Рішення № 78894973, 28.12.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2018
Номер справи
200/11560/18-а
Номер документу
78894973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 грудня 2018 р. Справа№200/11560/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення та зобовязання вчинити дії

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ОСОБА_2

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Маріупольського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій щодо відмови в переведенні на пенсію за віком, скасування рішення № 59 від 12.10.2018, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в України, з якої сплачено страхові внески, за два календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто (2016-2017 роки), з дати звернення до органу пенсійного фонду за призначенням пенсії, тобто, з 11.07.2018, з урахуванням фактично виплачених сум.

Позивач зазначив, що є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років. У липні 2018 року позивач надала заяву про призначення пенсії за віком, за наслідком розгляду якої відповідачем у жовтні 2018 року прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії у звязку із недоцільністю. Позивач зауважила на необґрунтованості прийнятого відповідачем рішення, його невідповідності вимогам чинного законодавства, наголошувала на невірному проведенні розрахунку пенсії за віком, через що пенсію визначено в розмірі, меншому, ніж має бути. Позивач вважає, що при визначенні їй розміру пенсії за віком відповідач мав виходити із середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки, що становить 5377,90 грн., як то передбачено частиною 2 пунктом 4-4 Розділу XVПрикінцеві положення Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Крім цього, позивач зауважила на порушенні 10-денного строку розгляду наданої нею заяви про здійснення переходу з одного виду пенсії на інший, що встановлений частиною 5 статті 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Відповідач проти задоволення позову заперечував, вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню.

За змістом відзиву, позивач отримує пенсію за вислугу років, розмір пенсії становить 2234,30 грн., при її призначені враховані наступні показники: стаж 39 років 9 місяців, середня заробітна плата - 3364,17 грн., коефіцієнт стажу (з урахуванням кратності 1,35) 0,53663, розмір пенсії 2103,62 грн., доплата за понаднормовий стаж 130,68 грн.

Розмір пенсії за віком у разі буде становити: 1691,35 грн., при його обрахуванні відповідач виходив із наступних показників стаж 39 років 9 місяців, середня заробітна плата 3909,78 грн., коефіцієнт стажу (без урахування кратності 1,35) 0,39917, розмір пенсії 1560,67 грн., доплата за понаднормовий стаж 130,68 грн.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалами Донецького окружного адміністративного суду від 2 листопада 2018 року відмовлено позивачу в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору та залишено позов без руху. Ухвалою від 26 листопада 2018 року провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні, судове засідання у справі призначено на 20 грудня 2018 року.

Через неявку представників сторін до судового засідання, призначеного на 20 грудня 2018 року справу розглянуто на підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії ВК № 541710 виданий Жовтневим РВ Маріупольського МВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області. Позивач зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Позивач є пенсіонером, з 20 грудня 2017 року отримує пенсію за вислугою років як працівнику освіти, перебуває на обліку в Маріупольському обєднаному Управлінні пенсійного фонду України Донецької області, що відповідачем у справі.

У липні 2018 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії.

Рішенням № 59 від 12 жовтня 2018 року відповідачем за наслідком розгляду заяви позивача від 11 липня 2018 року прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії через його недоцільність, оскільки сума розрахованої пенсі за віком є меншою ніж пенсія за вислугу років, що отримує позивача. Згідно рішення пенсія позивача за вислугу років становить 2234,30 грн., пенсія позивача за віком буде становити: 1691,35 грн.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України Про пенсійне забезпечення N 1788-XII та Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування N 1058-IV.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у звязку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 2 цього закону до трудових пенсій віднесено пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника та за вислугу років.

Особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обовязків військової служби, або внаслідок захворювання, повязаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обовязку стаття 6 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Статтею 7 цього закону передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Питання права на пенсію за вислугу років працівникам освіти врегульовано пунктом е статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Статтею 8 Закону України № 1058 передбачено, що громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором. (стаття 10 Закону України № 1058).

Згідно статті 26 Закону України особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 25 років. До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_3 і старші після досягнення ними такого віку: 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.

Частиною 2 пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Частиною статті 45 Закону України 1058 передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Згідно правової позиції Верховного Суду, викладеної в постановах від 10.07.2018 по справі №520/6808/17, від 19.12.18 по справі №577/5248/16-а частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цимЗаконом, на інший. В при такому переведенні на інший вид пенсії показник середньої заробітної плати має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченоїЗаконом № 1058-ІV. Водночас, у випадках звернення особи до територіальних органів пенсійного фонду із заявами про переведення з пенсії, призначеної на підставі іншого закону, ніж Закон № 1058, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, така особа вважається такою, що звертається за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV вперше. В таких випадках до спірних правовідносин не застосовується частина третя статті 45 Закону № 1058-ІV.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р.за № 1566/11846

Пунктом 4.1. цього порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ОСОБА_3

Як встановлено в ході судового розгляду справи позивач з грудня 2017 отримує пенсію за вислугу років, призначену йому як працівнику освіти на підставі положень Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про освіту».

У липні 2018 року позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком. Оскільки позивач до липня 2018 року отримувала пенсію за вислугу років, призначену на підставі положень Закону України «Про пенсійне забезпечення», зазначене звернення щодо призначення пенсії за віком, із врахуванням правової позиції Верховного Суду є першим зверненням позивача за призначенням пенсії за віком у відповідності до положень закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». До цих відносин не застосовуються положення статті частини 3 статті 45 Закону України № 1058 стосовно переведення з одного виду пенсії на інший.

За змістом рішення відповідача № 59 від 12.10.2018 року надана позивачем заява розглянута як заява про проведення перерахунку пенсії, в проведенні перерахунку позивачу відмовлено у звязку із недоцільністю. Суд вважає зазначене рішення таким, що підлягає скасуванню, оскільки надана позивачем заява розглянута відвідачем як заява про перерахунок пенсії, в той час як мала розглядатися як заява про призначення пенсії за віком у звязку із набуттям права на пенсію за віком пунктом 4-4 Розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про невідповідність прийнятого відповідачем рішення за наслідком розгляду наданої позивачем заяви про призначення пенсії за віком та наявність підстав для його скасування.

З метою забезпечення захисту порушеного права позивача на розгляд у визначеному законодавством порядку питання щодо призначення пенсії за віком із врахуванням положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про наявність підстав для виходу за межі заявлених позивачем вимог для ефективного захисту прав, позивача та зобовязання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 11.07.2018 в порядку, передбаченому для розгляду заяв про призначення пенсії за віком, наданої особою вперше.

Решта заявлених позивачем вимог про зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в України, з якої сплачено страхові внески, за два календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто (2016-2017 роки), з дати звернення до органу пенсійного фонду за призначенням пенсії, тобто, з 11.07.2018, з урахуванням фактично виплачених сум задоволенню не підлягають, оскільки на час розгляду справи пенсію за віком позивачу не призначено, вимоги зобовязати перерахувати пенсію за віком в певному порядку до прийняття рішення про призначення пенсії за віком є передчасними.

Таким чином, заявлені позивачем вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти на відповідача витрати, повязані із розглядом цієї справи.

Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн., який підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення» та керуючись статтями ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса: 87553, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Маріупольського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (адреса: 87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27а, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправним рішення та зобовязання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Скасувати рішення Маріупольського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 59 від 12.10.2018 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії.

Зобовязати Маріупольське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.07.2018 в порядку, передбаченому для розгляду звернення особи із заявою про призначення пенсії за віком вперше.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Михайлик А.С.