Рішення № 78894095, 29.12.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2018
Номер справи
0840/4070/18
Номер документу
78894095
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2018 року (о 10 год. 15 хв.)Справа № 0840/4070/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., за участю секретаря Лялько Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофуд Україна» до Державної фіскальної служби України, до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобовязання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофуд Україна» (далі - ТОВ «Агрофуд Україна», позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Державної фіскальної служби України (далі ДФС України, відповідач 1), до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі ГУ ДФС у Запорізькій області, відповідач 2), в якому просить:

визнати протиправними та скасувати Рішення відповідача 2 №626884/37443094 від 03.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 05.03.2018; №626860/37443094 від 03.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 06.03.2018; №626855/37443094 від 03.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 06.03.2018; №626880/37443094 від 03.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 07.03.2018; №767519/37443094 від 07.06.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №23 від 08.05.2018; №767518/37443094 від 07.06.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №27 від 08.05.2018;

зобовязати відповідача 1 зареєструвати податкові накладні позивача №2 від 05.03.2018, №4 від 06.03.2018, №7 від 06.03.2018, №8 від 07.03.2018, №23 від 08.05.2018, №27 від 08.05.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає про безпідставність прийняття комісією ГУ ДФС у Запорізькій області рішень про відмову у реєстрації податкових накладних №2 від 05.03.2018, №4 від 06.03.2018, №7 від 06.03.2018, №8 від 07.03.2018, №23 від 08.05.2018, №27 від 08.05.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вказував, що позивачем були здійснені усі, визначені законодавством дії, необхідні для прийняття рішення ДФС про реєстрацію вказаних податкових накладних після їх зупинення. Наполягав на тому, що реальність господарських операцій, в межах яких виписано податкові накладні, беззаперечно підтверджуються первинними документами. При цьому, позивач стверджує, що контролюючим органом було порушено порядок зупинення податкових накладних. Зокрема, в квитанціях не вказано, які саме критерії оцінки ступеня ризиків в своїй сукупності надали право здійснити зупинення кожної податкової накладної та не вказано вичерпний перелік документів, які потрібно подати позивачу для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію поданої накладної. Вказує на необґрунтованість прийнятих рішень про відмову в реєстрації податкових накладних. Ураховуючи викладене, просить скасувати оскаржувані рішення відповідача 2 та зобов'язати відповідача 1 зареєструвати вищевказані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою суду від 03.10.2018 призначено адміністративну справу до розгляду за правилами загального позовного провадження. Призначене підготовче засідання на 30жовтня 2018 року. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

У період з 29.10.2018 по 19.11.2018 суддя Батрак І.В. була відсутня на роботі на підставі листка непрацездатності, що підтверджується довідкою від 20.11.2018 №02-35/18/64, у звязку із чим підготовче засідання призначене на 29 листопада 2018 року.

Відповідачі позов не визнали, 21 листопада 2018 року надали відзив на позовну заяву (вх. №37863), якому посилаючись на те, що ДФС України, діючи у відповідності до приписів Податкового кодексу України, забезпечуючи виконання покладених на неї функцій та повною мірою використовуючи надані їй законодавством права, правомірно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцієюта законами України прийняла рішення про зупинення реєстрації податкових накладних. Зокрема вказує, що ГУ ДФС у Запорізькій області прийняла правомірні та законні рішення про відмову у реєстрації податкових накладних з посиланням на п.п.201.16.1 п.201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246) із зазначенням, що позивачем не надано ДФС документи, які б підтверджували дані податкових накладних і були достатніми для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних. Податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, зокрема вимогам пп. 1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, достатніх для зупинення реєстрації ПН/ПРК в ЄРПН. На підставі викладеного, вважає, що у Комісії ДФС були законні підстави для прийняття рішень про відмову у реєстрації спірних накладних, у звязку з чим просить відмовити у задоволенні позову.

