
провадження № 2-а/294/13/18
справа № 294/519/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2018 року Чуднівський районний суд Житомирської області
у складі:
головуючого - судді Мандро О.В.,
при секретарі Рижук В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чуднові в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
09.02.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії позивачу як учаснику бойових дій та зобов'язання відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком відповідно до вимог абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 09.08.2016 року.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем було відмовлено йому у призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій у зв'язку з тим, що позивач не відноситься до категорії осіб, визначених абзацом шостим пункту 3 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач вважає таке рішення протиправним та просить його скасувати.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач зазначає, що вимога позивача щодо зобов'язання судом призначити пенсію є втручанням у дискреційні повноваження відповідача, відсутні підстави для призначення пенсії, оскільки на день винесення оспорюваного рішення в матеріалах пенсійної справи позивача була відсутня довідка військового комісаріату про військову службу відповідно до переліку держав і періодів бойових дій на території, визначених Постановою Кабінету Міністрів України №63 від 08.02.1994 року. Разом з тим особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу в особливий період (брали участь в антитерористичній операції) не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію за віком.
У судове засідання всі учасники справи не з'явились, про дату, час і місце судового розгляду були повідомлені належним чином, суд, враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи, вважає можливим розглянути справу у письмовому провадженні згідно з положеннями частини дев'ятої статті 205 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій, проходив службу за мобілізацією з 10 червня 2015 року по 27 лютого 2016 року і брав участь у бойових діях на сході України з метою захисту територіальної цілісності, незалежності та суверенітету України (а.с. 8-11, 19).
Відповідно до ч.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці - особи, які проходять військову службу.
Згідно із ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Пунктом 3 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 25.11.2005 року визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.
Однак, постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 року затверджено «Порядок надання статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет, та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції і забезпеченні її проведення». В пункті 3 вищеназваної постанови КМУ зобов'язано Міністерства та інші органи виконавчої влади привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цією постановою та рекомендувати іншим державним органам привести власні нормативно правові акти у відповідність із цією постановою.
Так, ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», така пільга, як достроковий вихід на пенсію не передбачена. Проте можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій передбачено статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та абзацом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентується постановою КМУ №413 від 20.08.2014 року «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».
Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що документом про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ, а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.
Враховуючи вищевикладене та аналізуючи наведені вище положення законодавства, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 2, 3, 5, 72, 77, 122, 205, 241-246, 255, 295 та перехідними положеннями КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення Чуднівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №13 від 04.11.2016 року про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 як учаснику бойових дій.
Зобов'язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до вимог абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 09.08.2016 року.
Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чуднівський районний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.В. Мандро