Рішення № 78953430, 29.12.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2018
Номер справи
200/12098/18-а
Номер документу
78953430
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 грудня 2018 р. Справа№200/12098/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірним та скасування рішення від 15.07.2018 про відмову в призначенні пенсії, зобов'язання зарахувати до стажу, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах період навчання за професією «електрослюсар підземний» в ПТУ № 41 з 01.09.1993 по 10.01.1997, період роботи з 16.02.2015 по 12.11.2016 на ВАТ «УРГАЛУГОЛЬ», зобов'язання зарахувати до стажу період роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010 на відокремленому підрозділі «ШАХТА КОТЛЯРЕВСЬКА» державного підприємства «СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ» та період роботи з 01.01.2017 по 15.04.2018 на відокремленому підрозділі «ШАХТА УКРАЇНА» державного підприємства «СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ», зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах від 16.04.2018 № 1785.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що період роботи з 16.02.2015 по 12.11.2016 на АТ «УРГАЛУГОЛЬ» в умовах зайнятості під землею повний робочий день підтверджений відомостями трудової книжки та наданої уточнюючої довідки, яка має прийматись на території держав-учасниць СНД відповідно до статті 11 Міжнародної угоди від 13.03.1992. Зауважив на тому, що чинним законодавством вирішення питання щодо призначення пенсії не поставлено в залежність від проведення перевірки пільгового стажу.

В обґрунтування безпідставності неврахування у складі стажу періодів роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010 та з 01.01.2017 по 31.03.2018 на відокремлених підрозділах «ШАХТА КОТЛЯРЕВСЬКА» та «ШАХТА УКРАЇНА» державного підприємства «СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ» через несплату роботодавцем страхованих внесків, позивач зауважив на відсутності в нього можливості впливати на своєчасність перерахування роботодавцем страхових внесків нарахованих на отриману ним заробітну плату. Зауважив на підтвердженні доданими до позову довідками сплати роботодавцями страхових внесків.

Крім цього, позивач зауважив на протиправності неврахування відповідачем періоду роботи з 01.04.2018 по 15.04.2018 на відокремленому підрозділ «ШАХТА УКРАЇНА» державного підприємства «СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ» через відсутність відомостей про нараховану заробітну плату позивача, зазначив, що факт нарахування заробітної плати за період з 01.04.2018 по 15.04.2018 підтверджується розрахунковим листом, доданим до позову та зауважив на наявності в відповідача можливості самостійно отримувати документи від підприємств роботодавців під час вирішення питання про призначення пенсії.

Крім цього, в позові зазначено, що відповідачем до пільгового стажу не включений періоду навчання в ПТУ № 41 без наведення будь-якого обґрунтування, водночас позивач після навчання працевлаштувався на роботу, період зайнятості на якій був врахований відповідачем у пільговому стажу, що свідчить про наявність підстав для врахування періоду навчання до пільгового стажу.

Відповідач проти задоволення заявлених вимог заперечував, підстави незгоди із позовом визначив в адресованому суду відзиві.

За змістом відзиву відповідач вважає, що позивач не має права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах через недостатність пільгового стажу.

До пільгового стажу не враховані період роботи з 16.02.2015 по 12.11.2016 на ВАТ «УРГАЛУГОЛЬ», оскільки наведений період роботи буде зарахований до стажу після проведення перевірки підтвердження вказаного періоду роботи актом перевірки.

Періоди роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010 та з 01.01.2017 по 15.04.2018 не враховані до стажу роботи позивача через відсутність відомостей про сплату страхових внесків та нарахування заробітної плати за квітень 2018 року, що відповідає приписам частини 6 статті 20 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 9 листопада 2018 року провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін. Ухвалою від 10 грудня 2018 року призначено судове засідання з розгляду справи на 21 грудня 2018 року. Ухвалою від 28 грудня 2018 року відмовлено відповідачу в задоволенні клопотання про перехід до розгляду справи в порядку загального позовного провадження.

До судового засідання представники сторін не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.

Через неявку представників сторін до судового засідання справу розглянуто на підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1. Згідно відомостей паспорту серії НОМЕР_2, виданого Селидівським МВ ГУМВС України в Донецькій області 17 жовтня 1996 року зареєстрованим місцем проживання позивача є: АДРЕСА_1.

15 липня 2018 року Селидовським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України Донецької області за наслідком розгляду заяви позивача від 16.04.2018 про призначення пенсії відповідно до частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 розділу 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прийнято рішення № б/н про відмову в призначенні пенсії.

Згідно наведеного рішення страховий стаж позивача становить 24 роки 2 місяці 6 днів, у тому числі стаж підземної роботи, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах становить 22 роки 1 місяць 11 днів, в т.ч. за статтею 14-20-шахтарі - 14 років 4 місяці 18 днів, за статтею 14-25 шахтарі - 4 роки 2 місяці 23 дні, за кожний рік роботи на провідних посадах додатково зараховано 3 місяці , за 14 років додатково зараховано 3 роки 6 місяців.

