомленням-рішенням №0000491203 від 24.01.2017р. в розмірі 170 грн.

2. З податку на додану вартість:

- пеня в розмірі 56,69 грн. (дата нарахування 31.01.2017р.; період нарахування з 01.12.2013р. по 04.01.2017р.; нарахована на підставі податкової декларації з податку на додану вартість №9074926003 від 20.11.2013р.);

- пеня в розмірі 131,10 (дата нарахування 31.01.2017р., період нарахування – з 03.06.2012р. по 04.01.2017р., нарахована на підставі податкового повідомлення-рішення №0004031601 від 15.03.2012р.);

- пеня в розмірі 1635,17 грн. (дата нарахування 31.01.2017р., період нарахування – з 01.12.2011р. по 04.01.2017р., нарахована на підставі декларації з податку на додану вартість №9011804956 від 21.11.2011р.);

- пеня в розмірі 3083,75 грн. (дата нарахування 31.01.2017р., період нарахування – з 01.10.2011р. по 04.01.2017р., нарахована на підставі декларації з податку на додану вартість №90008345169 від 08.10.2011р.);

- пеня в розмірі 3168,04 грн. (дата нарахування 31.01.2017р., період нарахування з 01.10.2011р. по 04.01.2017р., нарахована на підставі декларації з податку на додану вартість від 19.09.2011р.);

- пеня в розмірі 2994,55 грн. (дата нарахування 31.01.2017р., період нарахування – з 31.08.2011р. по 04.01.2017р., нарахована на підставі декларації з податку на додану вартість №90072008716 від 22.08.2011р.);

- пеня в розмірі 1036652,77 грн. (дата нарахування 31.01.2017р., період нарахування – з 09.04.2011р. по 04.01.2017р., нарахована на підставі податкового повідомлення-рішення №000003202 від 31.10.2006р. (узгоджена по справі №2/52-2А (К-20379/08).

3. З податку на доходи з фізичних осіб:

- штрафні санкції в розмірі 510,00 грн., донараховані за податковим повідомленням-рішенням №0065861301 від 16.11.2016р.

Судом засвідчується, що грошові вимоги з податку на прибуток приватних підприємств: пеня в розмірі 13,86 грн. (дата нарахування 31.01.2017р., період нарахування – з 06.11.2016р. по 04.01.2017р.; нарахована на підставі податкового повідомлення-рішення №0020441503 від 08.10.2015р.); штрафні санкції, донараховані за податковим повідомленням-рішенням №0000491203 від 24.01.2017р. в розмірі 170 грн. та з податку на доходи з фізичних осіб: штрафні санкції в розмірі 510,00 грн., донараховані за податковим повідомленням-рішенням №0065861301 від 16.11.2016р. є підставними, підтверджуються належними та допустимими доказами, а відтак визнаються судом у визначеному розмірі.

Частиною 1.1. статті 1 ПК України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Статтею 41 ПК України органи державної фіскальної служби віднесено до переліку контролюючих органів, що здійснюють від імені держави функції контролю за своєчасністю і правильністю сплати суб'єктами господарювання податків і зборів, зокрема, шляхом проведення документальних невиїзних перевірок платників податків відповідно до статті 78 ПК України.

Положеннями статті 46 ПК України на платників податків покладено обов'язок з подання податкових декларацій контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі яких здійснюється нарахування (сплата) податкового зобов'язання. У разі невиконання платником податків обов'язку щодо подання податкової звітності контролюючий орган в силу частини 102.1. статті 102 ПК України має право провести податкову перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених ПК України, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

При цьому, частиною 102.4. статті 102 ПК України законодавцем встановлено граничний строк давності для стягнення контролюючим органом податкового боргу, нарахованого платнику податків за результатами проведення його податкової перевірки та/або самостійно визначеного платником податків у податковій декларації, у 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Отже, податковим законодавством передбачено спеціальний строк давності для звернення податкової інспекції до платника податків з вимогою про погашення податкового боргу, який застосовується імперативно (в силу закону), на відміну від визначеної статтею 256 ЦК України позовної давності, наслідки спливу якої застосовуються лише за заявою сторони спору згідно частини 3 статті 267 ЦК України. При цьому, визначений частиною 6 статті 232 ГК України строк нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання господарського зобов'язання не застосовується у правовідносинах щодо сплати податкових зобов'язань, оскільки є загальною нормою відносно спеціальних положень ПК України, що визначають порядок застосування штрафних санкцій до платників податків, які прострочили сплату податкових платежів.

