ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018 м. Львів, вул. Чоловського, 2
Справа № 2а-6660/09/1370
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2010 року
16 год. 39 хв. зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Гулика А.Г.;
при секретарі судового засідання Андрушакевич Т.В.,
за участю:
представника позивача: Стадника П.Ю. (довіреність від 01.07.2009 року);
представника відповідача 1: Чабана О.С. (довіреність від 13.05.2009 року № 15/10);
представник відповідача 2: не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Дочірнього підприємства «Інмакс» Товариства з обмеженою відповідальністю «Пушек» до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова, Головного управління Державного казначейства України у Львівській області в особі управління Державного казначейства у Франківському районі м. Львова про зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Дочірнє підприємство «Інмакс» Товариства з обмеженою відповідальністю «Пушек» (далі ДП «Інмакс» ТзОВ «Пушек») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова (далі ДПІ у Франківському районі м. Львова), відділу Державного казначейства у Франківському районі м. Львова, в якому просить суд стягнути з відповідача суму зайво сплачених коштів вартості торгових патентів в розмірі 92850 грн. 00 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем при придбанні патентів на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу було оплачено вартість останнього місяця користування патентами (закладний платіж) в розмірі 92850 грн. 00 коп., проте після зупинення до 07.06.2009 року дії всіх ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, на підставі наказу Міністерства фінансів України від 08.05.2009 року № 650 «Про зупинення дії ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор», та повернення патентів до податкового органу, відповідачем, всупереч Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 року № 98/96-ВР, не повернуто позивачу суму зайво сплаченої вартості патентів, що зумовило його звернення до суду.
Протокольною ухвалою судового засідання 29.12.2009 року суд, в порядку ч. 1 ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України, за згодою позивача, замінив первинного відповідача у справі відділення Державного казначейства України у Франківському районі м. Львова належним відповідачем Головним управлінням Державного казначейства України у Львівській області в особі управління Державного казначейства України у Франківському районі м. Львова.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю з підстав, наведених в позовній заяві, подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить суд зобовязати ДПІ у Франківському районі м. Львова видати та направити до управління Державного казначейства у Франківському районі м. Львова Головного управління Державного казначейства України у Львівській області висновок та реєстр висновків за платежами до місцевого бюджету, погоджений із місцевим фінансовим органом про повернення ДП «Інмакс» ТзОВ «Пушек» суми одноразової плати за торгові патенти в розмірі 109973 грн. 64 коп. Просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник ДПІ у Франківському районі м. Львова в судовому засіданні подав суду заперечення на позовну заяву, в якому просить суд відмовити позивачу у задовленні позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що для субєкта підприємницької діяльності, який своєчасно повідомив про припинення діяльності відповідний державний податковий орган, надмірно сплаченою сумою вартості торгового патенту вважається одноразова плата, що вноситься під час придбання торгового патенту, яка повертається згідно з чинним законодавством, а платіжне доручення від 27.02.2009 року № 201, згідно з яким позивач оплатив вартість торгових патентів на право здійснення послуг у сфері грального бізнесу за ІІ квартал 2009 року, не свідчить про надмірну сплату, а підтверджує сплату вартості торгових патентів за період, коли позивач проводив господарську діяльність.
Представник ГУДК у Львівській області в особі УДК у Франківському районі м. Львова ГУДК у Львівській області в судове засідання не зявився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце його проведення. Про причини неявки суду не повідомив, проте, подав до суду відзив від 23.12.2009 року № 03-30/1938, в якому проти позову заперечує, обґрунтовуючи це тим, що повернення помилково та/або надміру сплаченої плати за придбання патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити, з наступних підстав.
Відповідач ДП «Інмакс» ТзОВ «Пушек», зареєстроване як юридична особа, з присвоєнням ідентифікаційного коду юридичної особи 31442781, місцезнаходження: 79071, м. Львів, вул. Наукова, 59-61, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 198613 та довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).
Як вбачається з матеріалів справи, ДП «Інмакс» ТзОВ «Пушек» при придбанні патентів на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу на території Франківського району м. Львова за адресами: м. Львів, вул. Наукова, 59-61; м. Львів, вул. Кульпарківська, 129; м. Львів, вул. Городоцька, 175 та м. Львів, вул. Городоцька, 153 Є, позивачем оплачено вартість останнього місяця користування патентами (закладний платіж) в розмірі 92850 грн. 00 коп. за призначенням платежу плата за торгові патенти на право здійснення послуг у сфері грального бізнесу за ІІ квартал 2009 року, що підтверджується платіжним дорученням № 201 від 27.02.2009 року.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України, наказом Міністерства фінансів України від 08.05.2009 року № 650 «Про зупинення дії ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор», зупинено до 07.06.2009 року дію всіх ліцензій Міністерства фінансів України на провадження організації діяльності з провадження азартних ігор, виданих субєктам підприємницької діяльності у період з 12.04.2006 року по 07.06.2009 року.
