
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2018 року Чернігів Справа № 620/3576/18
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді ЖитнякЛ.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави до Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача з питання забезпечення харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у КЗДО (ясла-садок) "Казка" Варвинської селищної ради Варвинського району, ОСОБА_3 у КЗДО (ясла-садок) "Джерельце" Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у ЗДО (ясла-садок) "Віночок" Варвинської селищної ради Варвинського району, зобов'язавши відповідача вчинити дії, спрямовані на забезпечення безкоштовним харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у КЗДО (ясла-садок) "Казка" Варвинської селищної ради Варвинського району, ОСОБА_3 у КЗДО (ясла-садок) "Джерельце" Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у ЗДО (ясла-садок) "Віночок" Варвинської селищної ради Варвинського району відповідно до ч.5 ст.35 Закону України "Про дошкільну освіту".
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Варвинська селищна рада не вживши необхідних заходів, а саме не прийнявши рішення щодо пільгових умов оплати харчування дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям" - в закладах дошкільної освіти, розташованих на території селищної ради допустила бездіяльність чим порушила інтереси держави, якою гарантовано соціальний захист та доступність дошкільної освіти.
Ухвалою від15.11.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін. Одночасно, встановлено відповідачу строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем, у межах строку встановленого судом, подано заяву про визнання позову, в якій останній зобов'язується, у випадку задоволення позову, забезпечити дітей безкоштовним харчуванням у закладах дошкільної освіти.
Так, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
На території Варвинського району Чернігівської області функціонують Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) "Джерельце" Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області (далі - КЗДО "Джерельце"), Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) "Казка" Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області (далі - КЗДО "Казка"), заклад дошкільної освіти (ясла-садок) "Віночок" Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області (далі - ЗДО "Віночок"), які перебувають на балансі Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області.
Згідно п.п.1.1, 1.3 статуту, затвердженого рішенням 7 сесії 7 скликання Варвинської селищної ради від19.04.2018 №27-7/18 отг, Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) "Джерельце", Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) "Казка", заклад дошкільної освіти (ясла- садок) "Віночок", перебувають у комунальній власності Варвинської селищної ради. Засновником закладів є Варвинська селищна рада.
Згідно інформації Варвинської селищної ради від18.09.2018 загальна кількість дітей, які відвідують дошкільні навчальні заклади освіти що розташовані на території Варвинської селищної ради становить 342 вихованця.
Серед них, зокрема є вихованцями КЗДО "Казка" - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2; вихованцями КЗДО "Джерельце" є ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1; вихованцями ЗДО "Віночок" є ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2
Сімї зазначених вище дітей відносять до категорії малозабезпечених, що підтверджується інформацією Управління соціального захисту населення Варвинської РДА від19.09.2018, згідно якої на обліку в Управлінні перебувають та отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям": ОСОБА_6 (дитина - ОСОБА_1); ОСОБА_7 (дитина - ОСОБА_3); ОСОБА_8 (діти - ОСОБА_4 та ОСОБА_5); ОСОБА_9 (дитина - ОСОБА_2).
Рішенням виконавчого комітету Варвинської селищної ради від18.01.2018 №11 "Про встановлення плати для батьків за перебування дітей у комунальних дошкільних навчальних закладах на 2018 рік" встановлено батьківську плату за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах "Джерельце", "Казка", "Барвінок" в розмірі 75% від вартості харчування на день.
Рішенням виконавчого комітету Варвинської селищної ради від20.02.2018 №34 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету селищної ради від18.01.2018 №11 "Про встановлення плати для батьків за перебування дітей у комунальних дошкільних навчальних закладах на 2018 рік" встановлено батьківську плату за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах "Джерельце", "Казка" в розмірі 75% від вартості харчування на день, а у дошкільному навчальному закладі "Віночок" в розмірі 40% від вартості харчування на день. При цьому у вказаних вище рішеннях зазначено, що плата з батьків за харчування дітей в КЗДО не справляється або зменшується у випадках, передбачених чинним законодавством України.
Разом з тим, зазначеними рішеннями не надано пільгових умов оплати за харчування у закладах дошкільної освіти "Джерельце", "Казка", "Віночок" Варвинського району батькам вказаних вище дітей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям", що передбачено ст.35 Закону України "Про дошкільну освіту", п.2 постанови Кабінету Міністрів України від26.08.2002 №1243 "Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів" та п.п.2.3. - 2.5. Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН України від21.11.2002 №667.
