
Справа № 296/5283/18
2/296/1990/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" листопада 2018 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Сингаївського О.П.,
за участі секретаря судового засідання Четвертухи О.О.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Житомира цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Північного регіонального управління державної прикордонної служби України про визнання рішення житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону про зняття з квартирного обліку незаконним та його скасування,
ВСТАНОВИВ:
16 травня 2018 року до Корольовського районного суду м. Житомира звернувся із вказаним позовом ОСОБА_1, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 29 травня 2017 року, що оформлене протоколом № 6 та затверджене Тво начальника Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України 29 травня 2017 року і яким скасовано - пункт 2 рішення житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону (протокол № 1) від 27.01.2009 щодо зарахування його та членів його сімї на квартирний облік до загальної гарнізонної черги для отримання постійної житлової площі в м. Житомирі; пункт 2 рішення житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону (протокол № 5) від 29.06.2009 щодо переведення його зі складом сімї три особи в чергу військовослужбовців Житомирського прикордонного гарнізону, що потребують поліпшення житлових умов з правом першочергового отримання житла; пункт 5 рішення житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону (протокол № 3) від 13.06.2013 щодо зарахування його зі складом сімї три особи в чергу осіб, які користуються правом позачергового отримання житла в м. Житомирі. Позивач вважає зазначене рішення незаконним і таким, що не відповідає нормам Конституції України та вимогам житлового законодавства України, законодавства про військову службу, про соціальний захист військовослужбовців і членів їх сімей, про статус ветеранів військової служби, про гарантії соціального захисту інвалідів війни, нормативно-правовим актам та підлягає скасуванню.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача на його користь судові витрати, що повязані з розглядом справи.
Ухвалою судді від 13 червня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1, відкрито провадження в справі і призначене судове засідання.
18 вересня 2018 року від Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник управління зазначає, що відсутні законні підстави для зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік так, як військовослужбовець свої житлові умови поліпшив та отримав від Держприкордонслужби для постійного проживання житло, яке в свою чергу надається один раз протягом усього часу служби.
21 вересня 2018 року позивач надав через канцелярію суду відповідь на відзив відповідача, де ОСОБА_1 пояснює, що доводи відповідача ніяким чином не спростовують його позовні вимоги, які ґрунтуються на нормах матеріального та процесуального права щодо набуття цивільних прав і обовязків, якими регулюються спірні правовідносини. А тому, рішення житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 29 травня 2017 року є протиправним та незаконним.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю та просять їх задовольнити з підстав викладених у позові. Представники відповідача позов не визнали, просять відмовити в його задоволенні.
Заслухавши пояснення сторін, оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів в їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу у прикордонних військах з 1980 року. Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 23.09.2011 № 485-ос його було звільнено з військової служби за п.«б» ч.7 ст.26 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» у запас, за станом здоровя, з правом носіння військової форми одягу. Наказом начальника Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 26.11.2011 № 283ос позивач був виключений зі списків особового складу. Його загальна вислуга років складає 35 років 7 місяців та 11 днів і він має військове звання полковник та як ветеран військової служби і інвалід війни 3-ої групи, має право на пільги, що встановлені законодавством України.
З моменту прибуття для подальшого проходження служби до м. Житомира з 2002 року позивач разом з членами родини винаймав житло, а з 2005 року разом зі своєю сімєю проживає у гуртожитку сімейного типу (квартира № 35, корпус 4 будинку № 5 по вул. Промисловій у м. Житомирі), який знаходиться на балансі Житомирського прикордонного загону Північного регіонального управління Держприкордонслужби України та з яким 01 липня 2005 року укладено Договір найму житлового приміщення в гуртожитку сімейного типу (а. с. 14-15), відповідно до якого ОСОБА_1 сплачує кошти за користування жилою площею та житлово-комунальні послуги.
Рішенням житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону Північного регіонального управління від 27 січня 2009 року позивача та членів сімї було зараховано на квартирний облік до загальної черги для отримання постійної житлової площі у м. Житомирі (а. с. 11).
В подальшому рішеннями житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону Північного регіонального управління позивача та членів його сімї було зараховано до списку осіб для першочергового отримання житла (вислуга на військовій службі більше 25 років) - з 30.06.2011, протокол № 5 засідання житлової комісії від 29.06.2011 (а. с. 12); та позачергового отримання житла (як особа, котра має статус інваліда війни) - з 17.06.2013, протокол № 3 засідання житлової комісії від 17.06.2013 (а. с. 17).