Після прийняття Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» від 15.05.2009 року № 1334-VІ, позивачем було прийнято рішення про припинення діяльності з проведення азартних ігор та повернення патентів податковому органу, на підтвердження чого, ним було подано у ДПІ у Франківському районі м. Львова заяву від 11.06.2009 року № 112 про припинення діяльності та закриття залу гральних автоматів та анулювання, у звязку з цим, патентів на право здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу. На підставі чого, позивачем було повернено патенти та надіслано заяву вих. № 142 від 15.07.2009 року про повернення відповідачем надміру сплаченої вартості торгових патентів.
Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обовязкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обовязки і відповідальність платників, визначається Законом України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-ХІІ.
Пунктом 18 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року № 1251-ХІІ, до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів) віднесено плату за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності, ч. 2 ст. 14 вказаного Закону передбачено, що загальнодержавні податки і збори (обовязкові платежі) встановлюються Верховною Радою України і справляються на всій території України.
У відповідності до ст. 20 цього Закону, контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обовязкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законом.
Суд зазначає, що порядок патентування торговельної діяльності за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток, діяльності у сфері торгівлі іноземною валютою, діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, що провадиться субєктами підприємницької діяльності визначається Законом України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 року № 98/96-ВР.
Згідно з ч. 1 ст. 1 цього Закону, обєктом правового регулювання є торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, діяльність з обміну готівкових валютних цінностей (включаючи операції з готівковими платіжними засобами, вираженими в іноземній валюті, та з кредитними картками), а також діяльність з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, а відповідно до ч. 1 ст. 2 цього Закону, торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право субєкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності. Торговий патент не засвідчує право субєкта підприємницької діяльності на інтелектуальну власність.
Частиною 3 ст. 2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 року № 98/96-ВР передбачено, що торговий патент видається за плату субєктам підприємницької діяльності державними податковими органами за місцезнаходженням цих субєктів або місцезнаходженням їх структурних (відокремлених) підрозділів, субєктам підприємницької діяльності, що провадять торговельну діяльність або надають побутові послуги (крім пересувної торговельної мережі), - за місцезнаходженням пункту продажу товарів або пункту з надання побутових послуг, а субєктам підприємницької діяльності, що здійснюють торгівлю через пересувну торговельну мережу, - за місцем реєстрації цих субєктів. Субєкт підприємницької діяльності, який припинив діяльність, яка відповідно до цього Закону підлягає патентуванню, до 15 числа місяця, що передує звітному, письмово повідомляє про припинення такої діяльності відповідний державний податковий орган. При цьому торговий патент підлягає поверненню до державного податкового органу, що видав його, а субєкту підприємницької діяльності повертається надмірно сплачена сума вартості торгового патенту.
Судом встановлено, що ДП «Інмакс» ТзОВ «Пушек» письмово повідомило ДПІ у Франківському районі м. Львова про припинення діяльності з проведення азартних ігор (яка підлягає патентуванню), про що свідчить заява від 11.06.2009 року № 112 та повернуло видані йому патенти, у строк, встановлений Законом України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 року № 98/96-ВР. Проте, надмірно сплачена сума вартості торгових патентів позивачу повернута не була.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 цього Закону, оплата вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу провадиться щоквартально до 15 числа місяця, що передує звітному кварталу. Під час придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу субєкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату у розмірі вартості торгового патенту за 3 місяці. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній квартал його дії. Субєкт підприємницької діяльності може здійснити попередню оплату вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу за весь термін дії торгового патенту. При цьому субєкт підприємницької діяльності звільняється від обовязків додаткового внесення вартості торгового патенту у разі, якщо прийнятими після цього актами законодавства збільшується його вартість.
Судом встановлено, що з метою здійснення діяльності у сфері грального бізнесу в межах Франківського району м. Львова, позивачем придбано 89 торгових патентів у ДПІ у Франківському районі м. Львова. При цьому, відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 року № 98/96-ВР позивачем сплачено по 1050 грн. 00 коп. за кожен торговий патент, що підтверджується наступними платіжними дорученнями: № 465 від 28.05.2008 року; № 235 від 16.08.2006 року; № 339 від 22.09.2005 року; № 414 від 28.09.2006 року; № 105 від 27.03.2006 року; № 144 від 10.04.2006 року; № 123 від 09.02.2009 року; № 300 від 22.05.2007 року; № 325 від 16.08.2006 року; № 496 від 07.11.2006 року.
Таким чином, суд встановив, що поверненню ДП «Інмакс» ТзОВ «Пушек» підлягає сума надміру сплаченого платежу за 89 патентів в розмірі 109973 грн. 64 коп., що підтверджується актом від 04.12.2009 року звірення розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2009 року по 04.12.2009 року.
Суд зазначає, що повернення надмірно сплаченої суми вартості торгових патентів регламентується Порядком взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі проведення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів) платникам податків, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України від 03.02.2005 року № 58/78/22.
Цей Порядок регламентує взаємовідносини органів державної податкової служби України, районних (міських) фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби України.
