Постанова № 7900759, 26.05.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
26.05.2009
Номер справи
2а-8520/08/6
Номер документу
7900759
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

26.05.09Справа №2а-8520/08/6 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Усковій О.М.

за участю представника позивача Грибахо С.В., представника відповідача Здорова О.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим, м. Сімферополь,

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виноградний»

про стягнення заборгованості

Суть спору: Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виноградний» про стягнення 121486,43 грн. заборгованості з страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за вересень 2008 року, мотивуючи свої вимоги узгодженою вимогою про сплату боргу, розрахунком сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, карткою особового рахунку платника.

Представник позивача в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що спір між Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АР Крим та ТОВ «Виноградний» є господарським спором і його не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства. Крім того, представник відповідач вважає, що сума заборгованості повинна стягуватись через відповідний орган державної виконавчої служби, а не у судовому порядку.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Виноградний» зареєстроване в Управлінні ПФУ в Сімферопольському районі АР Крим як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9.07.2003 р. №1058-IV, Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України”, затвердженої Постановою правління Пенсійного Фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. № 63\8663, всі підприємства, установи і організації, незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання зобов'язані сплачувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний Фонд України, зареєстрованої в Мін'юсті 16.01.2004 року за № 64/8663. страхувальники є платниками страхових внесків.

Згідно ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше, а також кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Частиною 2 ст. 5 Закону передбачено, що виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною 2 ст. 20 зазначеного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальником на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Пунктом 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Для страхувальників, що мають найманих працівників, базовим звітним періодом є календарний місяць. Згідно ч. 12 ст. 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно із ч. 4 ст. 18 Закону, страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.

Відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники повинні сплачувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 32 % від фонду оплати праці підприємства та відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1-5 % сукупного оподатковуваного доходу фізичних осіб, які працюють на підприємстві за трудовим договором.

Судом встановлено, що за вересень 2008 року відповідачем до Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим було подано розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із самостійно визначеною відповідачем суми страхових внесків, що підлягає сплаті у розмірі 121486,43 грн.

Добровільно сума заборгованості ТОВ «Виноградний» за вказаний період не сплачена.

У зв'язку із порушенням відповідачем платіжної дисципліни, позивачем, на підставі ч. 3 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" направлено вимоги про сплату боргу № Ю-1671 С від 03.11.2008 року. Факт отримання відповідачем вказаних вимог про сплату боргу підтверджується відміткою на поштовому відправленні про вручення кореспонденції.

Вказана вимога до суду не оскаржена, не скасована та не визнана протиправною у встановленому законом порядку.

Факт наявності у відповідача заборгованості перед Управлінням пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим підтверджується витягом з картки особового рахунку страхувальника - ТОВ «Виноградний».

Посилання відповідача на те, що заборгованість повинна стягуватись через відповідний орган державної виконавчої служби, а не у судовому порядку, суд вважає безпідставним з огляду на приписи абз. 8 ч. 3 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до якого - у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

Доводи відповідача відносно того, що спірні правовідносини не є публічно-правовими, тому даний спір не відноситься до компетенції адміністративних судів і підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, суд вважає нікчемними.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

За змістом пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Визначення управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах як органів державної влади, що здійснюють владні управлінські функції, випливає з Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30 квітня 2002 року.

Разом з тим, відповідно до пункту 2.1 зазначеного положення основними завданнями управління є:

1) облік платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), збирання та акумулювання в районі (місті) страхових внесків та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Фонду;

2) забезпечення призначення і виплати пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат відповідно до чинного законодавства;

3) ефективне використання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, здійснення у межах своєї компетенції контрольних функцій;

4) забезпечення функціонування в районі (місті) автоматизованої системи персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до покладених на нього завдань управління контролює надходження страхових внесків та інших платежів до фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати страхових внесків, цільового використання коштів фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Також положенням статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право приймати рішення про сплату недоїмки по страховим внескам надано саме територіальним органам Пенсійного фонду України.

Отже, спір за участю управління Пенсійного фонду України та суб'єкта господарювання про стягнення заборгованості за платежами до Пенсійного фонду України є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, а саме: органу виконавчої влади, що реалізовував у цих відносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції щодо контролю надходження страхових внесків та інших платежів до фонду, та відповідає вищенаведеному нормативному визначенню адміністративної справи.

До того ж, під перелік публічно-правових справ, на які не поширюється компетенція адміністративних судів, визначений частиною 2 статті 17 КАС України, зазначена справа не підпадає.

Відповідач згідно зі ст. 71 КАСУ не надав доказів добровільної сплати заборгованості.

За таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що прокурор не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Під час судового засідання, яке відбулось 26.05.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 29.05.2009 року.

Керуючись ст. ст. 94, 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виноградний» (97551, АР Крим, Сімферопольський район, с. Кольчугине, вул. Промислова, б. 9, ЄДРПОУ 34744635) на користь Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АР Крим (95013, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Дм.Ульянова, 6) заборгованість з страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 121486,43 грн., перерахувавши (114294,41 грн. на п\р 2560870447612 КРУ ВАТ “Державний ощадний банк України” м. Сімферополь МФО 324805, ЄДРПО України 22259661 та 7192,02 грн. на п\р 2560870547613 КРУ ВАТ “Державний ощадний банк України” м. Сімферополь МФО 324805, ЄДРПО України 22259661).

          Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                   Латинін Ю.А.