29 листопада 2018 року позивачем надано відповідь на відзив (вх. №38872), у якій вказує, що представник відповідачів в обґрунтування не реєстрації податкових накладних позивача посилається на норми законодавства, які на час виникнення спірних правовідносин втратили чинність і жодним чином не спростовують доводи позивача. Позивач звертає увагу на те, що угода з покупцем позивача є підтвердженою. Після зупинення податкових накладних, позивачем надано фіскальному органу документи, що розкривають зміст господарських операцій. В тому числі, позивачем було надано виключно всі документи на підтвердження реальності господарської операції, по яким оформлені та подані для реєстрації спірні податкові накладні. Проте, ГУ ДФС у Запорізькій області прийняло неправомірні рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. Відповідач не надав суду протилежних доказів, тому що вони відсутні. Відзив відповідача зводиться до загальних вимог по наданню первинних бухгалтерських документів, при цьому відповідач не вказує в рішеннях, які конкретно документи не були надані після зупинення реєстрації податкових накладних, що стало підставою для відмови в їх реєстрації. Просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 29.11.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 17 грудня 2018 року.

Представник позивача звернувся до суду із клопотанням (вх. №41287) про розгляд справи у письмовому провадження.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ТОВ «Агрофуд Україна» (код ЄДРПОУ 37443094) зареєстроване в якості юридичної особи з 21.12.2010 та перебуває на податковому обліку в Запорізькій обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (відділення у Дніпровському районі м. Запоріжжя). Основним видом господарської діяльності позивача є неспеціалізована оптова торгівля (код КВЕД 46.90).

З 01 березня 2017 року позивач зареєстрований платником ПДВ, що підтверджується Витягом з Реєстру платників податку на додану вартість від 06.03.2017 №1708284500053.

16.01.2018 між ТОВ «Агрофуд Україна» (постачальник) та ТОВ «Військторг» (код ЄДРПОУ 39896098) (покупець) укладено договір поставки № 16/01-1, за умовами якого позивач зобов'язався поставити, а покупець прийняти та оплатити продукти харчування в асортименті, за номенклатурою, у кількості та за ціною, що визначається видатковою накладною на кожну окрему партію товару.

На виконання умов цього договору 05.03.2018 складено видаткову накладну №РН-0000107 на суму 55056,00 грн. (в т.ч. ПДВ 9176,00 грн.) на поставку капусти, буряку, моркви.

Відвантаження та перевезення продукції на адресу покупця підтверджується товарно-транспортною накладною від 05.03.2018 № НОМЕР_1.

Відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України за результатами вказаної господарської операції позивачем складено податкову накладну від 05.03.2018 №2 на суму 55056,00 грн. (у т.ч. ПДВ 9176,00 грн.), яку подано до Державної фіскальної служби України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до квитанції про реєстрацію ПН/РК кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1 від 26.03.2018, податкова накладна № 2 від 05.03.2018 доставлена до ДФС України, документ прийнятий, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена та зазначено, що остання відповідає вимогам пп. 1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Повідомленням від 29.03.2018 № 1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, позивачем на адресу податкового органу направлено пояснення та документи, які підтверджують реальність здійснення господарської операції по податковій накладній № 2 від 05.03.2018, зокрема, копію договору поставки товару №16/01-1 від 16.01.2018, копію товарно-транспортної накладної №0000000187 від 05.03.2018 з відомостями про вантаж, копію договору поставки товару №010318-1 від 01.03.2018 копію товарно-транспортної накладної № УГ-000058від 05.03.2018 з відомостями про вантаж, копію товарно-транспортної накладної № УГ-000059 від 05.03.2018 з відомостями про вантаж,копію видаткової накладної № РН-0000107 від 05.03.2018, копію видаткової накладної № УГ-0000046 від 05.03.2018, копію звіту операцій по рахунку позивача станом на 23.03.2018.

Рішенням Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 03.04.2018 № 626884/37443094 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 05.03.2018 №2 з підстав ненадання платником податку копій документів, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Крім того, на виконання умов договору поставки № 16/01-1 від 16.01.2018, 06.03.2018 складено видаткову накладну № РН-0000112 на суму 2238,68 грн. (в т.ч. ПДВ 373,11 грн.) на поставку товару (буряк, картопля, капуста, морква, часник).