Згідно прийнятого рішення та відомостей ІКІС ПФУ: підсистема призначення та виплати пенсії, позивачу до страхового спеціального стажу не враховано період роботи з 15.02.2015 до 12.11.2016 на підприємстві ВАТ «УРГАЛУГОЛЬ», зазначено про зарахування наведеного періоду роботи після отримання акту перевірки. До страхового стажу не зараховано період роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010 на відокремленому підрозділ «ШАХТА КОТЛЯРЕВСЬКА» державного підприємства «СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ», період роботи з 01.01.2017 по 31.03.2018 на відокремленому підрозділі «ШАХТА УКРАЇНА» державного підприємства «Селидіввугіллля», оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків за цей період до МДЗ УКРАЇНА (форма ОК-5 станом на 16.04.2018), та період роботи з 01.04.2018 по 15.04.2018 на відокремленому підрозділі «ШАХТА УКРАЇНА» державного підприємства «СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ», оскільки відсутнє нарахування заробітної плати за зазначений період до МДЗ України .

Відповідно до відомостей ІКІС ПФУ: підсистема призначення та виплати пенсії період навчання позивача з 01.09.1993 по 10.01.9997 - 3 роки 4 місяці 10 днів зарахований відповідачем до загального страхового стажу.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Частиною 1 статті 114 Закону України № 1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Частиною 3 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Положення аналогічного змісту містяться в статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Частиною 1 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж визначено як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Застрахованою особою є фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися в установленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини першої статті 14 закону страхувальниками є, роботодавці : підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10 статті 11 цього Закону.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (частини 10, 12 статті 20 Закону № 1058).

Статтею 15 Закону № 1058 передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно частини 1статті 16 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.

Частиною 2 статті 20 Закону 1058 передбачено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до положень ст.106 Закону № 1058-XV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Статтею 113 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Статтею 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» передбачено що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3. Порядку).

Пунктом 4.2 цього Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Наведений пункт доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМУ N 1028 від 09.12.2015 наступного змісту: «у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування».

Згідно пункту 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженого спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення № 58 від 29.07.1993 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України № 17.08.1993 року за № 110, якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року та двосторонніми угодами в цій галузі.

Частиною 2 статті 6 цієї Угоди від 13.03.1992 передбачено, що для встановлення права на пенсію,у тому числі пенсі на пільгових умовах та за вислугу років, громадянам держав -учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якого з цих держав, а також на території бувшого СРСР за час до набрання чинності зазначеної угоди.

Необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у встановленому порядку на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав та держав, що входили до складу СРСР до 01.12.1991 приймаються на території держав-учасниць Співдружності незалежних держав без легалізації (ст. 11 Угоди)

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

При вирішенні питання про правомірність прийнятого відповідачем рішення про відмову в призначенні пенсії суд виходить із змісту документів, що надавалися позивачем разом із заявою про призначення пенсії та які розглядалися відповідачем, оцінка правомірності рішення здійснюється шляхом встановлення обґрунтованості викладених відповідачем в цьому рішенні підстав для неврахування періодів роботи у складі пільгового стажу.

Необхідними умовами виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах на підставі статті 114 Закону України № 1058 є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списках № 1 та № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці.

Згідно положень Закону України 1058 та Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом підтверджуючим пільговий стаж є трудова книжка.

Відповідно до записів № 30-33 трудової книжки та довідки № УУ-17/1998 від 18.09.2017 позивача 16.02.2015 було прийнято на роботу до відкритого акціонерного товариства «УРГАЛУГОЛЬ» (Росія, Хабаровський край, Верхнебуреінський район, робітнич. сел.. Чегдомин) прохідником 4 розряду з повним робочим днем під землею, 17.04.2016 переведено гірником підземним з повним робочим днем в шахті, 12.05.2016 - переведено прохідником підземним з повним робочим днем в шахті, 12.11.2016 звільнено за власним бажанням.

В наданій позивачем довідці № УУ-17/1998 від 18.09.2017, що додавалася позивачем до заяви про призначення пенсії, зазначено про зайнятість позивача в період з 16.02.2015 по 12.11.2016 в акціонерному товаристві «УРГАЛУГОЛЬ» на посаді прохідника (в період з 16.02.2015 по 16.04.2016), гірником підземним (в період з 17.04.2016 по 11.05.2016), прохідником (з 12.05.2016 по 12.11.2016). Під час перебування на посадах був зайнятий повний робочий день під землею.

Правовідносини, що пов'язані із включенням до пільгового стажу періоду роботи позивача в акціонерному товаристві «УРГАЛУГОЛЬ», окрім іншого, врегульовуються положеннями Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних держав в області пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року.

Статтею 11 цієї угоди передбачено, що потрібні для пенсійного забезпечення документи, видані у встановленому порядку на території однієї Сторони, приймаються без легалізації на території другої Сторони.

