Єдиний державний реєстр судових рішень
Провадження № 2а/760/651/18
В справі № 760/1058/17а
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 вересня 2018 року Солом`янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Лазаренко В.В.
за участю секретаря - Каліщук М.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, суд
В С Т А Н О В И В:
Позивач у січні 2017 року звернувся до суду з позовом і просить:
- визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови в призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги внаслідок настання 2 групи інвалідності, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби;
- зобов`язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, відповідно до ст.16Закону України«Про соціальнійта правовийзахист військовослужбовцівта членівїх сімей» та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі /смерті/, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, які призвані на навчальні /або перевірочні / та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.
Посилається в позові на те, що з 25 жовтня 1981 року до 08 лютого 1984 року проходив службу в Збройних Силах СРСР, а в цей час з 25 жовтня 1981 року до 08 лютого 1983 року приймав участь у бойових діях в зв`язку з виконанням обов`язків військової служби в Демократичній республіці Афганістан.
З 29 жовтня 2015 року йому встановлено 2 групу інвалідності в зв`язку з пораненнями, пов`язаними з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країні, де велися бойові дії.
На виконання вимог закону через Київський міський військовий комісаріат направив до Міністерства оборони заяву з документами про виплату йому одноразової грошової допомоги відповідно до ст.16Закону України«Про соціальнійта правовийзахист військовослужбовцівта членівїх сімей» та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі /смерті/, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, які призвані на навчальні /або перевірочні / та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.
За результатами розгляду даних документів відповідач направив йому через Київський міський військовий комісаріат витяг з протоколу №52 від 08 липня 2016 року, яким документи були повернуті на доопрацювання в зв`язку з відсутністю у них документів про причини та обставини поранення.
Вважаючи дії відповідача протиправними, просить задовольнити позов.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав заяву, якою просить розглядати спаву в його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час розгляду справи повідомлений належним чином, про причину неявки суд до відома не поставив.
Виходячи з цього, на підставі ст.250 КАС України суд вважає за можливе розглядати спарву в його відстутності.
Представник відповідача подав до суду заперечення, якими проти позову заперечував.
Посилається на те, що позивачем не надано документів, які б підтверджували, що ушкодження здоров`я позивачем не пов`язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення, в стані алкогольного або наркотичного сп`ягніння, або власних навмисних дій.
Крім того, наявність поранень має вказуватися в військовому квитку, а такі відомості в військовому квитку позивача відсутні.
Виходячи з цього, просить відмовити в позові.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення вимог позивача, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач з 25 жовтня 1981 року до 08 лютого 1984 року проходив службу в Збройних Силах СРСР, в тому числі з 25 жовтня 1981 року до 08 лютого 1983 року приймав участь у бойових діях в зв`язку з виконанням обов`язків військової служби в Демократичній республіці Афганістан.
29 жовтня 2015 року позивачу встановлена 2 групу інвалідності в зв`язку з пораненнями, пов`язаними з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країні, де велися бойові дії.
За заявою позивача 25 травня 2016 року Київський міський військовий комісаріат направив до Міністерства оборони подану ним 23 травня 2016 року заяву з доданими документами про виплату йому одноразової грошової допомоги відповідно до ст.16Закону України«Про соціальнійта правовийзахист військовослужбовцівта членівїх сімей» та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі /смерті/, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, які призвані на навчальні /або перевірочні / та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.
Рішенням комісії з розгляду питань, пов`язаних із признаечнням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі / смерті /, каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, оформленого протоколом № 52 від 08 липня 2016 року, зазначенів документи були повернуті на доопрацювання в зв`язку з відсутністю у них документів про причини та обставини поранення.
Відповідно до п. 6, 7постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», призначення і виплата одноразової допомоги здійснюється на підставі документів.