Згідно із п. 4 зазначеного Порядку, повернення платнику податку помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів) здійснюється з того бюджету, до якого зараховується у поточному бюджетному році платіж, який підлягає поверненню. Якщо платіж, що повертається, був сплачений до загального (спеціального) фонду державного або місцевих бюджетів, але згідно з законодавством не передбачений серед джерел формування бюджетів у поточному бюджетному році, то повернення здійснюється за рахунок надходжень з інших податків (код класифікації доходів бюджету 16030000) або інших неподаткових надходжень (код класифікації доходів бюджету 24060300) відповідного бюджету.
Пункт 7 зазначеного вище Порядку передбачає, що орган державної податкової служби України на підставі даних особових рахунків платників готує висновки, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам. Згідно з зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний районний (міський) фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів). За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж пять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України. За платежами, належними місцевим бюджетам, орган державної податкової служби України в термін не пізніше, ніж пять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для погодження відповідному районному (міському) фінансовому органу.
Районний (міський) фінансовий орган у термін не пізніше, ніж два робочих дні здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника районного (міського) фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків відповідному органу державної податкової служби України. Орган державної податкової служби України не пізніше ніж наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого районним (міським) фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків територіальному органу Державного казначейства України.
Відповідно до п. 9 цього Порядку, на підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України протягом пяти робочих днів здійснюють повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів) платникам податків відповідно до Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів), затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року № 226 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 року за № 1000/7288.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до вимог ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно зі ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Суд звертає увагу на те, що усі рішення та дії субєкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийнятті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 3 ст. 9 КАС України, суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи викладене вище, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, на користь позивача належить присудити документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору з Державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1.Позов задоволити.
2.Зобовязати Державну податкову інспекцію у Франківському районі м. Львова видати та направити до управління Державного казначейства у Франківському районі м. Львова Головного управління Державного казначейства України у Львівській області висновок та реєстр висновків за платежами до місцевого бюджету, погоджений із місцевим фінансовим органом про повернення Дочірньому підприємству «Інмакс» Товариства з обмеженою відповідальністю «Пушек» (місцезнаходження: 79071, м. Львів, вул. Наукова, 59-61, ідентифікаційний код - 31443781) надмірно сплаченої суми вартості патентів в розмірі 109973 грн. 64 коп. (сто девять тисяч девятсот сімдесят три гривні шістдесят чотири копійки).
3.Присудити на користь Дочірнього підприємства «Інмакс» Товариства з обмеженою відповідальністю «Пушек» (місцезнаходження: 79071, м. Львів, вул. Наукова, 59-61, ідентифікаційний код - 31443781) документально підтверджені судові витрати в розмірі 1099 грн. 73 коп. (одна тисяча девяносто девять гривень сімдесят три копійки) з Державного бюджету.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 09 лютого 2010 року.
Суддя (підпис) Гулик А.Г.
З оригіналом вірно.
Суддя Гулик А.Г.
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018 м. Львів, вул. Чоловського, 2
Справа № 2а-6660/09/1370
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частини)
04 лютого 2010 року
16 год. 39 хв. зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Гулика А.Г.;
при секретарі судового засідання Андрушакевич Т.В.,
за участю:
представника позивача: Стадника П.Ю. (довіреність від 01.07.2009 року);
представника відповідача 1: Чабана О.С. (довіреність від 13.05.2009 року № 15/10);
представник відповідача 2: не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Дочірнього підприємства «Інмакс» Товариства з обмеженою відповідальністю «Пушек» до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова, Головного управління Державного казначейства України у Львівській області в особі управління Державного казначейства у Франківському районі м. Львова про зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Зважаючи на складність у викладенні повного тексту рішення суду, пов`язаного з потребою в обґрунтуванні доводів сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини, а з повним текстом постанови особи, які беруть участь у справі зможуть ознайомитись 09 лютого 2010 року.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1.Позов задоволити.
2.Зобовязати Державну податкову інспекцію у Франківському районі м. Львова видати та направити до управління Державного казначейства у Франківському районі м. Львова Головного управління Державного казначейства України у Львівській області висновок та реєстр висновків за платежами до місцевого бюджету, погоджений із місцевим фінансовим органом про повернення Дочірньому підприємству «Інмакс» Товариства з обмеженою відповідальністю «Пушек» (місцезнаходження: 79071, м. Львів, вул. Наукова, 59-61, ідентифікаційний код - 31443781) надмірно сплаченої суми вартості патентів в розмірі 109973 грн. 64 коп. (сто девять тисяч девятсот сімдесят три гривні шістдесят чотири копійки).
3.Присудити на користь Дочірнього підприємства «Інмакс» Товариства з обмеженою відповідальністю «Пушек» (місцезнаходження: 79071, м. Львів, вул. Наукова, 59-61, ідентифікаційний код - 31443781) документально підтверджені судові витрати в розмірі 1099 грн. 73 коп. (одна тисяча девяносто девять гривень сімдесят три копійки) з Державного бюджету.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Гулик А.Г.