Відвантаження та перевезення продукції на адресу покупця підтверджується товарно-транспортною накладною від 06.03.2018 №0000000186.

Відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України за результатами вказаної господарської операції позивачем складено податкову накладну від 06.03.2018 №4 на суму 2238,68 грн. (в т.ч. ПДВ 373,11 грн.), яку подано до Державної фіскальної служби України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до квитанції про реєстрацію ПН/РК кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1 від 26.03.2018, податкова накладна №4 від 06.03.2018 доставлена до ДФС України, документ прийнятий, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена та зазначено, що остання відповідає вимогам пп. 1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Повідомленням від 29.03.2018 № 1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, позивачем на адресу податкового органу направлено пояснення та документи, які підтверджують реальність здійснення господарської операції по податковій накладній № 4 від 06.03.2018, зокрема, копію договору поставки товару №16/01-1 від 16.01.2018, копію товарно-транспортної накладної №0000000186 від 06.03.2018 з відомостями про вантаж, копію договору поставки товару №150218-1 від 15.02.2018 копію товарно-транспортної накладної № ІТ-0000001 від 05.03.2018 з відомостями про вантаж, копію товарно-транспортної накладної № ІТ-0000022 від 26.02.2018 з відомостями про вантаж, копію видаткової накладної № РН-0000109 від 06.03.2018, копію видаткової накладної № ІТ-0000032 від 26.02.2018, копію видаткової накладної № ІТ-0000039 від 05.03.2018, копію звіту операцій по рахунку позивача станом на 23.03.2018.

Рішенням Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 03.04.2018 № 626860/37443094 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 06.03.2018 № 4 з підстав ненадання платником податку копій документів, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Крім того, на виконання умов договору поставки № 16/01-1 від 16.01.2018, 06.03.2018 складено видаткову накладну № РН-0000120 на суму 8825,34 грн. (в т.ч. ПДВ 1470,89 грн.) на поставку товару (яблука, кріп, петрушка, цибуля, апельсини).

Відвантаження та перевезення продукції на адресу покупця підтверджується товарно-транспортною накладною від 06.03.2018 №0000000190.

Відповідно до приписів п.201.10 ст.201 ПК Податкового кодексу України за результатами вказаної господарської операції позивачем складено податкову накладну від 06.03.2018 №7 на суму 8825,34грн. (в т.ч. ПДВ 1470,89 грн.), яку подано до Державної фіскальної служби України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до квитанції про реєстрацію ПН/РК кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1 від 26.03.2018, податкова накладна №7 від 06.03.2018 доставлена до ДФС України, документ прийнятий, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена та зазначено, що остання відповідає вимогам пп. 1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Повідомленням від 29.03.2018 №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, позивачем на адресу податкового органу направлено пояснення та документи, які підтверджують реальність здійснення господарської операції по податковій накладній № 7 від 06.03.2018, зокрема, копію договору поставки товару №16/01-1 від 16.01.2018, копію товарно-транспортної накладної №0000000190 від 06.03.2018 з відомостями про вантаж, копію договору поставки товару №150218-1 від 15.02.2018 копію товарно-транспортної накладної № ІТ-0000022 від 26.02.2018 з відомостями про вантаж, копію договору поставки товару №010318-1 від 01.03.2018, копію товарно-транспортної накладної № ІТ-0000063 від 06.03.2018 з відомостями про вантаж, копію товарно-транспортної накладної № УГ-0000062 від 06.03.2018, копію договору купівлі-продажу №15 від 05.02.2018, копію накладної № 153 від 06.03.2018, копію видаткової накладної № РН-0000120 від 06.03.2018, копію видаткової накладної № ІТ-0000032 від 26.02.2018, копію видаткової накладної № УГ-0000053 від 06.03.2018, копію видаткової накладної № УГ-0000054 від 06.03.2018, копію звіту операцій по рахунку позивача станом на 23.03.2018.