Здійснивши контррозрахунки пені, суд встановив, що підставним та таким, що підлягатиме до задоволення, буде наступне нарахування пені (в межах 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) з податку на додану вартість:

- пеня в розмірі 54,88 грн. (період нарахування з 01.12.2013р. по 29.11.2016р., нарахована на підставі податкової декларації з податку на додану вартість №9074926003 від 20.11.2013р.);

- пеня в розмірі 85,60 грн. (період нарахування – з 03.06.2012р. по 02.06.2015р., нарахована на підставі податкового повідомлення-рішення №0004031601 від 15.03.2012р.);

- пеня в розмірі 961,60 грн. (період нарахування – з 01.12.2011р. по 29.11.2014р., нарахована на підставі декларації з податку на додану вартість №9011804956 від 21.11.2011р.);

- пеня в розмірі 1755,95 грн. (період нарахування – з 01.10.2011р. по 29.09.2014р., нарахована на підставі декларації з податку на додану вартість №90008345169 від 08.10.2011р.);

- пеня в розмірі 1803,95 грн. (період нарахування з 01.10.2011р. по 29.09.2014р., нарахована на підставі декларації з податку на додану вартість від 19.09.2011р.);

- пеня в розмірі 1678,11 грн. (період нарахування – з 31.08.2011р. по 29.08.2014р., нарахована на підставі декларації з податку на додану вартість №90072008716 від 22.08.2011р.);

- пеня в розмірі 541 055,66 грн. (період нарахування – з 09.04.2011р. по 07.04.2014р., нарахована на підставі податкового повідомлення-рішення №000003202 від 31.10.2006р. (узгоджена по справі №2/52-2А (К-20379/08).

Відтак, загальний розмір пені з податку на додану вартість, що підлягає до визнання та включення до реєстру вимог кредиторів становить 547 395,75 грн., а тому суд вважає, що в частині визнання 500 325,78 грн. пені слід відмовити, як таких, що нараховані позамежами 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

З врахуванням викладеного, розглянувши заяву Луцької об’єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області про визнання поточних грошових вимог до боржника на загальну суму 1 051 615,93 грн. з врахуванням 3200,00 грн. понесених судових витрат, суд встановив, що кредитором відповідну заяву подано в строки, встановлені Законом про банкрутство, кредиторські вимоги визнаються судом частково із наступною черговістю їх задоволення:

- 548 089,61 грн. (штрафні санкції, пеня) - вимоги шостої черги;

- 3200,00 грн. понесених судових витрат (сплата судового збору) – вимоги першої черги.

Відповідно до ст. 41 Закону про банкрутство ліквідатор – фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.

Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства відповідну інформацію для ведення Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство; веде реєстр вимог кредиторів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Керуючись ст.ст. 38, 41, 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Заяву Луцької об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області про визнання грошових вимог до боржника задовольнити частково.

2. Визнати у встановленому порядку доведені грошові вимоги Луцької об’єднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби України у Волинській області (м. Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 39497665) до ОСОБА_2 акціонерного товариства "Кепітал ОСОБА_3" (м. Луцьк, вул. Карбишева, 2, код ЄДРПОУ 32857157) на загальну суму 551 289,61 грн. із наступною черговістю їх задоволення:

- 548 089,61 грн. (штрафні санкції, пеня) - вимоги шостої черги;

- 3200,00 грн. понесених судових витрат (сплата судового збору) – вимоги першої черги.

3. В задоволені грошових вимог до боржника на суму 500 325,78 грн. пені з податку на додану вартість – відмовити.

Відповідно до ч.1 ст.235 Господарського процесуального кодексу України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення.

Відповідно до ст. ст. 253, 256, 257 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У той же час згідно підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень ГПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://vl.arbitr.gov.ua.

Повний текст ухвали складено 04.01.2019р.

Суддя В. А. Войціховський