ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
17.02.09Справа №2а-9856/08/1 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , , при секретарі Єлжовій Н.М., за участю
представника прокуратури - Кулібаби С.Є.,
представника позивача - Париляк В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Залізничного району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим
до Підприємства "Арніка"
про стягнення
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов Прокурора Залізничного району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного Фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим до Підприємства "Арніка" про стягнення заборгованості в сумі 1540,54 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного Автономної Республіки Крим від 19.12.2008 р. судом відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного Автономної Республіки Крим від 19.12.2008 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про час, дату та місце розгляду був повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцію.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст.128 КАС України розглядати справу у відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши доказів в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі –Закон) всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до п. 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці – підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Судом встановлено, що підприємство "Арніка" (ЄДРПОУ 31072709) є юридичною особою, згідно з довідкою Головного управління статистики в АР Крим, свідоцтвом про державну реєстрацію. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру станом на 23.07.2008 р. підприємство "Арніка" перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.
Судом встановлено, що підприємство "Арніка" зареєстроване як платник в Управлінні Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим за № 13-02-2999.
Таким чином, підприємство "Арніка" являється страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п.п. 4,6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобов’язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.
Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься позивач, встановлений зазначеною нормою закону – один календарний місяць.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунку сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за липень-серпень 2008 р. підприємство "Арніка" зобов’язалося сплатити 658,30 грн. - за липень 2008 р. та 658,30 грн. - за серпень 2008 р. (усього за 2 місяці - 1316,60 грн.).
Таким чином, в порушення п.п. 4,6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив зазначені ним в розрахунках суми страхових внесків в розмірі 1316,60 грн.
Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону протягом 10 днів із дня її одержання страхувальник зобов’язаний сплатити суму недоїмки та суму фінансових санкцій.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою відповідачем страхових внесків Управлінням Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим відповідачу виставлені вимога № Ю-1210с від 01.09.2008 р. на суму 658,30 грн., яка була вручена відповідачу 06.09.2008 р., що підтверджується поштовим повідомленням № 719380 та вимога № Ю-1328с від 02.10.2008 р. на суму 658,30 грн., яка була вручена відповідачу 04.10.2008 р., що підтверджується поштовим повідомленням № 4933686.
Судом встановлено, що в визначений абзацем 3 частини 3 ст. 106 Закону 10-денний строк відповідач встановлених в вимогах від 01.09.2008 р. № Ю-1210с та від 02.10.2008 р. № Ю-1328с суму недоїмки зі сплати страхових внесків за липень-серпень 2008 р. не погасив, у передбаченому Законом порядку зазначені вимоги не оскаржував.
Таким чином, суд приходить до висновку, що недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1316,60 грн. розрахована позивачем вірно, являється погодженою відповідачем та підлягає стягненню з останнього.
Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій п. 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.
Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.
Рішенням № 1330 від 02.12.2008 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду до підприємства "Арніка" застосоване стягнення штрафу у розмірі 38,74 грн. та нарахована пеня у розмірі 185,20 грн.за період з 20.11.2006 р. по 18.07.2008 р.
04.10.2008 року зазначене рішення було вручено відповідачу, що підтверджується поштовим повідомленням № 4993813.
Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум – у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум – у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Розрахунок фінансової санкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника, як встановлено абзацом 3 підпункту 9.3.2. пункту 9.3. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1.
Судом встановлено, що розрахунок штрафних санкцій позивачем здійснений вірно.
Згідно з розрахунком фінансових санкцій та пені по особовому рахунку 4%, 32%, 42% підприємство "Арніка" з 20.11.2006 р. по 18.07.2008 р. мало недоїмку зі сплати страхових внесків в сумі 725,04 грн. яка була частково погашена в зазначений період в сумі 77,48 грн. з затримкою більш ніж 90 днів. Тому позивачем вірно нараховані штрафні санкції у розмірі 50% від сплаченої недоїмки у розмірі 38,74 грн.
Таким чином, розмір штрафних санкцій, які підлягають сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків за період з 20.11.2006 р. по 18.07.2008 р. складає 38,74 грн.
Відповідно до частини 1 статті 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов’язані самостійно сплатити їх з нарахуванням пені в розмірах, визначених законом. Згідно з абзацом 2 пункту 2 частини 9 статті 106 Закону одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Судом встановлено, що розрахунок пені позивачем здійснений вірно.
Згідно з розрахунком фінансових санкцій та пені по особовому рахунку 4%, 32%, 42% підприємство "Арніка" з 20.11.2006 р. по 18.07.2008 р. мало недоїмку зі сплати страхових внесків в сумі 862,15 грн. яка була частково погашена в зазначений період в сумі 308,67 грн. з затримкою більш ніж 90 днів. Пеня нараховувалася на суми сплаченої недоїмки виходячи з 0,1% зазначеної суми за кожний день прострочення. Тому позивачем вірно нарахована пеня у розмірі 185,20 грн.
Таким чином, розмір пені, яка підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків за період з 20.11.2006 р. по 18.07.2008 р. складає 185,20 грн.
Відповідно до частини 15 статті 106 Закону строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Приймаючи до уваги, що станом на день розгляду справи позивачем заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 1316,60 грн., заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 38,74 грн. та заборгованість зі сплати пені в сумі 185,20 грн. (усього - 1540,54 грн.) не погашена, що зазначається у картках особового рахунку, довідці про суму боргу станом на 16.02.2009 р., отже, позовні вимоги підлягають задоволенню в сумі 1540,54 грн.
Таким чином, позовні вимоги Управління ПФУ в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з підприємства "Арніка" (юридична адреса: вул. Ларіонова, 36, м. Сімферополь, 95018; фактична адреса: вул. Світла, 27, сел. Комсомольське, м. Сімферополь, 95493; ЄДРПОУ 31072709) на користь Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя АР Крим заборгованість в сумі 1540,54 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Трещова О.Р.