Рішення № 78954014, 05.12.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2018
Номер справи
320/5587/18
Номер документу
78954014
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2018 року справа № 320/5587/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та просить суд :

- визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у не проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячна додаткова грошова винагорода; грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; надбавка за виконання особливо важливих завдань (пп.1 п.5 ПКМУ №1294); надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (ПКМУ №414); надбавка за особливі умови служби (дод 25 ПКМУ №1294); надбавка за кваліфікацію (дод 25 ПКМУ №1294); премія 380% (пп2 п.5 ПКМУ №1294); винагорода за безпосередню участь в АТО; премія згідно ст.27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячна додаткова грошова винагорода; грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; надбавка за виконання особливо важливих завдань (пп.1 п.5 ПКМУ №1294); надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (ПКМУ №414); надбавка за особливі умови служби (дод 25 ПКМУ №1294); надбавка за кваліфікацію (дод25 ПКМУ № 1294); премія 380% (пп.2 п.5 ПКМУ №1294); винагорода за безпосередню участь в АТО; премія згідно ст.27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України; та здійснити перерахунок і виплату пенсії за минулий час, починаючи з 01 січня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем безпідставно, всупереч частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням: щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавка за особливі умови служби, надбавка за кваліфікацію, премія 380%, винагорода за безпосередню участь в АТО, премія згідно ст.27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.

У зв`язку із чим, позивач отримує пенсію у меншому розмірі, ніж передбачено нормами чинного законодавства.

Ухвалою суду від 23.10.2018 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

13.11.2018 від відповідача надійшло заперечення на позовну заяву. В якому зазначив, що пенсія позивачу була призначена та розрахована на підставі наявних у пенсійній справі документів, а саме - довідки №305/291 від 26.04.2017, яка не містить заявлені позивачем додаткові види грошового забезпечення, вважає, що врахування вище перелічених додаткових виплат при розрахунку пенсії є неможливим, оскільки вказані доплати не відносяться до видів грошового забезпечення, що носять постійний характер.

Також відповідач звертав увагу суду на пропущений строк на звернення до суду та просив суд залишити позовну заяву без розгляду на підставі ст. 122 КАС України.

Позивачем 15.11.2018 надано до суду письмові пояснення на відзив відповідача від 13.11.2018 в якому позивач спростовує думку відповідача щодо залишення позову без розгляду посилаючись на ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Як убачається з матеріалів справи, позивач проходив військову службу у Збройних Сил України. Відповідно до Витягу із наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 29.12.2017 №332, полковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби у відставку у зв'язку з закінченням строку контракту.

Військовими частинами А0820 та А1236 було оформлено та направлено до відповідача довідки про фактично виплачене грошове забезпечення від 29.12.2017 №72 та від 29.12.2017 №225.

Починаючи з 01.01.2018 позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2.

Після чого позивач отримав довідку ВЧ А1236 про суми нарахованого грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.05.2016 від 08.02.2018 №23 та довідку ВЧ А0820 про суми нарахованого грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.06.2016 по 31.12.2017 від 09.02.2018 №8/ФС, з яких також входили: щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавка за особливі умови служби, надбавка за кваліфікацію, премія 380%, винагорода за безпосередню участь в АТО, премія згідно ст.27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.

У зв`язку із тим, що при розрахунку пенсії позивача не було враховано додаткових виплат, передбачених довідками ВЧ А1236 від 08.02.2018 №23 та ВЧ А0820 від 09.02.2018 №8/ФС, він звернувся до відповідача із заявою від 10.08.2018 про перерахунок пенсії.

Проте, пенсія, призначена позивачу на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Пенсійним органом перерахована не була.

Таку бездіяльність позивач вважає безпідставною, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої та другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова №393) передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Розмір додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Положеннями частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад - за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки; доплати; винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

У відповідності до пункту третього Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців за категоріями військовослужбовців.

У схемі додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови № 1294) вказано, що до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби, матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону №22011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога: військовослужбовцям строкової військової служби.

Приписами Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

При цьому, умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260 (далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ним винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпунктом 3 пункт 5 постанова №1294, підпункт 30,4 пункт 30 розділу XXX. Інструкції).

Надбавка за виконання особливо важливих завдань була передбачена Постановою Кабінету Міністрів від 07.11.2007 №1294, а саме - надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, військовослужбовцям Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Постановою Кабінету Міністрів від 15.06.1994 №414, передбачена надбавка за доступ до державної таємниці, згідно якої, особам, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок) залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає загальний принцип щодо грошових доходів застрахованої особи, які враховується в заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії.

Зокрема, до такого доходу (заробітної плати ) враховуються: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та виплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У той же час, законодавець не розмежовує грошовий дохід на види (заробітна плата, основне грошове забезпечення чи додаткове, щомісячне або одноразове) та не виокремлює застрахованих осіб на категорії (військовослужбовців чи державних службовців та інших).

Суд зазначає, що з наявних у матеріалах справи доказів, а саме довідок ВЧ А1236 від 08.02.2018 №23 та ВЧ А0820 від 09.02.2018 №8/ФС, убачається фактичність сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з кожного додаткового виду грошового забезпечення, заявленого позивачем для перерахунку його пенсії.

Окрім того, суд відхиляє доводи відповідача, щодо непостійності характеру заявлених виплат, пояснюючи це наступним.

Аналіз вказаної довідки свідчить про те, що виплата додаткових видів грошового забезпечення мали певний алгоритм виплат, тобто: премія згідно статті 27 Дисциплінарного статуту Збройних сил України та матеріальна допомога виплачувались лише у 2014 році, а надбавка за виконання особливо важливих завдавань, надбавка, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія, надбавка за знання іноземної мови та щомісячна додаткова грошова допомога, - щомісячно у відсотковому співвідношенні. Грошова домова на оздоровлення виплачувалась із щорічною систематичністю (у 2014 році, 205 році та 2016 році).

Такі обставини свідчать про безспірність систематичності та періодичності додаткових видів грошового забезпечення позивача та спростовують доводи Пенсійного органу про те, що заявлені додаткові грошові виплати не відносяться до видів грошового забезпечення, які носять постійний характер.

Наведені правові норми та обставини справи, свідчать про те, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, премія згідно статті 27 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавка за знання і використання іноземної мови та премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічна правова позиція у постанові Верховного Суду від 20.02.2018 року у справі №346/2949/17, адміністративне провадження №К/9901/3333/17.

Одночасно, щодо задоволення позовних вимог саме з 01.01.2018, суд зазначає наступне.

Згідно частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Судом встановлено, що довідки, які включає спірні види грошового забезпечення були направлені позивачем на адресу відповідача - 10.08.2018, а тому відповідачу слід здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018 року.

Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своїх дій.

Підсумовуючи вищенаведене у сукупності, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності відповідача, а тому позовні вимоги вважає такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у не проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячна додаткова грошова винагорода; грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; надбавка за особливі умови служби; надбавка за кваліфікацію; премія 380%; винагорода за безпосередню участь в АТО; премія згідно ст.27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: щомісячна додаткова грошова винагорода; грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; надбавка за особливі умови служби; надбавка за кваліфікацію; премія 380%; винагорода за безпосередню участь в АТО; премія згідно ст.27 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та здійснити перерахунок і виплату пенсії за минулий час, починаючи з 01 січня 2018 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного судупротягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.