
справа № 208/7161/17
№ провадження 2/208/1168/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
12 вересня 2018 р. м. Кам'янське
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: Головуючого судді Похвалітої С.М., за участю секретаря судового засідання – Тур І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 соціального захисту населення адміністрації Заводського району Кам’янської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру отриманих коштів державної допомоги, –
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 соціального захисту населення адміністрації Заводського району Кам’янської міської ради звернулась до суду із позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру отриманих коштів державної допомоги.
У своєму позові позивач просить суд стягнути з ОСОБА_2 на користь держави в особі управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Кам’янської міської ради суму надміру отриманої ним компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги у розмірі 5132 грн. 48 коп. та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям у розмірі 986 грн. 46 коп.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідач ОСОБА_2, прізвище якого до 05.05.2015 року включно – Савенко, у період з 04.09.2014 року по 01.07.2015 року та з 02.10.2015 року по 30.04.21017 року перебував на обліку в управлінні як одержувач компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» та Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою КМУ від 29.04.2004 року № 558.
При перевірці правильності та повноти інформації, наданої для призначення допомоги державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області виявлено, що відповідач з 28.09.1993 року та по момент отримання листа,тобто по 29.03.2017 року перебував на обліку Кам’янської ОДПІ як фізична особа-підприємець, про що не повідомив управління.
Оскільки відповідач не повідомив управління про зміну обставин, які можуть вплинути на умови призначення та виплату допомоги, а саме факт того, що він є фізичною особою-підприємцем, виникла переплата допомоги у сумі 5132 грн. 48 коп. за період з 04.09.2014 року по 01.07.2015 року та з 02.10.2015 року по 30.04.21017 року.
Також, в період з 01.12.2014 року по 31.09.2015 року позивач перебував на обліку управління як одержувач соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.1003 року № 250.
Оскільки відповідач не повідомив управління про зміну обставин, які можуть вплинути на умови призначення та виплату допомоги, а саме факт того, що він є фізичною особою-підприємцем, виникла переплата допомоги у сумі 986 грн. 46 коп.
На момент звернення до суду відповідачем переплата не погашена, чим спричинено майнову шкоду державі.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_1 соціального захисту населення адміністрації Заводського району Кам’янської міської ради не з’явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки до суду не повідомив.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Ухвалою суду 12.02.2018 року провадження по справі відкрито.
Вивчивши матеріали цивільної справи, дослідивши надані суду докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_2, прізвище якого до 05.05.2015 року включно – Савенко (а. с. 5), у період з 04.09.2014 року по 01.07.2015 року та з 02.10.2015 року по 30.04.2017 року перебував на обліку в управлінні як одержувач компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» та Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою КМУ від 29.04.2004 року № 558.
Відповідно до п. 1 вищезазначеного Порядку непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям- інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація).
Згідно п.6 Порядку для призначення компенсації особа, яка надає соціальні послуги повинна бути непрацюючою.
За інформацією державної фіскальної служби України відповідач з 28.09.1993 року та по момент отримання листа, тобто по 29.03.2017 року перебував на обліку Кам’янської ОДПІ як фізична особа-підприємець (а. с. 16), про що не повідомив управління.
Відповідно до п. 15 Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, що призначив компенсацію.
Оскільки відповідач подав документи з недостовірними відомостями, виникла переплата допомоги у сумі 5132 грн. 48 коп. за період з 04.09.2014 року по 01.07.2015 року та з 02.10.2015 року по 30.04.21017 року, заборгованість за такою переплатою не відшкодував.
Також, в період з 01.12.2014 року по 31.09.2015 року ОСОБА_2, перебував на обліку в управлінні як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї (ч.1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»).
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
26.12.2014 року відповідач звернувся в управління для призначення йому державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям (а. с. 17 – 18).
До заяви додав всі необхідні документи, передбачені п.6 Порядку. Рішенням управління йому було призначено допомогу з 01.12.2014 року по 31.05.2015 року (а. с. 19).
Відповідачу було направлено повідомлення про розмір переплати та про необхідність з’явитися 21.04.2017 на комісію з питань погашення заборгованості по переплатах соціальної допомоги для вирішення питання щодо погашення заборгованості, на яку він не з’явився, переплату допомоги сплачувати відмовляється.
До сьогодні переплату не погашено, чим спричинено майнову шкоду державі, оскільки відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» покриття витрат на виплату державної допомоги малозабезпеченим сім’ям здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Відповідно до п.28 Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють, строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
При цьому, як вже було зазначено вище, відповідач з 28.09.1993 року та по момент отримання листа, тобто по 29.03.2017 року перебував на обліку Кам’янської ОДПІ як фізична особа-підприємець, про що не повідомив управління.
Оскільки відповідач подав документи з недостовірними відомостями, виникла переплата допомоги у сумі 986 грн. 46 коп., заборгованість за такою переплатою не відшкодував.
Згідно зі ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстав, на якій воно було набуте, згодом відпала.
При цьому ст. 1215 ЦК України встановлює, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 отримував компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги та державну допомогу малозабезпеченим сім’ям без достатньої правової підстави, недобросовісно не повідомивши обставини, які впливають на призначення таких видів допомоги. Своїми діями відповідачем завдано майнову шкоду державі. Тому з ОСОБА_2 слід стягнути на користь держави в особі управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Кам’янської міської ради суму надміру отриманої компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги у розмірі 5132 грн. 48 коп. та суму державної допомоги малозабезпеченим сім’ям у розмірі 986 грн. 46 коп.
Оскільки, при подачі позовної заяви позивача було звільнено від сплати судових витрат у вигляді судового збору, тому суд вважає, що ці кошти необхідно стягнути з відповідача на користь держави.
Враховуючи викладене та керуючись п.3, 11 постанови Кабінет Міністрів України від 01 жовтня 2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 7, 19, 175, 268, 272, 273, 274, 280, 284, 288, 289, 354, 355 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 соціального захисту населення адміністрації Заводського району Кам’янської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру отриманих коштів державної допомоги, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь на користь держави в особі управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Кам’янської міської ради:
- 5132 (п’ять тисяч сто тридцять дві) грн. 48 коп. - суму надміру отриманої компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги;
- 986 (дев’ятсот вісімдесят шість) грн. 46. коп. – суму державної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
Усього: 6118 (шість тисяч сто вісімнадцять) грн. 94 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. в дохід держави.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції, тобто до Дніпровського апеляційного суду.
Згідно до п.п.15.5 Розділу XIII Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до або через відповідні суди, тобто через Заводський районний суд м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості сторін
позивач управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Кам’янської міської ради, код ЄДРПОУ 03192543, юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Кам’янське, пр. Свободи, будинок № 2/1;
відповідач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1, адреса: Дніпропетровська область м. Кам?янське, АДРЕСА_1.
Суддя Похваліта С. М.