Рішення № 78953617, 26.12.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2018
Номер справи
0940/1950/18
Номер документу
78953617
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" грудня 2018 р. №0940/1950/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - Гундяка В.Д.

секретар судового засідання Бунич Т.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Мірус А.П.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

22.10.2018 року фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (надалі також - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області (надалі також - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскарженим рішенням скасовано акт ненормативного характеру виконавчого комітету Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, який стосується особи, щодо якої його прийнято, і вичерпує свою дію після його прийняття та реалізації, а тому його скасування можливе виключно в судовому порядку.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2018 року відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 24.10.2018 року заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про забезпечення адміністративного позову задоволено повністю, зупинено дію рішення сесії Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 27.09.2018 року №279-27-2018 "Про скасування п.п. 1.2 п. 1 рішення виконавчого комітету Поляницької сільської ради від 17.07.2018 №38 "Про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності".

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 року в задоволенні клопотання про залучення ОСОБА_4 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача відмовлено.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

У судовому засіданні представник позивача вимоги, викладені у позовній заяві підтримав у повному обсязі та зазначив, що 01.06.2018 року позивачем з ОСОБА_4 було укладено договір оренди земельної ділянки. Пояснив, що в подальшому рішенням виконавчого комітету Поляницької сільської ради за №38 позивачу було надано дозвіл на розміщення на даній земельній ділянці тимчасової споруди. Звернув увагу суду, що дане рішення є актом індивідуальної дії, а тому скасоване оскарженим рішенням відповідача протиправно. З огляду на зазначене вважає, що рішення Поляницької сільської ради від 27.09.2018 року слід скасувати, а позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у вступному слові проти позову заперечила. Вказала, що виконавчим комітетом Поляницької сільської ради при прийнятті рішення від 17.07.2018 року не було дотримано вимог чинного законодавства України, так як позивачем не подано всіх документів, необхідних для отримання відповідного дозволу, зокрема паспорту прив'язки тимчасових споруд. Крім того, вказала, що власник земельної ділянки ОСОБА_4 неодноразово зверталась у письмовій та усній формі до відповідача з заявами про скасування рішення виконавчого комітету Поляницької сільської ради за №38 від 17.07.2018 року. З урахуванням даних обставин вважає, що у Поляницької сільської ради були наявні правові підстави для прийняття оскарженого рішення, а останнє є повністю обгрунтованим та законним.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши вступні слова представників сторін, дослідивши подані докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з огляду на таке.

Судом встановлено, що 01.06.2018 року ОСОБА_5 з ОСОБА_4 було укладено договір оренди земельної ділянки для влаштування тимчасової споруди, площею 0,1500 га, згідно з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 08.12.2015 року з реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 798193526110 та кадастровим номером НОМЕР_2 (а.с.15-20).

Як вбачається з наявної в матеріалах справи та дослідженої судом в якості письмового доказу копії рішення виконавчого комітету Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області № 38 від 17.07.2018 відповідно до підпункту 1.2 п.1 позивачу було надано дозвіл на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (а.с.21).

В судовому засіданні встановлено, що рішенням Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області за №279-27-2018 від 27.09.2018 року було скасовано п.п.1.2 п.1 рішення виконавчого комітету Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області № 38 від 17.07.2018 "Про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди для провадження господарської діяльності" (а.с.59).

Суд не погоджується з правомірністю прийняття відповідачем оскарженого рішення з огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про місцеве самоврядування».

Згідно ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування» система місцевого самоврядування включає зокрема виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Нормою ст. 52 цього Закону встановлено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.

Згідно з ч.ч. 6, 9 статті 59 цього Закону виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради. Рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.

Відповідно до пункту 15 частини першої статті 26 вищевказаного Закону питання щодо скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень, вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч.1 ст.59 Закону).

Частиною десятою статті 59 Закону визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Системний аналіз наведених положень Конституції і законів України дає підстави вважати, що за органами місцевого самоврядування законодавець визначив право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення чи скасування.

Водночас у статті 3 Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.

Цей принцип знайшов своє відображення у статті 74 Закону, згідно з якою органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.

Окрім цього, в Рішенні N 7-рп/2009 Конституційний Суд України вказав, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

З аналізу наведених норм права слідує, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Такі рішення можуть бути скасовані або змінені виключно в судовому порядку.

Оскільки рішення виконавчого комітету Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області № 38 від 17.07.2018 "Про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди для провадження господарської діяльності" є ненормативними правовим актом одноразового застосування, який вичерпав свою дію фактом його виконання, воно не могло бути скасоване органом місцевого самоврядування.

Крім того, посилання представника відповідача на неподання ФОП ОСОБА_3 виконавчому комітету Поляницької сільської ради паспорта прив'язки суд до уваги не приймає, так як дана обставина не знайшла свого підтвердження в матеріалах справи та не доведена Поляницькою сільською радою будь-якими доказами.

Разом з тим, як зазначено представником відповідача однією з підстав прийняття оскарженого рішення також було звернення власника земельної ділянки ОСОБА_4 Проте як вбачається з наявної в матеріалах справи та дослідженої судом в якості письмового доказу копії заяви ОСОБА_4 жодного прохання щодо скасування рішення про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди для провадження господарської діяльності нею висловлено не було (а.с.89).

Одночасно суд не приймає до уваги твердження представника відповідача про наявність між ОСОБА_4 і позивачем спору про визнання недійсним договору оренди, як обгрунтування доцільності скасування рішення органу місцевого самоврядування про надання вищезгаданого дозволу, так як предметом даного позову є не право оренди нерухомого майна - земельної ділянки, а лише правомірність прийняття відповідачем рішення, яким скасовано даний дозвіл.

За таких обставин оскільки дії Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради були неправомірними суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають до задоволення.

Згідно ч.1 ст. 139 КАСУ за рахунок бюджетних асигнувань Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 слід стягнути 704,80 грн. судових витрат, сплачених згідно квитанції №1-1793К від 22.10.1018 року.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 255, 295, 297, 299, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області за №279-27-2018 від 27.09.2018 року "Про скасування п.п.1.2 п.1 рішення виконавчого комітету Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області № 38 від 17.07.2018 "Про надання дозволу на розміщення тимчасової споруди для провадження господарської діяльності".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Поляницької сільської ради Яремчанської міської ради Івано-Франківської області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. судових витрат.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_3, код ЄДРПОУ НОМЕР_1, АДРЕСА_1;

відповідач: Поляницька сільська рада Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 25596005, с.Поляниця, Яремчанської міської ради Івано-Франківської області,78593.

Рішення складене в повному обсязі 31.12.2018 року.

Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.