Рішення № 78936493, 27.12.2018, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
27.12.2018
Номер справи
489/5656/18
Номер документу
78936493
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

27.12.2018

Справа № 489/5656/18

Провадження №2/489/2521/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2018 року м. Миколаїв

Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі: головуючого - судді Рум'янцевої Н.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (письмове провадження)матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_2 до Міського комунального підприємства «Миколаївводоканал» про зобов'язання вчинити певні дії ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобов'язати МКП «Миколаївводоканал» скасувати та списати з особового його рахунку №90676179 заборгованість в сумі 133,01 гривня та 177,72 грн. станом на 01.09.2018 року за житлово-комунальні послуги - водопостачання та водовідведення, як таку що нарахована неправомірно. На обґрунтування заявлених вимог зазначає, що вона є отримувачем послуг МКП «Миколаївводоканал» та отримує субсидію. Однак Управлінням соціальних виплат і компенсацій Центрального району відмовлено у нарахуванні компенсації в літній період поточного року з підстав наявності боргу по оплаті послуг МКП «Миколаївводоканал» - 133,01 грн., ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» - 1319,33 грн. Із зазначеним боргом не погоджується. Стверджує, що з вини відповідача залишилась без субсидії в літній період 2018 року, та останнім порушено її право як споживача.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, яким вважає позовні вимоги не доведеними та безпідставними. Зазначає, що у разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Житлова субсидія для оплати послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення надається в межах 4 куб, метри на одну особу на місяць, при цьому Позивач зобов'язаний сплачувати обов'язкову частину плати в межах соціальних норм, та самостійно сплачувати послуги, використані понад ці норми. Отже, в повідомленні про призначення субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформував Позивача (заявника) про обов'язкову частину (суму) плати, яку він повинен був здійснювати в межах 4 куб. метри на місяць, про що свідчить надана Позивачем до заяви копія повідомлення. За адресою Позивача нарахування за надані послуги здійснюються відповідно до показників засобу обліку води (водолічильника), у такому разі, якщо за показниками водолічильника Позивачем спожито менше 4 куб. метри на місяць, оплату обов'язкової частки необхідно проводити за фактично спожиті об'єми (куб. метри) послуг. В позовній заяві та наведених Позивачем розрахунках Позивач не надає інформації про призначену йому щомісячну безповоротну адресну державну соціальну допомогу по сплаті послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення та не надає інформацію про його щомісячну обов'язкову частку платежу в межах соціальних нормативів. Позивач надає лише відомості про загальну суму нарахованої субсидії, загальний об'єм (куб. метри) спожитих послуг за опалювальний/літній сезони. У зв'язку з тим, що Відповідач не володіє інформацією про призначену субсидію та про обов'язкові частки платежів Позивача у період з травня 2017 р. по березень 2018 р., оскільки це відносини Позивача з структурним підрозділом з питань соціального захисту населення, тому не може надати відповідний розрахунок (контррозрахунок) щодо утворення заборгованості. Однак, за відсутності вищевказаної інформації, Відповідач вважає за необхідне пояснити на прикладі обгрунтованість утворення такої заборгованості по особовому рахунку Позивача:

- за період з вересня 2017 р. (630 м3) - жовтень 2017р. (632 м3) Позивачем спожито 2 куб. метри на місяць, повна вартість за 1 куб. метр становить 15,876 грн., тобто нараховано за місяць 31,76 грн.;

- за період з жовтня 2017р. (632 м3) - листопад 2017р. (635 м3) Позивачем спожито З куб. метри на місяць, повна вартість за 1 куб. метр становить 15,876 грн., тобто нараховано за місяць 47,62 грн..

Всього сума нарахувань за жовтень - листопад 2017р.р. становить - 79,38 грн.

Структурним підрозділом за особовим рахунком Позивача 25.11.2017р. в межах соціальних нормативів надано субсидії 111,41 грн. (58,20 грн. та 53,21 грн. від 25.11.2017).

Самим Позивачем в цьому періоді було сплачено 2 грн. (1,00 грн. 25.10.17 та 1,00 грн. 27.11.17). 79,38 грн. (нарахування) - 111,41 грн. (субсидія) - 2,00 грн. (оплата Позивача) призводило до переплати в розмірі 34,03 грн.. В даному випадку вагома частина оплаченої суми є кошти субсидії. При цьому. Позивачем не надано доказу, що сплачені ним в жовтні 2017 та листопаді 2017 суми платежів по 1,00 грн. були щомісячні обов'язкові частки платежу призначені йому структурним підрозділом з питань соціального захисту населення.

