Рішення № 78976985, 04.10.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.10.2018
Номер справи
760/17367/17
Номер документу
78976985
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 760/17367/17

Провадження №2-А/760/562/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2018 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Кушнір С.І.

за участю секретаря - Гаєвської С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 04.09.2017 р. звернувся до суду з адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови здійснювати перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням Довідки №18, виданої 28.04.2017р. Комунальним автотранспортним підприємством №273904; та зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплати ОСОБА_1 відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі Довідки №18, виданої 28.04.2017 р. Комунальним автотранспортним підприємством №273904, починаючи з 26.06.2017 р.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, безпосередній учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також інвалід ІІІ групи по захворюванню, яке пов'язано з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та перебуває на обліку як пенсіонер в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.

22.06.2017 р. він звернувся до відповідача з заявою, в якій просив перерахувати пенсію, яку він отримує, з урахуванням Довідки № 18, виданої 28.04.2017 р. Комунальним автотранспортним підприємством №273904.

Натомість листом заступника начальника управління Т.О. Папіленкової від 17.07.2017 р. № 39163/07 йому було повідомлено, що перерахувати його пенсію з урахуванням Довідки №18, виданої 28.04.2017 р. Комунальним автотранспортним підприємством № 273904, неможливо, оскільки проведений розрахунок заробітної плати в Довідці №18, виданої 28.04.2017 р. Комунальним автотранспортним підприємством №273904 за роботу в зоні відчуження з 11 по 12 травня 1986 р. зроблено не вірно, посилаючись при цьому на аб. 4 підпункту 1 п. 1 Постанови Ради міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 р. №207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища», згідно якого оплата праці працівників, зайнятих на роботах у третій, другій та першій зонах небезпеки, проводиться відповідно в чотирьох-, трьох- і двократному розмірах, понад середньомісячної заробітної плати, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи.

Таку відмову відповідача щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням довідки №18, виданої 28.04.2017 р. Комунальним автотранспортним підприємством №273904, він вважає протиправною та такою, що не відповідає вимогам законів, а дії відповідача неправомірними.

Ухвалою суду від 11.09.2017 р. відкрито провадження в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

06.12.2017 р. суду представником відповідача Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві було надано суду письмові заперечення проти позову, відповідно до яких представник просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, оскільки розрахунок заробітної плати на підставі довідки від 28.04.2017 р. №18, виданої Комунальним автотранспортним підприємством № 273904 за роботу в зоні відчуження за період з 11 по 12 травня 1986 р. не вірний, і провести перерахунок пенсії, як інваліду ІІІ групи в розмірах фактичних відшкодувань збитків відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає законних підстав.

03 жовтня 2017 року Верховною Радою України прийнято Закон України №2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», який набрав чинності 15 грудня 2017 року.

Так, пунктом 10 частини першої розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 03 жовтня 2017 року визначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвалою суду від 20.06.2018 р. у зв'язку з реорганізацією, за клопотанням представника позивача замінено відповідача Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві на належного - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києва.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити, посилаючись на підстави та обставини, викладені в позовній заяві, та надані докази.

Представник відповідача ГУ ПФУ в м. Києва в судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити в його задоволенні, повністю підтримала письмові заперечення, надані раніше представником Правобережного ОУ ПФУ в м. Києві.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, врахувавши їх доводи, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, безпосередній учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1.

Позивач ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи по захворюванню, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією довідки до Акта огляду МСЕК серії АВ № 0092712 та копією експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії від 22.09.2014 р. № 7326.

Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Підстави, умови та порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вбачається, що 27.06.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки №18 про заробітну плату, яка видана Комунальним автотранспортним підприємством №273904 від 28.04.2017 р., про роботу в зоні відчуження з 11.05.1986 по 12.05.1986 на посаді водія І класу, де також зазначено, що розрахунок заробітної плати проведено з кратністю - 4.

