Ухвала суду № 78895250, 27.12.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2018
Номер справи
820/5232/17
Номер документу
78895250
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2018 р. Справа № 820/5232/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

за участю секретаря судового засідання – Козир В.М.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківський області про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання по справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (м. Харків, вул. Шевченка, 8) до Комунального закладу охорони здоров’я “Обласний наркологічний диспансер” (м. Харків, вул. Очкарівська, 15) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 було задоволено адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Комунального закладу охорони здоров’я “Обласний наркологічний диспансер” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю). До повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюються загрозу життю та здоров’ю людей, експлуатацію будівлі Комунального закладу охорони здоров’я “Обласний наркологічний диспансер” за адресою: м. Харків, вул. Чорноморська, 5, зупинено повністю, у зв’язку з чим зобов’язано Комунальний заклад охорони здоров’я “Обласний наркологічний диспансер” негайно припинити використання цієї будівлі з метою проведення будь-якої діяльності, не пов’язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, з покладенням на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов’язку щодо забезпечення виконання цього рішення, в частині здійснення державного нагляду (контролю) за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей.

На виконання зазначеного судового рішення, яке набрало законної сили 14.03.2018, Харківським окружним адміністративним судом 09 січня 2018 року було видано виконавчий лист.

Строк пред’явлення виконавчого документа до виконання до 15.06.2018.

19 грудня 2018 року до суду надійшла заява позивача, в якій він просить визнати поважними причини пропущення строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання, поновити строк для пред’явлення виконавчого листа до виконання по справі.

В обґрунтування поданої заяви Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківський області посилається на необізнаність позивача щодо змін до Закону України «Про виконавче провадження» в частині строку пред’явлення виконавчого листа до виконання суб’єктом владних повноважень, велику навантаженість співробітників відділу, який займається направленням виконавчих листів для примусового виконання. Крім того, позивач вважав, що необхідності у примусовому виконанні рішення суду органами державної виконавчої служби не буде. Однак відповідач не усунув у повному обсязі порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюються загрозу життю здоров’ю людей, що і стало підставою для звернення за примусовим виконанням рішення суду, але строк пред’явлення виконавчого листа до виконання сплинув.

Представник відповідача до судового засідання не з’явився, про час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши доводи заяви, суд дійшов наступного.

Частиною 1 статті 376 КАС України встановлено, що стягувачам, які пропустили строк для пред’явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Основною умовою для поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання є поважність причин пропуску вказаного строку.

Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звернулася із відповідною заявою про поновлення строку пред’явлення виконавчого листа до виконання та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов’язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію. (ч.1 ст.11 ЗУ «Про виконавче провадження»).

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 було задоволено адміністративний позов, який пред’явлено Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, як суб’єктом владних повноважень в межах дій, направлених на усунення відповідачем порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей.

Саме на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області відповідно до зазначеної вище норми права покладається обов’язок вчинити дію – пред’явити виконавчий лист до примусового виконання у строк та спосіб, передбачений ч.1 ст.12 ЗУ «Про виконавче провадження».

Більш того, судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України, що випливає з положень ч.2 ст.14 КАС України.

Суб’єкт владних повноважень, який в межах наданих йому чинним законодавством прав при здійсненні публічно-владних управлінських функцій звертається до суду з адміністративним позовом повинен чітко дотримуватися положень Кодексу адміністративного судочинства України та на виконання делегованих повноважень вчинити всіх передбачених Законом України «Про виконавче провадження» дій для виконання судового рішення, яке набрало законної сили.

Слід звернути увагу на те, що відповідно до ч.2 ст.11 ЗУ «Про виконавче провадження» будь-яка дія або сукупність дій під час виконавчого провадження повинна бути виконана не пізніше граничного строку, визначеного цим Законом.

Посилання позивача на те, що ним попущено строк пред’явлення виконавчого листа до виконання через необізнаність положень статті 12 Закону України ЗУ «Про виконавче провадження» не може бути визнано поважною причиною пропуску такого строку, враховуючи те, що в самому виконавчому листі, виданим Харківським окружним адміністративним судом 09 січня 2018 року зазначено строк пред’явлення його до виконання, а саме: до 15.06.2018.

Представник суб’єкту органу владних повноважень, який отримав виконавчий лист по справі № 820/5232/17 повинен був звернути увагу на зміст цього виконавчого листа, строк пред’явлення його до виконання та відповідно до наділених законом прав та обов’язків взяти на контроль пред’явлення документу до виконання згідно вимог чинного Закону України «Про виконавче провадження».

Велика навантаженість працівників Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківський області, про яку зазначає позивач на обґрунтування поданої заяви, не може бути визнано поважною причиною пропуску строку, визначеного статтею 12 ЗУ «Про виконавче провадження».

Також, не є підставою для поновлення пропущеного строку пред’явлення виконавчого листа до виконання сподівання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківський області на самостійне усунення відповідачем у повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей.

Крім того, забезпечення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 в частині нагляду (контролю) за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей покладено на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківський області.

Позивачем не виконані обов’язки, покладені на нього, як на суб’єкта владних повноважень Кодексом цивільного захисту України, Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій в частині виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 щодо нагляду (контролю) за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей.

Державний виконавець зобов’язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень, про що зазначає позивач в заяві про поновлення пропущеного строку пред’явлення виконавчого листа до виконання.

Проте, заходи щодо примусового виконання рішення суду здійснюються державним виконавцем у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом з дотриманням норм Закону України «Про виконавче провадження» за умови пред’явлення виконавчого листа до виконання у строк, визначений статтею 12 ЗУ «Про виконавче провадження».

Такий строк Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківський області попущено без поважних причин. Суб’єктом владних повноважень в даному випадку не дотримано обов’язку контролю за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, усунення яких позивачем ініційовано шляхом звернення до суду з відповідним адміністративним позовом.

Позивачем всупереч вимогам ст.73, 74, 76, 77 КАС України не надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості пропуску строку пред’явлення виконавчого листа до виконання, які б у свій сукупності були достатніми для визнання пропуску цього строку поважним.

Доводи заяви Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківський області не можна визнати обґрунтованими.

Керуючись ст.ст. 118, 121, 376, 248, 256, КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківський області про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання по справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (м. Харків, вул. Шевченка, 8) до Комунального закладу охорони здоров’я “Обласний наркологічний диспансер” (м. Харків, вул. Очкарівська, 15) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Повний текст ухвали складено 27.12.2018.

Суддя В.В. Єгупенко