Рішенням Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 03.04.2018 № 626855/37443094 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 06.03.2018 №7 з підстав ненадання платником податку копій документів, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Крім того, на виконання умов договору поставки № 16/01-1 від 16.01.2018, 07.03.2018 складено видаткову накладну № РН-0000112 на суму 56797,03 грн. (в т.ч. ПДВ 9466,17 грн.) на поставку товару (картопля, капуста, буряк, цибуля, морква, кріп, петрушка, часник, яблука).

Відвантаження та перевезення продукції на адресу покупця підтверджується товарно-транспортною накладною від 07.03.2018 №0000000193.

Відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України за результатами вказаної господарської операції позивачем складено податкову накладну від 07.03.2018 № 8 на суму 56797,03 грн. (в т.ч. ПДВ 9466,17 грн.), яку подано до Державної фіскальної служби України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до квитанції про реєстрацію ПН/РК кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1 від 26.03.2018, податкова накладна № 8 від 07.03.2018 доставлена до ДФС України, документ прийнятий, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена та зазначено, що остання відповідає вимогам пп. 1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Повідомленням від 29.03.2018 №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, позивачем на адресу податкового органу направлено пояснення та документи, які підтверджують реальність здійснення господарської операції по податковій накладній № 8 від 07.03.2018, зокрема, копію договору поставки товару № 16/01-1 від 16.01.2018, копію товарно-транспортної накладної №0000000093 від 07.03.2018 з відомостями про вантаж, копію договору поставки товару №010318-1 від 01.03.2018, копію товарно-транспортної накладної № УГ-0000062 від 06.03.2018 з відомостями про вантаж, копію товарно-транспортної накладної № ІТ-0000063 від 06.03.2018 з відомостями про вантаж, копію товарно-транспортної накладної № УГ-0000059 від 05.03.2018, копію товарно-транспортної накладної № УГ-000058 від 05.03.2018 з відомостями про вантаж, копію товарно-транспортної накладної № УГ-0000060 від 05.03.2018 з відомостями про вантаж, копію товарно-транспортної накладної № УГ-0000061 від 05.03.2018 з відомостями про вантаж, копію видаткової накладної № УГ-0000053 від 06.03.2018, копію видаткової накладної № УГ-0000054 від 06.03.2018р., копію видаткової накладної № РН-0000112 від 07.03.2018, копію видаткової накладної № УГ-0000047 від 05.03.2018, копію видаткової накладної № УГ-0000046 від 05.03.2018р., копію звіту операцій по рахунку позивача станом на 23.03.2018.

Рішенням Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 03.04.2018 № 626880/37443094 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 07.03.2018 №8 з підстав ненадання платником податку копій документів, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Крім того, на виконання умов договору поставки № 16/01-1 від 16.01.2018, 08.05.2018 складено видаткову накладну № РН-0000346 на суму 110694,37 грн. (в т.ч. ПДВ 18449,06 грн.) на поставку товару (картопля, капуста, буряк, цибуля, морква, часник, огірки).

Відвантаження та перевезення продукції на адресу покупця підтверджується товарно-транспортною накладною від 08.05.2018 № НОМЕР_2.

Відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України за результатами вказаної господарської операції позивачем складено податкову накладну від 08.05.2018 №23 на суму 110694,37 грн. (в т.ч. ПДВ 18449,06 грн.), яку подано до Державної фіскальної служби України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до квитанції про реєстрацію ПН/РК кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1 від 21.05.2018, податкова накладна №23 від 08.05.2018 доставлена до ДФС України, документ прийнятий, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена та зазначено, що остання відповідає вимогам пп. 2.1 п.2 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Повідомленням від 06.06.2018 №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, позивачем на адресу податкового органу направлено пояснення та документи, які підтверджують реальність здійснення господарської операції по податковій накладній № 23 від 08.05.2018, зокрема, копію договору поставки товару № 16/01-1 від 16.01.2018, копію товарно-транспортної накладної № НОМЕР_2 від 08.05.2018 з відомостями про вантаж, копію акту здачі-прийняття виконаних робіт №333/05 від 08.05.2018, копію договору поставки товару №020518 від 02.05.2018, копію товарно-транспортної накладної № АТ-0000008 від 04.05.2018 з відомостями про вантаж, копію видаткової накладної № РН-0000346 від 08.05.2018, копію видаткової накладної № АТ-0000008 від 04.05.2018, копію звітів операцій по рахунку позивача станом на 05.04.2018 та 31.05.2018.