У відповіді на відзив, позивач стверджує, що 1 грн. оплачувала тільки лише тому, що необхідно було показувати щомісяця показники приладу обліку по витраті води за кожний поточний місяць, щоб не було збою в платіжно-звітних документах підприємства. Вказує, що її обов'язковий платіж ніякого відношення до відповідача немає.

З'ясувавши обставини та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.

Згідно повідомлення від 11 липня 2018 року про призначення субсидії на ЖКП до особової справи НОМЕР_2 ОСОБА_2 не призначено житлову субсидію з 1 травня 2018 року з таких підстав: наявність боргу по оплаті «Миколаївводоканал» 133,01 грн., «МТЕЦ» 1319,33 грн., ТОВ «Центральний» 16,21 грн..

Згідно відповіді на звернення до виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 11.07.2018 та 17.07.2018 стосовно питання призначення позивачеві субсидії повідомлено, що відповідно до інформації управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради позивачу було призначено субсидію на період з 01.10.2017 по 30.04.2018. Призначену субсидію з 01.04.2018 за поданням ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» від 04.04.2018 № 243-Ф припинено через несплату вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, що передбачено п. 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 в редакції, яка діяла до 30.04.2018. Про припинення субсидії позивача було повідомлено особисто. Поновлення субсидії з 01.04.2018 було б можливо, якщо б позивач звернувся з заявою про призначення субсидії в квітні 2018 з довідкою або іншим підтверджуючим документом про сплату заборгованості з теплопостачання. Оскільки позивач цього не зробив, призначити субсидію з 01.04.2018 немає можливості.

Відповідно до звернення за призначенням субсидії від 18.06.2018, субсидію з 01.05.2018 не призначено, оскільки на запит отримано інформацію про наявності простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, а саме: МКП «Миколаївводоканал» у сумі 133,01 грн., ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» - 1319,33 грн., ТОВ «Центральний 1 д.2» - 16,21 грн. про що позивача було повідомлено. По ТОВ «Центральний 1 д.2» борг позивачем погашено.

За інформацією МКП «Миколаївводоканал», відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 534, було проведено перерахунок невикористаних коштів по субсидії за період з травня 2017 по грудень 2017 (Кошти невикористаної субсидії у сумі 133,01 грн. повернуто до бюджету у червні 2018.

Відповідно до абз.4 п.18 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 р. № 848 (далі - Положення) - громадяни, яким призначено житлову субсидію, зобов'язані щомісяця сплачувати обов'язкову частку платежу.

Згідно з п. 4 Положення житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальних норм житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз.31 п.14 Положення (в редакції Постанови КМ № 300 від 26.04.2017) розмір субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком розраховується виходячи з фактичного розміру загальної площі житлового приміщення (будинку), а на централізоване та індивідуальне опалення (теплопостачання) - виходячи з фактичного розміру опалюваної площі, але не більше встановленої соціальної норми житла (крім випадків призначення субсидії на понаднормову площу житла відповідно до пункту 4 цього Положення). Субсидія для відшкодування оплати вартості комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення твердих, рідких побутових відходів) призначається у розмірі соціальних нормативів користування відповідними комунальними послугами.

Відповідно до абз.10 п.14 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р.№114) Після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім осіб, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, осіб, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Згідно з п.п.5 п.6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329, далі Положення), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.

Житлова субсидія у випадках, передбачених підпунктами 5 і 6 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

З наданих суду розрахунків вбачається, що позивачем не виконувалось зобов'язання по щомісячній та повній оплаті обов'язкової частки платежу, у зв'язку з чим утворилась заборгованість, окрім того позивач не надає інформацію про призначену йому щомісячну субсидію, про його щомісячну обов'язкову частку платежу в межах соціальних нормативів.

Позивачем не надано акт-звірки показників приладу обліку водопостачання, що підтвердило б вірні показання лічильника та що показання водо лічильника знімались позивачем та вносились до платіжного документа не пізніше 20 числа місяця, що наставав за розрахунковим. Квитанції про оплату відповідних житлово-комунальних послуг не надано.

Суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Згідно приписів статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно задоволених позовних вимог, інші судові витрати у разі відмови в задоволенні позову покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 247, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 до Міського комунального підприємства «Миколаївводоканал» про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У відповідності з п. 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Ленінський районний суд міста Миколаєва або в порядку статті 355 ЦПК України безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Позивач: ОСОБА_2, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, РНКОПП НОМЕР_1.

Відповідач: Міське комунальне підприємство «Миколаївводоканал», місце знаходження: м.Миколаїв, вул.Погранична, 161, код ЄДРПОУ 31448144.

Суддя Ленінського районного

суду міста Миколаєва Н.О. Рум'янцева

Повний текст судового рішення складено «27» грудня 2018 року.