
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2018 року № 320/5947/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулася гр. ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у перерахунку їй пенсії з урахуванням інших виплат: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення згідно з довідкою № 54 від 18.07.2011 виданої Державним комітетом України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду.
- зобов`язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити їх з 23.07.2018 перерахунок та виплатити пенсію з урахуванням інших виплат: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення згідно з довідкою № 54 від 18.07.2011 виданої Державним комітетом України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду.
На обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що відповідачем неправомірно відмовлено їй у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які були виплачені у 2009-2011 роках, але не враховані при призначенні пенсії.
Відповідач своїм правом на подачу відзиву на адміністративний позов не скористався.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.11.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та з 26.07.2011 отримує пенсію по інвалідності, призначену за ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3732-XI (далі - Закон № 3732-XI).
Судом встановлено, що Державним комітетом України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду видано позивачу довідку № 54 від 18.07.2011 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». У цій довідці були вказані «інші виплати» (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення).
Державна служба з питань праці, яка утворена 10 вересня 2014 р. Постановою Кабінету Міністрів № 442 шляхом злиття Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки, Державної інспекції з питань праці до довідки № 54 від 18.07.2011 надала інформацію про інші виплати, а саме: нарахована допомога на оздоровлення у березні 2010 року у розмірі 10470,47 грн. та у березні2011 року у розмірі 8132,25 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у липня 2009 року у розмірі 9818,97 грн., у грудні 2010 року у розмірі 11100,19 грн., у лютому 2011 року у розмірі 8983,58 грн.
При призначенні пенсії позивачки не було враховано суми «інших виплат», а саме матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, які вона отримувала під час проходження державної служби, та з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).
Позивачка 05.09.2018 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які були виплачені у 2009-2011 роках, але не враховані при призначенні пенсії.
Листом від 18.09.2018 № 717/К-01 відповідач повідомив позивачку про відмову в проведенні перерахунку пенсії. Свою відмову обґрунтував тим, що порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців були передбачені ст. 37-1 Закону № 3732 XI та визначались у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Так, Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 (далі - Постанова № 865), а саме - виключено п. 4 Постанови № 865, яким було визначено умови перерахунку пенсій державним службовцям. Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14.09.2016 скасовано дію Постанови № 865.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, згідно п. 2 Прикінцевих положень якого втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3732-XI, крім статті 37, якою передбачено лише призначення пенсії державним службовцям.
Позивачка вважає відмову Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, викладену у листі від 18.09.2018 № 717/К-01, протиправною та такою, що порушує її гарантовані права на належний соціальний захист.
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Статтею 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивача), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно ч.1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно ч.1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Виходячи з вимог ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обов'язковою умовою є сплата страхових внесків з відповідної середньої заробітної плати (доходу) певної особи.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000.
Таким чином, аналіз наведених норм права дає підстави дійти до висновку про те, що чинне законодавство, як загальне так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також «інші виплати».
З 01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», а положення Закону України «Про державну службу» № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України «Про державну службу»).
Разом з тим, у ст. 90 Закону України «Про державну службу» закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.
Проте, спір з пенсійним органом виник не щодо наявності чи відсутності у позивача права на черговий перерахунок пенсії, а щодо порушення законодавства при призначенні пенсії.
У цьому випадку зобов'язання відповідача здійснити перерахунок використовується як спосіб відновлення порушеного права у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачу протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду від 10.05.2018 у справі № 466/1180/17, від 29.10.2018 у справі № 562/1189/17, від 31.10.2018 у справі 465/1693/16-а.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з ч. 4. ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35,частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Заяву з усіма необхідними документами позивачем подано 05.09.2018.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги за період з 23.07.2018 по 31.08.2018 задоволенню не підлягають з підстав відсутності порушеного права позивача у цей період.
За таких обставин суд приходить до висновку, що перерахунок та виплата пенсії повинна бути проведена з 01 вересня 2018 року.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене порушені права позивача підлягають відновленню, шляхом зобов'язання відповідача провести позивачу з 01.09.2018 перерахунок та виплатити пенсію з урахуванням інших виплат: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення згідно з довідкою № 54 від 18.07.2011 виданої Державним комітетом України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у розмірі 704 грн. 80 коп. (квитанція від 06.11.2018 № 56688).
Оскільки суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають судові витрати у розмірі 704 грн. 80 коп.
Керуючись ст.ст. 9, 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 132, 139, 194, 205, 241, 245, 246, 257, 259-262, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення згідно з довідкою від 18.07.2011 № 54 виданої Державним комітетом України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду.
Зобов`язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 з 01.09.2018 перерахунок та виплатиу пенсію з урахуванням інших виплат: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення згідно з довідкою від 18.07.2011 № 54 виданої Державним комітетом України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду.
У решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 37892505, місцезнаходження: 07400, Київська область, м. Бровари, бульвар Незалежності, 11) судові витрати у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лапій С.М.