Рішенням Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 07.06.2018 №767519/37443094 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 08.05.2018 №23 з підстав ненадання платником податку копій документів, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Крім того, на виконання умов договору поставки № 16/01-1 від 16.01.2018, 08.05.2018 складено видаткову накладну № РН-0000380 на суму 78564,00 грн. (в т.ч. ПДВ 13094,00 грн.) на поставку товару (картопля, капуста, буряк, цибуля, морква, петрушка, часник, огірки, помідори, редис, щавель).

Відвантаження та перевезення продукції на адресу покупця підтверджується товарно-транспортною накладною від 08.05.2018 № НОМЕР_3.

Відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України за результатами вказаної господарської операції позивачем складено податкову накладну від 08.05.2018 №27 на суму 78564,00 грн. (в т.ч. ПДВ 13094,00 грн.), яку подано до Державної фіскальної служби України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до квитанції про реєстрацію ПН/РК кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1 від 24.05.2018, податкова накладна №27 від 08.05.2018 доставлена до ДФС України, документ прийнятий, відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної зупинена та зазначено, що остання відповідає вимогам пп. 2.1 п.2 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Повідомленням від 06.06.2018 №1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, позивачем на адресу податкового органу направлено пояснення та документи, які підтверджують реальність здійснення господарської операції по податковій накладній № 27 від 08.05.2018, зокрема, копію договору поставки товару № 16/01-1 від 16.01.2018, копію товарно-транспортної накладної № НОМЕР_3 від 08.05.2018 з відомостями про вантаж, копію договору на виконання транспортних послуг № 01від 01.04.2018, копію акту № ОУ-0000017 від 08.05.2018р., копію договору поставки товару №020518 від 02.05.2018, копію товарно-транспортної накладної № АТ-0000008 від 04.05.2018 з відомостями про вантаж, копію видаткової накладної № РН-0000350 від 08.05.2018, копію видаткової накладної № АТ-0000008 від 04.05.2018, копію звітів операцій по рахунку позивача станом на 10.05.2018 та 29.05.2018.

Рішенням Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 07.06.2018 №767518/37443094 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 08.05.2018 №27 з підстав ненадання платником податку копій документів, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Не погоджуючись із рішеннями № 767519/37443094 від 07.06.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №23 від 08.05.2018, та № 767518/37443094 від 07.06.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №27 від 08.05.2018, позивач оскаржив їх 26.06.2018 у адміністративному порядку, подавши скарги відповідно до п. 56.3 ст. 56 Податкового кодексу України.

Проте, рішеннями Комісії ДФС України з питань розгляду скарг №16619/37443094/2 та № 16620/37443094/2 від 05.07.2018р. скарги позивача було залишено без задоволення, а рішення Комісії ГУ ДФС в Запорізькій області № 767519/37443094 від 07.06.2018 та № 767518/37443094 від 07.06.2018 без змін.

Вважаючи прийняті відповідачем рішення від 03.04.2018 №626884/37443094, №626860/37443094, №626855/37443094 та №626880/37443094, від 07.06.2018 №767519/37443094 та №767518/37443094 протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом про їх скасування та зобовязання ДФС України зареєструвати податкові накладні №2 від 05.03.2018; №4 від 06.03.2018; №7 від 06.03.2018; №8 від 07.03.2018; №23 від 08.05.2018; №27 від 08.05.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Податковий кодекс України).

Відповідно до підпункту 16.1.2, 16.1.3 пункт 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до підпунктів а пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається згідно з приписами норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобовязань платник податку зобовязаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобовязаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі Порядок №1246), податкова накладна є електронним документом, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 зазначеного вище Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обовязкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

У відповідності до приписів, наведених у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.