Пільги по батьківській платі за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах надані сімї Челмодєєвій.M. у розмірі 50%, як багатодітній матері (рішення виконавчого комітету Варвинської селищної ради від16.03.2018 №49 "Про часткове звільнення від оплати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах". Сімям ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9 пільги щодо оплати харчування дітей в дошкільних навчальних закладах взагалі не надавалися. За харчування дітей батьки сплачують відповідно 75% від встановленої вартості харчування на день.
Наведене вище, на думку позивача, свідчить про протиправну бездіяльність з боку Варвинської селищної ради у забезпеченні безкоштовним харчуванням дітей, із сімей, батьки яких отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям", що передбачено ст.35 Закону України "Про дошкільну освіту", що і стало наслідком звернення до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд зважає на таке.
В силу ст.4 Конвенції про права дитини, прийнятої Резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від20.11.1989, яка набула чинності 02.09.1990, ратифікована Постановою Верховної Ради України від27.09.1991 №789-ХІІ, держави - учасниці Конвенції вживають всіх необхідних законодавчих, адміністративних і та інших заходів для здійснення прав, визначених у цій Конвенції. Щодо економічних, соціальних і культурних прав держави - учасниці вживають таких заходів у максимальних рамках наявних у них ресурсів і при необхідності в рамках міжнародного співробітництва.
Відповідно до ст.2 Конвенції, держави - учасниці поважають і забезпечують всі права, передбачені цією Конвенцією, за кожною дитиною, яка перебуває в межах їх юрисдикції, без будь - якої дискримінації незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії,; політичних або інших переконань, національного, етнічного або соціального -походження, майнового стану, стану здоров'я і народження дитини, її батьків чи законних опікунів або яких - небудь інших обставин. Держави - учасниці вживають всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дитини від усіх форм дискримінації або покарання на підставі статусу, діяльності,, висловлюваних поглядів чи переконань дитини, батьків дитини, законних опікунів чи інших членів сім'ї.
Відповідно до ч.2 ст.3 Конвенції, держави - учасниці Конвенції зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1959, закріплено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження.
Згідно з ч.2 ст.6 Конвенції, держави - учасниці забезпечують у максимально можливій мірі виживання і здоровий розвиток дитини.
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 21, 22 Конституції України закріплено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, гарантуються і не можуть бути скасовані. Держава гарантує виконання і додержання всіх конституційних прав і свобод людини, у тому чйслі невідємне право на життя і здоровя, як то передбачено ст.27 Конституції України.
Згідно ст.53 Конституції України передбачено, що держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти.
Так, статтею 1 Закону України "Про дошкільну освіту" визначено, що законодавство України про дошкільну освіту базується на Конституції України і складається із Закону України "Про освіту", цього Закону, інших нормативно-правових актів та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст.ст.2, 4 Закону . України "Про освіту", завданням законодавства України про освіту; є регулювання суспільних відносин у галузі навчання, виховання, професійної, наукової, загальнокультурної підготовки громадян України. Україна визнає освіту пріоритетною сферою соціально - економічного, духовного і культурного розвитку суспільства. Державна політика в галузі освіти визначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України і здійснюється органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно з п.1 ст.3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятися якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про дошкільну освіту" одним із принципів реалізації дошкільної освіти є доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти. Статтею 33 Закону України "Про дошкільну освіту" передбачено, що держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку, особливо дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, а також дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей.
Так, ч.5 ст.35 Закону України "Про дошкільну освіту", визначено, що батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.
Пільгові умови оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.
Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сімях, у яких сукупний дохід на кожного члена сімї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму),- який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і в комунальних закладах дошкільної освіти. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.
Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-іцвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям", які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної освіти.
Аналогічні норми викладені в ст.56 Закону України "Про освіту", відповідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням: дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям", які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої,-професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти.
Відповідно до ч. 5 ст. 35 Закону України "Про дошкільну освіту" пільгові умови оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету. Батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірах,, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління. Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням, зокрема, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям", які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної освіти.
У статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям" визначено, що сімя, яка з поважних причин або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сімї - це малозабезпечена сімя.
З системного аналізу наведених вище норм законодавства слідує, що батьки або особи які їх замінюють, у сімях, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям", звільняються від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, які в даному випадку діють на території Варвинської селищної ради.
Суд зазначає, що порядок встановлення плати за харчування дитини у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі визначається Кабінетом Міністрів України.
