Рішення № 78942031, 28.12.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
28.12.2018
Номер справи
522/22430/18
Номер документу
78942031
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/22430/18

Провадження №2-а/522/1568/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2018 року м.Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Шкамерди К.С.

за участю секретаря судового засідання - Довгань Ж.А.,

представника позивача - Стельмаха О.М.

відповідача - ОСОБА_2

перекладача - Мамун М.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної Міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_2 про продовження строку затримання з метою примусового видворення за межі території України, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом, в якому просить продовжити строк затримання на шість місяців до 29.06.2019 року громадянина Республіки Бангладеш ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою примусового видворення за межі території України.

В судовому засіданні, яке проходило в режимі відеоконференції представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні, яке проходило в режимі відеоконференції заперечував проти задоволення позову та зазначив, що паспорту в нього немає, але в нього є кошти для того, щоб виїхати з України. Крім того, зазначив, що паспорт він знайде коли вийде з Чернігівського пункту тимчасового розміщення іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 29.12.2017 по справі № 522/24610/17 задоволено адміністративний позов ГУ ДМС України в Одеській області до громадянина Бангладешу ОСОБА_2. Примусово видворено з України громадянина Бангладешу ОСОБА_2. Затримано громадянина Бангладешу ОСОБА_2, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, строком на 6 місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018 року по справі № 522/24610/17 апеляційну скаргу громадянина Бангладешу ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 29.12.2017 року залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції без змін.

Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 27.06.2018 року по справі № 522/11219/18 задоволено адміністративний позов ГУ ДМС України в Одеській області до громадянина Бангладешу ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України на строк шість місяців до 29.12.2018 року.

У відповідних положеннях статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначено, що:

«1. Кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом:

f) "законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції».

Тобто Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод відмежовує «затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну» (перша частина цього положення) та «затримання особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції» (друга частина цього положення).

При цьому, перелік винятків із права на свободу, яке гарантує пункт 1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, є вичерпним, і лише вузьке тлумачення цих винятків відповідатиме меті положення пункту 1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (§ 42 рішення Європейського суду з прав людини «Ливада проти України»).

Так, частиною 11 ст. 289 КАС України передбачено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:

1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;

2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Виходячи з правового аналізу ст. 289 КАС України можна стверджувати, що інститут продовження строку затримання застосовується адміністративним судом, ВИКЛЮЧНО, у разі наявності умов, за яких неможливо забезпечити примусове видворення особи у зазначений строк, якими є: 1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

П. 2.7 Інструкції про примусове повернення та примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23.04.2012 р. № 353/271/150 детально описує вжиття компетентними органами заходів щодо ідентифікації та документування іноземців та передбачає, що:

- у разі відсутності в іноземця документів, що посвідчують особу, територіальний орган, територіальний підрозділ ДМС, орган СБУ або орган охорони державного кордону України вживають заходів щодо їх ідентифікації та документування (запити до дипломатичних представництв або консульських установ із долученням двох кольорових фотокарток на кожну особу);

- у разі відсутності акредитованого в Україні дипломатичного представництва або консульської установи країни походження іноземця запити до компетентних органів відповідної країни щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС. У разі відсутності відповіді від компетентних органів країни походження іноземця запити щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС України повторно.

Частиною 7 ст. 289 КАС України зазначено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Так, 27.03.2018 року ГУ ДМС України в Одеській області зверталось до Директора Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства ДМС України з листом про придбання авіаквитку громадянину Бангладеш ОСОБА_2, (лат. ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси в частині примусового видворення з України.

З метою виконання рішення суду про примусове видворення, 04.04.2018 року працівники відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення ГУДМС України в Одеській області прибули до Чернігівського ПТПІ для здійснення процедури примусового видворення.

Черговий інспектор Чернігівського ПТПІ пояснив, що громадянин Бангладеш ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у кінці березня 2018 року звернувся до адміністрації ПТПІ з заявою про видачу йому паспорта громадянина Бангладеш для виїзду за кордон на його ім'я, який йому було видано.

У день видворення громадянин Бангладеш ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 категорично відмовився надавати паспорт інспектору Чернігівського ПТПІ та виконувати рішення про примусове видворення.

04.04.2018 співробітники ГУ ДМС України в Одеській області не прийняли громадянина Бангладеш ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з Чернігівського ПТПІ для забезпечення примусового видворення.

Відповідно до висновку службового розслідування від 13.04.18 р. за неналежне виконання функціональних обов'язків першому заступнику директора Борисенку М.М., стосовно видачі відповідачу паспорту оголошено догану.

З огляду на викладене суд вважає, що позивач виконав всі дії з метою видворення ОСОБА_2, що полягає у придбанні квитка за державні кошти до республіки Бангладеш, однак відповідач приховуючи свій паспорт грубо уникає виконання рішення про примусове видворення, що вказує на відсутність співпраці з боку відповідача під час забезпечення примусового видворення.

Таким чином, оскільки на даний час неможливо забезпечити примусове видворення відповідача, у зв'язку з тим, що відсутність співпраці ускладнює процедуру примусового видворення, що в свою чергу не дає можливості виконати рішення про його примусове видворення за межі України, суд вважає, що позов ГУ ДМС України в Одеській області про продовження строку затримання з метою примусового видворення за межі території України підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Керуючись ст. ст. 23-25, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 9, 20, 46, 241, 243, 245, 288, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Державної Міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_2 про продовження строку затримання з метою примусового видворення за межі території України - задовольнити.

Продовжити строк затримання на шість місяців до 29.06.2019 року громадянина Бангладешу ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення примусового видворення за межі території України.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня його проголошення.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених ч. 2 ст. 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.С. Шкамерда