Крім того встановлено, що постановою Житомирського окружного суду від 28 березня 2013 року в адміністративній справі № 806/651/13-a, поданий позивачем адміністративний позов до Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України, житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України було задоволено та визнано протиправним і скасовано рішення житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 08 листопада 2012 року про зняття позивача з квартирного обліку загальної черги та списку осіб, які користуються правом першочергового отримання житла. Зобов'язано житлову комісію Житомирського прикордонного гарнізону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України поновити його на квартирному обліку в загальній черзі та у списку осіб, які користуються правом першочергового отримання житла.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2013 року постанова суду 1-ої інстанції залишена без змін.
Ухвалою колегії суддів Вищого адміністративного суду України від 27 лютого 2014 року постанова Житомирського окружного адміністративного суду від 28.03.2013 та ухвала Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.06.2013 залишені без змін та набрали законної сили.
При розгляді вказаної адміністративної справи судом було розглянуто питання про факт розподілу житловою комісією військової частини 2161 (Сімферопольський прикордонний загін) у 2000 році окремої квартири в м. Сімферополі, однак представник відповідача не вказував на даний факт як на підставу зняття позивача з квартирного обліку. Відповідачем не були враховані положення ст.31 та п.6 ч.1 ст.34 Житлового кодексу, згідно яких жилі приміщення надаються громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті, як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю, та що однією з підстав для визнання громадян потребуючими поліпшення житлових умов є проживання у гуртожитку.
Частиною 4 ст.82 ЦПК передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Під час перебування на квартирному обліку позивач 25.05.2016 та 16.06.2016 звертався із заявами до відповідача стосовно порядку його черговості з урахуванням пільг, які передбачені законодавством. У наданих відповідях від 30.05.16 та 24.06.16 відповідач жодним чином не заперечив законність перебування його на квартирному обліку та в черзі на отримання житла. Натомість, з метою поліпшення його житлових умов, відповідач листом від 21.05.2013 пропонував позивачу отримати однокімнатну квартиру.
25 квітня 2017 року житловою комісією Житомирського прикордонного гарнізону проводився розподіл житла в новозбудованому будинку для прикордонників. Позивач разом з двома повнолітніми доньками знаходився на квартирному обліку при Північному регіональному управлінні ДПСУ в списках осіб, зарахованих на квартирний облік для отримання постійної житлової площі у м. Житомирі, зі складом сімї три особи у відповідності до раніше прийнятих житловою комісією рішень. Своїм Рішенням від 25.04.2017 житлова комісія Житомирського прикордонного гарнізону відмовилась розглянути питання про забезпечення позивача окремим житлом. При цьому питання щодо незаконності його перебування в черзі не порушувалось.
Крім цього, відповідачем не були виконані вимоги п.18 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціально-го захисту» про забезпечення позивача та членів його сім'ї окремою квартирою протягом двох років з дня взяття на квартирний облік та вимог ст.46 Житлового кодексу України, п.5-1 ст.46 "Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР", про право позивача на додаткову кімнату або на додаткову житлову площу в розмірах, установленого ст.49 Житлового кодексу Української РСР. Дане рішення житлової комісії позивач оскаржив до Корольовського районного суду м. Житомира, подавши позов про визнання рішення житлової комісії від 25 квітня 2017 року незаконним та його скасування, зобовязання відповідача вчинити певні дії.
29 травня 2017 року Житлова комісія Житомирського прикордонного гарнізону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України, не врахувавши вказаних обставин і за відсутності позивача, прийняла рішення яким скасувала раніше нею ж прийняті рішення (а. с. 10):
щодо зарахування ОСОБА_1 та членів його сімї на квартирний облік до загальної гарнізонної черги для отримання постійної житлової площі в м. Житомирі (пункт 2 рішення від 27.01.2009, протокол № 1);
щодо переведення позивача зі складом сімї три особи в чергу військовослужбовців Житомирського прикордонного гарнізону, що потребують поліпшення житлових умов з правом першочергового отримання житла (пункт 2 рішення від 29.06.2009, протокол № 5);
щодо зарахування позивача зі складом сімї три особи в чергу осіб, які користуються правом позачергового отримання житла в м. Житомирі (пункт 5 рішення від 13.06.2013, протокол № 3).