Враховуючи викладене вище та відсутність в чинному законодавстві положень, які б визначали отримання акту перевірки передумовою врахування до пільгового стажу певного періоду роботи особи, суд дійшов висновку про те, що наданих позивачем до заяви про призначення пенсії документів (трудової книжки та уточнюючої довідки) достатньо для включення до пільгового стажу,з огляду на що наведений період не включений відповідачем до пільгового стажу неправомірно.

При вирішенні питання щодо правомірності відмови включити до загального стажу періоди роботи позивача у відокремлених підрозділах «ШАХТА КОТЛЯРЕВСЬКА» та «ШАХТА УКРАЇНА» державного підприємства «СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ» з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2017 по 31.03.2018 суд виходить із наступного.

Положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" обов'язок щодо нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування позивача покладений на роботодавця - відокремлені підрозділи "ШАХТА УКРАЇНА" та «ШАХТА КОТЛЯРЕВСЬКА» державного підприємства "СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ". За змістом наведених положень зазначеного закону відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Суд вважає, що несплата чи сплата не в повному обсязі роботодавцем позивача страхових внесків не може бути перепоною для призначення пенсії.

Крім цього, до позову позивачем додані довідки № 01/3053 від 29.10.2018, № 2117 від 29.10.2018, № 439 від 01.11.2018 в яких зазначено, що державним підприємством "СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ" перераховано єдиний соціальний внесок за період з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2017 по 15.04.2018. Згідно Індивідуальних відомостей про особу форми ОК-5 періоди роботи позивача з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2017 по 28.02.2018 наведені періоди роботи відображені у відомостях по спеціальному стажу.

За таких обставин суд вважає, що відмова позивачу у зарахуванні страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.01.2017 по 31.03.2018 через несплату страхових внесків підприємством роботодавцем є протиправною, оскільки позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків підприємством, на якому він працює. Тотожна правова позиція викладена в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України № 212/11/14-14 від 18.02.2014 року.

Що стосується вимог позивача про включення до загального стажу періоду роботи позивача з 01.04.2018 по 15.04.2018, то суд вважає їх також обґрунтованою, оскільки на час винесення рішення відповідачем про відмову в призначенні пенсії відповідні відомості про нараховану позивачу заробітну плату за квітень 2018 року були наявні в індивідуальних відомостях про застраховану особи форми ОК-5.

При вирішенні вимог позивача про зобов'язання включити до пільгового стажу періоду навчання суд виходить із наступного.

Положеннями статті 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» передбачено можливість врахування періоду отримання професійно-технічної освіти до складу загального страхового та спеціального стажу. Втім, як вбачається з рішення відповідача та відзиву на позов, питання щодо можливості включення періоду навчання позивача до пільгового стажу взагалі не розглядалося відповідачем, з огляду на що зазначені вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача розглянути питання по включення до пільгового стажу позивача періоду навчання в ПТУ № 41 з 01.09.1993 по 10.01.1997.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини, рішення відповідача про відмову позивачу в призначенні пенсії № б/н від 15.07.2018 через невключення визначених вище періодів роботи до пільгового стажу та стажу роботи позивача є неправомірним та підлягає скасуванню, а питання про призначення пенсії позивачу підлягає повторному розгляду із врахуванням висновків суду про наявність підстав для включення до пільгового стажу періоду роботи позивача з 16.02.2015 по 12.11.2016 на акціонерному товаристві «УРГАЛУГОЛЬ», до страхового стажу період роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010 на відокремленому підрозділі «ШАХТА КОТЛЯРЕВСЬКА» «державного підприємства «СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ», з 01.01.2017 по 15.04.2018 на відокремленому підрозділі «ШАХТА УКРАЇНА» державного підприємства «СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ» та вирішенням питання про включення до пільгового стажу періоду навчання в ПТУ № 41 з 01.09.1993 по 10.01.1997.

Отже, враховуючи викладене, заявлені позивачем вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти на відповідача витрати, пов'язані із розглядом цієї справи.

Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн., який підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька обл., м. Селидове вул. Героїв Праці, буд. 6, ідентифікаційний код - 41247274), про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області б/н від 15 липня 2018 року про відмову в призначенні пенсії.

Зобов'язати Селидовське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 квітня 2018 року № 1785 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із врахуванням висновків суду про наявність підстав для включення до пільгового стажу періоду роботи позивача з 16.02.2015 по 12.11.2016 на акціонерному товаристві «УРГАЛУГОЛЬ», до страхового стажу періоду роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010 на відокремленому підрозділі «ШАХТА КОТЛЯРЕВСЬКА» державного підприємства «СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ», періоду роботи з 01.01.2017 по 15.04.2018 на відокремленому підрозділі «ШАХТА УКРАЇНА» державного підприємства «СЕЛИДІВВУГІЛЛЯ» та розглянути питання про включення до пільгового стажу періоду навчання в ПТУ № 41 з 01.09.1993 по 10.01.1997.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Селидовського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 704 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Повний текст рішення складено та підписано 29 грудня 2018 року.

Суддя Михайлик А.С.