На підставі п.1 постанови Кабінету Міністрів України від36.08.2002 №1243 "Про невідкладні питання діяльності дошкільних закладів та інтернатних навчальних закладів" від сплати за харчування дітей відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" звільняються батьки або особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".
У пункті 2.1. Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом МОН України від21.11.2002 №667, зазначено, що відповідно до ст.35 Закону України "Про дошкільну освіту" батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі в розмірах, визначених місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування або підприємствами, організаціями та установами, які перебувають у державній (комунальній) власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади.
Пунктом 2.4 вказаного Порядку визначено, що від плати за харчування дітей відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" звільняються батьки дітей та особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям".
Абзацом 2 ч.5 ст.35 Закону України "Про дошкільну освіту" закріплено, що пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.
Відповідно до вимог абз.3 ч.5 ст.35 Закону України "Про дошкільну освіту" органи місцевого самоврядування забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям», які навчаються у державних та комунальних закладах дошкільної освіти».
З аналізу вказаних норм, вбачається, що Варвинською селищною радою з метою забезпечення та організації безкоштовного харчування дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям" своїм рішенням повинна була передбачати пільгові умови оплати харчування дітей в закладах дошкільної освіти, які розташовані на території Варвинської селищної ради та передбачати необхідні кошти у місцевому бюджеті.
В даному випадку, не забезпечення дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям" ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 безкоштовним харчуванням в. закладах дошкільної освіти Варвинської селищної ради суперечить вимогам ч.5 ст.35 Закону України "Про дошкільну освіту", яким встановлено пільгові умови в оплаті за харчування дітей цієї категорії.
Тобто, бездіяльність Варвинської селищної ради порушує інтереси держави в тому, що суперечить та не відповідає законам України, якими держава визначила та взяла на себе гарантовані зобовязання щодо забезпечення безкоштовним харчуванням соціально незахищених верств дітей. Бездіяльність відповідача та неприйняття рішення про звільнення дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям" від плати за харчування дітей, які відносяться до пільгових категорій, відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту", Закону України "Про охорону дитинства" порушує політику держави щодо наданих нею гарантій на здобуття дошкільної освіти усіма громадянами та доступність дошкільної освіти.
Враховуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов Заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави до Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії належить задовольнити.
Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки, позивач в даній справі виступає, як орган державної влади, уповноважений реагувати на порушення закону у соціальній та освітній галузі, судові витрати з відповідача не стягуються.
Водночас, згідно ч.1 ст.142 КАС України у разі вирішення справи, зокрема, шляхом визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Судом встановлено, що до початку розгляду справи по суті, а саме 27.11.2018 відповідачем направлено до суду заяву про визнання позову. Таким чином, Прокуратурі Чернігівської області слід повернути з Державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви, що становить 881,00грн.
Керуючись ст.ст.12, 72, 139, 142, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави до Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області з питання забезпечення харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у Комунальному закладі дошкільної освіти (ясла-садок) "Казка" Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, ОСОБА_3 у Комунальному закладі дошкільної освіти (ясла-садок) "Джерельце" Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у закладі дошкільної освіти (ясла-садок) "Віночок" Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області.
Зобов'язати Варвинську селищну раду Варвинського району Чернігівської області вчинити дії, спрямовані на забезпечення безкоштовним харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у Комунальному закладі дошкільної освіти (ясла-садок) "Казка" Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, ОСОБА_3 у Комунальному закладі дошкільної освіти (ясла-садок) "Джерельце" Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у закладі дошкільної освіти (ясла-садок) "Віночок" Варвинської селищної ради Варвинського району Чернігівської області відповідно до ч.5 ст.35 Закону України "Про дошкільну освіту".
Повернути Прокуратурі Чернігівської області з Державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при поданні позову платіжним дорученням від11.10.2018 №2447 у розмірі 881,00 грн (вісімсот вісімдесят одна гривня).
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повне рішення суду складено 27 грудня 2018 року.
Позивач - Заступник керівник Прилуцької місцевої прокуратури (вул.1-го Травня, 50а, м.Прилуки, 17500, код ЄДРПОУ 02910114);
Відповідач - Варвинська селищна рада Варвинського району Чернігівської області (вул. Пилипенка, 3, смт.Варва, Варвинський район, Чернігівська область, 17600, код ЄДРПОУ 38046099)
Суддя Л.О. Житняк