Порядок призначення та виплати допомоги: особи, які мають право на одноразову допомогу звертаються з документами у обласний військовий комісаріат; комплект документів перевіряється та надсилається за належністю в Департамент фінансів Міністерства оборони України для розгляду їх Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги; перевірені фахівцями документи розглядаються Комісією та подаються Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення одноразової допомоги; після прийняття рішення Міністром оборони України кошти надсилаються у обласний військовий комісаріат (військову частину), до якого були подані документи, для виплати одноразової допомоги отримувачам.
Виплата одноразової допомоги провадиться в порядку черговості відповідно до дати подання документів після отримання Міністерством оборони коштів, передбачених на ці цілі.
Виходячи з викладеного вище, суд вважає висновки, викладені в листі в протоколі № 52 від 08 липня 2016 року такими, що суперечать вимогам закону, а тому твердження позивача в цій частині є обґрунтованими, виходячи з наступного.
Відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №975 від 26 грудня 2013 року, для осіб, звільнених з військової служби, вирішення питань, пов`язаних з отриманням одноразової грошової допомоги покладено на уповноважений орган, яким є у випадку з позивачем, Київський міський військовий комісаріат.
25 травня 2016 року Київським міським військовим комісаріатом на підставі заяви позивача до Департаменту фінансів Міністерства оборони України були направлені документи з висновком про те, що позивач має право на призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги.
В свою чергу комісія прийшла до висновку, що направлений Київським міським військовим комісаріатом пакет документі є неповним та не дає можливості встановити обставини отримання позивачем поранень, які можуть бути підставою для виплати йому одноразової грошової допомоги.
Відповідно до п.4 ст.2 ст.16 Закону України « Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті;
Згідно з п.6 вище приведеного Порядку, військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у разі встановлення інвалідності П групи виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Як зазначено вище, ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу Міністерства оборони України були направлені всі документи, визначені п.11 Порядку, необхідні для їх розгляду.
В свою чергу, надані документи Міністерством оборони України розглянуті по суті не були і рішення щодо наявності чи відсутності у позивача підстав для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до п.4 ч.2 ст.16 Закону України « Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» прийнято не було.
Звертаючись до суду, позивач просить визнати дії Міністерства оборони України протиправними та зобов`язати призначити та виплатити йому одноразову грошову допомогу в зв`язку із встановленням 2 групи інвалідності відповідно до ст.16 Закону.
Судом встановлено та не спростовується сторонами, Міністерство оборони України за наслідками розгляду документів позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідного рішення про виплату коштів або ж про відмову у виплаті коштівне приймало, тобто фактично рішення прийнято не було.
За таких обставин належним способом захисту позивача у даному випадку має бути розгляд звернення позивача відповідно до вимог закону.
Верховний Суд України в постановах від 18 березня 2014 року (справа № 21-11а14) та від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) сформулював правову позицію у подібних правовідносинах, згідно з якою підставою для повідомлення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги є рішення суб`єкта владних повноважень, прийняте з цього питання.
Оскільки відповідач відповідного рішення не приймав, то суд повинен зобов`язати останнього розглянути це звернення згідно з вимогами чинного законодавства України, а не підміняти орган, на який покладено вирішення цього питання.
Згідно ч. 2 ст.9КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Суд може вийти за межі позовних вимог. Якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Виходячи з цього, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог для повного захисту прав та інтересів позивача, необхідних для поновлення порушених прав та зобов`язати відповідача розглянути питання щодо призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням 2 групи інвалідності відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975.
Керуючись ст. ст.9, 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №975 від 26 грудня 2013 року, ст.ст. ст. ст.2,72,77,78,242-246,250,256Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства оборони України в частині нерозгляду документів, направлених 25трвня 2016 року Київським міським військом комісаріатом, щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності внаслідок травми, отриманої під час виконання обов`язків військової служби відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі /смерті/, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, які призвані на навчальні /або перевірочні / та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.
Зобов`язати Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 , подану з висновком Київського міського військового комісаріату 25 тарвня 2016 року, відповідно до п.4 ч.2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі /смерті/, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, які призвані на навчальні /або перевірочні / та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.
В решті позову відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складно 29.12.2018.
Суддя : В.В.Лазаренко