Листом заступника начальника управління Т.О. Папіленкової від 13.07.2017 р. № 39163/07 позивачу відмовлено у такому перерахунку та повідомлено, що перерахувати його пенсію з урахуванням Довідки №18, виданої 28.04.2017 р. Комунальним автотранспортним підприємством № 273904, неможливо, оскільки проведений розрахунок заробітної плати в Довідці №18, виданої 28.04.2017 р. Комунальним автотранспортним підприємством №273904 за роботу в зоні відчуження з 11 по 12 травня 1986 р. зроблено не вірно, посилаючись при цьому на аб. 4 підпункту 1 п. 1 Постанови Ради міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 р. №207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища», згідно якого оплата праці працівників, зайнятих на роботах у третій, другій та першій зонах небезпеки, проводиться відповідно в чотирьох-, трьох- і двократному розмірах, понад середньомісячної заробітної плати, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебував на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 11.05.1986 р. по 12.05.1986 р. (41 годину), а саме працював водієм І класу Комунального автотранспортного підприємства №273904, що підтверджується маршрутним листом водія комунального автотранспортного підприємства №273904, списком працівників КАТП-273904, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Згідно ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 3 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зазначеною постановою було затверджено «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з яким визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст. 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Цією Постановою задекларовано положення про те, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 рр., у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до п.1 цього Порядку визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно з пп. 4 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Згідно з п. 6 Постанови, в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. №207-7 (не більш як 400 карбованців на місць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

Відповідно до п. 8 Постанови, в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.

Відповідно до довідки №18, виданої 28.04.2017 р. Комунальним автотранспортним підприємством №273904, плата позивача за роботу в зоні відчуження за період з 11.05.1986 р. по 12.05.1986 р. становить 271,64 карб.

Детальний розрахунок заробітної плати наведений у вказаній довідці.

Згідно з копією маршрутного листа водія Комунального автотранспортного підприємства №273904, позивач ОСОБА_1, відпрацював 2 дні (41 годину) - 11.05.1986 р. - 12.05.1986 р., здійснюючи мийку доріг за місцем виконання робіт «Т. Ліс».

Населений пункт Т. Ліс у травні-червні 1986 р. був віднесений до 2-ї зони небезпеки.

Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 р. №665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7, оплата праці працівників підприємств, організацій і установ, розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. № 964 - у ІІІ, ІІ, І зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.

Згідно з аб. 4 підпункту 1 п. 1 Постанови Ради міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 р. №207-7 оплата праці працівників, зайнятих на роботах у третій, другій та першій зонах небезпеки, проводиться відповідно в чотирьох-, трьох- і двократному розмірах, понад середньомісячної заробітної плати, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи.

Однак, абз. 3 підпункту 1 п. 1 Постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1086 №207-7 надано право керівникам центральних органів виконавчої влади та їх заступникам проводити оплату праці працівників, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії у відповідних зонах небезпеки, в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. №964.

У відповідності до розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 р. №964 «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати» дозволено керівникам центральних органів виконавчої влади, що беруть участь в ліквідації аварії, за погодженням з головою урядової комісії проводити у виняткових випадках оплату праці працівників, зайнятих на зазначених роботах в ІІІ зоні небезпеки, в п'ятикратному розмірі в порівнянні з встановленими чинним законодавством нормами, по ІІ зоні - в чотирикратному розмірі та в І зоні - у трикратному розмірі.

Таким чином, підставою для обчислення пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків є довідка про заробітну плату, одержану за період роботи в зоні відчуження. Довідка про заробітну плату видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану сплачену заробітну плату підприємством, установою, організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням (перерахунком) пенсії. Якщо такі підприємства ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки видаються правонаступником або державними архівними установами.

Довідки про заробітну плату видаються на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану сплачену заробітну плату підприємством, установою, організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. При цьому, якщо довідка видається архівними установами то архіви не мають повноваження здійснювати будь-які бухгалтерські розрахунки, а тільки відображати суми які зазначені в документах що знаходяться на зберіганні.

Форму довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках затверджено наказом Міністерства соціального захисту населення України № 644 від 12.10.2012 року.

Статтею 22 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, крім того передбачено, що конкретні права та свободи визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту, а тому вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та ґрунтуються на тих нормах, які підлягають застосуванню при даних правовідносинах, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 2, 8, 9, 72-77, 241-246, 250, 286, 292, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови здійснювати перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням Довідки №18, виданої 28.04.2017 р. Комунальним автотранспортним підприємством №273904.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) перерахувати та виплати ОСОБА_1 відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі Довідки №18, виданої 28.04.2017 р. Комунальним автотранспортним підприємством №273904, починаючи з 26.06.2017 р.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кушнір С.І.