пСправа № 375/1823/18 Провадження № 3/375/448/18ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.12.2018 суддя Рокитнянського районного суду Київської області Литвин О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Рокитнянського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, номер картки платника податків НОМЕР_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 31910848 від 05.09.2018 відносно ОСОБА_1 в тім, що він не сплачує аліменти на утримання дитини-інваліда, що призвело до виникнення заборгованості, яка станом на 01.09.2018 становить 83 606.11 грн., чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.12.2018 головуючим у справі визначно суддю Литвина О.В.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
За приписами ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
На разі, як вбачається із протоколу № 31910848 від 05.09.2018 щодо особи ОСОБА_1, такі вимоги закону особою, що складала вказаний протокол про адмінправопорушення, не виконані.
У протоклі про адміністартивне правопорушення не вказано дату, час і місце вчинення правопорушення.
Суть правопорушення викладена у загальних рисах без зазначення періоду заборгованості. Разом з тим, із доданого до протоколу розрахунку заборгованості по аліментах вбачається, що починаючи з 31.01.2012 по серпень 2018 заборгованість по аліментах становить 83 606.11 грн.
Проте, ні з протоколу про адміністративне правопорушення, ні з доданої до нього довідки розрахунку заборгованості неможливо встановити початок періоду, з якого виникла заборгованість по сплаті аліментів та його закінчення.
Слід звернути увагу державного виконавця на те, що суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбачених ст. 183-1 КУпАП.
Суд звертає увагу на те, що Закон, яким запроваджено адміністративну відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, вступив в дію з 06.02.2018. Тому, період часу несплати аліментів особою до вступу в дію ст. 183-1 КУпАП не має братися до уваги при розрахунку сукупної заборгованості по сплаті аліментів, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
При цьому суд керується положеннями ст. 58 Конституції України в тім, що закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може нести відповідальність за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Не містить протокол також:
- пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його підпису про роз'яснення йому прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП;
- відомостей про відмову особи, яка притягається до відповідальності від підпису протоколу.
Крім того, зі змісту ст. 183-1 КУпАП вбачаєтся, що остання містить три частини з окремими складами правопорушення, тоді як у вищевказаному протоколі не зазначено частину ст.183-1 КУпАП, диспозиція якої передбачає суть вчиненого правопорушення, а санкція - відповідальність за скоєне.
Окрім того, з метою правильності кваліфікації дій особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, у протоколі про адміністративне правопорушення слід зазначати відомості про те, чи притягувалася така особа раніше до адміністративної відповідальності за відповідною частиною ст. 183-1 КУпАП.
Оскільки суд позбавлений можливості перекваліфікувати дії порушника, а виявлені недоліки відносяться до суттєвих порушень вимог КУпАП, що не дозволяють здійснити всебічне, повне і обєктивне дослідження всіх обставин справи у їх сукупності та прийняти законне і обґрунтоване рішення по справі у відповідності з діючим КУпАП, вважаю за необхідне повернути протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали на доопрацювання до Рокитнянського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області
Керуючись ст. 256, п. 2 ст. 278 КУпАП, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Протокол № 31910848 від 05.09.2018 про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП, відносно ОСОБА_1, та додані до нього матеріали повернути до Рокитнянського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Литвин