Рішення № 78913546, 26.12.2018, Христинівський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
26.12.2018
Номер справи
706/106/18
Номер документу
78913546
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 706/106/18

2/706/163/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2018 року м.Христинівка

Христинівський районний суд Черкаської області

В складі головуючого - судді Орендарчука М.П.

при секретарі Пізняк Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Христинівці Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Верхняцької селищної ради, третя особа ОСОБА_2 про визнання правочину не дійсним.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання рішення Верхняцької селищної ради Христинівського району від 21.12.2017 року №24-14/VII про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду укладеного ОСОБА_1 31.01.2005 року на земельну ділянку комунальної власності для рибогосподарських потреб за рахунок земель водного фонду в адмінмежах Верхняцької селищної ради (в межах населеного пункту) площею 3.2809 га кадастровим номером 7124655300:01:002:0690 з встановленням річної орендної плати в розмірі 10% від нормативно грошової оцінки незаконним, недійсним та скасувати його.

Стягнути з відповідача на його користь судові витрати, які складається зі сплаченого судового збору 704 грн. 80 коп. та оплати правової допомоги за складання позовної заяви 500 гривень.

Справу просив розглядати в порядку спрощеного судочинства.

Ухвалою суду в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору до участі у справі залучений ОСОБА_2.

В позові стверджується, що Позивач є співорендарем земельної ділянки водного фонду площею 3.2809 га з кадастровим номером 7124655300:01:002:0690 в межах населеного пункту смт Верхнячка Христинівського району Черкаської області відповідно до умов договорів від 31.01.2005 року та від 13.01.2009 року, який посвідчений приватним нотаріусом Христинівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 , номер в реєстрі 65. У 2017 році він звернувся до ПП «Земекспертцентр» для виготовлення Технічної документації з нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки , а після її виготовлення , 05.11.2017 року до звернувся із заявою власника землі Верхняцької селищної ради Христинівського району Черкаської області про її затвердження та встановлення розміру орендної плати. В грудні 2017 року ним було отримано оскаржуване рішення, яке він вважає незаконним з тих підстав, що Верхняцька селищна рада не є стороною в договорі, а її рішення фактично є правочином, яким порушуються його права.

Відповідач, Верхняцька селищна рада Христинівського району Черкаської області, у своєму відзиві заперечувала проти його задоволення в мотивів його необґрунтованості. Зазначали, що відповідно до закону саме Відповідач наділений повноваженнями щодо розпорядженнями земельними ділянками в межах населеного пункту селища Верхнячка де розташована земельна ділянка водного фонду площею 3.2809 га з кадастровим номером 7124655300:01:002:0690.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору надала суду заяву про те, що проти задоволення позову не заперечує.

В судовому засіданні встановлено наступне.

Згідно Договору оренди земельної ділянки водного фонду від 31.01.2005 року укладеного між Христинівською РДА та ОСОБА_2 посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_3М останньому передано в користування земельну ділянку водного фонду площею 3.2809 га в межах селища Верхнячка Христинівського району черкаської області. Нормативно грошова оцінка землі не проводилась. Орендна плата 1140 гривень 38 коп в рік.

13 Січня 2009 року укладено Договір оренди земельної ділянки водного фонду (нова редакція укладеного між Христинівською РДА та ОСОБА_2 посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_3 31.01.2005 року) між Христинівською РДА з однієї сторони та ОСОБА_2, і ОСОБА_1 з іншої . Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 314 966.4 гривень. Орендна плата 3149 гривень 66 коп.

09.09.2017 року на замовлення Позивача розроблено нову технічну документацію про нормативно – грошової оцінки земельної ділянки площею 3.2809 га з кадастровим номером 7124655300:01:002:0690 в адмінмежах Верхняцької селищної ради (в межах населеного пункту) Христинівського району черкаської області. Нормативно-грошова оцінка землі визначена в розмірі 74885 гривень 97 коп.

21 грудня 2017 року рішенням Верхняцької селищної ради Христинівського району від 21.12.2017 року №24-14/VII про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду задоволено Заяву Позивача до селищного голови смт Верхнячки від 5.11.2017 року в якій він просить переглянути орендну плату водного об’єкту - ставка, ЯКИЙ ЗНАХОДИТЬСЯ В АДМІНМЕЖАХ Верхняцької Селищної ради (в межах населеного пункту) Христинівського району, Черкаської області площею 3.2809 га та встановлено орендну плату в розмірі 10 відсотків від її нормативно грошової оцінки .

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів.

Згідно ч. 1 ст. 13 Конституції України - земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Як вбачається з положень ч. 2 ст. 14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

п. в) ч. 1 ст. 5 Земельного кодексу України визначено, що земельне законодавство базується, зокрема, на принципі невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом.

За правилами ст.12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить в тому числі: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно з положеннями статті 83 ЗК Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;

Статтею 122 ЗК визначено, що Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

За правилами статті 124 ЗК передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно з положеннями статті 206 ЗК Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Вищеозначеній нормі кореспондують положення статті 21 Закону України «Про оренду землі» - Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України)

Відповідно до положень статті 288 ПК підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

288.2. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

288.3. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

288.4. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

288.5.1. не може бути меншою за розмір земельного податку:

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;

288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

До виключної компетенції селищних рад, відповідно до статті 26 Закону україни «Про місцеве самоврядування в Україні» належить зокрема вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

За правилами частини 5 статті 60 Вищеозначеного закону Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства.

Згідно приписів статті 202 ЦК Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 203 ЦК визначено: 1. Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.

Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

За правилами статті 208 ЦК у письмовій формі належить вчиняти:2) правочини між фізичною та юридичною особою, крім правочинів, передбачених частиною першою статті 206 цього Кодексу;

Відповідно до вимог статті 654 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

За правилами статті 632 ЦК Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 651).

Згідно з положеннями статті 652 ЦК У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

Згідно п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України N 9 від 6 листопада 2009 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені статтею 203 ЦК, саме на момент вчинення правочину.

Крім того, як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п. 7 постанови N 9 від 6 листопада 2009 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом.

Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Такою істотною обставиною, на думку суду, є саме зміна нормативно-грошової оцінки з 314 966.4 гривень у 2009 році , до 74885 гривень 97 коп у 2017 році

Виходячи із системного аналізу досліджених у справі доказів та вищеозначених норм права приходжу до висновку, що Відповідач - Верхняцька селищна рада Христинівсього району Черкаської області ухвалюючи оскаржуване рішення діяла в межах визначених повноважень, у спосіб передбачений законом.

Керуючись ст.ст. 15, 16, 57, 203, 215, 229, 230, 235, 655ЦК України, ст. ст. 3, 4, 10, 11, 15,16, 57, 58, 59, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -

Ухвалив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Верхняцької селищної ради, третя особа ОСОБА_2 про визнання правочину не дійсним, відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Апеляційного суду Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: М.П. Орендарчук