Вказане Рішення комісії оформлено протоколом № 6, який затверджений 29.05.2017 Тов начальника Північного регіональ-ного управління Держприкордонслужби України полковником ОСОБА_5
Приймаючи оскаржуване рішення, відповідач взагалі знехтував факт окупації Автономної Республіки Крим, як невідємної частини території України, іноземною державою з 2014, яка Верховною Радою України визнана агресором, а також факт, що позивач реально позбавлений будь-якого права на раніше отриману у м. Сімферополі квартиру та фактичне користування цим же житлом після проходження служби, що суперечить вимогам ст.ст.1, 2, 12 Закону України«Про соціальнийі правовийзахист військовослужбовцівта членівїх сімей»,якими встановлено,що соціальний захист військовослужбовців це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України (ст.2 Закону).
Відповідно до ст.12 Закону , держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання. Особам, звільненим з військової служби і визнаним інвалідами внаслідок каліцтва, одержаного під час виконання обов'язків військової служби, жилі приміщення в населених пунктах, обраних ними для проживання з урахуванням встановленого порядку, надаються позачергово за рахунок військових формувань або органів виконавчої влади, в яких вони перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за станом здоров'я, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду та користуються правом позачергового одержання житла.
Крім того,відповідно п.п.1.4.,3.2.,3.5.,3.12.,3.14.,4.2.Інструкції проорганізацію забезпеченняжитловими приміщеннямив Державнійприкордонній службіУкраїни,затвердженої наказомАдміністрації Державноїприкордонної службиУкраїни від20.12.2007№ 1040 тазареєстровано вМіністерстві юстиціїУкраїни 11січня 2008року за№16/14707,передбачено,що військовослужбовцям,які маютьвислугу навійськовій службі20років ібільше,та членамїх сімейнадається житлодля постійногопроживання; військовослужбовці та члени їх сімей визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов, на загальних підставах відповідно до чинного законодавства ; військовослужбовці, які перебувають на обліку, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за станом здоров'я залишаються на обліку в органі Державної прикордонної служби до одержання житла з державного житлового фонду та користуються правом позачергового одержання житла.
Статтею 47Конституції України,встановлено правокожного нажитло.Держава створюєумови,за якихкожний громадянинматиме змогупобудувати житло,придбати йогоу власністьабо взятив оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Відповідно до п.1.7 Розділу 1 Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.12.2007 № 1040 усі питання, пов'язані з наданням та забезпеченням житловою площею військовослужбовців, вирішуються за місцем проходження ними служби та перебування на обліку житловими комісіями органів Держприкордонслужби або в судовому порядку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження житлової комісії щодо скасування своїх прийнятих рішень ні нормами Житлового кодексу Української РСР, ні нормативно-правовими актами не передбачені.
З огляду на це, слід зазначити, що діючим законодавством України не передбачено можливості скасування Житловою комісією Житомирського прикордонного гарнізону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України свого рішення щодо зарахування ОСОБА_1 та членів його сімї на квартирний облік, інших доказів про наявність підстав для зняття позивача з обліку відповідачем суду не надано.
У звязку з викладеними, суд приходить до висновку що рішення житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону Північного регіонального управління Держприкордонслужби України від 29 травня 2017 року є незаконним і таким, що не відповідає нормам Конституції України та вимогам житлового законодавства України, законодавства про військову службу, про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей, про статус ветеранів військової служби, про гарантії соціального захисту інвалідів війни, нормативно-правовим актам та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, суд стягує з відповідача в дохід державного бюджету України судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст.4, 12,13,19,81,141, 259,263-265,354 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону Північного регіонального управління державної прикордонної служби України від 29 травня 2017 року про скасування пункту 2 рішення житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону від 27.01.2009, пункту 2 рішення житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону від 29.06.2009, пункту 5 рішення житлової комісії Житомирського прикордонного гарнізону від 13.06.2013.
Стягнути з Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України в дохід державного бюджету України 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд протягом місяця днів з дня його проголошення.
Суддя О. П. Сингаївський
Сторони у справі:
Позивач ОСОБА_1, 10.01.1962 р. н., ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: 10025, м. Житомир, вул. Промислова, 5
Відповідач ОСОБА_6 регіональне управління державної прикордонної служби України, ідентифікаційний код 23311352, місцезнаходження за адресою: 10025, м. Житомир, вул. Промислова, 5