21 лютого 2018 року постановою Кабінету Міністрів України № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 12).

Згідно з п.13 Порядку №117, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація податкових накладних була зупинена із посиланням на пп. 1.6 п.1 та пп. 2.1 п.2 Критеріїв ризиковості платника податку.

Так, згідно з пп. 1.6. п.1. Критеріїв ризиковості платника податку, оприлюднених листом ДФС України від 21.03.2018 року № 959/99-99-07-18, комісії Головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

1) платник податку зареєстрований (перереєстрований)з а адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

2) дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

3) платник податку-юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

4) платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

5) платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

6) платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України;

7) наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Втім, встановити із наявної в матеріалах справи копій квитанцій від 31.05.2018 та від 01.06.2018, які саме із перелічених критеріїв пп. 1.6. п.1. «Критеріїв ризиковості платника податку» стосуються позивача не можливо.

Крім того, Державна фіскальна служба України у листі від 21.03.2018№ 959/99-99-07-18 визначаючі Критерії ризиковості платника податку, у п.2.1 п.2 вказала, що податкові накладні / розрахунки коригування, складені платниками податку, перевіряються на відповідність ознакам ризиковості здійснення операцій, якщо обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку(ий) подано на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 відсотків загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД та послуг з кодами згідно з ДКПП, перелік яких визначено ДФС відповідно до додатка, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в Таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Також, під час розгляду справи судом, відповідачами не було надано суду жодних доказів щодо приналежності позивача до перелічених категорій ризикових платників податків.

Відповідно до пунктів 14-16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством. (п. 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних)

З наведеного слідує, що виключного переліку документів, що надаються на підтвердження господарської операції не встановлено.

Суд також звертає увагу на те, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання на реєстрацію податкової накладної безпосередньо залежить від чіткого формулювання фіскальним органом позиції про те, під який саме критерій (ії) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій підпадає платник податку.

При цьому, матеріалами справи підтверджується, що сукупність первинних документів, наданих позивачем як на вимогу фіскального органу, так і для долучення до матеріалів даної справи, не дають підстав для сумніву щодо дійсності укладання договору поставки № 16/01-1 від 16.01.2018 між позивачем та ТОВ «ВІЙСЬКТОРГ» (код ЄДРПОУ 39896098), на виконання вимог якого складались спірні податкові накладні.

Тому, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Крім того, зі змісту квитанції від 21.05.2018, якою зупинено реєстрацію податкової накладної № 23 від 08.05.2018р. та квитанції від 24.05.2018, якою зупинено реєстрацію податкової накладної № 27 від 08.05.2018, вбачається, що реєстрація вказаних податкових накладних зупинена у зв'язку з тим, що вони відповідають вимогам пп. 2.1 п.2 Критеріїв ризиковості платника податку.

В той же час, суд вважає, що фіскальний орган був зобов'язаний чітко вказати не тільки на конкретний вид критерію, який встановлений пп.2.1 п.2 Критеріїв, а і на відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до переліку ризикових платників.

Суд звертає увагу на те, що критерії ризиковості здійснення операцій, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних, та критерії ризиковості платника податку є різними за своєю суттю та не можуть бути ототожнені.

Тому посилання представника відповідачів у відзиві на позов на те, що податкові накладні №23 від 08.05.2018 та №27 від 08.05.2018 зупинені через те, що вони відповідають вимогам пп. 1.6 п.1 Критеріїв, є безпідставними.

І як вже зазначалось, докази того, що контролюючим органом приймалось рішення про віднесення позивача до переліку ризикових суб'єктів господарювання, відсутні.

Також суд звертає увагу на те, що оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Оскаржувані рішення не містять чіткого визначення підстав для прийняття Комісією ГУ ДФС у Запорізькій області рішень про відмову в реєстрації податкових накладних. Відповідач 2 обмежився лише загальною оцінкою наданих документів, не встановивши конкретно, які із первинних документів позивачем не надано, як зазначено у спірних рішеннях, і в чому саме полягають порушення.

Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає, що оскаржувані рішення були прийняті відповідачем необґрунтовано, оскільки ним не було наведено жодних обставин, які б обумовлювали підстави їх прийняття, є протиправними, що в свою чергу свідчить про необхідність їх скасування.

Стосовно посилання представника відповідачів на наявність певних досудових розслідувань у кримінальних провадженнях, суд зазначає, що для суду преюдиціальне значення має лише вирок суду у кримінальній справі. Податковим органом не надано вирок суду, в якому досліджувались би господарські відносини між позивачем та іншими Товариствами, і в якому міститься документальне підтвердження того, що контрагентами постачальниками та/або покупцями позивача фактично велась незаконна діяльність.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів, які складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (пункти 18 та 19 Порядку).

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 20 Порядку).

Згідно з пунктом 23 Порядку комісією регіонального рівня протягом пяти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку: щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу; щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (пункт 27).

Так, судом встановлено, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної є надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Слід зазначити, що відповідно до пункту 21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що і рішення Комісії Державної фіскальної служби України повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Як зазначено вище, оскаржувані рішення вмотивовано неподанням позивачем копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарі/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.

Сукупність первинних документів, наданих до матеріалів справи, не дають підстав для сумніву щодо дійсності укладеного договору поставки, на виконання вимог яких складено спірні податкові накладні №2 від 05.03.2018, №4 від 06.03.2018, №7 від 06.03.2018, №8 від 07.03.2018, №23 від 08.05.2018, №27 від 08.05.2018.

На думку суду позивачем надано всі необхідні та достатні документи для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Суд акцентує увагу, що в порядку виконання обовязку, встановлено частиною другою статті 77 КАС України, відповідачем не спростовано фактичне виконання спірних операцій та не доведено зворотного.

Оцінюючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що рішення Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 03.04.2018 №626884/37443094, №626860/37443094, №626855/37443094 та №626880/37443094, від 07.06.2018 №767519/37443094 та №767518/37443094 є протиправними та підлягають скасуванню.

З 01 січня 2018 року пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України викладено в новій редакції, згідно якої реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктів 19, 20 Порядку №1246, в редакцій на час вирішення спору по суті, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобовязання ДФС зареєструвати розрахунки коригування в ЄРПН.

Відтак, оскільки рішення Комісії ДФС України про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН від 03.04.2018 №626884/37443094, №626860/37443094, №626855/37443094 та №626880/37443094, від 07.06.2018 №767519/37443094 та №767518/37443094, як встановлено вище, підлягають скасуванню, то, відповідно, з урахуванням положень пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині зобовязання відповідача 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєструвати податкові накладні ТОВ «Агрофуд Україна» №2 від 05.03.2018, №4 від 06.03.2018, №7 від 06.03.2018, №8 від 07.03.2018, №23 від 08.05.2018, №27 від 08.05.2018 датою їх фактичного надсилання.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як субєкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, судові витрати, понесені позивачем на оплату судових витрат, мають бути присуджені на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України.

Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофуд Україна» (69096, м.Запоріжжя, вул. Гребельна, буд. 5, офіс 31, код ЄДРПОУ 37443094) до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197), до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправними та скасування рішень, зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області №626884/37443094 від 03.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 05.03.2018; №626860/37443094 від 03.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 06.03.2018; №626855/37443094 від 03.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 06.03.2018; №626880/37443094 від 03.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 07.03.2018; №767519/37443094 від 07.06.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №23 від 08.05.2018; №767518/37443094 від 07.06.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №27 від 08.05.2018;

Зобовязати Державну фіскальну служби України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофуд Україна» №2 від 05.03.2018, №4 від 06.03.2018, №7 від 06.03.2018, №8 від 07.03.2018, №23 від 08.05.2018, №27 від 08.05.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофуд Україна» суму судового збору в розмірі 10572,00 грн. (десять тисяч пятсот сімдесят дві гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак