Категорія статобліку 2.11.5
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2009 року об 11 год. 33 хв. Справа № 2а-5968/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стрельнікової Н.В.
при секретарі Міроновій К.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий альянс «Віктор»,
м. Запоріжжя
до відповідача: Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі
м. Запоріжжя, м. Запоріжжя
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, -
за участю представників сторін:
від позивача: Касьяненко А.О., довіреність б/н від 03.09.2009 р.
від відповідача: Каськова І.Є., довіреність № 18837/10-014 від 14.09.2009 р.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий альянс «Віктор» звернулося із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, в якому просить суд визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0001672305/0/21228 від 14.10.2009 р., яким позивачу визначено суму податкового зобовязання з орендної плати юридичних осіб в сумі 38589,53 грн., зокрема 25613,02 грн. за основним платежем та 12976,51 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Позивач ґрунтує свої позовні вимоги на положеннях ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України та зазначає, що ТОВ «Торговий альянс Віктор» 16.03.2008 р. було відчужено будівлю, що знаходиться за адресою: 69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 24 та розташована на спірній орендованій земельній ділянці, фізичній особі ОСОБА_4, яка згодом була відчужена - ТОВ «Примавера Плюс». Вважає, що оскільки ТОВ «Торговий альянс «Віктор» не є користувачем земельної ділянки, то відповідно у нього відсутні правові підстави для сплати земельного податку, орендної плати та відсутній обовязок подання декларації з орендної плати за землю.
У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги з підстав, зазначених у позові, наполягає на задоволенні позову та скасуванні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Державна податкова інспекція в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя адміністративний позов не визнає. У письмових запереченнях від 11.1.2009 р. (вх. № 22372) зазначає, що проведеною фахівцями податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя невиїзною документальною перевіркою з питань своєчасності нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності ТОВ «Торговий альянс «Віктор» було встановлено що в порушення ст. 15, ст. 17, ст. 19 Закону України «Про плату за землю», ст. 21 Закону України «Про оренду землі» підприємством занижено орендну плату за землю у перевіряємому періоді на 25581,40 грн. Вказує, що згідно листа від 14.09.2009 р. № 3341 ДП «Центр Державного земельного кадастру повідомлено, що ТОВ «Торговий альянс «Віктор» укладено договір від 08.08.2007 р. на право тимчасового користування землею у тому числі на умовах оренди за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 24 для розташування адміністративної та господарчої споруди, площею 0,2513 га строком на 19 років. Зазначає, що у звязку із відсутністю підтвердження факту припинення права користування земельною ділянкою за вказаною адресою, ТОВ «Торговий альянс «Віктор» є платником оренди за землю у період з 01.01.2008 р. по 30.09.2009 р. На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив, вважає його необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню з підстав, визначених у запереченнях.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
В період з 24.09.2009 р. по 30.09.2009 р. старшим державним податковим ревізором інспектором ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя проведено документальну невиїзну перевірку ТОВ «Торговий альянс «Віктор» з питань повноти нарахування та своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 01.01.2008 р. по 30.09.2009 р. відповідно до затвердженого плану перевірку, за результатами якої складено акт № 173/23-509/30241631 від 30.09.2009 р.
Перевіркою встановлено, що в порушення ст. 15, ст. 17, ст. 19 Закону України «Про плату за землю», ст. 21 Закону України «Про оренду землі» підприємством занижено орендну плату за землю у перевіряємому періоді на 25581,40 грн.; в порушення вимог абз. 5 п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» підприємством до ДПІ не надавалася податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік.
14.10.2009 р. на підставі акта перевірки № 173/23-509/30241631 від 30.09.2009р. ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001672305/0/22128, яким ТОВ «Торговий альянс «Віктор» визначено податкове зобовязання за орендою платою з юридичних осіб в сумі 38589,53 грн., зокрема 25613,02 грн. за основним платежем та 12976,51 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням від 14.10.2009 р. № 0001672305/0/22128 ТОВ «Торговий альянс «Віктор» звернулося до суду.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволені позову слід відмовити повністю, виходячи з наступного.
Перевіркою встановлено, що виконкомом Запорізької міської ради народних депутатів було прийнято рішення від 28.04.2007 р. № 34/104 «Про передачу в оренду ТОВ «Торговийальянс «Віктор» земельної ділянки по вул. Перемоги, 24 для розташування адміністративної та господарчої будівель. На підставі вказаного рішення, між Запорізькою міською радою народних депутатів та ТОВ «Торговий альянс «Віктор» укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), який зареєстрований у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 08.08.2007 р. за № 138.
Статтею 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. із змінами та доповненнями передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки землі. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Статтею 5 Закону України «Про плату за землю» вказано, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю».
Згідно статті 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Власники землі та землекористувачі сплачують сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, що встановлено статтею 15 Закону України «Про плату за землю».
19.08.2009 року ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя було надіслано запит (№17040/12/15-217) до ДП «Центр Державного земельного кадастру» ЗРФ, щодо надання інформації про наявність земельних ділянок (в т.ч. орендованих) у ТОВ Торговий Альянс «Віктор».
Згідно листа від 14.09.2009 року № 3341 ДП «Центр Державного земельного кадастру» ЗРФ, повідомлено, що відповідно до бази даних Запорізької регіональної філії Центру ДЖ зареєстрованих права власності або користування земельною ділянкою ТОВ Торговий альянс «Віктор» укладено договір (від 08.08.2007року) на право тимчасового користування землею ( в тому числі на умовах оренди) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 24 для розташування адміністративної та господарчої будівель, площею 0,2513 га, строком на 19 років.
Враховуючи положення ст.2, ст. 5 Закону України «Про плату за землю», у зв'язку з відсутністю підтвердження факту припинення права користування земельною ділянкою за адресою : м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 24, ТОВ Торговий Альянс «Віктор» є платником орендної плати за землю у періоді з 01.01.2008 р. по 30.09.2009 р. А тому висновки ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про заниження позивачем орендної плати за землю у перевіряємому періоді на 25581,40 грн. є законними та обґрунтованими.
Крім того, відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування» № 1251-ХІІ від 25.06.1991 р. (із змінами та доповненнями), платниками податків та зборів (обов'язкових платежів) є юридичні та фізичні особи на яких згідно законодавства України покладено обов'язок по сплаті податків та зборів (обов'язкових платежів).
Пунктом 1 ч. 2 ст. 9 вказаного Закону, на платників податків та зборів (обов'язкових платежів) покладається обов'язок подавати до державних податкових органів у відповідності із законами декларації, бухгалтерську звітність та інші документи та відомості, пов'язані з нарахуванням та сплатою податків, зборів (обов'язкових платежів).
Тому, висновки податкової інспекції про допущені позивачем порушення порушення вимог абз. 5 п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (підприємством до ДПІ не надавалася податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік.) також є правомірним.
З приводу доводів позивача суд зазначає наступне.
Статтею 120 Земельного кодексу встановлено, що до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Таким чином, особа, яка придбала будівлю, переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яке повинно бути оформлено згідно з вимогами чинного законодавства. До оформлення правовстановлюючих документів на землю, попередній власник землі або землекористувач чи орендар сплачує земельний податок або орендну плату за землю, якщо інше не обумовлено у договорі купівлі-продажу будівлі.
Оскільки ТОВ «Торговий альянс «Віктор» після відчуження будівлі не оформив відповідним чином перехід цього права на покупця будівлі, то відповідно він вважається користувачем вказаної земельної ділянки та відповідно зобовязаний сплачувати орендну плату та земельний податок.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1. на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2. з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3. обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4. безсторонньо (неупереджено);
5. добросовісно;
6. розсудливо;
7. з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8. пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9. з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10. своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя дійшла законних та обґрунтованих висновків про заниження ТОВ «Торговий альянс «Віктор» орендної плати за землю у перевіряємому періоді на 25581,40 грн. та правомірно прийняла податкове повідомлення-рішення № 0001672305/0/21228 від 14.10.2009 р., яким позивачу визначено суму податкового зобовязання з орендної плати юридичних осіб в сумі 38589,53 грн., зокрема 25613,02 грн. за основним платежем та 12976,51 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Таким чином , підстави щодо скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення у суду відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 72, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий альянс «Віктор» до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її складення у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя (підпис) Н.В. Стрельнікова
Постанову складено у повному обсязі 08 грудня 2009 р.
Постанова не набрала законної сили
Суддя Н.В. Стрельнікова