
Дата документу 21.12.2018
ЄУ № 610/2146/18
Провадження №2/420/663/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21грудня 2018 року Новопсковський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Чалого А.В.
за участі секретаря Войтенко О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпрі ради до ОСОБА_1 про відшкодування надміру сплачених бюджетних коштів у вигляді соціальної допомоги переміщеним особам для покриття витрат на проживання,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувсядо Балаклійськогорайонного судуХарківської областіз позовомдо відповідача,в якомупросить стягнути з ОСОБА_1 надміру сплачені бюджетні кошти, у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з листопада 2014 року по листопад 2015 року у розмірі 2652 грн. 00 коп. на користь держави в особі УСЗН Новокодацької районної у місті Дніпрі ради.
В обґрунтування позову позивач посилався на те, що на підставі особистої заяви ОСОБА_1 від 17.11.2014 їй, як уповноваженому представнику родини, була призначена допомога як внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 17.11.2014 по 16.05.2015 у розмірі: 17.11.2014 16.01.2015 1326,00 грн., 17.01.2015 16.03.2015 1105,00 грн., 17.03.2015 15.05.2015 884,00 грн., 17.05.2015 16.11.2015 884 грн. З 29.06.2016 по 13.09.2016 в Управлінні соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпрі ради було проведено планову виїзну ревізію використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 01 січня 2014 року по завершальний місяць 2016 року. На підставі вимоги Східного офісу Державної аудиторської служби України від 24.10.2016 р. № 04-04.2-05-15/211 «Щодо усунення порушень законодавства» було зупинено виплату адресної соціальної допомоги ОСОБА_1, у звязку з виявленням обставин, щодо наявності майна, а саме не надання інформації про наявність у володінні двох або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації.
Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 20 серпня 2018 року справу передано за підсудністю на розгляд до Новопсковського районного суду Луганської області.
Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 24 жовтня 2018 року було відкрито спрощене позовне провадження та призначено справу до розгляду.
В судове засідання представник позивача не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі, на позовних вимогах наполягає та просить задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином, відзив на позовну заяву не надала.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі документів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно дост. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за звернення особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Уст.12 ЦПК України, говориться, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, що на підставі особистої заяви про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 17.11.2014, ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпро ради та отримувала допомогу переміщеним особам на оплату житлово-комунальних послуг у період з 17.11.2014 по 16.11.2015 (а.с.11-12, 20).
Відповідно до п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженогопостановою КМУ від 01.10.2014 № 505(далі Порядок), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно п.3 Порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сімю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сімї (далі - уповноважений представник сімї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти)884,00грн. на одну особу (члена сімї).
Відповідно до п. 6 Порядку (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) допомога не призначається, якщо будь-хто з членів сімї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; у володінні сімї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску.
В результатіревізії вУправлінні соціальногозахисту населенняНовокодацької районноїу містіДніпрі радипроведеної Східнимофісом державноїаудиторської службивиявлено,що ОСОБА_1при оформленніщомісячної адресноїдопомоги особам,які переміщуютьсяз тимчасовоокупованої територіїУкраїни аборайонів проведенняантитерористичної операціїдля покриттявитрат напроживання,в томучислі наоплату житлово-комунальнихпослуг, не надала інформацію про наявність у володінні двох або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції.
Відповідно до розрахунку суми переплат, ОСОБА_1 внаслідок неповідомлення позивачу дійсних обставин її майнового стану, надмірно сплачені грошові кошти у розмірі 2652,00 грн. (а.с.46).
В добровільному порядку повернути надмірно сплачені кошти відповідач відмовляється.
Згідно з п.11 Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до ч.1ст.1212 ЦК Україниособа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи, що відповідач внаслідок надання неповної інформації про майновий стан отримала грошові кошти у розмірі 2652,00 грн. без достатньої правової підстави, добровільному порядку повернути відмовляється, суд вважає позовні обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно доч.1ст.141ЦПК Україниз відповідачана користьпозивача підлягаєстягненню судовийзбір урозмірі 1762,00 грн.
Керуючисьст.1212 ЦК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, ст.ст. 12, 13, 80, 81, 89, 141, 263-268, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпрі ради задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпро ради (р/р 35218093048353, ГУ ДКСУ м. Київ, МФО820172, код 03192483повернення надміру перерахованих сум допомоги ВПО) надміру сплачені бюджетні кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з листопада 2014 року по листопад 2015 року в сумі 2652 (дві тисячі шістсот пятдесят дві) гривні.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпро ради, код ЄДРПОУ 03192483, понесені судові витрати у сумі 1762 грн.
Позивач: Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпро ради, код ЄДРПОУ 03192483, вул. Трудова, 1-а, м. Дніпро.
Відповідач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серії МН 563191, виданий 31.10.2002 Краснолуцьким МВ УМВС України у Луганській області, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Луганського апеляційному суду через Новопсковський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя
Новопсковського районного суду
Луганської області ОСОБА_2